راهنمای خرید شیشه‌شوی رباتیک؛ راحت‌ترین روش پاک کردن شیشه‌ها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
راهنمای خرید شیشه‌شوی رباتیک برای پاک کردن راحت‌تر شیشه‌ها

زندگی در دنیای امروز دیگر با چالش‌ها و سختی‌های قدیم همراه نیست و برای هر کاری که از انسان‌ها زمان زیادی را می‌گیرد همیشه یک دستیار رباتی وجود دارد که آن کار را به بهترین نحو به دست می‌گیرد و انجام می‌دهد. در این میان علاوه بر جاروهای رباتیک، انواع مدل‌های شیشه‌شوی رباتیک هم وارد بازار ایران شده‌اند که اگرچه قیمت بالایی دارند اما می‌توانند برای محیط‌های وسیع یا خانواده‌های بسیار پرمشغله انتخابی ایدئال باشد. با توجه به این مقدمه‌ی کوتاه، این بار به سراغ ارائه‌ی نکات لازم برای خرید شیشه‌شوی رباتیک می‌رویم و شما را با پرفرو‌ش‌ترین مدل‌های این وسیله‌ی جذاب در سایت دیجی‌کالا آ‌شنا می‌کنیم.

شیشه‌شوی رباتیک چیست؟

راهنمای خرید شیشه‌شوی رباتیک برای پاک کردن راحت‌تر شیشه‌ها

شیشه‌شوی‌های رباتیک از جمله وسیله‌های هوشمند خانگی است که عملیات شستن شیشه‌ها (انواع شیشه‌های فریم‌دار، بدون فریم، تک جداره، دو جداره، چند جداره و …) را بدون دخالت انسان انجام می‌دهد. جالب است بدانید که اولین ربات شست‌وشوی شیشه در جهان توسط شرکت اکووکس رباتیک در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه شده است.

در حالت کلی عملکرد این ربات‌ها عمدتا بر اساس یک سیستم چسبان با گیره‌های قوی است که در ۹۰ درصد موارد برای تمیز کردن به صورت عمودی به کار می‌رود. از طرفی این دستگاه از یک مخزن آب به همراه چند پارچه‌ی میکروفایبر در ساختار خود بهره گرفته است که به موقع مرطوب می‌شود و پس از گذشت زمان کافی قابلیت خشک کردن هم دارد. از طرفی لازم به ذکر است که اگرچه در ابتدا شیشه‌شوی رباتیک تنها جهت شستن شیشه‌هایی که دسترسی به آن‌ها (مانند طبقات فوقانی آپارتمان یا شیشه‌هایی با ارتفاع زیاد) آسان نیست طراحی شده بودند اما بعدها به دلیل استقبال بالای مردم از شست‌وشوی یکدست و بدون لک این نوع سیستم‌ها، حتی در مکان‌های قابل دسترس و سطوح دیگر هم جایگزین روش سنتی شست‌وشو شدند.

البته در نظر داشته باشید که انواع مدل‌های شیشه‌شوی‌ رباتیک هنوز در طراحی خود نسبتاً جوان به حساب می‌آیند، بنابراین اکثر مدل‌های آن هنوز به سیم متکی هستند؛ در این میان برخی از مدل‌های جدیدتر و البته گران‌تر بازار با باتری قابل شارژ کار می‌کنند. وجود سیم در برخی نمونه‌ها می‌تواند مشابه طناب ایمنی برای جلوگیری از افتادن ماشین هوشمند عمل کند.

ربات‌های شیشه‌شوی چطور پنجره‌ها را تمیز می‌کنند؟

احتمالا شما هم توقع دارید، زمانیکه شیشه‌شوی رباتیک را خریداری کردید، کافی باشد آن را روشن کنید و روی پنجره خود بچسبانید، سپس به طور مستقل حرکت کند. این دقیقا همان رویه‌ای است که این ربات‌های بامزه انجام می‌دهند.

در اکثر مدل‌های شیشه‌شوی، قبل از قرار دادن سیستم بر روی پنجره، محلول شست‌وشو را روی پد آن اسپری می‌کنند و بعد از اینکه ربات به پنجره شما متصل شد، دستگاه به آرامی شروع به کار می‌کند و همانطور که حرکت می‌کند، شیشه را به خوبی تمیز می‌کند. سایر گزینه‌های پیشرفته‌تر دارای یک مخزن مستقل در ساختار خود هستند که با حرکت در اطراف پنجره تمیز کننده را اسپری و با پدهای مخصوص خود صیقل می‌دهند.

مانند انواع جارو رباتیک‌ها و دستگاه‌های عصایی، بیشتر روبات‌های شیشه‌شوی بیش از یک حالت تمیز کردن را ارائه می‌دهند و الگوهای مختلفی را امکان‌پذیر می‌کنند.

نکات مهم برای خرید بهترین مدل شیشه‌شوی رباتیک

نکات مهم برای خرید بهترین مدل شیشه‌شوی رباتیک

خرید شیشه‌شوی رباتیک به علت قیمت بالایی که دارد، از آن دسته محصولاتی نیست که خرید آن را به شانس بسپارید. چراکه این دستگاه‌ها دارای سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که لازم است قبل از انتخاب آن‌ها به خوبی تحقیق کنید. درواقع مسائل فنی بسیار زیادی وجود دارد که در عملکرد و قیمت نهایی شیشه‌شوی رباتیک موثر است. بنابراین در همین در این قسمت مقاله نکات لازم برای خرید این نو سیستم‌های هوشمند را مرور می‌کنیم.

به منظور اطمینان از عدم افتادن دستگاه این نوع شیشه‌شوی‌های رباتیک معمولا با یک طناب ایمنی مجهز شده‌اند تا در صورت افتادن آویزان بمانند. بنابراین توصیه می‌شود دستگاه‌هایی که انتخاب و خریداری می‌کنید، ۳۸۰۰ پاسکال مکش داشته باشند.

۱. سیستم قفل شدن شیشه‌شوی رباتیک به پنجره‌ها را بررسی کنید

سیستم‌های قفل کن این نوع شیشه‌شوی‌ها جزو موارد بسیار پیچیده نیست و واقعیت با یک نگاه نمی‌توانید در مورد قدرت چسبندگی آن اظهار نظر کنید. اما در حالت کلی می‌توان توصیه کرد، مدل‌هایی از شیشه‌شوی رباتیک را انتخاب نکنید که سست به نظر می‌رسند یا با مکنده‌هایی خیلی کوچکی همراه شده‌اند. در این میان دو نوع معمول برای سیستم قفل شدن دستگاه به شیشه‌ها وجود دارد:

  • سیستم مغناطیسی: شیشه‌شوی‌هایی با عملکرد مغناطیسی جو گزینه‌های ابتدایی بازار هستند و که نیاز به قطعه‌ای فلزی در طرف دیگر پنجره برای چسبیدن به آن دارند. این مدل‌های چسبندگی جزو نمونه‌های پایدار و قابل اطمینان نیستند.
  • سیستم مکشی: بهترین سیستم قفل دستگاه به پنجره‌ها گزینه‌هایی با عملکرد مکشی است، چراکه این محصولات بسیار راحت‌تر و ایمن‌تر از مدل‌های مغناطیسی هستند. البته به منظور اطمینان از عدم افتادن دستگاه، این نوع شیشه‌شوی‌های رباتیک معمولا با یک طناب ایمنی مجهز شده‌اند تا در صورت افتادن آویزان بمانند. در همین راستا توصیه می‌شود دستگاه‌هایی که انتخاب و خریداری می‌کنید، ۳۸۰۰ پاسکال مکش داشته باشند.

۲. قدرت دستگاه

متداول‌ترین موتورهای شیشه‌شوی‌ها محصولاتی با ۷۰ تا ۸۰ وات قدرت هستند که از عملکرد کافی و مناسبی برخوردار است.

قدرت الکتریکی این محصولات از دیگر المان‌های مهم در خرید آن‌ها است. البته فراموش نکنید که این ویژگی به مشخصه‌ی دیگری که توانایی دستگاه در جذب آلودگی‌ها است، هم وابسته است و به تنهایی نباید معیار شما برای قضاوت شیشه‌شوی رباتیک باشد. متداول‌ترین موتورهای این سیستم‌ها محصولاتی با ۷۰ تا ۸۰ وات قدرت هستند که از عملکرد کافی و مناسبی برخوردار است.

۳. توجه به پشتیبانی از حالات متنوع پاک‌سازی و اپلیکیشن‌های موبایلی

به طور کلی هر ربات و برندی دارای حالات یا برنامه‌های تمیزکاری متفاوتی است و به کمک پشتیبانی از این مشخصه می‌توانید هر نوع مکانی که قصد تمیز کردن آنجا را دارید، انتخاب کنید. همچنین برخی نمونه‌های بازار این قابلیت را دارند که مسیرهای تمیزکاری و جهت‌های مختلف را در آن کنترل کنید و تغییر دهید. از طرفی در کنار قابلیت قبلی امکان پشتیبانی از اپلیکیشن‌های موبایلی همچون دستگاه‌های دیگری مانند جاروبرقی‌های روباتی ویژگی‌ کاربردی‌ای است که به کمک آن می‌توانید وضعیت تمیز کردن شیشه‌ها، میزان شارژ باقی‌مانده در باتری، حالت دستگاه و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنید.

۴. باتری شیشه‌شوی رباتیک را در نظر داشته باشید

به طور کلی یک باتری‌ معمولی در شیشه‌شوی رباتیک باید بتواند در حدود ۳۰ دقیقه بدون وقفه کار کند.

به یاد داشته باشید که برخی نمونه‌های این ربات‌ها به صورت بی‌سیم کار می‌کنند، بنابراین همراه با باتری اغلب لیتیوم یونی برای اجرای فرمان‌ها هستند. توجه به نوع باتری دستگاه و میزان شارژدهی آن از آن فاکتورهایی است که زمان گذاشتن برای آن ارزشش را دارد. به طور کلی یک باتری‌ معمولی در شیشه‌شوی رباتیک باید بتواند در حدود ۳۰ دقیقه بدون وقفه کار کند.

سایر ویژگی‌های مهم در خرید شیشه‌شوی رباتیک

آنچه تا بدین جای مقاله در مورد آن صحبت کردیم، اصلی ترین چیزی‌هایی است که ربات شیشه‌شوی شما باید داشته باشد. با این حال، دو موضوع دیگر هم وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شوید.

اهمیت لوازم جانبی همراه با دستگاه

این مساله از این جهت حائز اهمیت است که اگر از پارچه‌های میکروفایبر، دسته‌های قابل افزایش قد و کنترل از راه دور در ربات استفاده می‌کنید، نیاز است که همواره جایگزین‌هایی برای آن وجود داشته باشد تا مجبور نباشید که در به در به دنبال لوازم جانبی مخصوص دستگاه از این فروشگاه به آن فروشگاه بروید.

ایمنی شیشه‌شوی رباتیک

معرفی پرفروش‌ترین مدل‌های شیشه‌شوی رباتیک در ایران

ایمنی دستگاه یکی از نکات مهمی است که نیاز به توجه‌ی ویژه‌ی شما دارد، زیرا افتادن محصول در فضای خالی کف زمین می‌تواند باعث خرابی یا از بین رفتن ربات شود. از طرفی احتمال افتادن دستگاه بر روی عابران پیاده هم وجود دارد. همانطور که در این نوشته مطالعه کردید، عملکرد مکشی برای نگه داشتن شیشه‌شوی بر روی شیشه‌ها و جلوگیری از افتادن آن ضروری است، اما وجود سیستم‌های جایگزین هم به همان اندازه ضروری هستند. وجود باتری‌ اضافی و طناب ایمنی بسیار محکم از جمله همین سیستم‌های ایمنی جایگزین در شیشه‌شوی رباتیک است.

هر چند وقت یکبار باید پدهای دستگاه را عوض کنیم؟

به طور کلی در زمان استفاده از این نوع سیستم‌ها باید پدهای جداگانه‌ای برای پاک‌سازی به شکل خشک و مرطوب داشته باشید. تمیز کردن خشک زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم، اسپری را خاموش می‌کند و به ربات اجازه می‌دهد تا ابتدا گرد و غبار و هر نوع جسم جامدی را از سطح جمع آوری کند. پس این کار سیستم پاک‌سازی مرطوب شروع به کار کرده و پنجره‌ها را براق می‌کند. در همین راستا به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشته باشید که به ازای هر ۴ الی ۵ پنجره بزرگ، پدها باید عوض شوند.

معرفی پرفروش‌ترین مدل‌های شیشه‌شوی رباتیک در ایران

اگر خانه ای دارید که چندان بزرگ نیست یا در آپارتمانی زندگی می‌کنید که پنجره‌های زیادی ندارد، لزومی ندارد که دست به خرید شیشه‌شوی رباتیک بزنید. چراکه معقول‌ترین راه برای تمیز کردن پنجره‌های خانه‌ی شما استفاده از شیشه پاک‌کن و دستمال است. اما اگر جزو افرادی هستید که برای اداره یا خانه‌ی خود خرید چنین رباتی را ضروری می‌دانید بهتر است نگاهی به پرفروش‌ترین مدل‌های این کالا در سایت دیجی‌کالا بیاندازید تا علاوه بر نکاتی که در ذهن سپردید، گزینه‌هایی خوش‌ساخت را هم برای خرید در نظر داشته باشید.

ربات شیشه پاک کن هات مدل DDC55

ربات شیشه پاک کن هات مدل DDC55 گزینه‌ای جالب توجه برای پاک کردن انواع شیشه‌ها و گردگیری از کف است که ویژگی‌های آن شامل قدرت فشار ۲۶۰۰ پاسکالی برای تمیز کردن لکه‌های بارانی، فشار ۲۸۰۰ پاسکال برای تمیز کردن گرد و خاک، بیونیک چرخان Gecko، دو دستمال چرخشی و فشار ۳۰۰۰ پاسکالی برای تمیز کردن لکه‌های گل است و وزنی به اندازه‌ی ۲ کیلوگرم دارد.

این محصول رباتیک ساخت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شیائومی است و با وجود قدرت مکش بالا، چرخش قوی و امکان تمیز کردن عمیقی که دارد می‌تواند عملکردی فوق‌العاده را برای شما به ارمغان بیاورد. جالب است بدانید که امکان پاک کردن انواع سطوح عمودی یا سطوحی با متریال مختلف (شیشه، کاشی، آینه، درب چوبی و مرمر) نیز با کمک این نوع شیشه‌شوی رباتیک وجود دارد.

همچنین این محصول دارای موتور بدون برس NIDEC ژاپنی است که با سر و صدای بسیار کم، مکش قدرتمندی را فراهم می‌کند و حتی می‌تواند با توجه به شرایط سطح به طور خودکار میزان قدرت مکش را تغییر دهد، در نتیجه علاوه بر اینکه از لغزش دستگاه جلوگیری می‌شود با تنظیم میزان مکش متناسب، به شیشه‌های پنجره هم آسیب نمی‌رسد.

ربات شیشه پاک کن هات مدل DDC55

ربات شیشه پاک کن هات مدل w66

ربات شیشه پاک کن هات مدل w66 یکی دیگر از مدل‌های جالب این دسته از ماشین‌های رباتیک به منظور تمیز کردن سطوح غیر قابل دسترس است که مشخصات آن شامل پشتیبانی از همه‌ی سطوح (انواع شیشه، سرامیک و کاشی، سنگ مرمر، چوب، فلزات و همه مواد به کار رفته در نمای ساختمان)، قدرت مکش تا ۲۶۰۰ پاسکال، موتور High-end brushless DC، سنسور تشخیص میزان آب و پد میکروفایبر، دارای ۸ اسپری قدرتمند در ساختار خود، مخزن ۱۵۰ لیتری آب، وزن ۱.۴ کیلوگرمی و با قابلیت آب‌کشی است.

این نوع شیشه‌شوی رباتیک دارای باتری اضطراری‌ای با توان ۹۰ وات است و نوع باتری آن لیتیوم یونی است. جالب است بدانید که فن و ساختار بدنه‌ی این کالا نسبت به سایر مدل‌های بازار بسیار بهبود یافته‌تر است و در صورت بهره‌مندی ساختمان از سیستم امنیتی، بدنه‌ی فوق نازک (۲.۹۹ اینچی) آن اختلالی در کارکرد سیستم ایجاد نمی‌کند. لازم به ذکر است که طول دسته‌ی این ماشین ۲۳ سانتی‌متر است و ابعاد آن به ۲۳x23x7 سانتی‌متر می‌رسد.

ربات شیشه پاک کن هات مدل w66

شیشه‌شوی رباتیک راک مدل RC3030

شیشه شوی رباتیک راک مدل RC3030 ماشینی هوشمند و محصولی از کشور تایوان و تحت لیسانس انگلستان است که دارای ۲ چرخ تمیزکننده است و می‌تواند روی انواع شیشه‌ها و دیوار حرکت کند. در ساختار این کالا از پدهای میکروفایبر استفاده شده است که تمیزی و شست‌وشوی سطوح را تضمین می‌کند.

این دستگاه می‌تواند مسیر حرکتش را محاسبه کند و به طور خودکار حاشیه‌های پنجره را تشخیص دهد و تمام سطح پنجره را تمیز کند. از جمله مشخصه‌های این دستگاه می‌توان به مواردی همچون سرعت پاک‌کنندگی دو متر در ۴ دقیقه، وجود ریموت کنترل، دارای عملکرد ذخیره انرژی به منظور ممانعت از افتادن سیستم، وزن ۹۳۰ گرمی و سری‌های قابل تعویض اشاره کرد.

شیشه شوی رباتیک راک مدل RC3030

شیشه‌شوی رباتیک اکووکس رباتیک مدل WINBOT 950

شیشه شوی رباتیک اکووکس مدل WINBOT 950 یکی از نمونه ماشین‌های هوشمند برای شست‌وشوی سطوح و آبگیری است که موتور بسیار قوی آن امکان تمیزکاری سطوح افقی، عمودی، شیشه‌های با فریم یا بدون فریم و هر چیز دیگری را می‌دهد. همچنین در ساختار این ربات از باتری اضطراری لیتیومی ۶۰۰ میلی‌آمپر، ریموت سنسور تشخیص شکاف و درز، سنسور تشخیص لبه، سنسور تشخیص مانع، تکنولوژی پیمایش سه مرحله‌ای، بهره گرفته شده است. از طرفی وجود حالت‌های نظافت اتوماتیک در شرایطی کم‌صدا و همراه با ۳ عدد پد مایکروفایبر از دیگر ویژگی‌های قابل توجه شیشه‌شوی رباتیک اکووکس رباتیک مدل WINBOT 950 است.

شیشه شوی رباتیک اکووکس رباتیک مدل WINBOT 950

شیشه شوی هات مدل C6

شیشه شوی هات مدل C6 گزینه‌ای با قابلیت تعویض سری‌های شست‌وشو است که از مشخصه‌های آن شامل وزن بسیار کم یک کیلوگرمی، سنسور جلوگیری از برخورد با مانع، حداکثر قدرت مکش ۳۸۰۰ پاسکالی، حداکثر صدایی تا ۷۵ دسی‌بل، قدرت موتور ۹۰ واتی، ظرفیت مخرن آب ۸۰ میلی‌لیتری و با قابلیت تنظیم مکش است. این نوع شیشه‌شوی رباتیک دارای عملکرد آب پاش خودکار است و علاوه بر این‌ها، از حالت‌های تمیز کردن مختلفی پشتیبانی می‌کند. همچنین شیشه شوی هات مدل C6 از دستیارهای صوتی پشتیبانی می‌کند و هر دو حالت تمیزکاری خشک و مرطوب به کمک آن شدنی است.

شیشه شوی هات مدل C6

شیشه‌شوی رباتیک اکووکس رباتیک مدل Winbot 850

یکی از نمونه ربات‌های ویژه‌ی شست‌وشوی پنجره‌ها که سری‌هایی حوله‌ای و قابل تعویض دارد و می‌توان در کنار سایر عملکردها از امکان آبگیری آن هم استفاده کرد، شیشه شوی رباتیک اکووکس رباتیک مدل Winbot 850 است. این گزینه‌ی خرید جذاب وزنی ۲.۸ کیلوگی دارد و سایر مشخصات آن شامل سیستم شست‌وشوی چهار مرحله‌ای، سیستم محافظ خاموشی، قابلیت بازگشت اتوماتیک به محل آغاز کار، صدایی در حدود ۶۲ دسی‌بل و موتوری قوی با ۴ سری سنسور هوشمند می‌شود.

به منظور تکمیل کردن ویژگی‌های ذکر شده لازم به تاکید است که این نوع شیشه‌شوی رباتیک بدنه‌ای مجهز به سنسورهای لمسی نرم جهت جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به فریم پنجره‌های در زمان نظافت دارد و در کنار آن می‌تواند لبه‌ها را هم به خوبی تشخیص دهد.

شیشه شوی رباتیک اکووکس رباتیک مدل Winbot 850

جمع‌بندی

در پایان قصد داریم که کمی صادقانه‌تر حرف بزنیم و ببینیم آیا این ربات‌های پاک‌کننده‌ی پنجره واقعاً کار تمیز کردن پنجره‌ها را به خوبی انجام می‌دهند. جواب کوتاه است و مهلک، نه! در حالی که این فناوری راه طولانی را طی کرده است و هنوز در حال بهبود است، اما شیشه‌شوی‌های رباتیک هنوز مسیر پر فراز و نشیبی پیش روی خود دارند. البته منظور این نیست که این دسته از ماشین‌ها قابلیت تمیز کردن شیشه را ندارند، بلکه منظور خطای بالای آن‌ها در دیتکت محیط است. همچنین باید تاکید کنیم که شاید این محصولات هنوز ارزش خرید بالایی نداشته باشد. اما ممکن است در چند سال آینده بتوانند نقشه‌برداری و جهت‌یابی خود را بهبود بخشند و مکانیزم اتصال خود را توسعه دهند.

منبع: Gearrise

پاسخ به سوالات متداول
من ۵ سال است که پنجره‌ها را تمیز نکرده‌ام، آیا شیشه‌شوی رباتیک می‌تواند آن‌ها را تمیز کند؟
بهتر است بدانید که شیشه‌شوی‌های رباتیک محدودیت‌هایی دارند. بنابراین اگر ۵ سال است که پنجره‌های خود را تمیز نکرده‌اید، هم شما و هم ربات باید به کمک یکدیگر برای تمیزی پنجره‌ها تلاش کنید.
آیا خرید ربات شیشه‌شوی ارزشش را دارد؟
صادقانه بگویم، این دسته از محصولات هنوز ارزش خرید بالایی ندارند، چراکه کارکرد آن‌ها با خطاهای زیادی همراه است و نقشه‌برداری و جهت‌یابی آن‌ها چندان دقیق نیست، اما مسلما در سال‌های آینده شاهد پیشرفت چشمگیری در ساخت این ماشین‌ها خواهیم بود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما