موشک نخستین مأموریت فضایی سرنشین‌دار بویینگ به مرکز پرتاب رسید

۱ تیر ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰ ۲ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
رسیدن بوستر موشک اطلس 5 ULA به مرکز پرتاب در فلوریدا

موشک غول‌پیکر اطلس ۵ که نخستین مأموریت سرنشین‌دار بویینگ را با هدایت فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد، به فلوریدا رسید.

مسؤولان «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی» (ULA) اعلام کردند که بوستر موشک «اطلس ۵» (Atlas V) که «آزمایش پرواز سرنشین‌دار» (Crew Flight Test) یا CFT بویینگ توسط آن انجام خواهد شد یکشنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) وارد پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا شده است. این موشک غول‌پیکر توسط کشتی از کارخانه‌ی تولید در آلاباما به این مرکز پرتاب منتقل شد.

CFT که طبق برنامه‌ریزی اواخر سال ۲۰۲۱ از مرکز پرتاب کیپ کاناورال پرتاب خواهد شد، نخستین مأموریت سرنشین‌دار بویینگ به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. در این پرواز فضانوردان ناسا «بری ویلمور» (Barry E. Wilmore)، «نیکون من» (Nicole Aunapu Mann) و «مایکل فینک» (Michael Fincke) با کپسول «سی‌اس‌تی ۱۰۰ استارلاینر» (CST-100 Starliner) به ایستگاه فضایی می‌روند و چند ماه در آن اقامت خواهند داشت.

به گفته‌ی بویینگ که در کنار لاکهید مارتین یکی از سهامداران ULA است، یک روز پس از رسیدن به فلوریدا، این موشک در حالی با کامیون به محل پرتاب منتقل شد که دو تن از خدمه‌ی مأموریت کپسول سرنشین‌دار بویینگ هم در محل حاضر بودند.

سلفی بری ویلمور (سمت چپ) و مایک فینک (سمت راست) با موشک اطلس 5

سلفی فضانوردان ناسا با لباس آبی؛ بری ویلمور (سمت چپ) و مایک فینک (سمت راست) با موشک اطلس ۵
Credit: United Launch Alliance

CFT سومین مأموریت مداری استارلاینر بویینگ و دومین سفر آن به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. این کپسول برای نخستین بار در ماه دسامبر ۲۰۱۹ در آزمایش بدون سرنشین پرواز مداری (OFT-1) به فضا رفت. اگرچه دچار مشکلاتی در پرواز شد و برخلاف برنامه‌ریزی نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد.

اکنون بویینگ در حال آماده شدن برای دومین تلاش بدون سرنشین به ایستگاه فضایی است که قرار است ۳۰ جولای (۸ مرداد) پرتاب شود. اگر همه چیز در این پرواز خوب پیش برود، این شرکت می‌تواند بر مأموریت سرنشین‌دار اواخر سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد، تمرکز کند.

CFT همچنین نخستین پرواز سرنشین‌داری خواهد بود که از موشک اطلس ۵ برای پرتاب استفاده می‌کند. این موشک توانایی خود را برای مأموریت‌های زیادی اثبات کرده است. از جمله مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity)، کاوشگر نمونه‌برداری سیارک اسیریس-رکس (OSIRIS-REx) و سطح‌نشین «اینسایت» (Insight) را به فضا پرتاب کرده است.

ناسا در سپتامبر ۲۰۱۴ برنامه‌ی سرنشین‌دار تجاری بویینگ و اسپیس‌ایکس را برای فرستادن دوباره‌ی فضانوردان به فضا از خاک آمریکا، انتخاب کرد. فضاپیماهای این دو شرکت خصوصی جای برنامه‌ی شاتل ناسا را پر می‌کنند که پس از ۳۰ سال خدمت در سال ۲۰۱۱ بازنشسته شد.

اسپیس‌ایکس با استفاده از موشک فالکون ۹ و کپسول سرنشین‌دار دراگون تا کنون ۳ بار فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسانده است. مأموریت‌های این شرکت ایلان ماسک با دمو-۲ در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و مأموریت‌های کرو-۱ و کرو-۲ هم به ترتیب در نوامبر ۲۰۲۰ و آوریل ۲۰۲۱ هر یک ۴ فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساندند.

عکس کاور: رسیدن بوستر موشک اطلس ۵ ULA به مرکز پرتاب در فلوریدا

Credit: United Launch Alliance

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما