روسیه برای اولین بار در تاریخ در فضا فیلم سینمایی می‌سازد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
یولیا پرسیلد

سینماگران روس با پشت سر گذاشتن آزمون‌های پزشکی برای ساخت نخستین فیلم سینمایی داستانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده می‌شوند.

آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) قصد دارد «کلیم شیپنکو» (Klim Shipenko) کارگردان و «یولیا پرسیلد» (Yulia Peresild) بازیگر را برای ساخت یک فیم سینمایی راهی فضا کند. هم‌اکنون کمیسیون پزشکی مرکز آموزش فضانوردان یوری گاگارین در نزدیکی مسکو، سلامت این دو هنرمند را برای پرواز فضایی تأیید کرده و برنامه‌ریزی برای پرتاب در هفته‌ی آینده انجام شده است.

در سفر ۵ اکتبر (۱۳ مهر) «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) فضانورد هم سینماگران روس را همراهی خواهد کرد و این تیم در مأموریت MS-19 کپسول سایوز راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند شد.

علاوه بر تیم اصلی این مأموریت، «اولگ آرتیمف» (Oleg Artemyev) فضانورد روس، «الکسی دودین» (Alexey Dudin) کارگردان و «آلنا موردوویا» (Alena Mordovina) بازیگر هم به‌عنوان خدمه‌ی پشتیبان مأموریت مجوزهای پزشکی را دریافت کرده‌اند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، شیپنکو و پرسیلد حدود یک هفته و نیم را در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌گذرانند. این تیم سینمایی که نخستین فیلم داستانی را در ایستگاه فضایی ضبط می‌کنند. این فیلم که «چالش» (The Challenge) نام دارد، محصول مشترک آژانس فضایی روسیه، شبکه‌ی یک روسیه و استودیوی فیلم «زرد، سیاه و سفید» مستقر در مسکو است.

ماژول روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی

ماژول علمی روسیه در ایستگاه فضایی بین‌المللی که فیلمبرداری در آن انجام خواهد شد.
Credit: Oleg Novitsky/Roscosmos, via AP

فیلم چالش درباره‌ی پزشکی است که برای نجات جان یک فضانورد مدت کوتاهی به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌شود. سینماگران ابراز امیدواری کردند بتوانند بی‌وزنی را به شکلی متفاوت به تصویر بکشند و با مهارت‌های یک بازیگر حرفه‌ای، احساس شناوری آزادانه و تماشای زمین از فضا را به‌خوبی نشان دهند.

سال گذشته ناسا از برنامه‌ی ساخت یک فیلم در ایستگاه فضایی با بازی تام کروز خبر داد اما آژانس فضایی روسیه که ساخت فیلم خود را دیرتر اعلام کرد، زودتر آن را به مرحله‌ی تولید رسانده است. این در حالی است که آژانس فضایی روسیه برای فراهم کردن پرواز زودهنگام سینماگران، ناچار به تغییر برنامه‌ی پروازهای عملیاتی خود شده است.

پس از بازگشت سینماگران، شکاپلروف مدت بیشتری در مدار می‌ماند و بهار سال آینده به زمین بازمی‌گردد. اما شیپنکو و پرسیلد تنها فضانوردان آماتوری نخواهند بود که امسال توسط کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌روند.

میلیاردر ژاپنی «یوساکو مائزاوا» (Yusaku Maezawa) و یک تولیدکننده‌ی ویدیو به نام «یوزو هیرانو» (Yozo Hirano) هم قرار است در ماه دسامبر (آذر) به همراه «الکساندر میسورکین» (Alexander Misurkin) فضانورد روس در سفری که توسط شرکت «اسپیس ادونچرز» (Space Adventures) مستقر در ویرجینیا رزرو شده است، برای ۱۲ روز اقامت به ایستگاه فضایی بروند.

مائزاوا علاوه بر این سفر، یک ماجراجویی فضایی دیگر هم رزرو کرده است و قرار است با فضاپیمای «استارشیپ» (Starship) اسپیس‌ایکس به مدار ماه برود. مأموریتی ماجراجویانه که هم‌اکنون برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است.

عکس کاور: یولیا پرسیلد بازیگر روس هنگام آزمایش‌های پیش از سفر به فضا
Credit: Dimitar Dilkoff / AFP / Getty

منابع: Space, NY Times, Newsweekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما