منظره‌ای تماشایی که فضانورد روس از شفق قطبی و نورهایی عجیب ثبت کرد

۳ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تصویری که ایوان واگنر از شفق قطبی و نورهایی عجیب ثبت کرد

«ایوان واگنر» (Ivan Vagner) فضانورد روس که ساکن فعلی ایستگاه فضایی بین‌المللی است، نمایش چشمگیری را از فراز زمین و از دید ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت کرده است. آخرین ویدیوی او از شفق قطبی چیزی غیرمنتظره را نیز نشان می‌دهد؛ ۵ شیء نورانی در فضا که او آن‌ها را «مهمانان فضایی» می‌خواند.

به نوشته‌ی اسپیس، هرچند احتمالا این اجرام ماهواره هستند و بیگانگان نیستند اما با این حال باز هم شگفت‌آورند. هنوز تأیید نشده است اما احتمال می‌رود که این بار هم ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس این درخشش را ایجاد کرده باشند. گروه جدیدی از این مجموعه ماهواره‌ها سه‌شنبه‌ی گذشته در مدار قرار گرفتند.

در ماه گذشته هم درخشش ماهواره‌های استارلینک در هنگام تلاش یک عکاس نجومی برای ثبت دنباله‌دار نئووایز خبرساز شده بود. با توجه به اعتراض‌ها و هشدارهای جامعه‌ی نجومی، در پرتاب‌های اخیر، ماهواره‌های استارلینک به سایه‌بانی برای جلوگیری از بازتاب دادن نور خورشید به زمین مجهز شده‌اند. ماهواره‌هایی که پیش از این در مدار قرار گرفته‌اند، هنوز این سامانه را ندارند و به نظر می‌رسد که این موضوع در این نما از شفق قطبی خود را نشان داده است.

این ویدیو را در اینجا تماشا کنید.

واگنر درباره‌ی این تصویر گفت: «در این ویدیو به جز شفق قطبی چیز دیگری هم دیده می‌شود.» در واقع، در ثانیه‌های ۹ تا ۱۲ این ویدیو، چند نقطه‌ی نورانی از تصویر عبور می‌کنند و سپس ناپدید می‌شوند. او افزود: «این فیلم را در زمان اوج شفق قطبی هنگام گذر بر فراز قطب جنوب در طول جغرافیایی استرالیا، گرفتم.»

این فضانورد روس، آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) را نیز در این زمینه آگاه کرده است. با این حال هنوز بیانیه‌ای مبنی بر ناشناخته یا خطرآفرین بودن این اجرام منتشر نشده و به نظر نمی‌رسد که چیزی به جز ماهواره باشد. این در حالی است که برخی کاربران در توییتر به بررسی‌هایی نسبی پرداخته‌اند و همچنان این درخشندگی‌ها را اشیاء ناشناس پرنده (UFO) می‌دانند.

اگرچه «ولادیمیر اوستیمنکو» (Vladimir Ustimenko) سخنگوی این آژانس، در گزارش TASS گفت: «تا زمانی که پژوهشگران و دانشمندان در مؤسسه‌ی تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه نظر خود را اعلام کنند، برای نتیجه‌گیری خیلی زود است. ما تصمیم گرفتیم که بررسی این موضوع را در اختیار کارشناسان قرار دهیم و آن‌ها نظر خود را اعلام خواهند کرد.»

گفتنی است علاوه بر این ویدیو از «شفق قطبی»، پیش از این هم در ماه آوریل، فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی قطاری از ماهواره‌های استارلینک را مشاهده کرده بودند که بسیار شبیه به این مجموعه‌ی تازه رؤیت شده است.

Credit: Ivan Vagner

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه