۱۰ واقعیت پشت پرده از فیلم ترسناک «مصاحبه با خون‌آشام»

۱۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰ ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

خون‌آشام‌ها که در زبان انگلیسی به آنها ومپایر گفته می‌شود، از شخصیت‌های افسانه‌ای غربی هستند که نسل به نسل از طریق ادبیات داستانی منتقل شده‌اند. هنوز خاستگاه اصلی این موجودات مشخص نیست، اما شخصیت‌های خون‌آشام، بخش بزرگی از داستان‌ها و محصولات نمایشی غرب را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از بهترین فیلم‌های هالیوود که با جزییات به زندگی این موجودات فراطبیعی پرداخته، «مصاحبه با خون‌آشام»، اثر نیل جردن است. این فیلم که براساس رمانی به همین نام نوشته آن رایس ساخته شده، از قرارگیری یک خون‌آشام در مقابل یک خبرنگار شروع می‌شود و مخاطب را به شنیدن سرگذشت و زندگی روزمره یک خون‌آشام در قرن ۱۸ میلادی دعوت می‌کند. این فیلم برای کارگردان و عوامل آن، هم از نظر نگاه منتقدان و جشنواره‌های مختلف و هم گیشه، موفقیتی بزرگ محسوب می‌شد. بازیگران اصلی «مصاحبه با خون‌آشام» یعنی برد پیت و تام کروز، در زمان ساخت این فیلم در اوایل دهه ۹۰ میلادی، چهره‌های بسیار مشهور و پولسازی نبودند، اما توانستند با وجود گریم سنگین و فضای وهم‌آلود فیلم، توجه‌ها را جلب کنند. علاوه بر این، آن رایس برای تبدیل کتابش به فیلم، با مسایل مختلفی روبرو شد تا اینکه بالاخره پروژه به سرانجام رسید و توانست در جایگاه بالایی در لیست فیلم‌های برتر سال ۹۴ قرار بگیرد. از آنجایی که معمولا داستان‌های پشت پرده ساخت فیلم‌های ترسناک جالب است، ۱۰ واقعیت از ساخت این فیلم را در اینجا آوردیم.

۱.کریستین دانست در تست رد شد، اما مربی بازیگری او را به نقش رساند

کریستین دانست از سال ۱۹۸۹ با نقش‌آفرینی ‌های کوتاه کار بازیگری را در سینما شروع کرده بود. زمانی که تنها ۱۱ سال داشت برای حضور در «مصاحبه با خون‌آشام» به دفتر ساخت این فیلم رفت و در تست اولیه رد شد. اما مربی بازیگری دانست از او حمایت کرد و بلاخره با پادرمیانی او این نقش به کریستین رسید. سازندگان هم از اینکه به این کودک ۱۱ ساله اعتماد کردند اصلا پشیمان نشدند، چون دانست بازی خیره‌کننده‌ای در این فیلم داشت و توانست نامزد بهترین بازیگر زن از فستیوال گلدن گلوب شود. دانست پس از آن سینما را رها نکرد و هنوز هم از چهره‌های شناخته شده و پر کار هالیوود است.

۲.شرایط پروژه برای برد پیت اصلا مساعد نبود و مدام در فکر فرار از فیلمبرداری بود

بخش اعظمی از فیلم در شهر لندن فیلمبرداری شده. برد پیت، سرما، رطوبت و تاریکی این شهر را دوست نداشت و به سوی افسردگی می‌رفت. از طرفی گریم، لنزهای چشمی و شرایط سختی که هر روز او باید از سر می‌گذارند تا جلوی دوربین حاضر شود، به سختی نقشش اضافه می‌کرد. اما اینها تنها مشکلات پیت نبود، بلکه او حتی نقش لویئس را هم دوست نداشت. با دیدن فیلم متوجه می‌شویم که شخصیتی که تام کروز بر عهده دارد شادتر و فعال‌تر است، اما کاراکتر لوئیس با بازی برد پیت، یک کاراکتر منفعل است که خود پیت در مصاحبه‌ای گفته :«هر روز باید می‌نشستم و تنها نگاه می‌کردم و برایم اینهمه منفعل بودن بسیاری سخت بود». حتی به دلیل فشارهای روحی وارد بر او، با تهیه کننده تماس می‌گیرد و می‌پرسد که اگر بخواهد پروژه را ترک کند چقدر باید غرامت بدهد و تهیه‌کننده تنها می‌گوید ۴۰ میلیون دلار و تماس را قطع می‌کند. پیت هم با شنیدن مبلغی که باید پرداخت کند، به ناچار تا پایان فیلم می‌ماند.

۳.نویسنده رمان، بازیگری تام کروز را متفاوت از تصوراتش می‌دانست

آن رایس نویسنده رمان «مصاحبه با خون‌آشام»، زمانی که در جریان تولید فیلم با بازیگران آشنا شد، از انتخاب تام کروز به عنوان بازیگر شخصیت لستات شوکه شد. او در مصاحبه‌ای اعلام کرد :«تصور من از این شخصیت، فردی با بدن ورزیده‌تر، موهای روشن‌تر و قد بلندتر بود. من حتی نقش را بیشتر برای روتگر هاور (بازیگر مشهور هالیوود در آن روزها) نوشته بودم». حتی رایس اعتراف کرده بود که باید جای برد پیت و تام کروز عوض می‌شد. کروز هم با شنیدن حرف‌های رایس بسیار سرخورده و ناراحت شده بود، اما پس از تمام شدن فیلبمرداری و اکران «مصاحبه با خون‌آشام» آن رایس تمام حرف‌هایش را پس گرفت و حتی در طی یک تماس تلفنی، از تام کروز عذرخواهی کرد.

۴.در یکی از صحنه‌های خونریزی شخصیت لستات با بازی تام کروز، از انیمشین کروز استفاده شد

یکی از هولناک‌ترین سکانس‌های فیلم «مصاحبه با خون‌آشام»، زمانی است که کلودیا، گلوی لستات را می‌برد و خون او را تخلیه می‌کند. گروه سازنده، استن وینستون که یک سال پیش از ساخت این فیلم، جلوه‌های ویژه‌‌‌ی «پارک ژوراسیک» را بر عهده داشت، دعوت کرد و او یک نسخه انیمیشنی از تام کروز در ابعاد واقعی ساخت. در این سکانس هولناک، انیمیشن تام کروز بازی می‌کند و پس از آن هم گروه پشت صحنه با یک دستگاه پمپاژ خون را به داخل صحنه فرستادند.

۵.کریستین دانست گفته بود برد پیت را مانند برادرش می‌بوسیده

کلودیا یکی از آزاردهنده‌ترین شخصیت‌های این فیلم است. او یک دختر ۱۲ ساله بود که توسط یک خون‌آشام گاز گرفته شده و حالا برای همیشه در جسم آن دختر باقی‌مانده است. در رمان حتی این بچه کوچکتر بود و تنها ۶ سال سن داشت. او یک دختر زیر سن قانونی بود و اینکه یک مرد جوان را در داستان می‌بوسید، از تصویرهای منزجرکننده «مصاحبه با خون‌آشام» بود. بعدها کریسیتن دانست، بازیگر این شخصیت گفته بود که برد پیت را مانند یک برادر می‌بوسیده. اما سال‌ها بعد که دانست بزرگ شد، خود از این اتفاق ابراز انزجار کرد.

۶.برد پیت پیش عاشق یکی از لوکیشن‌های فیلمبرداری شد

با وجود اینکه پیت از لوکیشن لندن بیزار بود و هر روز به فرار فکر می‌کرد، اما لوکیشن دوم فیلم یعنی منطقه نیواورلئان، آنقدر برای او خاطره انگیز بود که عاشقش شد. او حتی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۱ گفت :«با ارزش‌ترین چیزی که از آن فیلم به دست آوردم، عشقم به این شهر بود». برد پیت حتی در سال ۲۰۰۷ بنیادی را در این منطقه تاسیس کرد تا به کسانی که خانه‌های خود را در طوفان کاترینا از دست داده‌اند در بازسازی خانه‌هایشان کمک کند. البته در سال ۲۰۱۹ تعدادی شکایت درباره نامرغوب بودن مصالح برخی از این خانه‌ها، برای برد پیت دردسرساز شد.

۷.بازیگران نیم ساعت پیش از گریم باید سر و ته قرار می‌گرفتند

برای بیرون زدن رگ‌های صورت و نزدیک شدن حالت چهره به خون‌اشام‌ها، پیش از شروع گریم، بازیگران اصلی باید نیم ساعت از پا آویزان می‌شدند. کاری که انجام آن به صورت طولانی مدت، اتفاق ناگواری محسوب می‌شود. به این شرایط، فیلمبرداری در شب‌های سرد لندن را هم اضافه کنید. بازیگری که نیم‌ساعت از پا آویزان بوده و صورتش از فشار این حرکت در رنج است، باید شش ماه در خانه‌ای بدون پنجره، سکانس‌های مربوط به شب را بازی می‌کرده. اتفاقی که مسیر ساخت «مصاحبه با خون‌آشام» را برای بازیگرانش تبدیل به یک عذاب سخت کرده بود.

۸.شخصیت اصلی فیلم، پیش از تام کروز به ده‌ها چهره مشهور دهه‌ی هشتاد هالیوود، پیشنهاد شده بود

معمولا در فیلم‌های مهمی که قرار است ساخته شود، لیست بلندبالایی از چهره‌ها برای بازی در نقش‌های اصلی وجود دارد. آن رایس همانطور که پیش‌تر گفتیم به راتگر هاور فکر کرده بود. اما این تنها گزینه نبود و برای نقش اصلی فیلم یعنی لستات، بازیگران زیادی پیش‌بینی شده بودند، مثل جان تراولتا، دنیل دی لوئیس، مل گیبسون و… اما در نهایت گزینه نهایی تام کروز بود که بازهم تا روز نمایش فیلم، بر سر او اختلافاتی وجود داشت.

۹.برای ساخت فیلم، رمان آن رایس به طور کاملا بازنویسی شد

به درخواست خود آن رایس و با توافق تهیه‌کننده فیلم، خود رایس برای نوشتن فیلمنامه «مصاحبه با خون‌آشام» تعیین شده بود. او رمانی را با همین نام بیست سال پیش از ساخت فیلم، نوشته بود. رایس تلاش کرد با حذف جزییات، روح اثرش را در فیلمنامه حفظ کند. اما بعدها در مصاحبه‌ای گفت که نیل جردن، کارگردان فیلم، بخش‌های بسیار زیادی از فیلمنامه را بازنویسی کرده. جردن در زمان نگارش فیلمنامه تلاش کرد تا امتیاز مشارکت در فیلمنامه را هم از هالیوود بگیرد، اما براساس قوانین انجمن فیلمنامه نویسان هالیوود، نتوانست این اجازه را پیدا کند. این در حالی است که خودش بدون توافق با رایس تغییرات زیادی در نوشته‌های او داده بود، تغییراتی که نتیجه خوبی داشت.

۱۰.داستان قتل معشوقه در فیلم، زندگی یک آدم واقعی ار تحت تاثیر قرار داد

فیلم «مصاحبه با خون‌آشام» در نوامبر سال ۱۹۹۴ به اکران عمومی درآمد. اما در همان ماه اول اکران، یک اتفاق عجیب و حاشیه‌ای این فیلم را بیشتر در مرکز توجه رسانه‌های جهان قرار داد. مردی، رگ دوست دخترش را با چاقو برید و از خون آن نوشید. این مرد در اعترافات خود گفته بود :«من تحت تاثیر این فیلم قرار گرفتم. از این داستان لذت بردم و در نتیجه آن این کار را انجام دادم. اما نمی‌خواهم فیلم را مورد سرزنش  قرار بدهم». البته چون دوست دخترش زنده ماند، حکمی برای او بریده نشد، اما سه سال پس از این ماجرا روزنامه‌ها نوشتند که این مرد به دلیل اقدام به قتل و ضرب و جرح، باید متحمل جریمه و زندان شود.

منبع: ranker

برچسب‌ها :
دیدگاه شما