۵ فیلم مارول که برای فهمیدن شانگ‌چی باید ببینید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
شانگ‌چی

شانگ‌چی و افسانه ده حلقه (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) اولین فیلم یا برنامه تلویزیونی فاز ۴ است که روی یک شخصیت جدید متمرکز است، اگرچه ارتباطاتی با فیلم‌های گذشته دنیای سینمایی مارول دارد.

تقریبا دو دهه طول کشید تا استودیوی مارول شانگ‌چی را بر روی پرده سینما به نمایش درآورد. او یکی از شخصیت‌هایی بود که حتی وقتی آن‌ها هنوز در حال توسعه فیلم‌های فاز ۱ بودند، در ذهن سازندگان بود اما با وجود حماسه بی‌نهایت، تا به حال فیلمی از شانگ‌چی ساخته نشده بود تا اینکه بالاخره این فیلم با افراد مناسب، چه در پشت دوربین و چه در جلوی دوربین، تولید شد.

نکته جالب این است که شانگ‌چی و افسانه ده حلقه یک داستان کاملا جدید است که در گوشه‌ای ناشناخته از دنیای سینمایی مارول (و زمین) اتفاق می‌افتد اما در فیلم چیزهای زیادی وجود دارد که به گذشته دنیای سینمایی مارول و به ویژه ابتدای آن برمی‌گردد. این فرانچایز، بسیار گسترده و از پیشگامان هالیوود بوده است. بنابراین تماشای هر فیلم دنیای سینمایی مارول (چه به ترتیب زمان اکران و چه به ترتیب دیگری) بسیار ارزشمند است. با این حال، این امر برای تازه‌واردان، کمی دشوار است، زیرا ۲۴ فیلم قبل از شانگ‌چی اکران شده‌اند و بیش از ۱۲ فیلم نیز در شرف انتشار هستند.

با این وجود، فیلم‌های خاصی وجود دارند که تماشاگران می‌توانند پیش از شانگ‌چی تماشا کنند تا نه تنها از پشت صحنه شخصیت‌های منفی اصلی بلکه از برخی شخصیت‌های فرعی نیز مطلع شوند. علاوه بر این، یک خط کلی موضوعی وجود دارد که از اولین فیلم دنیای سینمایی مارول، مرد آهنی، به جدیدترین آن، شانگ‌چی و افسانه ده حلقه می‌رسد. 

۱. مرد آهنی (Iron Man)

شانگ‌چی

 • کارگردان: جان فاورو
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، گوینث پالترو، جان فاورو
 • سال انتشار: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

مرد آهنی نه تنها دنیای سینمایی مارول را راه‌اندازی کرد بلکه سازمان ده حلقه را نیز به این فرانچایز معرفی کرد. در ابتدا، به نظر می‌رسید که ده حلقه یک گروه تروریستی معمولی است که در خارج از افغانستان فعالیت می‌کند که هدفش در درجه اول ایجاد جنگی واقعی در این کشور است، در صورتی که افغانستان، خودش در آن زمان پر از آشوب و جنگ بود. اگرچه این گروه نقش نسبتا کوچکی در فیلم داشت اما آن‌ها نقش برجسته‌ای در داستان کلی و هم‌چنین تبدیل شدن تونی استارک به ابر قهرمانی به نام مرد آهنی داشتند. ده حلقه به منظور دستیابی به سلاح‌های صنایع استارک، به دستور اوبادیا استین که در واقع می‌خواست تونی کشته شود، تونی را ربود اما آن‌ها به هدف نهایی این داستان پی بردند و در نتیجه، تصمیم گرفتند تا پول بیشتری به دست آورند.

ده حلقه بعد از فرار تونی با استفاده از لباس مخصوص اولیه خود، به کار با اوبادیا استین ادامه داد اما در نهایت، با تبدیل شدن کامل تونی به مرد آهنی، در رسیدن به هدفش شکست خورد. آن‌ها در نقاط مختلف فیلم ظاهر شدند، هرچند تاثیر واقعی‌شان بر طرح داستان، تا اواخر کار احساس نشد. تماشای مرد آهنی برای درک گروه ده حلقه و برنامه‌های آن‌ها و هغمچنین درک کمی از تاریخچه آن‌ها بسیار مهم است. ده حلقه شاید صدها پیش (اگر نگوییم هزاران سال) شروع به فعالیت کرده باشد اما در طول سال‌های گذشته بود که برای بدست آوردن قدرت و کنترل اوضاع تلاش زیادی کردند که بیشتر آن در یک سوم اول مرد آهنی نشان داده شده است. 

۲. هالک شگفت‌انگیز (The Incredible Hulk)

شانگ‌چی

 • کارگردان: لوئیس لتریه
 • بازیگران: ادوارد نورتون، لیو تایلر، لو فریگنو
 • سال انتشار: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

در کمال تعجب، یکی از معدود شخصیت‌هایی که در شانگ‌چی بر روی صحنه برمی‌گردد، امیل بلونسکی معروف به ابومینیشن است. تیم راث در نقش امیل و در فیلم هالک شگفت‌انگیز بازی کرد که تنها فیلم انفرادی هالک است که تا به حال در دنیای سینمایی مارول اکران شده است. حتی ادوارد نورتون نیز در کنار او در آن فیلم بازی کرد که به طور قابل ملاحظه‌ای در فیلم انتقام‌جویان (و هر فیلم دیگری که هالک را شامل می‌شد) با مارک روفالو همبازی بود. ژنرال تادئوس راس و دولت ایالات متحده، بیشتر آن فیلم را در جستجوی بروس بنر معروف به هالک گذراندند اما در نهایت، این هالک شرور یا همان ابومینیشن بود که بر علیه آن‌ها مبارزه کرد و تقریبا تمام هارلم را از بین برد.

مدتی پس از داستان اصلی فیلم، شورای امنیت جهانی از شیلد خواست تا از ابومینیشن در گروه پیشگامان انتقام‌جو که متعلق به نیک فیوری است استفاده کند. خوشبختانه از این امر جلوگیری شد و در عوض، هالک به این تیم پیوست. با این حال، از آن زمان، طرفداران نمی‌دانستند که سرنوشت ابومینیشن (پس از زندانی شدن) چه شد و اکنون به لطف شانگ‌چی، بینندگان از مکان امروز او مطلع خواهند شد. تایید شده است که ابومینیشن در شانگ‌چی ظاهر می‌شود اما برای اینکه مردم بفهمند که او واقعا چه کسی است و چه کار کرده، مهم است که به عقب برگردند و هالک شگفت‌انگیز را تماشا کنند که فقط مدت کوتاهی بعد از مرد آهنی اکران شد. 

۳. مرد آهنی ۳ (Iron Man 3)

شانگ‌چی

 • کارگردان: شین بلک
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، گوینث پالترو، بن کینگزلی
 • سال انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰

مرد آهنی ۳ فیلمی است که بیشترین ارتباط را با شانگ‌چی دارد، زیرا گروه ده حلقه به عنوان شروران اصلی و ماندارین به عنوان رهبر آن‌ها در این فیلم حضور دارند. از بسیاری جهات، شخصیت شرور شانگ‌چی و داستان کلی آن، می‌تواند به جبران پیچیدگی نامناسب داستان ماندارین در مرد آهنی ۳ کمک کند که در آن، در نهایت، آلدریچ کیلیان خود را به عنوان ماندارین واقعی معرفی کرد و مشخص شد که ترور اسلتری با بازی بن کینگزلی فردی جعلی در لباس مبدل است (که خود این قضیه، بازی فوق‌العاده و مهارت بالای کینگزلی را نشان می‌دهد). ترور فقط کارش را انجام داد اما متاسفانه توسط یک تروریست واقعی فریب خورد.

در واقع، ونوو با بازی تونی لئونگ، ماندارین واقعی (حداقل بر اساس کمیک‌ها) و الهام‌بخش کل داستان و سازمان ده حلقه در مرد آهنی ۳ است. تایید شده است که کینگزلی به عنوان ترور اسلتری در شانگ‌چی برمی‌گردد و بدین ترتیب به کار خود ادامه می‌دهد و به پیچش‌ داستانی فیلم می‌افزاید. بنابراین اگر قبل از شانگ‌چی، فیلمی ضروری برای تماشا وجود داشته باشد، همین فیلم است. مرد آهنی ۳ عملا یک پیش‌درآمد برای شانگ‌چی است و داستان آن، در را برای معرفی ونوو در شانگ‌چی باز می‌گذارد. حتی اگر مخاطبی نتواند فیلم را کامل ببیند، فقط تماشای تمام صحنه‌های کینگزلی در نقش ترور، ارزش خاص خودش را دارد. 

۴. دکتر استرنج‌ (Doctor Strange)

شانگ‌چی

 • کارگردان: اسکات دریکسون
 • بازیگران: بندیکت کامبربچ، ریچل مک‌آدامز، چیوتل اجیوفور
 • سال انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

تریلرها و تبلیغات شانگ‌چی نشان داد که بندیکت وانگ در این فیلم در نقش وانگ ظاهر می‌شود. او نقش خود را در دکتر استرنج شروع کرده بود و در فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت و انتقام‌جویان: بازی پایانی ادامه داد. وانگ یکی از استادان هنرهای عرفانی و بهترین (و شاید تنها) دوست دکتر استرنج است. هم‌چنین به نظر می‌رسد که او به شدت در داستان‌های این دنیای ابرقهرمانی پس از فیلم بازی پایانی درگیر خواهد شد.

در تریلرها او در مسابقاتی با ابومینیشن مبارزه می‌کند. دلیل این امر تا زمان اکران فیلم نامشخص است اما دانستن اینکه وانگ کیست و چه توانایی‌هایی دارد، برای درک اینکه چگونه می‌تواند با یکی از قوی.ترین موجودات روی زمین مقابله کند، بسیار مهم است. مبارزه با فردی در سطح هالک، خطرناک خواهد بود. حتی ثور نیز به سختی توانست در مبارزه با هالک در ثور: رگناروک زنده بماند اما در اینجا و با توجه تریلرها وانگ به خوبی در مقابل او ایستادگی می‌کند. وانگ در کنار دکتر استرنج در نبرد با کاسیلیوس جنگید و به او کمک کرد تا در هر دو فیلم انتقام‌جویان، از زمین در برابر ارتش سیاه تانوس دفاع کند. به نظر می‌رسد داستان وانگ با شانگ‌چی در فیلم جدید ارتباط دارد. بنابراین تماشای دکتر استرنج می‌تواند به فهم دلیل گنجاندن او در فیلم جدید کمک کند.

۵. انتقام‌جویان: بازی پایانی (avengers endgame)

شانگ‌چی

 • کارگردان: آنتونی و جو روسو
 • بازیگران: کریس همسورث، کریس ایوانز، رابرت داونی جونیور
 • سال انتشار: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۴ از ۱۰

ضربه تانوس در انتقام جویان: جنگ ابدیت همه چیز را تغییر داد. نیمی از زندگی جهان، ناگهان ناپدید شد و کسانی که باقی مانده بودند باید قطعات باقیمانده را برداشته و ادامه می‌دادند. برخی از مردم بیش از دیگران تلاش کردند و برخی حتی به دنبال انتقام بودند. در پایان، همه کسانی که بازی را ترک کرده بودند در بازی پایانی بازگشتند اما آسیب اولیه هنوز پابرجا بود. پنج سال گذشته بود و جهان به طور اساسی تغییر کرده بود. همه می‌دانستند که هر لحظه ممکن است کشته شوند و همین موضوع به شدت بر روی خطوط داستانی فاز ۴ تاثیر می‌گذارد. شانگ چی نیز تا حدودی از آن رویدادها تاثیر گرفته است.

تایید شده است که داستان شانگ‌چی، درست مانند اکثر فیلم‌ها و سریال‌های دیگر فاز ۴، به استثنای بیوه سیاه، بعد از بازی پایانی اتفاق می‌افتد. فیلم بازی پایانی عامل اصلی داستان شانگ‌چی نیست اما مهم این است که بدانید مکان هر چیز کجاست، مخصوصا به این دلیل که باید درک مناسبی از زمان‌بندی کلی دنیای سینمایی مارول و مکان شانگ‌چی در آن داشته باشید. شانگ‌چی و افسانه ده حلقه بر آینده دنیای سینمایی مارول تاثیر می‌گذارد. بنابراین خوب است که همه بینندگان از آن‌چه در اطراف فیلم اتفاق می‌افتد و چرایی حضور برخی از شخصیت‌ها در آن مطلع شوند.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. متی

  آقا دمت گرم واقعا نیاز داشتم به همچین مقاله ای در مورد این فیلم سوال بود واسم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما