پیش‌نمایش بازی شرلوک هلمز: فصل اول؛ در جست‌وجوی چشمه‌ی جوانی

۲۲ خرداد ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
پیش‌نمایش بازی Sherlock Holmes Chapter One

با گذشت بیش از پنج سال، استودیوی Frogwares با یک ماجراجویی کاملا جدید از شخصیت محبوب شرلوک هلمز باز می‌گردد. «شرلوک هولمز: فصل اول» با اینکه یک پیش درآمد است و قصد دارد دوران جوانی این کارآگاه خبره را کندوکاو کند، اما شامل بسیاری از اصول اولیه‌ی نسخه های قبلی است. این بازی در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۵ آبان ۱۴۰۰) برای پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. نسخه‌های نسل هشتمی هم با تأخیر عرضه می‌شوند. با توجه به نزدیکی زمان انتشار، قصد داریم تا نگاهی به این بازی داشته باشیم و جنبه‌های مختلف آن را زیر ذره‌بین ببریم.

ماجراهای شرلوک هلمز بیش از ۱۳۰ سال است که ما را همراهی می‌کند، با این حال محقق افسانه‌ای خیابان بیکر ۲۲۱B، همچنان کار خود را در رسانه‌های مختلف ادامه می‌دهد و به این زودی‌ها قصد بازنشستگی ندارد. وقتی صحبت از بازی‌های ویدیویی به میان می‌آید، اقتباس‌های شرلوک به خوبی دیگر رسانه‌ها عمل نکرده‌اند. اگرچه مطمئنا از نظر اقتصادی سودآور بوده، اما در ژانر ماجراجویی در خط مقدم قرار نگرفته‌اند. در تلویزیون و سینما، این شخصیت طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.

تاریخچه

داستان شرلوک هلمز در صنعت بازی ریشه در گذشته دارد. در واقع سال ۱۹۸۴ بود که اولین بازی اقتباسی از این شخصیت روی دستگاه‌های Commodore 64 و ZX Spectrum منتشر شد. عنوان بازی به‌سادگی شرلوک نام داشت و یک اثر ماجراجویی متن محور بسیار جاه‌طلبانه بود. به‌عنوان یک بازی ویدیویی «Real Time» ارائه شد و شامل رویدادهایی بود که فقط در زمان‌های خاصی رخ می‌داد مثلا خروج قطار از ایستگاه یا ملاقات با شخصیت‌های خاص و با امکان تعامل با شخصیت‌های غیر قابل بازی مختلف و انجام سؤالات خاص جالب به نظر می‌رسید. با وجود جاه‌طلبی‌هایش، بازی باگ‌ها و مشکلات فنی فراوانی داشت اما تا حدی نشان داد که چگونه باید یک مجموعه را به‌درستی و با حفظ اصول آن در قالب یک بازی ویدیویی قرار داد.

سال ۱۹۸۴ بود که اولین بازی اقتباسی از این شخصیت روی دستگاه‌های Commodore 64 و ZX Spectrum منتشر شد.

شرلوک هلمز: راز مومیایی

تصویری از بازی شرلوک هلمز: راز مومیایی

در سال ۱۹۸۷، علاوه بر یک بازی ماجراجویی متن محور جدید، Sherlock: The Riddle of the Crown Jewels، اولین حضور گرافیکی واقعی شخصیت در یک بازی ویدیویی محسوب می‌شد. پس از دوره‌ای که توسط بسیاری فراموش شد و در آن ‌بازی‌هایی توسط الکترونیک آرتز برای این شخصیت محبوب ساخته شد، استودیوی اوکراینی Frogwares پا به میان گذاشت و از سال ۲۰۰۲ در حال ساخت بازی از این کارآگاه خبره است و بعضا تصمیمات بسیار جسورانه‌ای می‌گیرد.

بسیاری نسخه‌ی جنایات و مکافات را برترین بازی سری می‌دانند.

داستان این همکاری که هشت بازی اصلی دارد (بدون احتساب فصل اول و چهار بازی غیررسمی منتشر شده از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲)، با شرلوک هلمز: راز مومیایی، در سال ۲۰۰۲ شروع می‌شود. با این حال موفق‌ترین بازی را در این سری می‌توان شرلوک هلمز: جنایات و مکافات نام برد. سری شرلوک هلمز با این نسخه دستخوش تغییراتی شد اما نسخه‌ی بعدی آن نتوانست آن‌چنان که انتظار می‎‌رفت عالی عمل کند. پس از نسخه‌ی ۲۰۱۶، استودیو با ساخت «The sinking City» و عرضه در سال ۲۰۱۹ هم به سری شرلوک هلمز استراحت داد و هم خود مسیر جدیدی را امتحان کرد و المان‌های جدیدی را پیاده‌سازی کرد.

شرلوک هلمز: جنایات و مکافات

بازگشت به دوران جوانی

شرلوک هلمزی که در این بازی وجود دارد، از نسخه‌های جنایات و مکافات و دختر شیطان نیست و در عوض، فصل اول بر شرلوک جوان‌تر و متکبرتر قبل از ظهورش به‌عنوان یک کارآگاه بزرگ تمرکز می‌کند. پس از اینکه مادرش وایولت به شکلی غیرمنتظره درگذشت، او به شهر بازگشته و در تلاش است تا معمای قتل جدیدی را حل کند و در این بین هرگونه پرونده‌ی دیگر را برای بدست آوردن شهرت زیر ذره‌بین خواهد برد. هولمز همچنین توسط جاناتان با نام مستعار جان، یک دوست قدیمی که به طرز عجیبی جان واتسون نیست، همراهی می‌شود. این که جان کیست و چه هدفی دارد همچنان مشخص نیست.

بازی در کوردونا، جزیره‌ای خیالی در مدیترانه جریان دارد که محل زندگی هلمز هم هست. چندین منطقه برای کاوش وجود دارد و همه چیز از خیابان‌های زیبای آفتاب‌گرفته با ردیفی از فضای سبز و چشم‌اندازهای زیبای اقیانوس نسبتا آرام به نظر می‌رسد. با این حال، همراه با یک سلسله مراتب اجتماعی واضح در قسمت‌های مختلف شهر، توطئه‌ای در زیر آن نهفته است که بازیکنان را به مکان‌های برتر جزیره می‌برد. چرا مردم محلی این‌قدر با بیگانگان دشمنی می کنند؟ فساد تا چه حد در جزیره جریان دارد؟ این‌ها فقط چند سوال هستند که هولمز باید پاسخ آن‌ها را کشف کند.

آزادتر از همیشه

استودیوی سازنده‌ی بازی با اثر قبلی خود توانست المان‌های جهان‌باز مختلفی را بررسی و استفاده کند. حال با تجربه به سراغ شرلوک هلمز: فصل اول آمده است. این بازی جهان باز است و شما می‌توانید پس از انجام مرحله‌ی اول، به‌راحتی در شهر به کاوش بپردازید. از نظر محتوا پنج پرونده‌ی اصلی و ۳۰ پرونده‌ی فرعی برای حل وجود دارد که آمار خوبی به نظر می‌رسد. در حالی که پرونده‌های اصلی بخشی از یک داستان کلی هستند، جنبه‌های دیگر می‌توانند از کاوش در گذشته شرلوک و جان گرفته تا کشف رازهایی درباره‌ی ساکنان جزیره باشند. برخی از پرونده‌های جانبی حتی ممکن است به اندازه پرونده‌های اصلی طولانی باشند و انتخاب های اخلاقی خود را در این راه فراهم کنند.

جهان شرلوک هلمز: فصل اول

جهان بازی به پنج ناحیه تقسیم می‌شود.

مانند بازی‌های قبلی، تحقیقات بخش اصلی گیم‌پلی را تشکیل می‌دهند. می‌توانید مناطق مختلف را کاوش کنید و با افراد مختلف صحبت کنید، اما انتظار نداشته باشید که همه به شما اطلاعات دهند. به شایعه‌ها توجه کنید، شواهد را جمع آوری و لیستی از مظنونان را تهیه کنید و سپس با توجه به سرنخ‌های جمع آوری شده، کسانی را که فکر می کنید ممکن است مقصر باشند را متهم کنید. البته، هر پرونده‌ای جنبه‌های مختلفی دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید که مجرم توجیه‌پذیر است، ممکن است قصد داشته باشید که یک مجرم را عفو کنید. این اصلی‌ترین کارهایی است که می‌توانید در بازی انجام دهید. در واقع برخلاف اکثر بازی‌های این سبک، فصل اول پروسه‌ی از پیش تعیین شده را کنار می‌گذارد و به شما این امکان را می‌دهد که پرونده را به روشی که می خواهید و با سرعتی که می خواهید دنبال کنید.

جالب است که بدانید لباس‌های مبدل نقش مهمی در بازی دارند. اگر لباس مبدل درستی نپوشید، برخی از افراد اطلاعات لازم را به شما نمی دهند. ویژگی دیگری که از بازی های قبلی آمده است و بدون آن بازی به نوعی بی‌معنی می‌شود، وجود نتایج متفاوت برای هر پرونده است. بسته به تصمیم شما در هر یک از پرونده‌های اصلی و فرعی، می تواند نتایج متفاوتی رخ دهد. همچنین می‌توانید منتظر پایان های متعدد باشید تا بتوانید ببینید که تصمیمات شما بر نتیجه‌ی کلی چه تأثیری می‌گذارد. ادامه‌ی داستان حتی پس از شکست در پرونده همچنان امکان پذیر است. درباره‌ی تصمیمات هم راهنمایی وجود نخواهد داشت.

بسته به تصمیم شما در هر یک از پرونده‌های اصلی و فرعی، می تواند نتایج متفاوتی رخ دهد.

شرلوک هلمز فصل اول

وجود انتخاب‌های متعدد در بازی

شخصی‌سازی

لباس‌های مبدل بخشی از کارنامه‌ی هولمز است که تاکنون به‌خوبی استفاده نشده‌اند. به هر حال در این بازی شاهد آن خواهیم بود. شرلوک می‌تواند لباس‌های مختلفی به همراه لوازم جانبی مانند کلاه و عینک بپوشد تا ظاهر خود را تغییر دهد. او همچنین می‌تواند موهای صورت را تنظیم، چین و چروک و کبودی و غیره را اعمال کند. لباس‌های مبدل به دسترسی به مناطق مختلف کمک می‌کند (برای مثال، لباس یک افسر پلیس برای دسترسی به زندان) و همانطور که ذکر شد امکان اختلاط با گروه‌های مختلف اجتماعی را فراهم می‌کند. اگرچه این لباس‌ها ممکن است در برخی موارد ضروری باشند، اما می‌توان فقط برای تغییر ظاهر هولمز و زیباتر نشان دادن او، لباس های متفاوتی را به تن کرد.

شرلوک یک مبارز نیست و نمی‌تواند آسیب‌های زیادی را متحمل شود، بنابراین خلاقیت در بازی یک مورد کلیدی خواهد بود.

پیشرفت در مبارزات

مبارزات بازی این بار با تکیه بر سلاح‌های گرم، جاخالی دادن و کاورگیری شاهد پیشرفت‌های قابل‌توجهی بوده است. با این حال، او یک مبارز نیست و نمی‌تواند آسیب‌های زیادی را متحمل شود، بنابراین خلاقیت در بازی یک مورد کلیدی خواهد بود. بهره‌‌گیری از محیط مانند شکستن گلدان‌ها برای منحرف کردن دشمنان نزدیک، کلیدی خواهد بود و بازیکنان می‌توانند از حالت «concentration» برای مکان‌یابی بهتر چنین اشیایی در هنگام نبرد به همراه کاهش سرعت بازی برای هدف قرار دادن بهتر نقاط ضعف دشمن، استفاده کنند. این امکان وجود دارد که دشمنان را به روشی غیرکشنده هم از بین ببرید. همچنین اگر تمرکز بر داستان و تحقیقات برایتان مهم‌تر است، می‌توانید از مبارزه به طور کلی صرف نظر کنید. لازم به ذکر است که حالت تمرکز در خارج از مبارزات و هنگام کشف حقایق هم مفید است.مبارزات در شرلوک هولمز فصل اول

در حالی که جان ممکن است به‌عنوان یک جانشین برای واتسون شناخته شود، او چیزی بیش از یک دستیار است. بسته به میزان کشنده بودن شما در نبرد یا انتخاب‌هایی که در طول بازی انجام می‌دهید، رابطه‌ی هولمز با جان بر این اساس تغییر خواهد کرد. هنوز تأیید نشده است که آیا شما به خاطر قتل دشمنان سرزنش خواهید شد یا خیر، اما دیدن واکنش‌های جان باید جالب باشد.

همان‌طور که بازیکنان در حال کاوش جزیره هستند، می‌توانند عمارت هلمز را با مبلمان و سایر وسایل تزئین کنند. برخی از آن‌ها به‌عنوان پاداش ارائه می‌شوند، اما می‌توانید از فروشندگان نزدیک بازدید کنید و از آن‌ها هم خرید کنید. در برخی از تصاویر منتشر شده، عمارت نیاز به تعمیراتی دارد، بنابراین شاید بتوان زمانی را برای ساخت آن صرف کرد.

گیم‌پلی بازی چند ساعت است؟

در حالی که شرلوک هلمز: فصل اول طولانی‌ترین بازی نخواهد بود، بازیکنان همچنان چیزهای زیادی برای تجربه خواهند داشت. در یک ویدیوی پرسش و پاسخ که در اوایل سال جاری منتشر شد، توسعه‌دهنده تأیید کرد که داستان اصلی بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت طول می‌کشد تا کامل شود که احتمالا به پرونده‌های اصلی اشاره دارد. با این حال، اگر می‌خواهید همه چیز را ببینید و تجربه کنید، در مجموع ۴۰ تا ‌۵۰ ساعت طول خواهد کشید. این مقدار شامل مراحل اصلی و فرعی در کنار مشاهده‌ی پیامد‌های مختلف می‌شود.

تکمیل داستان اصلی بازی بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت طول می‌کشد.

عمارت هولمز

این مقدار شامل بازی اصلی خواهد بود. طبق اخبار منتشر شده، همراه با بازی اصلی، بسته‌ی الحاقی DLC Saints and Sinners در زمان عرضه در دسترس خواهد بود و سه بسته‌ی Mycroft’s Pride، M for Mystery و Beyond A Joke هم در ادامه منتشر خواهند شد. اطلاعات زیادی درباره‌ی این‌ها وجود ندارد جز اینکه شامل مأموریت‌های اضافی برای بازیکنان خواهد بود.

نسخه‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس با وضوح ۴k و نرخ فریم ۶۰ اجرا خواهند شد.

روان‌تر از همیشه بازی کن!

جلوه‌های بصری در شرلوک هلمز: فصل اول باکیفیت کار شده و شاهد شهری زیبا هستیم. شهر زنده به نظر می‌رسد و انگار یک مکان واقعی است. از طرفی مشکلاتی در انیمیشن‌ها وجود دارد و چندان طبیعی نیست. به‌عنوان مثال انیمیشن دویدن شرلوک زیادی غیرطبیعی است. در حالی که چگونگی اجرای بازی روی کنسول‌های نسل هشتمی در هاله‌ای از ابهام است، نسخه‌های نسل نهمی بازی نظیر پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس با وضوح ۴k و نرخ فریم ۶۰ اجرا خواهند شد. این نسخه در فروشگاه مایکروسافت قرار گرفته که احتمالا برای پلی‌استیشن ۵ هم به همین گونه است. این امکان وجود دارد که شاهد حالت‌های مختلفی باشیم و فریم ۱۲۰ را هم تجربه کنیم اما استودیوی سازنده‌ی بازی فعلا چیزی را تأیید نکرده است.

صداگذاری بازی بسیار خوب کار شده است. شنیدن صدای شخصیت‌های مختلف با تن‌های مختلف شگفت‌انگیز است و به همراه موسیقی زیبا بازی را جذاب‌تر از همیشه خواهد کرد. با این حال، برخی از گفتگوها با شخصیت‌های غیرقابل بازی غیرمهم، به‌خصوص زمانی که آن‌ها هیچ اطلاعاتی برای ارائه به شما ندارند، می‌تواند کمی تکراری شود که در دراز مدت ممکن است اذیت کننده شود.

شهر بازی شرلوک هلمز; فصل اول

پشتیبانی از دوال‌سنس؟

کنترلر دوال‌سنس پلی‌استیشن ۵ به لطف ویژگی بازخورد لمسی (هپتیک فیدبک)، در تحقیقات نقش جالبی خواهد داشت. پیوند موفقیت‌آمیز سرنخ‌ها و اقدامات مختلف با هم ارتعاشات متفاوتی را ایجاد می‌کنند و تشخیص صحیح کلیدی خواهد بود. همچنین ممکن است متوجه شوید که کنترلر در جهتی می‌لرزد که در مواقعی باید به آن نگاه کنید و در نبرد چه در حال آسیب دیدن یا ضربه زدن به دشمن باشید، توجه به آن ضروری است. حساسیت تریگر‌ها هم هنگام شلیک به دشمنان وجود دارد.

شرلوک‌ هلمز: فصل اول، پس از گذشت ۵ سال قرار است بار دیگر ما را غرق در داستان این کارآگاه خبره کند. کارآگاهی که حال جوان‌تر شده و دستیار ناشناخته‌ای پیدا کرده است. جهان بازی بزرگ‌تر شده و آزادی عمل بازیکنان در بهترین حالت خود قرار دارد. این تغییرات متفاوت چه در بخش داستان و چه گیم‌پلی می‌تواند سرآغاز راهی باشد که به تجربه‌ای جذاب از شرلوک جوان در نسل نهم ختم شود. هر چند مشکلاتی ریز در بخش گرافیک فنی و صداگذاری وجود دارد اما بازی در بخش‌هایی که باید به آن توجه بیشتری داشته باشد، عالی به نظر می‌رسد. امید است تجربیات طولانی مدت استودیو سازنده‌ی بازی در نهایت به تکامل برسند و بهترین بازی اقتباس شده از شرلوک هلمز را شاهد باشیم.

نام لاتین بازی: Sherlock Holmes Chapter One
تهیه‌کننده: Frogwares
سازنده: Frogwares
سبک: ماجراجویی
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه