۱۱ شخصیت باهوش بازی تاج و تخت؛ رتبه‌ی یکم شگفت‌زده‌اتان می‌کند!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

هر کسی که بازی تاج و تخت را خوانده یا دیده باشد، می‌داند که این سریال فقط درباره برخورد و درگیری‌ خاندان‌ها نیست و برخی از شخصیت‌ها در زمینه توانایی‌های تاکتیکی و فکری نیز، قدرت بی‌نظیری از خود نشان می‌دهند.

در واقع می‌توان گفت که سریال‌ با مجموعه‌ای از طرح‌ها، پیرنگ‌های فرعی و قوس‌های داستانی، معیارهای مختلفی برای قضاوت هوش کاراکترها ارائه می‌کند. اگرچه تمایل به خونریزی افراطی اغلب در راس کار سریال قرار می‌گیرد اما نمی‌توان انکار کرد که زنده ماندن یا ضربه زدن به تاج و تخت آهنین به مقدار مشخصی از هوش نیاز دارد.

زندگی بسیاری از افراد در این مسیر از دست رفت اما در میانه این نمایش قدرت، برخی از درخشان ترین و هوشمندترین افراد ظهور کردند و آن‌قدر شگفت انگیز بودند که باید به سخن معروف تایوین لنیستر روی آوریم: «بزرگ‌ترین احمق‌ها اغلب باهوش‌تر از مردانی هستند که به آن‌ها می‌خندند». با در نظر گرفتن این موضوع، باید بدانید که برخی از نام‌های موجود در این لیست ممکن است شما را شوکه کنند (بسیاری از آن‌ها چنین نخواهند کرد). در مجموع، این چند نفر منتخب در سریال ثابت کردند که در بیشتر مواقع این قدرت عضلانی نه، بلکه مغزها هستند که وارث تاج و تخت را تعیین می‌کنند.

۱۱. کیبورن

کیبورن (آنتون لسر) بیش از هر فرد دیگری حال و هوای یک دانشمند دیوانه را القا می‌کند و همین برای قرار دادن او در این لیست، کافی است. عدم وجود احساس در ذاتش باعث می‌شود که او به هر قیمتی به دنبال دانش باشد. اگرچه این مسئله باعث شد تا او دید محدودی داشته باشد اما وی را به یکی از محترم‌ترین شفا دهندگان در وستروس تبدیل کرد.

حرکت فوق هوشمندانه دیگری که کیبورن انجام داد انتخاب متحدان مناسب بود. بسیاری از اربابان (یا در این مورد، اربابان زن) چشم خود را بر روی آزمایشات غیراخلاقی او نمی‌بندند اما رابطه مسالمت‌آمیز او با سرسی، پوشش مناسبی برای او فراهم کرد تا بتواند به کارش ادامه دهد. متاسفانه همین عطش سیری‌ناپذیر برای دانش بود که منجر به مرگ او شد. کیبورن در پیچ و تاب عدالت دراماتیک سریال‌، به دست مخلوق احیا‌شده خود، کوه می‌میرد.

۱۰. لیدی اولنا تایرل

بازی تاج و تخت

هیچ بحث و شکی نیست که لیدی اولنا (دایانا ریگ) بینندگان را با دانش دقیق خود از پیچیدگی‌های سیاست وستروس شگفت زده کرد. او فردی مهم‌ بود و صرفا رازدار امور عمومی محسوب نمی‌شد. اولنا مادرسالار خاندان تایرل بود و به خاطر زبان تیزش به او لقب ملکه خارها را داده بودند. او علاوه بر این که می‌داند چگونه شلاق زبانش را بر بدن افراد بتاباند، در استفاده از کلماتش برای رسیدن به آن‌چه می‌خواهد واقعا ماهر است.

با این حال، ذهن او نیز به اندازه زبانش تیز است و می‌تواند برخی از بزرگ‌ترین رقبای خود را از پای درآورد. مهارت قابل ستایش وی، توانایی او در ضعیف و احمق جلوه دادن خود در حین اجرای استراتژی‌های (به سبک اسب تروا) خود در برابر دشمن است. در اصل، او یک جغد دانا، بی‌رحم و در عین حال، به ظاهر بی‌آزار است که در روند سریال معلوم شد که استاد فریب‌کاری است.

۹. تایوین لنیستر

بازی تاج و تخت

تایوین لنیستر یک شمشیرزن ماهر نیست اما این ضعف را با مغزش جبران می‌کند. او هم از نظر مهارت‌های تاکتیکی و هم از نظر عقل، تعداد رقیبان کمی دارد. آن‌چه او را واقعا متمایز می‌کند، مهارتش در چیدن استراتژی جنگی و سیاست است و همین دو فاکتور مهم هستند که افراد را زنده نگه می‌دارند تا بتوانند در بازی تاج و تخت واقعی، ایفای نقش کنند. درایت و ذهن تیز لنیستر، نام او را با قدرت، اعتبار و ثروت همراه کرده است. او به سختی نفس می‌کشید اما عملا تاج و تخت آهنین را از طریق دفتر دست پادشاه کنترل می‌کرد. به این فکر کنید که در فصل ۳، این مرد تمام شمال را فتح کرد و بدون استفاده از شمشیر، در جنگ پادشاهان پیروز شد. اگر این هوش بازی نیست، پس واقعا چیست؟

۸. سمول تارلی

بازی تاج و تخت

سمول تارلی (جان بردلی) که تجسم حقیقی اصطلاح مغز روی ماهیچه است، شخصیتی است که همیشه دست کم گرفته می‌شود. همچنین شایان ذکر است که او نقطه مقابل کیبورن است و احتمالا تنها شخصیت در سریال است که هوشی به اندازه او دارد. تنومندی ظاهری و ترسو بودن همیشگی، او را به عنوان یک مرد نسبتا معمولی و متوسط ​​جلوه می‌دهد اما او کمبود و ضعف خود از نظر نیرو و مهارت جنگاوری را با یکی از تیز‌ترین ذهن‌های قلمرو جبران می‌کند. او همیشه در حال مطالعه است و در انجام سخت‌ترین کارها مهارت دارد.

پس از کشف روش کشتن وایت‌واکرها و حقیقت پشت پرده میراث جان، واضح بود که او از هوش بسیار بالایی برخوردار است. سمول علاوه بر تمام مهارت‌های دیگرش، چیزی دارد که اکثر شخصیت‌های بازی تاج و تخت نمی‌توانند به آن ببالند: هوش هیجانی. این که او چگونه در دنیای بی‌رحمی که در آن متولد شده است زندگی می‌کند جای بحث دارد اما مطمئنا وی یکی از افراد مورد علاقه طرفداران است.

۷. سرسی لنیستر

بازی تاج و تخت

او ممکن است محبوب‌ترین یا پرافتخارترین شخصیت نباشد اما شکی نیست که سرسی لنیستر (لنا هدی) جایگاهی ویژه در این لیست دارد. او یک استراتژیست جسور و کارکشته است که از آغشته کردن دست خود یا دیگران به خون نمی‌ترسد. تک دختر بودن در خاندان لنیستر به او آموخت تا در جمع پسران، به خوبی جولان دهد و خیلی آسان به اوج برسد و به عنوان اولین ملکه هفت پادشاهی انتخاب شود. سرسی شایسته هر چیزی است و با تیزهوشی و سیاست زیرکانه به یکی از قوی‌ترین بازیگران بازی تاج و تخت تبدیل شد. متاسفانه برای او و خوشبختانه برای بیشتر افراد، نفرت و انتقام جویی خود او بود که دید او را کور کرد و باعث سقوطش شد.

۶. سانسا استارک

بازی تاج و تخت

چه کسی فکرش را می‌کرد که یک دختر معمولی و پریشان به یکی از تیزترین افراد سریال تبدیل شود؟ در اوایل سریال، بزرگ‌ترین جاه‌طلبی سانسا (سوفی ترنر) در زندگی این بود که همسر کسی شود اما تجربیات زندگی به سرعت این دیدگاه را تغییر داد. سانسا تصمیم گرفت ماهیت قربانی بودن را رها کند و از ستمگران بیاموزد و ذهن او به روی ذات حقیقی بشر، باز شد. بسیاری از مردم تحت فشار برخورد با شخصیت‌هایی مانند سرسی لنیستر، جافری باراتیون و لیتل فینگر با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کردند اما سانسا، از وقت خود نهایت استفاده را کرد، زنده ماند و با هر فردی که ارزشش را داشت زمان گذراند. در پایان کار، او آن‌قدر باهوش شده بود که حتی توانست حقیقت پشت پرده مادر محبوب اژدها را نیز دریابد.

۵. برن استارک

بازی تاج و تخت

برن (آیزاک همپستد رایت) ملقب به کلاغ سه‌ چشم است. او مهم‌ترین توانایی و مهارت خود را در سرش جاسازی کرده است و افراد زیادی، دانشی را که وی از آن برخوردار است، ندارند. او همیشه می‌تواند چشم‌اندازی فراتر از بقیه را ببیند و از باقی نفرات، متمایز باشد. حتی اگر این ویژگی او را هم در نظر نگیریم، باید گفت که برن دانش زیادی در امور سیاسی از خود نشان می‌دهد. برای مثال، حتی در قسمتی از سریال، راب به جنگ رفت و او را مسئول امور وینترفل کرد. این موضوع نشان می‌دهد که او حتی قبل از این که سانسا به جایگاهی برسد، مهارت سیاسی بالایی داشت.

در نهایت باید گفت که او قطعا فردی باهوش است. برن با از دست دادن خانه خود و معلولیتش کنار آمد و به دانشی منحصر به فرد در جهان هستی دست پیدا کرد. برای انجام چنین کاری، حتما باید یک فرد باهوش (و شجاع) باشید.

۴. تیریون لنیستر

بازی تاج و تخت

احتمالا فکر می‌کردید که تیریون لنیستر باید در رتبه‌ی اول باشد. اگر به دنبال فردی با هوش خالص و بدون فیلتر می‌گردید، تیریون لنیستر (پیتر دینکلیج) همان شخص شماست. او رگه‌های بی‌پروایی را که موجب سقوط سرسی شد، ندارد و شاید این همان چیزی است که او را به یکی از عاقل‌ترین مردان تمام وستروس تبدیل می‌کند. چه این وضعیت را بخت سیاه او در نظر بگیریم یا یک اتفاق ساده، به هر حال، باید گفت که تیریون مجبور بود بیشتر چیزها را خودش به خودش بیاموزد. مهارت سازگاری، کار را برای او حتی در مواجهه با موقعیت‌های سخت نیز آسان‌تر کرده بود. نکته مثبت دیگر تیریون این است که او اهمیت متحدان را درک می‌کند. این مرد بدش نمی‌آید تا برای جلب افراد مناسب (هر چقدر هم که در ظاهر، بی‌اهمیت به نظر برسند) تلاش کند.

او یک استراتژیست باهوش است و از این نظر، بیشتر از هر فرد دیگری، شبیه پدرش است. اگرچه در فصول بعدی، بعضی از اعمال او هوشمندانه نیستند اما شکی نیست که مهارت‌ فکری او در مواردی متعدد، زندگی وی را نجات داده است.

۳. واریس

بازی تاج و تخت

واریس (کانلث هیل) که یک فرد چیره دست و ماهر بود، لقب استاد نجواها را با لم دادن به پشت خود و بیکار نشستن به دست نیاورد. داستان او واقعا قابل ستایش است، زیرا او بدون عنوان یا ریشه خاصی به دنیا آمد اما توانست از پستی و خواری جدا شود و در نهایت با قدرتمندترین مردان وستروس دست و پنجه نرم کند.

او تا حدودی یک جاسوس فوق‌العاده است و دارای شبکه‌‌ای از پرندگان کوچک است که همان‌طور که بیشتر مردم می‌دانند گروهی از بچه‌های خیابانی نامحسوس هستند. این که او می‌تواند بر روی تمام اطلاعات حساسی که در اختیار دارد تسلط داشته باشد، چیزی کم‌تر از یک شاهکار هوشمندانه و عالی نیست. هیچ کس نمی‌تواند انگیزه‌های اصلی او را مشخص کند و احتمالا این مسئله یکی از عوامل موثر موفقیت اوست. با این حال، واریس با داشتن اطلاعاتی کوچک در جاهای مختلف، همیشه از رقبای خود جلوتر است.

او فراتر از همه این‌ها، توانایی خاصی در پیروزی در نبرد با باهوش‌ترین مردان دارد و این احتمالا همان چیزی است که واریس را برای مدت طولانی زنده نگه داشته است.

۲. پیتر بیلیش

بازی تاج و تخت

می‌توان چندین کتاب کامل درباره عقل و درایت این شخصیت نوشت اما ما سعی خواهیم کرد آن را به چند پاراگراف محدود کنیم. او را استاد هرج و مرج بنامید، زیرا پتیر بیلیش (آیدان گیلن) که عموما با نام لیتل فینگر شناخته می‌شود، در جایی که آشفتگی وجود دارد رشد می‌کند. بیلیش به جای فرار از هرج و مرج، آن را می‌پذیرد و از آن برای برآوردن نیازهای خودخواهانه خود استفاده می‌کند. این مرد نمی‌ترسد و از همه چیز و همه اطرافیانش به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کند. او میل به ورود به موقعیت‌های بغرنج را دارد اما به همان اندازه در رهایی از این شرایط نیز مهارت دارد. به احتمال زیاد، فقدان آشکار اخلاقیات در بین خصوصیات او، یکی از دلایل بسیاری است که وی تا این حد در این بازی موفق است.

چیزی که در اصل، او را بیش از بسیاری از افراد حاضر در این لیست زنده نگه می‌دارد مهارت او در بازی دادن دیگران است. بیلیش مردم را از پشت صحنه کنترل می‌کند. به طور خلاصه، او در قبال ماهیت این بازی رویاپردازی نمی‌کند و فردی منطقی است و با همین خصوصیات بود که خود را از چاله‌های اشراف طبقه پایین‌تر بیرون آورد و با برخی از قدرتمندترین افراد در هفت پادشاهی همسو شد.

۱. داوس سی‌ورث

بازی تاج و تخت

احتمالا کمتر کسی به نظرش می‌رسد که سر داوس به لحاظ هوشی حتی بالاتر از تیریون لنیستر قرار بگیرد. داوس سی‌ورث ثابت کرده است که یکی از باهوش‌ترین و عمل‌گراترین شخصیت‌های سریال را دارد. بدون شک، تجربه او در دوران قاچاق، قدرت تصمیم‌گیری او را بهتر کرده و چشمان او را به ماهیت واقعی انسان باز نموده است. او در تفکرات انتزاعی، استاد است و می‌تواند همه نتایج ممکن را به خوبی تجزیه و تحلیل کند. همین سطح آمادگی، او را به فردی کاملا ماهر تبدیل می‌کند.

داوس علاوه بر ضریب هوشی بالا، هوش هیجانی خوبی دارد. او برخلاف برخی از مدعیان این لیست (اگر بخواهیم نام ببریم، سرسی) احساسات متعادل‌تری دارد. شاید دلیل این که می‌توان او را باهوش‌ترین فرد دانست این باشد که ذاتا همیشه حق با اوست. بنابراین بر اساس هوش و زیرکی خالص و نه جاه‌طلبی، فریب‌کاری و قدرت انتقام، داوس در رتبه اول قرار می‌گیرد.

منبع: collider

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۱۷ دیدگاه
 1. رگنار

  ناموسا داوس؟
  سانسا که اصلا احمق ترین بود.باید پیتر بیلیش اول می بودش.دنریس باهوش بود. فقط این داوس رو حذف می کردین و برن.
  برن چلاق آخه و هوش؟

 2. رضا

  مزخرف ترین مطابی که درمورد گیم خوندمِ….

 3. یه دوست

  بچه‌ها! بچه‌ها! با هم دوست باشید❤️

 4. مهسا

  اونوقت جای آریا و دنریس کجاست که کل داستان رو اونا می چرخه؟!! سانسا باهوشه ولی آریا و دنریس احتمالن شهروندان کااملن معمولی هستن… تروخدا ما رو نخندونین! 😀

 5. رعنا

  اصلا درست نیست حتی رتبه آخر هم برای داوس سی‌ورث زیاده از نظر من رتبه اول روواریس یا تایوین لنیستر
  ادمین جان احتمالا شما سریال رو با دقت ندیدین یا اصلا ندیدید

 6. منتقد

  آخه تا کی ترجمه از مقالات احمقانه یکبار دیگه هم گفتم لطفا هر مطلب چزتی می بینید ترجمه نکنید.
  رتبه ی اول که نیاز نیست توضیح بدم چزا احمقانه است کسی که حتی سواد نداشت رو گذاشتن.
  آخه سانسا؟واقعا؟فکر کنم تنها دلیلی که درآخر کار احمقانه ای نکرد این بود که که کار احمقانه ای نمانده بود بکنه.مخصوصا حرف هاش با سرسری توی فصل آخر قشنگ عمق حماقت این شخصیت رو نشون میده یا تصمیم پایانیش که مستقل بشه خب اسکول برادرته و در اصل حاکم حقیقی شمال هم خودشه.
  و چند فرد جا ماندن.یکی جان اسنو است که شاید برخی هیترا بگن هیچی نمی دانست و برخی فن ها تعصبی میگن چون خفنه باید باشه
  جان اسنو قانع کرد وحشی هارو تا با کرو ها کار کنن و برای مدتی بر کرو ها ریاست کرد اگه این هوش نیست چیه؟
  یا بیلیش یا تیریون یا واریس باید در رتبه ی یک قرار می گرفت

 7. Maed

  سر داووس؟مقام اول؟ ریلی؟گڋاشتنش در مقام اول توهینی بود ب تمام شخصیتایی ک قبلش اسمشون اومد
  سانسا استارک باید اول میبود
  صد درصد باید اول میبود
  لیتل فینگر مقام دومش خیلی خوبه
  با برن استارک موافق نیستم
  اون کلاغ س چشم و داشت و به غیر اون شخص خاصی نبود
  اینکه اون مجبور شد در نبود برادرش حافظ قلعه باشه ب این دلیل بود ک بزرگترین استارکی بود ک در شمال باقی موند و کاملا از طرف افراد قابل اعتماد مشاوره و حمایت میشد

  1. محمد

   ناموسا سانسا؟
   سانسا با اون احمق بازی هاش اخرم میتونست باشه

 8. فاطمه

  چرت ترین رتبه بندی ک تا ب حال دیدم

 9. مصطفی

  بی شک تیریون لنستر رتبه یک این سریال بود

 10. Saleh

  انتظاری از جان اسنو نداشته باشید که تو لیست باشه چون اون «هیچی نمیدونه»
  خدا وکیلی ولی لیست خوبی بود دنریس هم خوب نبود واقعا همه میدونیم

 11. mohammad

  قبول دارم که جان اسنو باهوش ترین نیست ولی حداقل یه رتبه ای باید اینجا داششته باشه تمام شخصیت هایی که اوردین بی ربط ترین شخصیت های داستانن و بودن و نبودنشون اصلا مهم نیست

  1. عرفان

   مهم نیست؟ جداااااا مهم نیست؟😶😶😶😶😶😶

  2. Maed

   خب؟خودت جواب خودتو دادی
   اگه جز باهوش ترینا نبود چرا باید اسمش تو لیست میبود؟
   جان تارگرین مرد شریفی بود خیلی خیلی شریف
   ولی هوش خارق العاده ای نداشت

  3. Maed

   اوه؟ بود و نبود این افراد مهم نیس؟
   از نظر شما پس بود و نبود چه کسایی مهمه؟
   کل داستان درباره این اشخاص بود !
   ما داریم درباره یه داستان ابکی عاشقانه مزخرف حرف نمیزنیم
   این بازی تاج و تخته
   هرکدوم این افراد اگ نبودن
   تحول عمیق و اساسی ای تو داستان رخ میداد و میتونست خیلی چیزا رو عوض کنه
   از مهم ترین و فوق العاده ترین کرکترا بودن
   رتبه بندیشون اشتباه بود
   جای راب استارک بشدت توشون خالی بود…قبول دارم
   اما این افراد ب حتم جز باهوش ترینا و مهم ترین شخصیتا بودن

 12. Jegs.uehhe@gmail.com

  به هیچ وجه اصلا رتبه بندی تون و دوست نداشتم این رتبه توقعات اشکال داره،به عنوان کسی که چندین با این سریالو تا انتها دیدم قبول ندارم این رتبه بندی و.

  1. حسینx3x

   شما باید کتاب هاش و خونده باشی تا بتونی نظر قطعی درمورد کارکترا بدی‌.نه سریال

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما