ناسا اسنوپی را با نخستین لباس فضایی برنامه‌ی آرتمیس به ماه می‌فرستد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
اسنوپی در لباس فضایی آرتمیس

اسنوپی شخصیت معروف کارتونی که همیشه پیوند نزدیکی با مأموریت‌های فضایی ناسا داشته، حالا قرار است با بر تن کردن نخستین لباس فضایی برنامه‌ی آرتمیس به ماه برود.

ظاهرا فرستادن کاراکترهای داستانی به فضا به بخش جدایی‌ناپذیر مأموریت‌ها تبدیل شده است و آژانس‌ها و شرکت‌های فضایی می‌کوشند با این کار افکار عمومی به‌ویژه در سنین پایین‌تر را متوجه مأموریت‌های فضایی کنند.

«اسنوپی» (Snoopy) کاوشگر فضایی جسوری است که در سال ۱۹۶۹ نخستین سگی لقب گرفت که روی ماه فرود آمده است، حداقل در مجموعه کمیک «بادام‌زمینی‌ها» (Peanuts) که توسط «چارلز شولتس» (Charles M. Schulz) تصویرسازی شد!

حالا اما او قرار است در نخستین مأموریت آرتمیس ناسا در سال ۲۰۲۲ به‌طور واقعی به ماه پرواز کند. عروسک پولیشی اسنوپی به‌عنوان یک نشانگر گرانش صفر در فضاپیمای «آرتمیس ۱» (Artemis I) هنگام چزخش به دور ماه عمل خواهد کرد.

نام این کاراکتر بیش از ۵۰ سال پیش هم فعالیت مشابهی در فضا داشت و به همراه نام «چارلی براون» (Charlie Brown) دیگر کاراکتر این مجموعه کمیک، به‌عنوان «شناسه‌ی ارتباط» (Call Sign) به ترتیب برای واحد‌های ماه و فرماندهی استفاده شد که فضانوردان را پیش از اولین فرود بر ماه پشتیبانی می‌کرد.

«کریگ شولز» (Craig Schulz) پسر کارتونیست و تهیه‌کننده‌ی «فیلم بادام‌زمینی‌ها» درباره‌ی سفر فضایی اسنوپی گفت: «هرگز تماشای مأموریت آپولو ۱۰ با پدرم را فراموش نمی‌کنم که بسیار به مشارکت شخصیت‌هایش در ساختن تاریخ کاوش‌های فضایی افتخار می‌کرد. می‌دانم که اگر می‌دید اسنوپی و ناسا دوباره به یکدیگر می‌پیوندند تا مرزهای تجربه‌ی انسانی را جابه‌جا کنند، خوشحال می‌شد.»

طرحی گرافیکی از فضاپیمای اوریون در مأموریت آرتمیس

طرحی گرافیکی از فضاپیمای اوریون در مأموریت آرتمیس
Credit: NASA

اسنوپی سوار بر آرتمیس ۱، نسخه‌ی مینیاتوری و نخستین نمونه از لباس فضایی «سامانه‌ی بقای خدمه‌ی اوریون» (Orion Crew Survival System) یا OCSS را هم بر تن خواهد کرد. این لباس نارنجی روشن با اندازه‌ی ۲۵ در ۱۸ سانتی‌متر از مواد مشابه لباس‌هایی که فضانوردان در مأموریت‌های آینده‌ی آرتمیس می‌پوشند، ساخته شده است.

در طول پرواز سه هفته‌ای برنامه‌ریزی شده، اسنوپی زمین را بر فراز نخستین موشک از «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) ترک می‌کند تا به سفر فضایی خود را آغاز کند و دورتر از هر فضاپیمایی که انسان‌ها را به فضا برده است قرار بگیرد.

به‌عنوان نشانگر گرانش صفر (Zero-g)، این عروسک بالای سر خدمه‌‌ی نشسته و بسته شده به صندلی، شناور خواهد شد. این خدمه‌ی مصنوعی، شامل یک مانکن یا آدمک دارای تجهیزات می‌شود که نام آن از یکی از مهندسان آپولو ۱۳ برگرفته شده است و دو نیم‌تنه‌ی «فانتوم» انسانی که اطلاعات مربوط به تشعشعات و شرایط فیزیکی کپسول فضایی اوریون را جمع‌آوری می‌کنند.

اسنوپی همچنین با چهار مینی‌فیگور شرکت «لگو» (LEGO) پرواز خواهد کرد که با دیگر یادگارهای انتخاب شده توسط ناسا در کیت پرواز رسمی آرتمیس ۱، از جمله یک نوک قلم از استودیوی طراحی بادام‌زمینی‌ها توسط چارلز شولتس که در یک کمیک استریپ با مضمون فضایی پیچیده شده است، همراه خواهد شد.

همکاری ناسا با شولتس و شرکت «پیناتس ورلدواید» (Peanuts Worldwide) صاحب امتیاز کاراکتر اسنوپی، به سال ۱۹۶۸ یک سال پیش از پرواز اسنوپی به ماه در آپولو ۱۰ بازمی‌گردد. در پی آتش‌سوزی در سکوی پرتاب آپولو ۱ که جان سه فضانورد را گرفت، ناسا اسنوپی را به‌عنوان نوعی طلسم خوش‌شانسی و نماد ایمنی پذیرفت.

از آغاز مأموریت آپولو ۷ تا کنون، این آژانس جایزه‌ی «اسنوپی نقره‌ای» (Silver Snoopy) را به کارمندان و پیمانکارانی که کارشان امنیت و موفقیت پروازهای فضایی انسان را تضمین کرده است، اهدا می‌کند.

در سال ۲۰۱۸ ناسا و شرکت پیناتس توافق‌نامه‌ی جدیدی را در جهت گسترش استفاده از شخصیت‌ها برای ترویج مأموریت‌های فضای دوردست ناسا و ترویج دانش‌آموزان در زمینه‌های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) امضا کردند.

اسنوپی در لباس فضایی آرتمیس

اسنوپی در لباس فضایی آرتمیس
Credit: Peanuts Worldwide

اکنون سه سال پس از آن، اسنوپی با لباس فضایی نارنجی خود، در مجموعه‌ای از لباس‌ها و کالاها، در کتاب‌های کودکان و یک سریال تلویزیونی با نام «آپولو تی‌وی پلاس» (+Apollo TV) که در فصل دوم «اسنوپی در فضا» (Snoopy in Space) نام گرفته، ظاهر شده است. این کاراکتر معروف همچنین به‌عنوان عروسک در پکیج غذایی «وعده‌ی شاد» (Happy Meal) مک‌دونالد قرار گرفته و در روز شکرگزاری شرکت میسیز هم به عنوان یکی از بالن‌های عظیم به نمایش گذاشته شد.

به جز این‌ها ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) شرکت ویدیویی تحت وب حوزه‌ی کودکان با نام «گونودل» (GoNoodle) هفته‌ی فضایی اسنوپی را آغاز می‌کند که شامل یک مستند درباره‌ی ساخت لباس فضایی این کاراکتر در آرتمیس ۱ است و هم‌زمان YMI هم مطالب آموزشی رایگان، ازجمله طرح‌های درسی درباره‌ی مأموریت آرتمیس ۱ و سفر اسنوپی در اختیار معلمان و والدین قرار می‌دهد.

پیش از این هم عروسک‌های اسنوپی به فضا پرواز کرده بودند، در اکتبر ۲۰۱۹ (مهر ۱۳۹۸) یک عروسک پولیشی ۲۰ سانتی‌متری توسط فضاپیمای باری سیگنوس به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیده بود. دو ماه بعد هم یک عروسک پولیشی دیگر با لباس فضایی سفید از جنس چرم مصنوعی و یک کلاه قهوه‌ای ارتباطی یا کلاه اسنوپی زیر حباب پلاستیکی شفاف، به‌عنوان نشانگر گرانش صفر در نخستین پرواز آزمایشی و بدون سرنشین فضاپیمای استارلاینر بوئینگ به‌کار گرفته شد.

اسنوپی فضانورد در آرتمیس ۱ با توجه به نوع پوششی که دارد و بیانگر لباس‌های فضایی برنامه‌ی آرتمیس است، از تازه‌ترین تلاش ناسا و پیناتس برای مشارکت و آموزش خانواده‌ها درباره‌ی کاوش‌های فضایی حکایت دارد.

شولتس پسر خاطرنشان درباره‌ی این مأموریت خاطرنشان کرد: «پدرم احساس می‌کرد که ارتباط او با ناسا از طریق بادام‌زمینی‌ها یکی از دو جنبه‌ی مهم زندگی اوست – دیگری خدمت در جنگ جهانی دوم بود! بنابراین من کاملا هیجان‌زده هستم که بادام‌زمینی‌ها با مشارکت اسنوپی در آرتمیس ۱ نقشی مستمر در اکتشافات قرن بیست و یکم ناسا خواهند داشت.»

عکس کاور: اسنوپی در لباس فضایی آرتمیس
Credit: Peanuts Worldwide

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما