۴ مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی تا ۲ سال آینده رزرو شد

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۳:۰۰ ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از پیوستن کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس به ماژول هارمونی ایستگاه فضایی بین‌المللی

دو شرکت اسپیس‌ایکس و آکسیوم اسپیس برای گسترش مأموریت‌های کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی و افزایش به ۴ مأموریت طی ۲ سال، با یکدیگر توافق کردند.

«اسپیس‌ایکس» (SpaceX) قرار است علاوه بر نخستین مأموریت فضایی سرنشین‌دار کاملا خصوصی تاریخ که در اواخر امسال انجام می‌شود سه پرواز دیگر هم با همکاری شرکت «آکسیوم اسپیس» (Axiom Space) انجام دهد. این چهار پرواز تا سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است.

فضاپیمای کرو دراگون و موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس نخستین سیستم پرتاب تجاری دارای تأیید برای حمل‌ونقل انسان به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است و تاکنون سه گروه از فضانوردان را به این آزمایشگاه مداری رسانده است که شامل یک پرتاب آزمایشی و دو پرتاب عملیاتی می‌شود.

در ماه می ناسا و آکسیوم اسپیس جزئیات مأموریت AX-1 که نخستین مأموریت تمام شهروندی تاریخ به ایستگاه فضایی بین‌المللی است را اعلام کردند که طی آن چهار خدمه برای ۸ روز اقامت به ISS خواهند رفت. هم‌اکنون ناسا و اسپیس‌ایکس در حال آموزش به هر چهار خدمه‌ی آکسیوم هستند که برای سفر به ایستگاه تعیین شده‌اند.

در حالی که هنوز اسپیس‌ایکس یا آکسیوم اسپیس جزئیات بیشتری درباره‌ی اینکه سه مأموریت دیگر شامل چه مواردی خواهند بود یا دقیقا چه زمانی انجام می‌شوند، ارائه نکرده‌اند، اما چهار مأموریت در طول دو سال که ۲ تا در سال ۲۰۲۲ و ۲ تا در سال ۲۰۲۳ انجام خواهد شد، همه‌ی ظرفیتی را که ناسا برای مأموریت‌های فضانوردی خصوصی در نظر گرفته است، به خود اختصاص می‌دهد.

یک پرواز خصوصی سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی هم پیش از این برای سال ۲۰۲۱ درنظر شده است. میلیاردر ژاپنی «یوساکو مائزاوا» (Yusaku Maezawa) یک پرواز به ایستگاه فضایی توسط موشک سایوز روسی را برای اوایل دسامبر (اواخر آذر) امسال رزرو کرده است. مائزاوا این سفر را از طریق شرکت «اسپیس ادونچرز» (Space Adventures) انجام خواهد داد که طی چند دهه‌ی گذشته سفرهای انگشت‌شماری را برای فضانوردان خصوصی از جمله انوشه انصاری به فضا فراهم کرده است.

در همین حال آکسیوم یک آینده‌ای کمتر تخصصی و بیشتر فعال را برای ایستگاه‌های فضایی خصوصی مداری درنظر دارد. این شرکت هم‌اکنون در حال کار بر روی یک ماژول تجاری برای ایستگاه فضایی بین‌المللی است و در آینده قصد دارد یک جانشین کاملا خصوصی برای این ایستگاه ایجاد کند. رزرو چهار سفر با چندین خدمه در طی دو سال تا حد زیادی نشان می‌دهد که چیزی بیشتر از تقاضای پراکنده‌ای از افراد ثروتمند، در این زمینه وجود دارد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از پیوستن کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس به ماژول هارمونی ایستگاه فضایی بین‌المللی

Credit: NASA

منبع: Tech Crunch

برچسب‌ها :
دیدگاه شما