نامه‌ی سرگشاده به مدیرعامل اسپیس ایکس؛ ایلان ماسک مایه‌ی شرمساری ما است!

۲۶ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ایلان ماسک نامه‌ی سرگشاده

اینطور که به نظر می‌رسد، رفتارهای زشتی که طی چند سال اخیر از سوی ایلان ماسک سر زده باعث شده کارمندان این شرکت هم در نکوهش آن، نامه‌ی سرگشاده‌ای به مدیرعامل اسپیس ایکس (SpaceX) یعنی گوین شاتول ارسال کنند.

کارمندان شرکت اسپیس ایکس ظاهرا اخیرا نامه‌ای سرگشاده در سیستم گفت‌و‌گوی داخلی این شرکت ارسال کرده‌اند که در آن، رفتارهای زشت چند سال اخیر ثروتمندترین مرد جهان،‌ به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. نامه همچنین سایر افراد را تشویق می‌کند که آن را امضا کرده تا در نهایت نسخه‌ای از آن رسما به مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس یعنی گوین شاتول برسد.

اینطور که به نظر می‌رسد، جمعی از کارمندان اسپیس ایکس، صرف نظر از جنسیت، این نامه را با همکاری هم نوشته و یکی از آن‌ها هم آن را در گروه ارسال کرده است. این فرد پاسخی هم به درخواست توضیحات بیشتر در رابطه با این نامه نداده است.

مهم‌ترین بخش این نامه اما به شکایت این افراد از رفتارهای زشت ماسک بر می‌گردد که طبق گفته‌ی آن‌ها، باعث شرم‌ساری‌شان شده است. در متن نامه آمده: «رفتار ایلان در فضای عمومی، خصوصا طی چند هفته‌ی اخیر، باعث شرمندگی ما شده است، او به عنوان مدیرعامل و برجسته‌ترین سخنگوی شرکت ما، آبروی شرکت اسپیس ایکس به حساب می‌آید و هر توییتی که ارسال می‌کند در واقع یک بیانیه‌ی عمومی به ظاهر رسمی از سوی شرکت است. باید به تیم با استعداد ما این اطمینان داده شود که پیام‌های او روی کار، مأموریت و ارزش ما تأثیری نخواهد گذاشت».

ایلان ماسک طی چند روز اخیر به سرتیتر خبرها و حواشی تبدیل شده است به گونه‌ای که دائما از او صحبت می‌شود. متأسفانه یا خوشبختانه این صحبت‌ها غالبا هم منفی هستند به گونه‌ای که حتی خودش اعلام کرده یک سری از افراد برای از بین بردن حیثیت او دست به چنین کارهایی می‌زنند و احتمالا در آینده باید بیشتر شاهد موارد این‌چنینی باشیم.

یکی از دلایلی هم که باعث شده ماسک به شدت مورد انتقاد قرار بگیرد، بحث آبروریزی جنسی است که اخیرا شکل گرفته و سر و صدای زیادی هم به پا کرده است. حتی کارمندان تسلا و اسپیس ایکس هم از فضای کاری غیر اخلاقی و نامناسب این شرکت‌های بزرگ انتقاد کرده‌اند اما نداشتن مدرک کافی همیشه باعث شده ماسک به نوعی قسر در برود.

حال باید دید این نامه‌ی سرگشاده چه تأثیری روی رفتارهای آینده‌ی ایلان ماسک خواهد گذاشت.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar کیمیا

  به نظر من ایلان ماسک یک مدیر نابغه هستش که کارمندان شو به گونه ای تربیت کرده که نسبت به حیثیت سازمان و منافع حتی خود شخص ایلان احساس مسئولیت کنن و این نشانه صمیمی بودن با کارمندان زیر دستشه….

 2. Avatar علی

  وقتی از یکی بت میسازن همین میشه وقتی تو رسانه ها از کارهای زشتش صحبت میشه یه عده سریع میان میگن دروغه.
  همین آقا مردمو به مضحکه گرفته کلی میومد راجع به بیت کوین و دوجکوین توییت میزد بعد میومد میگفت شوخی کردم کلی بازارو دستکاری کرد یه سری هم بخاطر توییت های ایشون تو مملکت خودمون بدون آگاهی رفتن سراغ ارز های دیجیتال و کلی ضرر کردن.
  الانم که یه مدته گیر داده به توییتر.
  کاشکی ما بفهمیم کسی که میاد تسلا و اسپیس ایکس رو میسازه اول از همه خودش از کنارش میلیارد ها دلار تو جیبش میره ما لااقل وکیل مدافع و سخنگوش نشیم.

 3. Avatar بیژن

  من تعجب میکنم این مباحث در دیجی کالا مطرح میشه. شاید نویسنده میخواهد بطور غیر مستقیم کسانیکه در سازمان خودش هستند را تذکر دهد.
  اما واقعیت اینه که انسانها همه ویژگیهای مشترک دارند که متناسب با شرائط حالشان بروز میدهند و کمالگرائی توهمی بیش نیست.
  در فرهنگهای مختلف نیز همه چیز معنای مشابه ندارد.
  ایلان ماسک نمونه بی همتایی است که بشر را بالا خواهد بردو این ارزش واقعی است نه لزوما ثروت اندوزی و انحصار طلبی و خودپرستی و برده داری .
  دنیای امروز برای تغییر اساسی نیاز به امثال ایلان ماسک دارد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه