سفر فضانوردان ناسا و اسپیس‌ایکس به تعویق افتاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فضانوردان نخستین مأموریت عملیاتی اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی

در حالی که پیش از این، ماهِ سپتامبر (اواخر شهریور) برای انجام نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس و ناسا درنظر گرفته شده بود، اکنون ناسا اعلام کرده که پرتاب فضانوردان زودتر از ۲۳ اکتبر (۲ آبان) انجام نخواهد شد.

ناسا و اسپیس‌ایکس که قصد داشتند اولین مأموریت کامل سرنشین‌دار عملیاتی را از طریق کپسول دراگون انجام دهند، اکنون از به تعویق افتادن این برنامه خبر داده‌اند. طی این مأموریت که با عنوان کرو-۱ (Crew-1) شناخته می‌شود، سه فضانورد آمریکایی و یک فضانورد ژاپنی از طریق کپسول دراگون اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی ملحق می‌شوند تا تحقیقات و فعالیت‌های شش ماهه‌ی خود را در آن آغاز کنند.

مایک هاپکینز (Mike Hopkins)، ویکتور گلاور (Victor Glover)، شانون واکر (Shannon Walker) از ناسا و سویچی نوگوچی (Soichi Noguchi) از آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن، اسامی این فضانوردان هستند که در مأموریت کرو-۱ به فضا خواهند رفت. موشک فالکون ۹ که پرتاب کپسول را انجام خواهد داد در جولای (اواخر تیر ماه) به فلوریدا رسید تا برای انجام این مأموریت آماده باشد. ناسا همچنین در هفته‌های گذشته، اسامی فضانوردان دومین مأموریت عملیاتی کپسول دراگون را نیز اعلام کرده بود.

طبق برنامه‌ریزی قرار بود پرتاب اولین مأموریت عملیاتی دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی در اواخر سپتامبر (شهریور) انجام شود اما ناسا اعلام کرده این تأخیر یک ماهه در برنامه به دلیل ترافیک فضایی درنظر گرفته شده است. زیرا یک فضاپیمای سایوز روسی نیز در اکتبر به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده خواهد شد.

این آژانس همچنین بیان داشت که تأخیر در برنامه‌ی پرتاب، امکان تحویل مسئولیت خدمه در ایستگاه بین‌المللی فضایی را بهتر فراهم می‌کند. زیرا جدول زمانی شش ماهه برای مأموریت کرو-۱ به این معنی است که کپسول دراگون تا اواخر آوریل ۲۰۲۱ (اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰) به ایستگاه متصل خواهد بود و این موضوع با پرتاب مأموریت کرو-۲ اسپیس‌ایکس که برای بهار ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده، هم‌پوشانی خواهد داشت.

این اطلاعیه حدود دو هفته پس از آن اعلام می‌شود که فضانوردان ناسا با استفاده از کپسول دراگون اسپیس‌ایکس به زمین بازگشتند و مأموریت آزمایشی دمو-۲ (Demo-2) را که این دو فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌امللی برده بود با موفقیت به پایان رساندند.

ناسا و اسپیس‌ایکس هم‌اکنون در حال بررسی داده‌های مأموریت دمو-۲ هستند و امیدوارند که هیچ مشکل اساسی در آن پیدا نکنند. در این صورت ناسا سیستم موشکی و کپسول سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس را برای انجام پروازهای پیوسته به ایستگاه فضایی بین‌المللی تأیید خواهد کرد.

عکس کاور: فضانوردان مأموریت Crew-1

Credit: SpaceX

منبع: CNBC

دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما