سومین مأموریت سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی با تأخیر انجام می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کپسول سرنشین‌دار مأموریت کرو-3 سوار بر موشک فالکون 9

طبق اعلام ناسا سومین مأموریت سرنشین‌دار کپسول دراگون اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی به دلیل شرایط نامساعد آب‌وهوایی با ۳ روز تأخیر انجام خواهد شد.

در حالی که همه منتظر سومین مأموریت عملیاتی کپسول سرنشین‌دار «دراگون» (Dragon) اسپیس‌ایکس بودند، ناسا پرتاب مأموریت «کرو-۳» (Crew-3) را تا روز ۳ نوامبر ساعت ۰۱:۱۰ بامداد منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۲ آبان ساعت ۰۸:۴۰ به وقت تهران) به تعویق انداخت.

آژانس فضایی آمریکا دلیل این تأخیر را آب‌وهوای نامطلوب عنوان کرد، احتمالا شاهد تأخیر دیگری نباشیم زیرا پیش‌بینی‌ها از مساعد بودن ۸۰ درصدی شرایط جوی برای تاریخ جدید پرتاب حکایت دارد.

کرو-۳ «راجا چاری» (Raja Chari) را به‌عنوان فرمانده مأموریت در کنار «تام مارش‌برن» (Tom Marshburn) و «کایلا بارون» (Kayla Barron) دیگر فضانوردان ناسا و «ماتیاس مورر» (Matthias Maurer) فضانورد آژانس فضایی اروپا به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد. مورر با این پرواز ششصدمین انسان در فضا لقب خواهد گرفت.

سومین مأموریت عملیاتی اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی طبق برنامه‌ریزی از سکوی پرتاب ۳۹A پایگاه فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال فلوریدا انجام خواهد شد. این مأموریت پرتاب شماره‌ی ۱۲۹ از مجموعه پرتاب‌های موشک فالکون ۹ را رقم می‌زند. انتظار می‌رود که فضانوردان ۳ نوامبر در ساعت ۱۱ شب منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۳ آبان ساعت ۰۶:۳۰ صبح به وقت تهران) به ایستگاه برسند و تا اواخر آوریل ۲۰۲۲ (اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱) در آن بمانند.

حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب هم بوستر مرحله‌ی اول موشک بر روی سکوی شناور بدون سرنشین «فقط دستورالعمل‌ها را بخوان» (Just Read the Instructions) فرود خواهد آمد تا برای دومین بار بازیابی شود. این بوستر پیش از این در مأموریت باری اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده شده بود.

تقریبا مدت زمان زیادی از آغاز مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار تحاری به فضا نمی‌گذرد. سال گذشته مأموریت دمو-۲ موفقیت پروازهای فضایی تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی را اثبات کرد و در ادامه مأموریت‌های سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس با کرو-۱ در نوامبر ۲۰۲۰ و کرو-۲ در آوریل ۲۰۲۱ ادامه یافت.

کرو-۳ و مأموریت تاریخی اخیر اسپیس‌ایکس با نام «اینسپیریشن ۴» (Inspiration4) در جهت گسترش پروازهای فضایی صورت می‌گیرند و در آینده مانند پرتاب‌های باری اسپیس‌ایکس، یک رویداد عادی خواهند بود.

عکس کاور: کپسول سرنشین‌دار مأموریت کرو-۳ سوار بر موشک فالکون ۹
Credit: SpaceX

منابع: Engadget, Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما