میلیاردر دوستدار فضا ۳ مأموریت دیگر اسپیس‌ایکس را رزرو کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
طرحی گرافیکی از نخستین راهپیمایی فضایی کاملا خصوصی در مدار زمین

گردشگر فضایی و فرمانده نخستین مأموریت کاملا خصوصی به فضا، برای تجربه‌هایی تازه در زمینه‌ی حضور انسانی در فضا، سه مأموریت پیشگامانه‌ی دیگر را از اسپیس‌ایکس رزرو کرد.

این‌طور که پیداست «جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) فرمانده نخستین مأموریت کاملا خصوصی به مدار زمین، نمی‌تواند از فضا دل بکند. این گردشگر فضایی میلیاردر، اکنون سه پرواز جدید با اسپیس‌ایکس خریداری کرده است، ازجمله پروازی که می‌تواند اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی انجام شود.

این مأموریت «برنامه‌ی پولاریس» (Polaris Program) نام دارد و گردانندگان آن، ۱۴ فوریه (۲۳ بهمن) ضمن اعلام تمایل آیزاک‌من مدیرعامل «شیفت۴ پیمنتس» (Shift4 payments) برای بازگشت به فضا، هدف از این سه مأموریت را پیشبرد سریع توانمندی‌های پرواز فضایی انسان و جمع‌آوری بودجه برای اهداف مهم عنوان کردند.

در حقیقت، آیزاک‌من با ثروتی زیاد و دارایی خالص حدود ۱٫۴ میلیارد دلار، به‌خوبی توانایی انجام این کار را دارد و این اقدام خیر، بدون شک، از یک سو نمایشی آشکار از ثروت است اما در عین حال، این سه مأموریت تنها برای سرگرمی نیستند بلکه پولاریس برای مؤسسات خیریه پول جمع‌آوری می‌کند، تحقیقات علمی انجام می‌دهد و فناوری‌های تازه را به نمایش می‌گذارد.

انتظار می‌رود که نخستین مأموریت، معروف به «سپیده‌دم پولاریس» (Polaris Dawn) از سه ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۲ به بعد پرتاب شود. در نهایت برنامه‌ی پولاریس با انجام نخستین پرواز سرنشین‌دار کاملا خصوصی روی موشک بزرگ اسپیس‌ایکس، استارشیپ، به اوج خواهد رسید. به نوشته‌ی اسپیس‌نیوز، آیزاک‌من گفت: «این برنامه به‌طور هدفمند برای پیشبرد قابلیت‌های پرواز فضایی طولانی‌مدت انسان و برای راهبری ما به هدف نهایی که آسان‌سازی کاوش مریخ است، طراحی شده است.»

نشان مأموریت سپیده‌دم پولاریس

نشان مأموریت پولاریس داون
Credit: Polaris Program

آیزاک‌من پیش از این فرمانده مأموریت «اینسپیریشن۴» (Inspiration4)، نخستین سفر کاملا خصوصی به مدار زمین بود. خدمه‌ی این مأموریت از ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۵ تا ۲۷ شهریور ۱۴۰۰) درون یک کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس، سوار شدند و در این فرآیند ۲۴۰ میلیون دلاری برای بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود جمع‌آوری کردند. مأموریت تاریخی بدون هیچ مشکلی، البته به جز مشکل توالت، انجام شد.

هزینه‌ی اینسپیریشن ۴ اعلام نشده است اما طبق گزارش‌ها، «ایلان ماسک» (Elon Musk) مدیرعالم اسپیس‌ایکس قصد دارد برای سفرهای مشابه در آینده، ۵۰ میلیون دلار برای هر صندلی دریافت کند. آیزاک‌من درباره‌ی مأموریت تازه گفت که او درباره‌ی مبلغی که برای سه پرواز پولاریس پرداخت کرده است، اظهار نظر نمی‌کند اما همچنین اعلام کرد که این مأموریت‌ها به‌طور کامل تأمین مالی شده‌اند و او از اسپیس‌ایکس حمایت مالی دریافت کرده است.

«پولاریس داون» اهداف بلندپروازانه‌ای را درنظر گرفته است. این مأموریت تلاش خواهد کرد تا به بالاترین مدار زمین که تا کنون سفر شده است، دست یابد. رکورد فعلی در اختیار «جمینی ۱۱» (Gemini 11) است که در سال ۱۹۶۶ به حداکثر ارتفاع ۱۳۷۵ کیلومتری زمین رسید. این مأموریت همچنین ارتباطات مبتنی بر لیزر اسپیس‌ایکس را آزمایش خواهد کرد و همچنین شاید جسورانه‌ترین عملیات، انجام نخستین راهپیمایی فضایی تجاری جهان باشد.

نخستین مأموریت پولاریس با یک موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب خواهد شد و ۵ روز را در مدار زمین سپری خواهد کرد. خدمه‌ی آن شامل آیزاک‌من به‌عنوان فرمانده مأموریت، «اسکات پاتیت» (Scott Poteet) فرمانده مأموریت، «سارا گیلیس» (Sarah Gillis) متخصص مأموریت و «آنا منون» (Anna Menon) متخصص مأموریت و افسر پزشکی خواهد بود.

خدمه‌ی مأموریت پولاریس داون اسپیس‌ایکس

خدمه‌ی مأموریت پولاریس داون؛ به‌ترتیب از راست: سارا گیلیس، جرد آیزاک‌من، اسکات پاتیت، آنا منون
Credit: Polaris Program

این خدمه‌ی متخصص، فناوری‌های تازه‌ای را به نمایش خواهند گذاشت و کارهای علمی را برای پیشبرد پروازهای فضایی طولانی‌مدت، مانند آزمایش‌هایی برای مطالعه‌ی بیماری تغییر فشار و قرار گرفتن در معرض |رتوهای پرانرژی انجام خواهند داد. مؤسسات کمک‌کننده به این مأموریت شامل «مؤسسه‌ی پزشکی ویل کرنل» (Weill Cornell Medicine)، «دانشگاه جان هاپکینز» (Johns Hopkins University)، مؤسسه‌ی تحقیقات ترجمه برای سلامت فضایی (TRISH)، «دانشگاه کلرادو بولدر» (University of Colorado Boulder) و «آکادمی نیروی هوایی آمریکا» (U.S. Air Force Academy) و برخی مؤسسات دیگر خواهند بود.

با توجه به اینکه کپسول دراگون مجهز به قفل هوا نیست، هر چهار خدمه باید یا هم‌زمان پیاده‌روی فضایی انجام دهند یا درون یک کپسول کاملا بدون فشار هوا بمانند. بنابراین برای اینکه در این فرآیند کشته نشوند، این خدمه، لباس فضایی برون‌ایستگاهی (EVA) طراحی شده توسط اسپیس‌ایکس را می‌پوشند. این لباس‌ها هنوز توسعه نیافته‌اند اما بر پایه‌ی از لباس‌های درون‌فضاپیمایی فعلی که توسط خدمه‌ی دراگون استفاده می‌شوند، ارتقا خواهند یافت.

به گفته‌ی پولاریس توسعه‌ی این لباس و اجرای عملیات برون‌ایستگاهی، گام‌های مهمی به سمت طراحی مقیاس‌پذیر برای لباس‌های فضایی مأموریت‌های طولانی‌مدت آینده خواهد بود. درباره‌ی مأموریت‌های طولانی، سیستم ارتباط لیزری هم برای پروازهای انسانی به ماه و مریخ آزمایش می‌شود.

برنامه‌ی زمانی مأموریت دوم و سوم اعلام نشده است که برای مأموریت سوم کاملا منطقی است، زیرا «استارشیپ» (Starship) هنوز به فضا پرواز نکرده است. طبق آخرین خیرها، اداره‌ی هوانوردی فدرال (FAA) اعلام کرد که بررسی زیست‌محیطی خود را به تأخیر انداخته و آن را از ۲۸ فوریه به ۲۸ مارس (۲۷ اسفند) منتقل می‌کند. تا زمانی که این اداره مجوز لازم را صادر نکند، مجموعه‌ی استارشیپ و موشک سوپر هِوی نمی‌توانند از تأسیسات «استاربیس» (Starbase) در بوکا چیکا تگزاس پرواز کنند. نخستین پرواز خصوصی استارشیپ تحت برنامه‌ی پولاریس هم تا زمانی که موشک استارشیپ ایمن و قابل اعتماد نشود، که بدون شک به آزمایش‌های بسیار نیاز دارد، انجام نخواهد شد.

مطمئنا به‌نظر می‌رسد که در طلوع دوره‌ی تازه‌ای از پروازهای فضایی هستیم. برنامه‌ی پولاریس گردشگری فضایی را با یک برنامه‌ی تجاری جدی در کنار کمک‌های خیریه برای بهبود فناوری‌های آینده ترکیب می‌کند. جای تعجب نیست که افراد ثروتمند نخستین کسانی هستند که از فضا به‌عنوان زمین بازی و محل کار شخصی خود استفاده می‌کنند. بقیه‌ی ما باید به تماشای آن راضی باشیم و امیدوار باشیم که روزی، به نحوی، ما هم بتوانیم در آن شرکت کنیم. روزی که شاید چندان هم نزدیک نباشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از نخستین راهپیمایی فضایی کاملا خصوصی در مدار زمین
Credit: Polaris Program

منابع: Gizmodo, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما