اینترنت استارلینک به‌زودی در خطوط هوایی در دسترس خواهد بود

۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از اینترنت در هواپیما

همان‌طور که انتظار می‌رفت ارائه‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک گسترده‌تر از قبل دنبال می‌شود و حالا اسپیس‌ایکس به‌زودی نخستین سرویس اینترنت پهن‌باند خود را در هواپیماهای تجاری عرضه می‌کند.

«اسپیس‌ایکس» (SpaceX) نخستین قرارداد خود را با یک شرکت هواپیمایی برای ارائه‌ی اینترنت بی‌سیم در پرواز با استفاده از شبکه‌ی ماهواره‌ای استارلینک امضا کرد. این شرکت فضایی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با دیگر شرکت‌های ماهواره‌ای در حال توسعه برای قرار دادن اینترنت پرسرعت در خطوط هوایی تجاری همکاری می‌کند.

این شرکت متعلق به «ایلان ماسک» (Elon Musk) مدیر اجرایی کمپانی خودروسازی «تسلا» (Tesla)، از ماه‌ها پیش در حال مذاکره با خطوط هوایی برای ارائه‌ی اینترنت «استارلینک» (Starlink) در هنگام پرواز بوده است. یک نقطه‌ی کلیدی در استراتژی اسپیس‌ایکس برای جذب مشتریان سازمانی، فراتر از مصرف‌کنندگان و کاربرانی که در مناطق روستایی جهان با دسترسی اندک به اینترنت زندگی می‌کنند.

این قرارداد با سرویس جت نیمه‌خصوصی «جی‌اس‌ایکس» (JSX) بسته شده است و شامل تجهیز ۱۰۰ هواپیما به پایانه‌های استارلینک می‌شود که نخستین هواپیمای متصل به پایانه‌های استارلینک تا پایان سال ۲۰۲۲ پرواز خواهد کرد. سخنگوی این شرکت اما از ارائه‌ی ارزش این قرارداد خودداری کرد.

اسپیس‌ایکس از سال ۲۰۱۹ حدود ۲۰۰۰ ماهواره‌ی استارلینک را به مدار پایین زمین پرتاب کرده است و اگرچه این شبکه هنوز به‌طور کامل مستقر نشده است، خدمات اینترنت پهن‌باند را به هزاران مشتری در شمار انگشت‌شماری از کشورها با ۱۱۰ دلار در ماه با استفاده از یک مجموعه دیش و گیرنده‌ی ۵۹۹ دلاری که اندازه‌ی آن تقریبا برابر با یک جعبه پیتزا است، ارائه می‌دهد.

اسپیس‌ایکس به دنبال تأییدیه‌ی نظارتی از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا برای استفاده از استارلینک در هواپیماها و کشتی‌ها است و پیش از این به‌صورت پایلوت، شبکه‌ی اینترنت خود را روی شمار انگشت‌شماری از جت‌های «گلف‌استریم» (Gulfstream) و همچنین هواپیماهای نظامی آزمایش کرده بود.

به گفته‌ی شرکت جت JSX که نخستین شرکت هواپیماهای عمومی با اینترنت استارلینک خواهد داشت که سرویس استارلینک در هواپیماهای JSX برای مشتریان به‌صورت وای‌فای و بدون هیچ هزینه‌ای ارائه می‌شود و «نیازی به ورود به سیستم یا دیگر پیچیدگی‌های مرتبط با سیستم‌های قدیمی نیست.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی از اینترنت در هواپیماها
Credit: Washington Post/iStock

منبع: Reuters

برچسب‌ها :
دیدگاه شما