نخستین آزمایش مداری موشک عظیم استارشیپ ۲ ماه دیگر انجام می‌شود

۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۸:۱۸ ۵ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
استارشیپ در تأسیسات استاربیس اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا جنوب تگزاس

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، موشک غول‌پیکر استارشیپ اسپیس‌ایکس که برای سفرهای احتمالی به ماه و مریخ آماده می‌شود، تنها دو ماه بعد می‌تواند نخستین پرواز مداری را انجام دهد.

اسپیس‌ایکس در حال توسعه‌ی استارشیپ است تا افراد و محموله‌ها را به ماه، مریخ و فراسوی آن ببرد. این وسیله‌ی نقلیه از دو بخش تشکیل شده است: یک بوستر مرحله‌ی اول به نام «سوپر هوی» (Super Heavy) و یک فضاپیما در مرحله‌ی بالایی که با نام «استارشیپ» (Starship) شناخته می‌شود.

استارشیپ و سوپر هوی، هر دو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به‌طور کامل و سریع قابل استفاده‌ی مجدد باشند. همچنین هر دو توسط موتور جدید رپتور (۳۳ موتور برای سوپر هوی و ۶ موتور برای استارشیپ) نیرو خواهند گرفت.

ایلان ماسک مؤسس و مدیرعامل شرکت گفت: «ساخت این تعداد موتور چالش‌برانگیز است اما اسپیس‌ایکس در مسیری قرار دارد که به‌زودی برای نخستین پرواز آزمایشی مداری استارشیپ، تعداد کافی را در اختیار داشته باشد.»

او روز دوشنبه ۲۱ مارس (۱ فروردین) در توییتی نوشت: «ما ۳۹ موتور پروازی را تا ماه آینده آماده خواهیم کرد و سپس یک ماه دیگر برای یکپارچه‌سازی آن‌ها با موشک‌ها زمان می‌گذاریم. بنابراین امیدواریم آزمایش پرواز مداری ماه می (خرداد) انجام شود.»

این هدف‌گذاری اما همچنان به پایان به‌موقع بررسی‌های زیست‌محیطی بستگی دارد. هم‌اکنون اداره‌ی هوانوردی فدرال (FAA) در حال بررسی سازوکار پرتاب استارشیپ در «استاربیس» (Starbase)، تأسیسات اسپیس‌ایکس در جنوب تگزاس است. به گفته‌ی مقامات FAA قرار است این بررسی تا ۲۸ مارس (۸ فروردین) به پایان برسد.

اسپیس‌ایکس تا کنون شماری پرتاب آزمایشی را با استارشیپ انجام داده است اما نمونه اولیه‌ی این وسیله‌ی نقلیه‌ی، تنها شامل فضاپیمای استارشیپ با حداکثر ۳ موتور رپتور بوده است که فقط حدود ۱۰ کیلومتر پرواز کرده‌اند. پرواز مداری آزمایشی آینده، نخستین پرتاب یک تقویت‌کننده‌ی سوپر هوی و همچنین نخستین پرتاب یک فضاپیمای استارشیپ با شش موتور خواهد بود.

بوستر سوپر هوی اندکی پس از برخاستن، در خلیج مکزیک فرود خواهد آمد. در همین حال مرحله‌ی بالایی استارشیپ راه خود را برای رسیدن به مدار و یک بار چرخش دور سیاره‌ی ما پیش می‌گیرد و سپس اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، در اقیانوس آرام و نزدیک جزیره‌ی کائوآی در هاوایی در آب فرود می‌آید.»

زمان برنامه‌ریزی شده برای نخستین پرواز مداری استارشیپ، جندین بار در بازه‌ی حدود یک سال گذشته تغییر کرده است زیرا کوپک‌ترین اتفاق غیرمنتظره در توسعه‌ی یک وسیله‌ی نقلیه‌ی پرتاب جدید، به‌ویژه وسیله‌ای که هنوز فرآیند نظارتی را کامل اجرا نکرده، اثرگذار است.

عکس کاور: استارشیپ در تأسیسات استاربیس اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا جنوب تگزاس
Credit: SpaceX

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما