فیلم‌های بچه‌های جاسوس از بد‌ترین تا بهترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
بچه‌های جاسوس

فرانچایز بچه‌های جاسوس رابرت رودریگز یکی از اصلی‌ترین فیلم‌های کودکان در قرن جدید است. اولین فیلم بچه‌های جاسوس که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، به اندازه‌ای در گیشه خوب عمل کرد که دو دنباله مستقیم در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ و چهارمین فیلم آن نیز در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. این سری فیلم عجیب و غریب و کودکانه، پر از ابزارها و جلوه‌های کاربردی بسیار ساده است اما فقط یکی از این فیلم‌ها را واقعا می‌توان بهترین نامید.

فیلم‌های بچه‌های جاسوس محصولی متعلق به اوایل قرن جدید هستند. داستان‌های اکشن و ماجراجویی کم‌هزینه آن‌ها با حضور ستاره‌های بزرگ آن زمان، همیشه مورد استقبال منتقدان قرار نمی‌گرفتند. با این حال، آن‌ها در آن زمان در بین بچه‌ها محبوب شدند و خانواده لاتینکس را در راس یک فرنچایز بزرگ قرار دادند.

زمانی که پیکسار در ابتدای کار بود و سعی داشت به عنوان یک استودیوی خانوادگی، به وزن موضوعی و نوشته‌های احساسی در فیلم‌هایی مانند داستان اسباب‌بازی اهمیت دهد، بچه‌های جاسوس مسیر متفاوتی را به سوی همان جمعیت هدف در پیش گرفتند و مسیری را آغاز کردند که با لباس‌های مضحک، پرده‌های سبز و فیلمنامه‌های خنده‌دار و کلیشه‌ای درباره ارزش خانواده و باور به خود همراه بود.

در فیلم‌های بچه‌های جاسوس، سرگرمی بچه‌ها بالاتر از همه اولویت‌های دیگر است. این فیلم‌ها ماجراجویی‌های کارمن (الکسا پناوگا) و جونی کورتز (داریل سابارا) را بررسی می‌کنند. آن‌ها عملیات را هدایت می‌کنند و در نهایت بزرگ‌ترها و دنیا را نجات می‌دهند. رودریگز در بچه‌های جاسوس، رویکردی کودکانه به داستان‌گویی و لحن فیلم دارد که همین مسئله، به فیلم، خاصیتی منحصربه‌فرد و شوخ‌طبعانه می‌بخشد و تمام این‌ها باعث موفقیت این مجموعه‌ می‌شود. اما فیلم‌های موجود در دنیای بچه‌های جاسوس چگونه رتبه‌بندی می‌شوند؟ 

۴. بچه‌های جاسوس ۴: همیشه و همه‌جا (Spy Kids 4: All The Time In The World)

بچه‌های جاسوس

 • کارگردان: رابرت رودریگز
 • بازیگران: داریل سابارا، الکسا پناوگا، جسیکا آلبا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۳.۵ از ۱۰

این فیلم به عنوان تنها اثر ناشایست این فرانچایز، در انتهای این فهرست قرار می‌گیرد. رودریگز پس از تقریبا یک دهه دوری از این فرنچایز، بازگشت تا داستان جدیدی را در دنیای بچه‌های جاسوس تعریف کند. چهره‌های تازه‌ای در فیلم بازی کردند. جسیکا آلبا و جوئل مک‌هیل به عنوان والدین بچه‌های جاسوس، ربکا (روان بلانچارد) و سیسیل (میسون کوک)، به این مجموعه پیوستند. داستان حول محور یک طرح آخرالزمانی درباره کنترل زمان است که به عنوان نوعی شبه استعاره برای افرادی که وقت خود را با خانواده تلف می‌کنند، استفاده می‌شود.

این داستان در ظاهر مانند باقی فیلم‌های بچه‌های جاسوس است و هیجان ژانر علمی تخیلی را با ارزش‌های ساده خانوادگی ترکیب می‌کند اما فیلم قطعا فاقد عناصری است که سه‌گانه اصلی را بسیار خاص کرده بود. بچه‌های جاسوس ۴ در نهایت با فیلمنامه‌ای سطحی، شخصیت‌های نه چندان جذاب‌ و تکراری، علی‌رغم هشت سال انتظار، مانند یک بازخوانی از فیلم‌های قبلی است. لحظات درخشانی در این اثر وجود دارد اما بچه‌های جاسوس: همیشه و همه‌جا، بیشتر شبیه یک تقلید بی‌روح از سه‌گانه اصلی است تا یک جانشین واقعی و شایسته. اگرچه این اثر یکی از معدود فیلم‌های این مجموعه‌ است که از کارت‌های اسکرچ، برای اضافه کردن حال و هوایی خاص به داستانش استفاده می‌کند. 

۳. بچه‌های جاسوس ۲: جزیره رویاهای گمشده (Spy Kids 2: The Island Of Lost Dreams)

بچه‌های جاسوس

 • کارگردان: رابرت رودریگز
 • بازیگران: آنتونیو باندراس، داریل سابارا، الکسا پناوگا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۲ از ۱۰

این فیلم در رتبه سوم قرار دارد اما از بچه‌های جاسوس ۴ بسیار بهتر است. دومین فیلم این مجموعه، همه چیزهایی را که باعث موفقیت اولین فیلم بچه‌های جاسوس شدند، ادامه می‌دهد و داستانی علمی تخیلی و یک کمدی کلاسیک خانوادگی از کارمن، جونی و دوستان و خانواده‌شان و یک گروه بازیگر مکمل را که در این فیلم به طور قابل توجهی رشد می‌کند، به نمایش می‌گذارد. داستان درباره یک هجوم واقعی به بهترین شکل ممکن است. جاسوسان جدیدی پیدا می‌شوند که اقتدار کارمن و جونی را تضعیف می‌کنند. در این فیلم، شاهد سلاح‌های ویژه روز قیامت هستیم. حتی رئیس جمهور نیز در جایی از فیلم ظاهر می‌شود. علاوه بر همه این‌ها، جزیره‌ای از حیوانات هیبریدی غول‌پیکر و دیگر مخلوقات فانتزی عجیب و غریب در فیلم دیده می‌شود که آزادانه پرسه می‌زنند و باعث هرج و مرج عمومی می‌شوند و همه، توسط دانشمند سرکش، رومرو که استیو بوشمی نقش او را بازی می‌کند خلق شده‌اند.

بچه‌های جاسوس ۲ از ابتدا تا انتها، لحظاتی خنده‌دار، درس‌هایی ساده، اقدامات کودکانه و مواردی سرگرم‌کننده را ارائه می‌کند و این دقیقا همان چیزهایی است که مخاطبان این مجموعه، از این فیلم‌ها انتظار دارند. تنها دلیلی که این فیلم در نیمه پایینی لیست قرار می‌گیرد این است که به خوبی نسخه اصلی نیست. بچه‌های جاسوس ۲ یک فیلم خانوادگی سرگرم‌کننده و عالی است اما فیلمی که بعد از آن منتشر شد، از چند جنبه بزرگ‌تر و بهتر است. 

۲. بچه‌های جاسوس ۳: بازی باخته (Spy Kids 3-D: Game Over)

بچه‌های جاسوس

 • کارگردان: رابرت رودریگز
 • بازیگران: سیلوستر استالونه، داریل سابارا، الکسا پناوگا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۴.۳ از ۱۰

بچه‌های جاسوس ۳ دارای امتیاز ۴۵ در سایت راتن تومیتوز است که به طور قابل توجهی کم‌تر از امتیاز فیلم بچه‌های جاسوس ۲ است. فیلم سوم کیفیت پایین عینی سینمایی خود را با داستانی بیش از حد کودکانه‌ و جذاب جبران می‌کند. بچه‌های جاسوس ۳ یک شاهکار سرگرم‌کننده است. این فیلم، سیلوستر استالونه را در یکی از فوق‌العاده‌ترین بازی‌های دوران کاری او به نمایش می‌گذارد و تقریبا همه شخصیت‌های اصلی و فرعی دو فیلم قبلی به شکلی به این قسمت بازمی‌گردند.

این اثر یک فیلم ماجراجویی خانوادگی و پر از سکانس‌های اکشن و جلوه‌های گرافیکی و کامپیوتری بسیار واضح است که با وجود نقص‌هایش، بسیار سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد. در طی فیلم، شاهد مسابقاتی به سبک بازی‌های ویدیویی با پیامدهای واقعی هستیم که شبیه تقلیدی کم هزینه از فرنچایز ترون است. افزایش قدرت گرافیکی شخصیت‌ها به خوبی با لباس‌های علمی تخیلی و مضحک آن‌ها همگام است. الایجا وود بازیگر ارباب حلقه‌ها نیز برای حدود ۹۰ ثانیه در فیلم ظاهر می‌شود و خود را معادل همان فرد برگزیده در ماتریکس اعلام می‌کند و سپس بلافاصله می‌میرد.

اگر صادق باشیم باید گفت که بچه‌های جاسوس ۳ اثری پر از آشفتگی است. داستان در همه‌جا ناپیوسته است، جلوه‌های ویژه شاید خنده‌دارترین در کل فرنچایز باشند و بخش زیادی از عناصر درخشان آثار قبلی از دست رفته است اما خود فیلم آن‌قدر جذاب و سرگرم کننده است که هیچ کدام از این‌ها آنقدرها هم مهم نیستند و به چشم نمی‌آیند. 

۱. بچه‌های جاسوس (Spy Kids)

بچه‌های جاسوس

 • کارگردان: رابرت رودریگز
 • بازیگران: آنتونیو باندراس، الکسا پناوگا، کارلا گوگینو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۵ از ۱۰

نسخه اصلی، قطعا بهترین فیلم بچه‌های جاسوس است. اولین فیلم در سال ۲۰۰۱، عناصری آشنا داشت و در عین حال، به طور جالبی، تازه و جدید بود. فیلم دارای مضامین استانداردی مانند رابطه خواهر و برادری و عشق و نفرت بین کارمن و جونی، ابزارهای جاسوسی مختلف و لحظات شگفت‌انگیزتری مانند معرفی شخصیت ماچته با بازی دنی ترجو است. بازیگران فوق‌العاده هستند و هماهنگی خیلی خوبی با هم دارند‌ و ماجراجویی آن‌ها، احمقانه اما هیجان‌انگیز است. رودریگز بارها تلاش کرده تا جادو و جذابیت بچه‌های جاسوس را، چه با ساخت دنباله‌ها و چه در آثار اخیرش مانند شارک‌بوی و ما می‌توانیم قهرمان باشیم، تکرار کند اما هیچ کدام به خوبی این فیلم اصلی از آب درنیامده‌اند.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. Matin AS

  خیلی IMDB امتیاز به بعضی از فیلم ها کم میده
  آخه بچه های جاسوس ۴ امتیاز ۳.۳
  ؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما