آیا دموگورگن اصلی سریال «چیزهای عجیب» هنوز زنده است؟

۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰ ۸ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

اطلاعات تازه‌ای که فصل چهارم سریال «چیزهای عجیب» (Stranger Things) از قدرت‌های الون (Eleven) افشا کرده، نشان می‌دهد احتمال دارد دموگورگن (Demogorgon) اصلی در دنیای وارونه (Upside Down) زنده مانده باشد.

پیش از آنکه «چیزهای عجیب» مخاطبانش را با وحشت‌های عجیب و غریبی مثل سلاخ ذهن (the Mind Flayer) یا لولوخرخره‌هایی مثل وکنا (Vecna) آشنا کند، اصلی‌ترین چیزی که شهر هاوکینز (Hawkins) را تهدید می‌کرد، دموگورگن بود. مثل بیشتر هیولاهایی که در سریال «چیزهای عجیب» وجود دارند، دموگورگن هم از دل بهترین فیلم‌های ژانر وحشت بیرون آمده و سازندگان «چیزهای عجیب» او را از فیلم «آرواره‌ها» (Jaws) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) الهام گرفته‌اند. خالقان سریال، یعنی برادران دافر (Duffer Brothers)، دموگورگن را این‌طور توصیف می‌کنند: «وقتی هیولا وارد دنیای ما می‌شود، مانند این است که کوسه‌ای وارد آب‌ شود. درست مثل یک کوسه، دموگورگن طعمه‌اش را تا خانه‌اش می‌کشاند و آنجا مشغول خوردنش می‌شود.» قبل از آنکه الون و دوستانش دموگورگن را یک جا گیر بیندازند و آن را بکشند، هیولا مرگ‌های بسیاری را در هاوکینز رقم می‌زند. هرچند با چیزهای تازه‌ای که از قدرت‌های الون فهمیده‌ایم، ممکن است دموگورگن نمرده باشد.

قسمت آخر فصل اول که «دنیای وارونه» نام داشت، نشان‌مان داد دکتر برنر (Dr. Brenner) و سربازانی که در آزمایشگاه هاوکینز بودند بالأخره رد بچه‌ها را می‌زنند و می‌فهمند الون و دوستانش در مدرسه شهر پنهان شده‌اند. الون از دوستانش در برابر حمله‌ی سربازها حفاظت می‌کند، اما خیلی زود انرژی‌اش تمام می‌شود و کم می‌آورد. همین هم باعث گیر افتادن گروه‌شان می‌شود. هرچند این پایان ماجرا نیست. بوی خون سربازانی که الون کشته، دموگورگن را به سمت مدرسه می‌کشاند و در کسری از ثانیه باقی سربازها را قتل عام می‌کند. در همین حین الون، مایک (Mike)، داستین (Dustin) و لوکاس (Lucas) در کلاس علوم‌شان پنهان می‌شوند. درنهایت الون از آخرین نیرویی که در بدنش باقی مانده استفاده می‌کند تا دموگورگن را تبخیر کند. چیزی که به نظر می‌رسد باعث مرگ دموگورگن شده و همزمان می‌بینیم که الون غیبش می‌زند.

در فلش‌بک‌های فصل دوم «چیزهای عجیب» می‌بینیم چه اتفاقی برای دختربچه‌ی محبوب سریال می‌آید. در قسمت «Trick or Treat, Freak» مشخص می‌شود که الون به دنیای وارونه رفته و قبل از برگشتن به دنیای واقعی، مجبور شده از دست سربازهای آزمایشگاه فرار کند. حالا که می‌دانیم الون می‌تواند دروازه‌های چندبُعدی باز کند و بین دنیای واقعی و دنیای وارونه سفر کند، سؤالی درباره سرنوشت دموگورگن به وجود می‌آید. آیا ممکن است الون دموگورگن را همراه خودش به دنیای وارونه برده باشد؟

اشتباه نکنید، چون سوختن و خاکستر شدن دموگورگن را دیده‌اید خیال نکنید مرده است! برای اثبات اینکه چنین اتفاقی لزوماً به معنای مرگ دموگورگن نیست، باید سراغ فصل چهارم «چیزهای عجیب» برویم و نگاهی بیندازیم به قسمت «قتل عام در آزمایشگاه هاوکینز». اینجا ما گذشته‌ی الون را با یکی از ناظم‌های آزمایشگاه به نام هنری کریل می‌بینیم. کسی که هیچکس جز دکتر برنر از هویت واقعی‌اش خبر ندارد و نمی‌داند هنری، درواقع اولین کودکی است که نیروهای ذهنی داشته و دکتر رویش آزمایش انجام داده. الون دستگاه ریزی که توی گردن هنری جاگذاری شده را بیرون می‌آورد و به این ترتیب هنری دوباره می‌تواند از قدرت‌هایش استفاده کند و انتقامش را از دکتر برنر بگیرد. اما هنری سراغ خود دکتر نمی‌رود، بلکه با کشتن تک تک بچه‌هایی که دکتر توی آزمایشگاه قدرت‌های‌شان را پرورش می‌داد، از برنر انتقام می‌گیرد. هنری از همان اول با الون مهربان بود و حساب او را از باقی بچه‌ها جدا می‌کرد. پس وقتی این اتفاق می‌افتد، به الون می‌گوید اگر بخواهد، می‌تواند به او ملحق شود تا دو تایی دنیا را به زانو دربیاورند. اما الون خواهان چنین چیزی نیست و پیشنهاد هنری را نمی‌پذیرد. پس راهی جز مبارزه باقی نمی‌ماند. زورآزمایی ذهنی الون و هنری زمانی به پایان می‌رسد که هنری فکر می‌کند دارد برنده می‌شود. اما الون با یادآوری خاطرات معدودی که از مادرش دارد، با نهایت خشم چنان علیه هنری می‌خروشد که او می‌سوزد و از بین می‌رود… در ظاهر.

هنری کشته نشد، بلکه ناغافل به درون دنیای وارونه پرتاب شد و برای سال‌های سال آنجا ماند. هنری با قدرت‌های ذهنی‌اش موفق شد شکل و شمایل دنیای وارونه را شبیه هاوکینزی که به یاد داشت بکند (و برای همین هم هست که زمان در دنیای وارونه متوقف شده). با گذشت زمان انرژی‌های مرموز و فضای مسموم دنیای وارونه باعث شد هنری ظاهر انسانی خودش را از دست بدهد و به چیزی که حالا به عنوان وکنا می‌شناسیم تبدیل بشود؛ کابوس جدید هاوکینز. فصل چهارم «چیزهای عجیب» بهمان نشان داد تمام رویدادهای سریال از آغاز تا به اینجا، از همین ماجرا نشئت می‌گیرد و هر اتفاقی افتاده (حتی چیزهایی که تاحالا فکر می‌کردیم بی‌ارتباطند) تحت تأثیر وکنا و انتقامش بوده. مرگ ظاهری هنری در آزمایشگاه هاوکینز درست مثل مرگ دموگورگن در انتهای فصل اول است. از آنجایی که هنری نمرده و به دنیای وارونه منتقل شده، آیا ممکن است مشابه همین اتفاق برای دموگورگن افتاده باشد؟

اینکه بازگشت دموگورگن اصلی به سریال «چیزهای عجیب» چه معنایی خواهد داشت و باعث چه اتفاقاتی خواهد شد، چیزی‌ست که حتی از حدس و گمان ما خارج است. «چیزهای عجیب» بارها نشان داده علاقه زیادی به غافلگیر کردن مخاطبانش دارد و در انجام این کار ماهر است. با اینکه فصل پنجم آخرین فصل سریال خواهد بود، اما می‌توان با اطمینان گفت ما هنوز همه‌ی اسرار را کشف نکرده‌ایم. با این وجود باید به چند نکته‌ی مهم دقت داشته باشیم. اول اینکه همان‌طور که از کشمکش بچه‌ها با سلاخ ذهن فهمیدیم، به نوعی تمام موجودات دنیای وارونه به هم متصل هستند یا به عبارت دیگر آگاهی جمعی دارند؛ یک ذهن برای هزاران جسم. بنابراین اگر فکرش را بکنیم، حتی اگر دموگورگن اصلی برگردد، هیچ فرقی با هیولاهای خفاش‌شکل یا دموگورگن‌های دیگری که طی سریال با شخصیت‌ها درگیر شده‌اند نخواهد داشت چون در خدمت اهداف وکنا عمل خواهد کرد. هرچند این نکته‌ی مهم درست است، اما داستین در فصل دوم بهمان ثابت کرد موجودات دنیای وارونه ممکن است در برخی شرایط خاص، جدا از آگاهی جمعی‌شان تصمیم بگیرند و دست به کارهایی بزنند که فقط و فقط انتخاب خودشان است. و دقیقاً همین نکته‌ است که باعث می‌شود ما درباره بازگشت دموگورگن گمانه‌زنی کنیم. چون اگر این هیولا که از هاوکینز و بچه‌ها زخم خورده برگردد، شاید درست مثل هنری قصد انتقام‌جویی داشته باشد و باعث ایجاد یک داستان فرعی هیجان‌انگیز بشود.

منبع: CBR

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar بهار

  جالب بود ممکنه دمو گرگن مثل هنری که توی دنیای وارونه قدرتاش افزایش پیدا کرد بشه و یه دموگرگن جدید با قدرت های خیلی بیشتر پدید بشه

 2. Avatar Erfan

  فصل چهار خسته کننده

  1. Avatar Parsa

   👎👎👎