ناسا تصویری شگفت‌انگیز از ایران و سایه‌ی ماه روی زمین ثبت کرد

۱۶ آذر ۱۴۰۰ | ۲۳:۰۰ ۱۹ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
سایه‌ی ماه بر روی زمین در خورشیدگرفتگی کامل 2021 در قطب جنوب از نگاه رصدخانه‌ی آب‌وهوای فضای ژرف ناسا

ایران در بالا و سایه‌ی ماه در پایین، دو قطب تصویر شگفت‌انگیزی هستند که ناسا از تنها خورشیدگرفتگی کامل سال ۲۰۲۱ تهیه کرد. این رویداد روی زمین فقط از قطب جنوب قابل مشاهده بود اما ماهواره‌های ناسا هم از فضا به نظاره‌ی آن نشستند و مناظری تماشایی ثبت کردند.

۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۳ آذر ۱۴۰۰)، شمار اندکی از علاقه‌مندان در قطب جنوب با مناظری از خورشیدگرفتگی کامل همراه شدند تا تنها گرفت کامل سال ۲۰۲۱ را از دست ندهند. هم‌زمان یک کسوف جزئی هم در دیگر نقاط نیمکره‌ی جنوبی قابل مشاهده بود.

کسوف امسال در ساعت ۰۷:۴۴ به وقت جهانی (۱۱:۱۴ به وقت تهران) به اوج رسید و به مدت کمی کمتر از ۲ دقیقه طول کشید تا در حالی که خورشید در آسمان تابستانی قطب جنوب، بر فراز افق قرار دارد، این منطقه را در تاریکی کامل فرو ببرد.

طی یک خورشیدگرفتگی کامل، خورشید، ماه و زمین به ترتیب در یک راستا قرار می‌گیرند و ماه که میان زمین و خورشید قرار گرفته، بر بخشی از سطح زمین سایه می‌اندازد. برای افرادی که در مرکز سایه‌ی ماه حضور دارند، خورشید به‌طور کامل یا تا حدی از دید پنهان و آسمان بسیار تاریک می‌شود. بدین ترتیب رصدگرانی با آسمان صاف و تجهیزات یا عینک مناسب، اغلب می‌توانند جو بیرونی خورشید یا تاج آن را که به‌طور معمول در درخشندگی شدید سطح خورشید، پنهان می‌شود، ببینند.

ناسا در خورشیدگرفتگی امسال، یک ویدیوی ۲ ساعته را به نمایش گذاشت که توسط اعضای «اردوی قطب جنوب جی پاساچوف» ( J.M. Pasachoff Antarctic Expedition) تهیه شده است. این تیم پژوهشی همچنین داده‌هایی درباره‌ی فعالیت الکتریکی در یونوسفر در طول این رویداد جمع‌آوری کردند.

رویداد خورشیدگرفتگی اخیر چند ناظر آسمانی هم داشت. فضاپیماهای رصد زمین ناسا تصاویری جذاب از این رویداد نجومی ثبت کرده‌اند. در طول این خورشیدگرفتگی همچنین عکس‌هایی تماشایی از نگاه ایستگاه فضایی بین‌المللی و توسط «کایلا بارون» (Kayla Barron) ثبت شد که بخش روسی ایستگاه هم در آن دیده می‌شود.

خورشیدگرفتگی قطب جنوب از ایستگاه فضایی بین‌المللی

خورشیدگرفتگی قطب جنوب از ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

در یک عکس که توسط «دوربین تصویربرداری چندرنگی زمین» (Earth Polychromatic Imaging Camera) یا «اپیک» (EPIC) به‌عنوان ابزار سوار بر «رصدخانه‌ی آب‌وهوای فضای ژرف» (Deep Space Climate Observatory) یا «دیسکاور» (DSCVR) تهیه شده است، سایه‌ی ماه به‌خوبی در جنوبی‌ترین نقطه‌ی زمین مشخص است و در شمال آن هم ایران دیده می‌شود. این دو بخش شاخص به خوبی در عکس بزرگ مشخص هستند.

این ماهواره در نقطه‌ی لاگرانژی ۱ قرار دارد، که یک نقطه‌ی پایدار گرانشی میان زمین و خورشید در حدود فاصله‌ی ۱٫۵ میلیون کیلومتری است و دید سراسری ثابتی از زمین دارد. در این تصویر که ساعت ۰۷:۵۸ به وقت جهانی (۱۱:۲۸ به وقت تهران) ثبت شده است، قطب جنوب در تاریکی فرو رفته است.

تصاویر با رنگ طبیعی دیگری هم توسط «تصویربردار زمین عملیاتی» (Operational Land Imager) یا OLI در ماهواره‌ی «لندست ۸» (Landsat 8) در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) و ۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۳ آذر ۱۴۰۰) تهیه شده است. هر دو تصویر «کوه‌های پنساکولا» (Pensacola Mountains) را در جنوب «یخ‌تاق رونه» (Ronne Ice Shelf) نشان می‌دهند.

مقایسه‌ی تصویر کوه‌های یخی پنساکولا در حالت عادی و زمان خورشیدگرفتگی

مقایسه‌ی تصویر کوه‌های یخی پنساکولا در حالت عادی و زمان خورشیدگرفتگی
Credit: NASA

تصویر دسامبر ۲۰۲۱ در ساعت ۰۷:۳۷ به وقت جهانی (۱۱:۰۷ به وقت تهران) یعنی چند دقیقه پیش از اینکه خورشیدگرقتگی به اوج برسد گرفته شده است. تفاوت جزئی در میزان تاریکی از جنوب به شمال این تصویر به این دلیل است که دامنه‌های رو به جنوب، هنوز مقداری از نور ضعیف خورشید را از سمت افق دریافت می‌کردند.

خورشیدگرفتگی کامل در نواحی قطبی به‌ندرت روی می‌دهد زیرا این مناطق مساحت کمتری از زمین را دربر می‌گبرند و از سوی دیگر خورشید فقط برای بخشی از سال قطب را روشن می‌کند. آخرین خورشیدگرفتگی کامل در قطب جنوب در نوامبر ۲۰۰۳ (۲ آذر ۱۳۸۲) روی داد و رویداد بعدی بعدی در دسامبر ۲۰۳۹ (۲۴ آذر ۱۴۱۸) خواهد بود.

عکس کاور: خورشیدگرفتگی کامل ۲۰۲۱ در قطب جنوب از نگاه رصدخانه‌ی آب‌وهوای فضای ژرف ناسا
Credit: NASA

منبع: SciTechDaily

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۰ دیدگاه
 1. Avatar کوروش کاظمی

  متاسف میشم وقتی میبینم یه عده آدم بزرگ مثل بچه کوچک بحث میکنند . دیگه از کور هم بپرسی میدونه زمین اگر گرد بود پرنده داخلش نمیتونست زندگی کنه

  1. Avatar محسن

   چرا ؟ نمیتونه زندگی کنه .میشه یکم توضیح بدید لطفا

  2. Avatar سیاوش

   شما هنوز تموم نشدید …
   خون گالیله رو که تو شیشه کردید
   حداقل چشم ندارید دهنتون رو باز کنید

   تو این گیریویری پس منم زمین لوزیه

 2. Avatar علی

  اگه زمین تخته، پس چرا نیمی از اون روزه و نیم دیگش شب میشه؟

 3. Avatar دانشمند فرزانه

  بیا پایین بچه بیا پایین سخنوری نکن سرمون درد گرفت

 4. Avatar دانشمند فرزانه

  خووورشیییت پوشتیش با ماست اگر برگرده همه میسوزیم

 5. Avatar بزرگمهر

  جناب هیربد ابریشم دار! مگر در فضای پشت جو زمین هم ذرات معلق وجود دارد که نور خورشید را بازتاب بدهند!؟

 6. Avatar بزرگمهر

  جناب بیداری بزرگ! خداوند به آدمی عقل داده تا کمی تعقل کند. رسیدن به یک نقطه از دو جهت در سطح تخت امکان پذیر نیست و هزاران دلیل دیگر وجود دارد که نظر شما را رد می کند. درضمن؛ امروزه فقط ناسا نیست که به فضا دسترسی دارد.

 7. Avatar محسن

  اقای نیکرو شما واقعا با چه دانشمندانی روبرو میشی .
  چند قرن از اثبات کره بودن زمین میگذره هنوز عده ای دانشمند و البته طرفدار توطئه پیدا میشن میگن زمین بصورت تخته…
  واقعا نمیدونم چی بگم.
  الان افراد ضد واکسن هم دقیقا اینگونه اند به هیچ صراطی مستقیم نیستند که اگر واکسن نبود الان بیشتر جمعیت نیا بر اثر بیماریهای مختلف از بین رفته بودند از جمله همین کرونا…..
  واقعا موندم چی بگم. این همه پرواز فضا پیما ها رو دیدن که برای اینکه سرعتشون بالاتر بره و به دور دست ها بره دور زمین چند بار دور میزنه تا از گرانش کمک بگیره و سرعتشو بالا ببره….
  چی بگم بخدا من موندم واقعا

 8. Avatar عباس

  جناب امیر خان سایه در قطب جنوب وربطی به ایران نداشت ودوما فقط ایران نیست این عکس نیمی از کل جهان است که ایران هم قسمت کوچکی از
  آن راگرفته

  1. درود، این‌که لحظه‌ی ثبت عکس دقیقا در زمانی بوده که ایران هم روبه دوربین قرار داشته و یکی از شاخصه‌های اصلی تصویر هست، آن را تماشایی‌تر کرده.

 9. Avatar وحید

  شما چطور ایران و توی اون عکس دیدید ؟؟؟
  عکس یک سوم کره زمین از سمت قطب جنوب و نشون میده ،

  1. Avatar محسن

   عذرخواهی میکنم شما عکس اول رو مگه ندارید .
   کاملا ایران مشخصه و در پایین هم لکه تاریک خورشید گرفتگی بطور واضح معلومه

   1. Avatar قلیدون

    سلام آقامحسن داخل عکس فقط استان فارس مشخصه اونم قسمتی ازشهرستان فسا مربوط به فلکه چه کنم

  2. همین‌طور که آقای محسن اشاره کردن، در بالای عکس، ایران به‌خوبی مشخص هست. لینک عکس بزرگ‌تر هم که در متن داده شده تا با دقت بررسی کنید.

 10. Avatar .

  😂 عنیمیشن

 11. Avatar هیربد ابریشم دار

  عکسی که از سیاره زمین ارائه شده در روز و زیر نور خورشید گرفته شده است. پس چرا فضای اطراف سیاره کاملا سیاه نشان داده شده؟؟
  جالب است که تمامی عکسهای ناسا چنین ویژگی را در خود دارد.!!

  1. Avatar امیر

   یه خورده دانش عکاسی داشته باشی باید متوجه باشی که برای ثبت مناسب زمین به قدری باید دیافراگم باز بشه و زمان نوردهی تنظیم بشه که تو اون تنظیمات بقیه اجرام سماوی ثبت نمیشن. اگر بخواد ستاره ها رو هم ثبت کنه توی یک شات زمین نوردهی زیاد میشه و عکس خراب میشه.

  2. Avatar محسن

   بیرون از جو و زمین و کمی دورتر فضا تاریکه و نور خورشید به زمین منعکس میشه و فضا از یک مسافتی به بعد در تاریکی مطلق فرو میره و ربطی به عکس ناسا و ایستگاه زمینی نداره

  3. Avatar محمد

   دقیقا
   منم همیشه میگم عکس هایی ک گرفته میشه باید روشن باشه نه سیاه و تاریک
   اما ی عده که از فگفدرت تفکر برخوردار نیستن و به خودشون اجازه نمیدن که حتی ذره ای فکر کنن هر چی اونا میگن اینا چشم بسته قبول میکنن
   ناسا مساوی با دروغ های بزرگ قرن

   1. Avatar تقی بیگی

    فضا همیشه تاریک یعنی جایی که هیچ چیز نیست ( خلع) رو زمین روزا آسمان که روشن میبینیم به خاطر جو اطراف زمین نور با گازهای جو برخورد کرده و منعکس می‌شود و آسمان روشن دیده می‌شود حتی روی سیارهایی جو ندارن مثل ماه وقتی خورشید بهش میتاب روی ماه نگاه کنی روشن ولی بالا را نگاه کنید تاریک…

  4. Avatar مهدی

   واقعأ نمیدونی تو فضا کنار خود خورشید هم آسمون سیاهه بخاطر نبودن جو.نگو که اینو نمیدونستی

 12. Avatar حامد

  🙁

 13. Avatar بیداری بزرگ Q

  آقای نیکرو دلم برای شما میسوزه که هنوز نمیدونید ناسا یک سازمان کنترل ذهن و دروغ پراکنه. واقعا یعنی نمیدونید که زمین تخت و دارای یک گنبد و هیچ عکسی از کل مساحت زمین تاکندن منتشر نشده

  1. Avatar محمد

   داداش پارکت رو عوض کن

  2. Avatar محسن

   خوبی دانشمند.
   شماها هم دقیقا مثل ضد واکسن ها هستید

  3. به‌زودی با توسعه‌ی گردشگری فضایی و حضور انسان‌های عادی بیش‌تری در فضا، تفکر زمین‌تخت‌گرایی هم کم‌رنگ‌تر میشه. به قول اخترفیزیکدان معروف، نیل دگراس تایسون، یکی از زیبایی‌های علم در این هست که چه قبول داشته باشیم و چه نه، وجود داره.

  4. Avatar محسن

   شما خوب علم کافی ندارید نسبت به پیرامون خودتون و نمیخواهید اطلاعاتتون رو بالا ببرید من تعجبم از این هف هشت نفری هست که حرف های اشتباه شمارو لایک کردن اونا واقعا از تو نابغه ترن.
   .
   خسته نباشید دلاوران بی سواد لایک کن…
   همتون دیس لایک

  5. Avatar دانشمند فرزانه

   بیا پایین بچه بیا پایین سخنوری نکن سرمون درد گرفت

 14. Avatar مجید

  از اینکه دیجی کلا وارد همچین چیزی شده برام خوشایند نیست. انگار خبرهای دروغ می‌گوید و باورش سخت بخاطر تبلیغات خودش. آرم دیجی کالا فقط
  تو خود دیجی خوب نه درباره علم نجوم. ممنون می‌شویم وارد نشود بخاطر منافع خودش.