۱۷ وسیله ضروری برای سفر به مناطق بیابانی جنوب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
کمپ ساحلی

باید به شما بگوییم که سفر به مناطق بیابانی همیشه آسان‌ترین سفر نیست و این نواحی مهمان‌نوازترین مکان‌های روی زمین نیستند. هرگز کسی را از دیدن همه چیزهایی که دنیا برای ارائه دارد و کمی پیاده‌روی در مسیری سخت منصرف نمی‌کنیم اما نمی‌خواهیم که در بیابان سرگردان و گم شوید.

برخی از نقاط جهان هستند که جذابیت خاصی دارند و برای من، بخش‌هایی از ایران قطعاً در این لیست هستند. سفر به این بخش‌های کشور می‌تواند فوق‌العاده لذت‌بخش باشد، اما درک تفاوت‌های ظریف آب و هوا برای یک سفر عالی، مهم است. در اینجا تجهیزات و تدارکات لازم برای سفر به مناطق بیابانی جنوب ایران و چند نکته ضروری برای زنده ماندن در بیابان آورده شده است.

۱. در سفر به مناطق بیابانی آب کافی با خود ببرید

آب نوشیدن

اگر بتوانید فقط یک چیز با خود در سفر به مناطق بیابانی بیاورید، آن یک چیز باید بطری آب باشد. اگر آب نیاوردید، در خانه بمانید. همیشه بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید در بیابان نیاز دارید که آب همراه داشته باشید. در همراه داشتن آب از این قانون پیروی کنید. برای یک روز بیابان‌نوردی ۲ لیتر آب همراه داشته باشید و برای روزهای گرم‌تر و پیاده‌روی‌های طولانی‌تر، آب اضافی بیاورید. چشمه‌ها، برکه‌ها و جویبارها در بیابان وجود ندارند یا بسیار نادر هستند. تنها جایی که در سفر به مناطق بیابانی باید انتظار پیدا کردن آب را داشته باشید در کوله‌ی خودتان است. پس آب اضافی بیاورید.

به طور طبیعی، شما به مقدار زیادی آب نیاز خواهید داشت. هنگام راه رفتن در زیر نور خورشید و دمای ۴۰ درجه سانتیگراد، افراد به طور متوسط در هر ساعت ۹۰۰ میلی‌لیتر عرق از دست می‌دهند. سعی کنید تا جایی که می‌توانید مایعات را در ظرف‌های آب تقسیم کنید تا نشت را به حداقل برسانید و در صورت امکان دور از نور مستقیم خورشید آن‌ها را نگه دارید.

۲. غذای اضافی

غذا خوردن در طبیعت

برخی از کویرنوردان در سفر به مناطق بیابانی دوست دارند به اندازه یک جشن کوچک غذا به همراه داشته باشند، در حالی که برخی دیگر فقط به تعداد انگشت‌شماری در مسیر پیاده‌روی وعده غذایی میل می‌کنند. هر ترجیحی که دارید، بهتر است یک یا دو گرانولا بار اضافی که قصد خوردن آن را ندارید همراه داشته باشید. تنقلات سالم را انتخاب کنید، به هر حال شکلات‌ها در کویر تبدیل به خمیر می‌شوند. سعی کنید از همراه بردن بسته‌بندی‌های اضافی که باید با خود برگردانید، اجتناب کنید.

غذاهای مناسب همراه خود بردارید اما آن را نخورید. البته شما می‌توانید آن‌ها را بخورید، اما این کار را با احتیاط انجام دهید. هر چه بیشتر بخورید تشنه‌تر خواهید شد. بنابراین فقط آنچه را که برای جلوگیری از گرسنگی نیاز دارید بخورید. همچنین باید مطمئن شوید که غذای مناسبی را بردارید، در غیر این صورت ممکن است ضرر بیشتری نسبت به فایده داشته باشد. غذاهایی را بردارید که سرشار از مواد مغذی هستند اما فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

۳. نقشه و قطب‌نما

قطب نما

بخشی از داشتن یک ماجراجویی عالی این است که بدانید پس از اتمام کار چگونه به خانه برگردید. تلفن هوشمند یا GPS شما می‌تواند ابزار ناوبری قدرتمندی باشد، اما مراقب باشید به چیزی که نیاز به باتری دارد تکیه نکنید. یک شارژر قابل حمل می‌تواند به احیای وسایل الکترونیکی بدون شارژ کمک کند و یک نقشه و قطب‌نمای اولیه هرگز شما را ناامید نخواهد کرد. خواندن نقشه و قطب‌نما مستلزم آموزش و تمرین است، بنابراین برای یادگیری نحوه استفاده از آن‌ها منتظر نمانید تا گم شوید.

  ۴. جعبه کمک‌های اولیه

کیف کمک‌های اولیه

یک کیت کمک‌های اولیه از پیش ساخته شده بخرید یا خودتان بسازید و در کلاس کمک‌های اولیه شرکت کنید تا تکنیک‌های نجات جان را یاد بگیرید.

کیف کمک های اولیه رویال

۵. محافظت در برابر آفتاب

کلاه آفتابی

از کرم‌های ضد آفتاب، بالم لب، عینک آفتابی و کلاه برای محافظت از خود در برابر آفتاب خشن استفاده کنید. استفاده از ضدآفتاب‌های پوشش‌دهنده طیف‌های گسترده‌تر و حداقل با SPF 15 را توصیه می‌کنیم. به یاد داشته باشید که اغلب باید دوباره و چندباره از کرم‌ها استفاده کنید و فقط هم به کرم‌های ضدآفتاب وابسته نباشید، مخصوصاً در سفرهای طولانی‌تر. ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما  در روزهای گرم آفتابی لباس‌های آستین‌ بلند و شلوار می‌توانند راحت‌تر باشند، به‌ویژه رنگ‌ها و پارچه‌های روشن، محافظت بیشتری را ارائه می‌دهند.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در سفر به مناطق بیابانی پایان خوبی نخواهد داشت مگر اینکه کاری برای آن انجام دهید. همیشه یک کلاه همراه خود داشته باشید تا از شما در برابر نور خورشید محافظت کند. ترجیحا کلاهی با لبه پهن که بتواند کمی سایه برای صورت و گردن شما ایجاد کند. اگر کلاه ندارید، سعی کنید از هر لباس یدکی که با خود دارید، نوعی سرپوش بسازید. همچنین باید از دستکش‌های نازک استفاده کنید زیرا این دستکش‌ها به کاهش از دست دادن عرق از طریق تبخیر کمک می‌کنند.

لباس‌های رنگ روشن برای انعکاس گرما بهتر هستند، اگرچه لباس‌های تیره‌تر بهتر از اشعه‌های فرابنفش محافظت می‌کنند. اگر می‌توانید، لباس‌هایی با رنگ روشن بپوشید که دارای فاکتور محافظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) هستند.

البته برای محافظت از چشمان خود در برابر نور خورشید باید از عینک آفتابی نیز استفاده کنید. ممکن است وسوسه شوید که لباس خود را برای خنک ماندن در بیاورید، اما باید بدن خود را بپوشانید.

کلاه کپ مدل 2022 طرح کتان

۶. چراغ قوه

چراغ قوه

تماشای غروب خورشید بر فراز رمل‌های کویر شکوه خاصی دارد. ترفند ماجرا این است که بتوانید راه برگشت خود را در تاریکی پیدا کنید. برنامه‌های چراغ قوه تلفن‌های هوشمند برای چند دقیقه کار می‌کنند، اما زمانی که چند کیلومتر مسیر در پیش دارید، به چراغ قوه یا هدلامپ نیاز دارید. باتری‌های اضافی را فراموش نکنید.

چراغ قوه مدل LED KEYCHAIN MAGNET

۷. در سفر به مناطق بیابانی لباس و پتوی عایق با خود ببرید

پتوی مناسب کمپ

حتی در یک روز گرم، زمانی که خورشید در بیابان غروب می‌کند، دما ممکن است به سرعت کاهش یابد و مسیرهای پیاده‌روی در کویر می‌توانند در شب به دمای بسیار پایینی برسند. قبل از ترک خانه، آب و هوا را بررسی کنید و برای محدوده دمایی که ممکن است تجربه کنید، چند لایه لباس بپوشید. اگر مجبور هستید شب را در فضای باز بگذرانید، یک کت سبک یا پتوی اضطراری می‌تواند شما را به اندازه کافی گرم نگه دارد.

پتو نجات مدل Emergency Blanket 160

۸. سوت

جدا شدن از اعضای گروه در طول استراحت و سفرهای کوتاه، به ویژه در سرزمین‌های کویری، ممکن است آسان باشد. اما اگر گم شدید و از گروه دور افتادید صدای یک سوت مسافت‌های طولانی‌‌تری را طی می‌کند و بیشتر از فریاد برای هم‌نوردان شما قابل شنیدن است. اگر صدای سوت را در مسیر می‌شنوید، با سوت خود علامت دهید و به سمت یکدیگر بروید تا زمانی که تماس بصری برقرار کنید.

سوت نجات مدل 100DB

۹. در سفر به مناطق بیابانی برنامه‌ریزی همه چیز است

برنامه ریزی سفر

فقط بی‌هدف روانه نشوید وگرنه به احتمال زیاد از میانه ناکجاآباد سر در خواهید آورد. برنامه‌ریزی کنید که چه زمانی و کجا می‌روید، چگونه به آنجا می‌روید و برمی‌گردید، کجا می‌خواهید بمانید و این کار را با جزئیات دقیق انجام دهید. بخشی از جذابیت ماجراجویی نداشتن برنامه است، اما کویر واقعاً جایی نیست که بخواهید در آن گم شوید.

۱۰. سیگنال برای کمک

علامت کمک

اگر تجهیزات لازم را دارید، می‌توانید برای کمک سیگنال‌دهی کنید. ایجاد آتش، دود را به هوا می‌فرستد و استفاده از یک آینه جیبی می‌تواند نور خورشید را برای جلب توجه منعکس کند. ممکن است شبیه فیلم‌ها به نظر برسد، اما اگر گم شده‌اید، حتی نوشتن SOS یا HELP با چوب یا سنگ هم بهتر از هیچ است.

۱۱. یافتن آب در بیابان

پیدا کردن آب

اگر در بیابان با کمبود آب مواجه شدید، پس ضروری است که در اسرع وقت یک منبع آب پیدا کنید. در اینجا چند نکته برای یافتن آب در بیابان وجود دارد.

 • اگر می‌توانید هر گونه پوشش گیاهی را ببینید، به آنجا بروید.
 • ممکن است متوجه شوید که آب در مناطق صخره‌ای یا تپه‌ها به دنبال یک باران جمع شده است.
 • ممکن است در هنگام سحر شبنم روی گیاهان یا سنگ‌ها جمع شود.
 • حیوانات را دنبال کنید. اگر حیوانات یا ردپای آن‌ها را می‌بینید، تقریباً همیشه در نزدیکی یک منبع آب خواهید بود، بخصوص اگر مسیرها به سرازیری منتهی می‌شوند. حتی حشرات ممکن است نشان‌دهنده آب نزدیک باشند، بنابراین به دنبال ازدحام باشید.
 • قرص‌های تصفیه آب را با خود ببرید. آبی که پیدا می‌کنید ممکن است نوشیدنی ایمن نباشد و شما را بیمار کند. اگر هیچ قرصی ندارید، به هر حال آب را بنوشید، زیرا کم آبی بدن شما را خیلی سریع‌تر تحت تاثیر قرار می‌دهد.
قمقمه مدل سیلیکونی تاشو NEW 01 گنجایش 0.5 لیتر

۱۲. مراقب حیوانات خطرناک باشید

حیوانات خطرناک در طبیعت

بدیهی است که نمی‌خواهید حیواناتی را ببینید که می‌توانند به شما آسیب برسانند، بنابراین از حیواناتی که می‌بینید دوری کنید و اگر به سمت آب می‌روند از فاصله ایمن آن‌ها را دنبال کنید. مراقب باشید دست‌های خود را زیر یا داخل حفره سنگ‌ها قرار ندهید زیرا ممکن است عنکبوت‌ها، عقرب‌ها یا مارهایی در آنجا پنهان شده باشند.

۱۳. به مردم بگویید کجا می‌روید

پیمایش ساحلی

هنگامی که برنامه‌‌ریزی‌های خود را انجام دادید، مطمئن شوید که اطرافیانتان از آن‌ مطلع هستند. به آن‌ها بگویید برای کجا و چه زمانی برنامه‌ریزی می‌کنید تا بتوانند جایی که باید باشید را ردگیری کنند. اگر در زمان تعیین شده برنگشتید، آن‌ها می‌توانند شروع به گشتن کنند و کاری برای پیدا کردن شما بکنند. در بیابان نمی‌توانید به GPS یا سیگنال تلفن همراه تکیه کنید، بنابراین تصور نکنید که اگر گم شدید می‌توانید تماس بگیرید.

۱۴. لباس‌های مناسب پیاده‌روی کویری

لباس مناسب بیابانگردی

به دلیل گرمای زیاد و رطوبت بسیار کم، لباس‌های کویرنوردی شما باید بسیار متفاوت از لباس‌هایی باشد که در اکثر اقلیم‌های دیگر می‌پوشید. به دلیل این رطوبت کم، عرق شما می‌تواند آنقدر سریع تبخیر شود که اثر خنک‌کنندگی ناشی از تبخیر آن از روی پوست شما از بین برود. در این بخش ما به شما آموزش می‌دهیم که در گرمای کویر چه بپوشید تا بتوانید مزایای دفاع طبیعی بدن خود را در برابر افراط‌های این محیط به حداکثر برسانید.

لباس‌های نخی را در بسیاری از مناطق کویری توصیه می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که پنبه در هوای سرد می‌کشد و در آب و هوای مرطوب خیس می‌شود. لباس‌های نخی مختص آب و هوای گرم و خشک بیابانی است.

همچنین باید به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب لباس‌های پیاده‌روی در کویر، رنگ‌های روشن را انتخاب کنید که ممکن است به انعکاس برخی از اشعه‌های فرابنفش خورشید کمک کند.

لباس استتار نخرید. اگر در یک منطقه جنگی هستید و نمی‌خواهید به سمت شما شلیک شود یا برای دیدن حیوانات به طبیعت رفته‌اید، لباس استتار عالی است. اما اگر در کویر گم شده باشید و بخواهید پیدا شوید به هیچ وجه مفید نیست. سعی کنید رنگ‌هایی بپوشید که با محیط کویر متضاد هستند.

دستمال سر و گردن مدل اسکارف ورزشی

۱۵. کفش مناسب بپوشید

کفش مناسب پیمایش ساحلی

خاک سنگلاخی و خارهای بیابان قاتل پای شماست و پاهای شما تنها راهی است که می‌توانید بدون اینکه کسی شما را حمل کند به خانه برگردید. اگر قصد دارید پول زیادی را برای هر تکه لباس پیاده‌روی بیابانی خرج کنید، آن را به کفش‌های خود اختصاص دهید.

ما پوشیدن چکمه‌های کوهنوردی را به جای کفش‌های پیاده‌روی توصیه می‌کنیم. چکمه‌های بلند از مچ پاهای شما در هنگام راه رفتن روی سنگلاخ کمی حمایت و در عین حال از مچ پا در برابر نفوذ خارها محافظت می‌کند.

زیره‌ی چکمه شما نباید بیش از حد انعطاف‌پذیر باشد زیرا هنگام راه رفتن روی سطوح ناهموار می‌تواند به پاهای شما آسیب برساند. زیره‌ی کفش همچنین باید به اندازه کافی چسبندگی داشته باشد که لیز نخورید اما آنقدر نرم نباشد که سریع فرسوده شود. چکمه‌های مشکی رنگ نخرید، مگر اینکه بخواهید پاهایتان بپزد.

برای چکمه‌های خود کم نگذارید. آسیب‌دیدگی پا بسیار آسان و بهبود آن بسیار سخت است.

جوراب‌هایی بپوشید که از چکمه‌هایتان بالاتر می‌رود. نیازی به جوراب بالای زانو ندارید. جوراب باید از ساق و مچ پاها در برابر فشار چکمه‌ها محافظت کند.

در این شرایط جوراب نخی نمی‌خواهید. شما باید تا حد امکان پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارید. ایده خوبی است که در صورت خیس شدن پاهایتان یک جفت جوراب اضافی را در کوله خود داشته باشید. مواظب پاهای خود باشید و آن‌ها از شما مراقبت خواهند کرد.

کفش طبیعت گردی سارزی مدل J.X_S.B.Z

۱۶. عینک آفتابی

عینک آفتابی

عینک آفتابی در کویر پرنور مهم است زیرا رطوبت بسیار کمی در هوا برای کاهش اثرات خورشید وجود دارد. اثر شن‌های کویر چیزی شبیه اثر برف در آفتاب است. اشعه‌های UV خشن که از سنگ‌ها و زمین منعکس می‌شوند را جدی بگیرید.

ما توصیه می‌کنیم نوعی از عینک آفتابی را بخرید که هم از جلو و هم از کناره‌های چشم شما محافظت می‌کند. مطمئن شوید که عینک شما محافظت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه می‌دهد.

اگر از عینک طبی استفاده می‌کنید، همراه داشتن یک عینک آفتابی طبی خوب خواهد بود، اما اگر وقت یا پول ندارید، می‌توانید عینک آفتابی گیره‌دار یا حتی بهتر از آن، عینک آفتابی که می‌تواند روی عینک طبی شما قرار بگیرد، تهیه کنید.

عینک آفتابی اسپای مدل تاشو 0041kn

۱۷. وسایل بقای مناسب را بردارید

وسایل ضروری کمپ

امیدواریم که به آن نیازی نداشته باشید، اما وسایل بقا را با خود ببرید:

 • جعبه کمک‌های اولیه؛
 • یک چاقو و چند ابزار؛
 • قرص‌های تصفیه آب؛
 • قطب‌نما (شما نمی‌توانید به GPS در بیابان تکیه کنید)؛
 • نوعی روسری، باند یا ماسک گرد و غبار در صورت طوفان شن؛
 • چیزی برای ایجاد آتش؛
 • برخی از انواع روشنایی، مانند چراغ قوه سر یا فانوس.
چاقو سفری مدل Cm.mahimini

نکته پایانی؛ اگر در سفر به مناطق بیابانی گم شدید، آرام بمانید

اگر وحشت کنید، در یک چارچوب ذهنی روشن نخواهید بود که فکر کنید چه کاری انجام دهید و همچنین انرژی خود را هدر خواهید داد. ممکن است مشکل باشد، اما سعی کنید آرام باشید.

آیا شما راه‌حل دیگری برای زنده ماندن در بیابان دارید؟ همین جا برای ما کامنت بگذارید.

منبع: desertmountainsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما