آخرین دوئل؛ هر آنچه از فیلم حماسی و انتقام‌جویانه‌ی ریدلی اسکات می‌دانیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

یک شوالیه هنگامی که همسرش توسط دوستش مورد تجاوز قرار می‌گیرد، مجبور می‌شود برای اجرای عدالت، محاکمه را با مبارزه ادامه دهد. این فیلم، داستان آخرین دوئل قانونی در تاریخ فرانسه است. آخرین دوئل یک درام تاریخی حماسی به کارگردانی فیلم‌ساز برجسته ریدلی اسکات است.

این فیلم شامل گروهی از بازیگران ستاره از جمله مت دیمون، جودی کامر، آدام درایور و بن افلک است. دیمون و افلک همچنین در نوشتن فیلم‌نامه با نیکول هولوفسنر (نویسنده فیلم آیا می توانی مرا ببخشی؟) همکاری کردند.

آخرین دوئل پر از بازیگرانی پرافتخار است و‍ یک داستان انسانی قدرتمند دارد که همه‌ی این عوامل باعث می‌شوند این فیلم‌ به اثری تماشایی تبدیل شود. بنابراین بد نیست با تمام جزئیاتی که تاکنون درباره‌ی این پروژه فاش شده است از جمله تاریخ انتشار، طرح داستان، شخصیت‌ها، تریلرها و بخش‌های دیگر آشنا شویم.

تریلر آخرین دوئل

تریلر فیلم آخرین دوئل در ۲۰ جولای ۲۰۲۱ منتشر شد. این ویدیو شخصیت‌های اصلی را معرفی کرده و طرح اولیه فیلم را مشخص می‌کند. همچنین اطلاعات بیشتری درباره‌ی آنچه در طول دوئل پیش می‌آید نشان می‌دهد. با نزدیک شدن به تاریخ انتشار، ممکن است تریلرهای بیشتری منتشر شود اما در حال حاضر، این تریلر به خودی خود بسیار جذاب است.

آخرین دوئل چه زمانی اکران می‌شود؟

آخرین دوئل

آخرین دوئل در حال حاضر قرار است در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ وارد سینماهای ایالات متحده شود. فیلم ابتدا قرار بود از ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰ اکران محدودی در سینما داشته باشد و از ۸ ژانویه ۲۰۲۱ به صورت گسترده منتشر شود. با این حال، این برنامه‌ها در نتیجه‌ی همه‌گیری کرونا تغییر کرد و اکران این فیلم تا به امروز به تعویق افتاده است. آخرین دوئل پیش از اکران، در سپتامبر ۲۰۲۱ در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد.

بازیگران آخرین دوئل چه کسانی هستند؟

آخرین دوئل بازیگرانی برجسته در نقش‌های اصلی دارد. مت دیمون، آدام درایور و جودی کامر نقش شخصیت‌های اصلی داستان را بازی می‌کنند و بن افلک به‌عنوان یک شخصیت فرعی ظاهر می‌شود.

دیگر بازیگران اعلام‌شده برای حضور در این فیلم عبارتند از هریت والتر (بازیگر حس و حساسیت)، ناتانیل پارکر (بازیگر معماهای بازرس لینلی)، سام هازلدین (بازیگر محافظ هیتمن)، مایکل مک الهاتون (بازیگر بازی تاج و تخت)، الکس لوتر (بازیگر پایان جهان لعنتی)، مارتون چوکاس (بازیگر اکولایزر)، زلیکو ایوانک (بازیگر صدمات) و کلایو راسل (بازیگر بازی تاج و تخت).

آیا آخرین دوئل نقدهای خوبی دریافت کرده است؟

آخرین دوئل پس از اولین نمایش خود در ونیز، با نظرات متفاوتی روبه‌رو شد و در زمان انتشار، امتیاز ۶۷ را در سایت راتن تومیتوز به دست آورد. رافائل موتمایور در نقد آثار جشنواره ونیز برای کولایدر، فیلم را اثر درخشانی دانست و به آن نمره ای منفی داد و همه چیز را از مجموعه‌ی اجراها گرفته تا صحنه‌های حماسی مبارزات، ستایش کرد.

او نوشت: «این اثر فیلمی درباره دوئلی تا حد مرگ بر سر تجاوز به یک زن است که توسط دو فرد برجسته برگزار می‌شود. در ابتدا شک و تردید زیادی درباره این فیلم وجود داشت اما آخرین دوئل با یک فیلم‌نامه پیچیده و ظریف، اجراهای خارق‌العاده‌ای که در حد یک کلاس بازیگری هستند و صحنه‌های مبارزه‌ی قرون وسطایی عالی، تمام این ابهامات را به دست فراموشی می‌سپارد.»

شخصیت‌های آخرین دوئل چه کسانی هستند؟

آخرین دوئل

در آخرین دوئل، مت دیمون نقش ژان دو کاروژ را بازی می‌کند. کاروژ، شوالیه‌ای والامقام و صاحب ملک و املاک در نورماندی و یکی از مردانی است که در این دوئل تاریخی شرکت می‌کند و این داستان حول او می‌چرخد. هریت والتر هم نقش نیکول دو بوچارد، مادر کاروژ را بازی می‌کند.

آدام درایور نقش ژاک لو گریس، طرف مقابل دوئل را بازی می‌کند. لو گریس دوست کاروژ بود تا اینکه متهم به تجاوز به همسر کاروژ، مارگارت شد. وی در ادامه و حتی هنگام مواجهه با احتمال مرگ در جریان محاکمه در نبرد هم ادعای بی‌گناهی می‌کند.

جودی کامر در نقش مارگارت دو کاروژ، زنی که در قلب آخرین دوئل حضور دارد، ظاهر می‌شود. مارگارت، ژاک لو گریس را متهم به تجاوز می‌کند اما چون شاهد دیگری وجود ندارد، او خودش متهم به شهادت دروغ و ادعاهای بی‌اساس می‌شود. شوهرش، دوئل را بهترین راه برای رسیدن به عدالت می‌داند و در نهایت، زندگی مارگارت هم به همان اندازه زندگی همسرش در معرض خطر قرار می‌گیرد.

ناتانیل پارکر در نقش پدر مارگارت، سر رابرت دی تیبوویل بازی می‌کند. سام هازلدین هم در نقش تامین دو بویس، پسر عموی مارگارت ظاهر می‌شود.

بن افلک نقش کنت پیر آلنسون را بازی می‌کند که نجیب‌زاده‌ای است که ارباب و استاد کاروژ و لو گریس بوده است. افلک در ابتدا قرار بود نقش لو گریس را بازی کند اما تصمیم گرفت این نقش اصلی را به فرد دیگری واگذار کند و به جای آن، شخصیت کنت را بازی نماید.

در این فیلم، علاوه بر این شخصیت‌ها، مارتون چوکاس در نقش کرسپین، مایکل مک الهاتون در نقش برنارد لاتور و الکس لاوتر در نقش پادشاه چارلز ششم حضور دارند.

آخرین دوئل چه زمانی فیلم‌برداری شد؟

فیلم‌برداری فیلم آخرین دوئل در ۱۴ فوریه ۲۰۲۰ در شهر دوردون فرانسه آغاز شد. فیلم در قلعه قرون وسطایی برزی لچاتل در بورگوندی فیلم‌برداری شده است. فیلم‌برداری بخش‌های فرانسه تا ۱۲ مارس ۲۰۲۰ ادامه داشت.

بعد از فرانسه، قرار شد تولید به ایرلند برود، جایی که فیلم‌برداری از ۲۳ مارس تا ۳۰ مارس ۲۰۲۰ به طول انجامید. در این مرحله از تولید در ایرلند قرار بود صحنه‌هایی از فیلم در کانتری میث، بکتیو ابی، قلعه کاهیر، کانتی تیپراری و تعدادی از مکان‌های دیگر در سراسر دوبلین و شهرستان ویکلو فیلم‌برداری شود.

با این حال، با شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و محدودیت‌های سفر در اروپا، استودیو مجبور شد فیلم‌برداری را به زمانی نامعلوم به تعویق بیاندازد تا این که فیلم‌برداری در اواخر سپتامبر از سر گرفته شد. سرانجام فرآیند تولید در ایرلند و در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰ به پایان رسید.

آیا آخرین دوئل بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است؟

بله، آخرین دوئل در واقع بر اساس رویدادهایی واقعی است. همه شخصیت‌های درگیر در این داستان، افرادی واقعی بودند و روایت این دوئل تاریخی بین ژان دو کاروژ و ژاک لو گریس به طور گسترده توسط مورخان و محققان حقیقی و حقوقی نوشته شده است.

تجاوز به مارگارت دو کاروژ، عامل محرک این دوئل بود اما ژان دو کاروژ و ژاک لو گریس از قبل، سابقه‌ای طولانی و خونین با یک‌دیگر در زندگی واقعی داشتند.

مورخان بیان کرده‌اند که اختلافات مربوط به مالکیت زمین، پول و مسائلی مربوط به کنت پیر از مدت‌ها قبل از این جنایت واقعی و نبرد محاکمه‌ای این دو نفر، موجب بروز اختلاف زیادی شده بود. کاروژ یک شوالیه نورمن بود که با ارباب خود، پیر آلنسون، اختلافات زیادی داشت. لو گریس، مردی ثروتمند و فرد دلخواه کنت بود که همین تفاوت‌ها او را به رقیب کاروژ تبدیل کرد.

این دو نفر برای مدتی، شمشیرها را غلاف کردند و با هم دوست شدند اما برخی از کینه‌ها هنوز بین آن‌ها ادامه داشت. ماجرای تجاوز جنسی، این اختلافات را به سطح دیگری رساند و دریچه‌ای دوباره برای این دو مرد ایجاد کرد تا برای نابودی یک‌دیگر تلاش کنند. ما نمی‌دانیم چه مقدار از این داستان تاریخی در فیلم نشان داده می‌شود اما باید بگویم که این داستان به آن سادگی که به نظر می‌رسد نیست.

تیم نویسندگی، دیمون، افلک و هولوفسنر، هنگام تهیه فیلم‌نامه این فیلم، پیچیدگی‌های بسیاری را در نظر گرفتند. بر اساس گزارشات، فیلم‌نامه از سه دیدگاه مختلف نوشته شده است تا عدالت به طور کامل برای هر یک از شخصیت‌های اصلی اجرا شود.

مت دیمون در مصاحبه‌ای بیان کرد: «دو شوالیه و همچنین بانویی به نام مارگارت وجود دارند. بنابراین من و بن دیدگاه‌های مردانه را نوشتیم و نیکول هولوفسنر هم دیدگاه زنانه را اضافه کرد. چهارچوب داستان فیلم بدین طریق نوشته شده است.»

این فیلم اقتباسی از کتاب آخرین دوئل: داستانی واقعی مبارزه محاکمه‌ای در فرانسه قرون وسطایی در سال ۲۰۰۴ به قلم اریک جگر است. قرار بود برای اولین بار، اقتباسی دیگر از کتاب جگر در سال ۲۰۱۵ با کارگردانی فرانسیس لارنس و نویسندگی شان گرانت ساخته شود اما این پروژه در نهایت لغو شد. استودیوهای سازنده‌، چراغ سبز ساخت این اقتباس فعلی را در ژوئیه ۲۰۱۹ نشان دادند. این کتاب همچنین پایه و اساس مستند درامی برای بی‌بی‌سی به همین نام بوده است.

داستان آخرین دوئل در کجا و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

آخرین دوئل

آخرین دوئل در قرن ۱۴ در فرانسه و به طور دقیق در سال ۱۳۸۶ میلادی تنظیم شده است. در آن زمان، محاکمه با مبارزه، دیگر یک روش معمول نبود. البته گفته می‌شود سوزاندن یک زن به دلیل ادعای دروغین تجاوز یک هنجار عادی در آن زمان بود. بنابراین می‌توان گفت که این برهه از تاریخ، دوره‌ای تاریک در تاریخ فرانسه بوده است.

طرح داستان آخرین دوئل درباره چیست

برخلاف آنچه با توجه به‌عنوان به نظر می‌رسد، آخرین دوئل در فیلم آخرین دوئل، فقط مانند نوک کوه یخی در بالای آب است. داستان واقعی فیلم درباره توطئه و سیاستی پیچیده است که زندگی یک زن جوان هم در وسط آن قرار دارد.

داستان، زمانی آغاز می‌شود که مارگارت دو کاروژ ادعا می‌کند که توسط ژاک لو گریس مورد تجاوز قرار گرفته است. متأسفانه پرونده به دلیل عدم وجود شاهد یا مدرکی، مختومه اعلام می‌گردد و مارگارت متهم به دروغگویی می‌شود. در آن روزها، حکم جرم ادعای دروغین، به آتش کشیده شدن فرد بود. شوهرش، ژان دو کاروژ پرونده را نزد پادشاه می‌برد و درخواست حل این اختلاف از طریق محاکمه با جنگ را می‌کند.

اگر از طرفداران بازی تاج و تخت هستید یا کلا به تاریخ قرون وسطی علاقه دارید، ممکن است درک خوبی از نحوه‌ی اجرای محاکمه با رزم داشته باشید. دو فرد درگیر (یا نمایندگان آن‌ها) در یک دوئل تا پای جان مبارزه می‌کنند. برنده به‌عنوان فرد منتخب خدا و طرف حق پذیرفته می‌شود. این یک مثال کلاسیک از اخلاقیات قدرت‌طلبانه است یا به عبارت دیگر، عدالت متعلق به کسی است که بزرگ‌ترین چوب را دارد. مراحل این محاکمه، کاملا قانونی و منطقی هستند، مگر نه؟

خلاصه‌ی رسمی فیلم آخرین دوئل در وب‌سایت این فیلم چه می‌گوید:

«آخرین دوئل یک داستان گیرا از خیانت و انتقام علیه وحشی‌گری و بی‌رحمی فرانسه قرن ۱۴ است و توسط ریدلی اسکات، فیلم‌ساز برجسته و نامزد چهار جایزه اسکار، کارگردانی شده است.»

با توجه به همه چیزهایی که تاکنون درباره فیلم فاش شده است، به نظر می‌رسد که این فیلم، اثری مهم خواهد بود که ارزش تماشا دارد. بنابراین تقویم‌های خود را علامت بزنید و شمشیرهایی را که از زمان رنسانس به دست آورده‌اید جلا دهید. شما نباید این فیلم را از دست بدهید.

منبع: Colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما