۱۹ عادت‌ روزمره که باعث آسیب به چشم می‌شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
عادت‌های روزمره‌ای که باعث آسیب به چشم می‌شوند

تقریبا ۸۰ درصد نخستین تاثیراتی که می‌پذیریم از طریق بینایی و چشم است. در مطالعه‌ای که در آمریکا انجام شد شرکت کنندگان اذعان داشتند که نابینایی بدترین بیماری و رنج ممکن است که می‌تواند اتفاق بیفتد. در این مطلب چند عادت روزمره که به مرور زمان می‌تواند به بینایی آسیب بزنند را معرفی کرده‌ایم.

حرکات ناخودآگاه مانند مالش چشم‌ها و آرایش کردن می‌توانند در دراز مدت به چشم‌ها آسیب بزنند. بر اساس توصیه‌ی پزشکان این کارها خطر بیماری‌های چشمی را افزایش دهد. برای حفظ بینایی خود این عادت‌های بد را ترک کنید.

۱. استفاده‌ی بیش از اندازه از قطره‌ی چشم

استفاده‌ی بیش از حد از قطره‌ی چشم

قطره‌های چشمی روان کننده می‌توانند به طور موقت به خشکی چشم‌ها کمک کنند، اما استفاده‌ی زیاد از قطره‌ی چشم نتیجه‌ی عکس خواهد داشت. به گفته‌ی پزشکان استفاده‌ی بیشتر از قطره الزاما بهتر نیست. بلکه بهتر است قطره را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

استفاده‌ی بیش از حد از قطره باعث خارش یا تورم چشم می‌شود. در صورتی که قطره حاوی مواد نگهدارنده‌ی مصنوعی باشد این خطر افزایش می‌یابد که می‌تواند منجر به واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد شود. همیشه قطره‌های چشمی بخرید که مواد نگهدارنده‌ی مصنوعی نداشته باشند و آن‌ها را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

۲. تماشای بیش از حد صفحه نمایش

پزشکان چشم می‌گویند کودکان بیشتری را در حالی که از خستگی چشم ناشی از تماشای بیش از حد صفحه نمایش رنج می‌برند ویزیت می‌کنند. علاوه بر این نزدیک‌بینی از سال ۱۹۷۰ افزایش داشته است. زمان مشاهده‌ی صفحه نمایش تا حدی مسئول این روند کاهش بینایی است.

در سال ۲۰۱۴ محققان به این نتیجه رسیدند که کودکانی که زمان زیادی را در منزل سپری می‌کنند به احتمال بیشتری دچار نزدیک‌بینی می‌شوند. با وجود اینکه دلایل آن‌ها تائید نشده است اما محققان عقیده دارند که زمان مشاهده‌ی صفحه نمایش می‌تواند به مرور زمان چشمانمان را تحت فشار قرار دهد. بنابراین به خاطر سلامت چشمانتان زمان مشاهده‌ی صفحه نمایش کامپیوتر، تلفن همراه یا تلویزیون را کاهش دهید.

۳. استفاده نکردن از عینک آفتابی

اگرچه ممکن است بدون عینک آفتابی در هوای روشن مشکلی نداشته باشید، اما چشمانتان اذیت می‌شوند. درست مانند پوست چشم‌ها هم ممکن است دچار سوختگی شوند. این مشکل آفتاب سوختگی چشم یا فوتوکراتیت نامیده می‌شود و می‌تواند باعث شود به صورت موقتی بیناییتان را از دست دهید. یکی از انواع رایج فوتوکراتیت برف کوری است.

در سال ۲۰۱۴ تحقیقات به بررسی چگونگی تاثیر اشعه‌های UV خورشید روی سلامتی چشم پرداختند. نتیجه‌ای که حاصل شد این بود که قرار گرفتن بیشتر در معرض اشعه‌های UV احتمال بروز آب مروارید در افراد را افزایش می‌دهد. افرادی که از عینک آفتابی استفاده نمی‌کردند هم دچار دژنراسیون ماکولای زودرس در زندگی می‌شوند.

۴. مالیدن چشم‌ها هنگام خارش آن‌ها

مالیدن چشم‌ها هنگام خارش آن‌ها

مالیدن چشم‌ها مانند یک اتفاق روزمره به نظر می‌رسد. این کار جاری شدن اشک‌ها را تجریک می‌کند که باعث می‌شود مردمک چشم مرطوب و تمیز شود. اما بر اساس گفته‌ی پزشکان مالیدن چشم‌ها می‌تواند رگ‌های خونی کوچک را بشکند و همین مساله دایره‌های تیره در چشم ایجاد می‌کند. علاوه بر این میکروب‌های روی دست به چشم منتقل می‌شوند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵‌ انجام شد مالش مداوم چشم همچنین قرنیه را هم نازک می‌کند. این مساله به مرور زمان می‌تواند چشم‌هایتان را خراش داده و ضعیف کند یا حتی منجر به ابتلایتان به یک بیماری دیژنراتیو به نام قوز قرنیه شود.

۵. دقت نکردن در آرایش چشم

با هر بار آرایش کردن چشمان خود را در معرض خطر قرار می‌دهید. چشم پزشکان توصیه می‌کنند تنها روی پوست تمیز آرایش انجام دهید. هم چنین از  پوشاندن خط مژه با آرایش خودداری کنید. زیرا روی خط مژه غددی وجود دارند که روغن‌های سالمی را برای سطح چشم ترشح می‌کنند.

در صورتی که وسایل آرایشتان تاریخ انقضایشان گذشته است از آن‌ها استفاده نکنید. احتمال رشد باکتری روی محصولات تاریخ گذشته زیاد است و همین مساله منجر به مشکلاتی مانند قرمزی چشم می‌شود. به خاطر داشته باشید که به همین خاطر حتما براش‌ها و اسفنج‌های آرایشی خود را مرتبا بشویید.

۶. استفاده نکردن از عینک هنگام شنا

فرقی نمی‌کند که زیر آب چشمانتان را باز کنید یا ببندید در هر حال شنا کردن بدون محافظ چشم می‌تواند به بیناییتان آسیب بزند. کلر و سایر مواد شیمیایی به لایه‌ی اشکی؛ لایه‌ی نازکی که سطح چشم را می‌پوشاند آسیب می‌رسانند و ممکن است چشم‌ها قرمز شوند.

کلر و آب شور می‌توانند به مرور زمان به چشم‌ها آسیب بزنند. هنگام شنا از عینک استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود پس از شنا چشمان خود را با آب تمیز و تازه بشویید. این کار مواد شیمیایی را از روی چشمانتان پاک می‌کند.

۷. خیره شدن به خورشید

خیره شدن به خورشید و آسیب به چشم

برخی افراد می‌توانند در روزهای مه، غروب آفتاب و خورشید گرفتگی به خورشید خیره شوند. حتی اگر این مساله باعث آزارتان هم نشود اما نگاه کردن به خورشید می‌تواند باعث آسیب به چشمانتان شود. نور خورشید می‌تواند شبکیه را سوزانده و باعث زخم شدن آن شود. به این مشکل رتینوپاتی می‌گویند.

نگاه کردن به خورشید به مرور زمان منجر به از دست دادن یا تاری دید شود. در صورتی که از طریق لنز بدون فیلتر مانند دوربین چشمی یا تلسکوپ به خورشید نگه کنید به چشمانتان آسیب خواهید زد و ممکن است ۱۲ ساعت طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

۸. استفاده از عینک آفتابی نامناسب

عینک‌های آفتابی چشم‌ها را از اشعه‌های فرابنفش محافظت می‌کنند. حداقل برخی عینک‌های آفتابی این کار را انجام می‌دهند. پزشکان توصیه می‌کنند عینک آفتابی‌ای بخرید که ۹۹ تا  ۱۰۰ درصد اشعه‌های فرابنفش را مسدود کند. در غیر این‌صورت نور آفتاب منجر به آب مروارید شده و شبکیه که عامل واضح دیدن است را از بین می‌برد.

همچنین مطمئن شوید که اندازه‌ی عینک آفتابی متناسب باشد منظور از متناسب بودن این نیست که مژه‌ها را لمس کند یا از چشم بیرون بزند بلکه منظور عینکی است که با ابرو تناسب داشته باشد.

۶۴ درصد افراد باور دارند که استفاده از عینک باعث بدتر شدن بیناییشان می‌شود. آن‌ها بر این باور هستند که عینک زدن باعث می‌شود چشمانمان به عینک متکی شده و به آرامی بیناییمان بدتر شود. اما همه‌ی شواهد متضاد این مساله را نشان می‌دهند و می‌گویند استفاده نکردن از عینک باعث بدتر شدن بینایی می‌شود.

طولانی‌ترین مطالعه روی عینک ۲۳ سال طول کشید و در طول این مدت محققان کودکانی که به صورت مرتب از عینک استفاده می‌کردند را با کودکانی که به ندرت عینک می‌زدند مقایسه کردند. بر اساس نتیجه کودکانی که کمتر از عینک خود استفاده می‌کردند کره‌ی چشم بلندتری داشتند و بیناییشان بدتر بود. در صورتی که برایتان عینک تجویز شده مطابق دستور از آن استفاده کنید.

۹. در نیاوردن لنزها از چشم در هنگام خواب

در آوردن لنزها هنگام خوابیدن

در آوردن لنزها در شب می‌تواند درد داشته باشد. اما خوابیدن در حالی که لنزها در چشم قرار دارند می‌تواند به چشم‌ها آسیب برساند و خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش دهد. حتی در مورد لنزهای چند روزه هم باید آن‌ها را حداقل یکبار در هفته تعویض کنید.

اما لنزها چگونه به چشم‌ها آسیب می‌زنند؟ لنزها مانع از رسیدن اکسیژن به قرنیه شده و اجازه‌ی تشکیل رگ‌های خونی جدید را نمی‌دهند. همین مساله از درست قرار گرفتن لنزها جلوگیری می‌کند. در شرایط بد، این وضعیت حتی به افراد اجازه‌ی استفاده‌ی دوباره از لنزها را هم نمی‌دهد.

۱۰. خواب بیشتر یا کمتر از حد نیاز

آیا تاکنون پس از یک شب بدون خواب احساس خشکی چشم داشته‌اید؟ این موضوع طبیعی است و در صورتی که به اندازه‌ی کافی نخوابید سلامت چشمانتان به خطر می‌افتد. خواب چشمانتان را با گردش مایع پر می‌کند. در صورتی که اغلب نمی‌خوابید رگ‌های خونی در چشمانتان می‌ ترکند.

در سال ۲۰۱۹ محققان بیش از ۶۷۰۰ نفر را برای مشاهده‌ی تاثیر خواب بر بیناییشان بررسی کردند. بر اساس نتیجه خواب بسیار کم خطر آب سیاه را افزایش می‌دهد. از سوی دیگرخواب بیش از حد (بیش از ۱۰ ساعت در شبانه روز) هم این خطر را افزایش می‌دهد. سعی کنید در شبانه روز بین هفت تا نه ساعت بخوابید.

۱۱. استفاده نکردن از روش ایمن برای پاک کردن آرایش چشم

در پایان یک روز طولانی بسیار وسوسه کننده است که آرایش صورت خود را با کشیدن دستمال پاک کننده‌ی آرایش پاک کنیم. اما این کار به پوست و چشم آسیب می‌زند. به جای این کار به آرامی دستمال یا پد را برای پاک کردن آرایش روی صورت خود بچرخانید.

در صورتی که برای پاک کردن چشم‌هایتان به مالیدن و کشیدن دستمال نیاز پیدا کردید محصول آرایشی خود را عوض کنید. مالیدن محکم پوست چشم نه تنها باعث آسیب به چشم‌ها شده بلکه منجر به آیجاد چین و چروک می‌شود.

۱۲. خوابیدن بدون پاک کردن آرایش

خوابیدن با آرایش و آسیب به چشم

رفتن به تخت‌خواب بدون پاک کردن آرایش بسیار وسوسه‌کننده است اما به هیچ عنوان با آرایش نخوابید. ریمل و خط چشم می‌توانند روی بالشت مالیده شده و وارد چشمتان شوند. همین مساله منجر به آسیب به چشمتان می‌شود.

آرایش ممکن است غدد چربی در خط چشم را مسدود کند. به مرور زمان باکتری‌ها ممکن است تجمع کرده و التهاب یا برآمدگی‌های کوچکی به نام هوردلوم را ایجاد کنند. برای جلوگیری از این اتفاق همواره دستمال‌های پاک‌کننده‌ی آرایش را کنار تخت خود داشته باشید.

۱۳. استفاده نکردن از قطره‌ی چشم مناسب

داروخانه‌ها انواع مختلفی از قطره‌های چشم دارند. بسیار مهم است که کدام یک را انتخاب کنید. برندهای خاص برای بیماری‌های چشمی خاص طراحی شده‌اند و در صورتی که از قطره‌ی اشتباه استفاده کنید بیماریتان بدتر می‌شود. هیچگاه از قطره‌های تجویز شده برای بیماری‌های غیرتجویزی استفاده نکنید زیرا این قطره‌ها اغلب حاوی استروئیدهایی هستند که خطر آسیب به چشم مانند آب سیاه و آب مروارید را به مرور زمان افزایش می‌دهند.

قطره‌های موجود در داروخانه به سه دسته تقسیم می‌شوند: اشک مصنوعی، قطره‌های حساسیت و قطره‌های ضدقرمزی چشم. قطره‌های اشک مصنوعی خشکی چشم را تسکین می‌دهند در حالی که قطره‌های ضدقرمزی رگ‌های خونی چشم را برای تسکین قرمزی چشم باریک می‌کنند. قطره‌های آلرژی هم که دیگر نیاز به توضیح ندارند.

۱۴. انجام ندادن معاینات چشم‌پزشکی

۸۴ درصد افراد بر این باور هستند که بینایی مهم‌ترین حس آن‌ها است. اما تنها نیمی از این افراد در معاینات چشم پزشکی شرکت می‌کنند. معاینات چشم پزشکی بسیار مهم هستند. این معاینات به صورت مرتب افراد را از نظر ابتلا به آب مروارید، آب سیاه، دژنراسیون ماکولا، خشکی چشم و خستگی بینایی مورد بررسی قرار می‌دهد.

توصیه می‌شود در صورتی که بین ۲۰ تا ۶۴ سال هستید هر دو تا چهار سال مهاینات چشم را انجام دهید. در صورتی که خودتان یا یکی از اعضای خانوادتان سابقه‌ی بیماری چشم دارید زود به زودتر معاینات چشم پزشکی را انجام دهید.

۱۵. ننوشیدن آب

ننوشیدن آب به اندازه‌ی کافی

چشم‌هایمان به صورت مداوم برای کار کردن به آب نیاز دارند. در صورتی که دهیدراته شوید بیناییتان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. دهیدراته شدن و بی‌آبی می‌تواند چشم‌هایمان را خشک کند. به مرور زمان این مساله دیدمان را کاهش داده و منجر به سردرد یا تاری دید می‌شود.
در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ انجام شد که تاثیر آبرسانی بر سلامت بینایی را مورد بررسی قرار داد. بر اساس این مطالعه سلامت چشم شرکت کنندگانی که دچار دهیدراته شدن بودند نسبت به افرادی که هیدراته بودند بدتر بود. مشکلات اساسی چشم یا چشم‌هایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند برای بینایی باید هیدراته باقی بمانند.

۱۶. نخوردن ویتامین‌های کافی

اگرچه ممکن است بسیاری از افراد غذا را مرتبط با بینایی نمی‌دانند اما رژیم غذایی به مرور زمان می‌توانند روی سلامت بینایی تاثیر بدی داشته باشد. به طور خاص ویتامین‌های A ،C و E می‌توانند روند کاهش بینایی را به تاخیر بیندازند. رادیکال‌های آزاد به چشم‌ها آسیب می‌زنند. با خوردن آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانیم از شبکیه و لکه‌ی زرد چشم محافظت کنیم.

غذاهای حاوی ویتامین‌های A ،C و E‌ شامل آجیل، دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات هستند. محصولات قرمز، نارنجی و زرد اغلب حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند. همچنین می‌توانید با خوردن جو ویتامین E دریافت کنید.

۱۷. نخوردن اسیدهای چرب امگا ۳

گیرنده‌های نوری در شبکیه‌ی چشم روی اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) که نوعی اسید چرب امگا ۳ است کار می‌کنند. این اسیدها دارای ویژگی‌های ضدالتهاب هستند که چشم‌ها را در برابر آسیب محافظت می‌کند. به مرور زمان این اسیدها می‌توانند سرعت دژنراسیون ماکولا را کاهش داده و بینایی‌مان را قوی نگه دارند.

۱۸. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن و آسیب به چشم

سیگار کشیدن می‌تواند مشکلاتی را در رابطه با سلامتی ایجاد کند اما برخی از افراد نمی‌دانند که روی چشم‌ها هم تاثیر بد دارد. سیگار کشیدن خطر ابتلا به آب مروارید، سندرم چشم خشک، آب سیاه، رتینوپاتی دیابتی و دژنراسیون ماکولا را افزایش می‌دهد.

سیکار کشیدن چشم‌ها را خشک کرده و به رگ‌های خونی و عصبی در شبکیه آسیب می‌زند. همچنین به مرور زمان باعث آسیب‌های مغزی می‌شود که بر نحوه‌ی تفسیر بینایی توسط مغز تاثیر می‌گذارد.

۱۹. استفاده کردن از لنزهای تماسی تجویز نشده

لنزهای مطابق مد که لنزهای آرایشی یا نمایشی هم نامیده می‌شوند محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. این لنزها می‌توانند رنگ‌ چشم فرد را به رنگ دلخواه تغییر دهند. مشکلی که این لنزها دارند این است که متناسب با چشمان شما ساخته نشده‌اند. لنزهایی که خیلی متناسب نیستند می‌توانند منجر به آسیب سطحی شده و در برخی افراد باعث از دست رفتن بینایی شوند.

از لنزهای تجاری نمایشی به ندرت استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید به صورت مداوم از لنزهای رنگی استفاده کنید آن‌ها را از یک تولید کننده‌ی معتبر و دارای مجوز بخرید در این صورت احتمال آسیب به چشم کمتر است.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: HealthyGemبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما