۷ نکته‌ی مهم برای گرفتن عکس‌های جذاب‌تر در سفر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۲ دقیقه
عکاسی در سفر

اگر این سؤال برای شما پیش‌ آمده که چگونه می‌توان عکس‌های بسیار زیبایی را در مسافرت با گوشی ثبت کرد، یا اگر می‌خواهید در هنگام مسافرت عکس‌هایی را بگیرید که با عکس‌های مرسوم گرفته شده توسط بقیه‌ی افراد متفاوت باشد، باید به شما بگوییم مقاله‌ی درستی را برای یاد گرفتن این موضوع انتخاب کرده‌اید.

در این مقاله ما مصاحبه‌ای را با Steffen Geldner داشته‌ایم. این شخص یکی از عکاسان با استعداد در زمینه‌ی عکاسی با آیفون و عاشق سفر است. در این مقاله این عکاس با استعداد ما را با ۷ نکته‌ای آشنا می‌کند که با عمل کردن به آن‌ها می‌توانید عکس‌های شگفت‌انگیزی را در سفر ثبت کنید که می‌توانند به زیبایی نشان دهنده‌ی سفر شما و خاطرات آن باشند. پس اگر به دنبال ثبت عکس‌های زیبا در هنگام مسافرت با گوشی خود هستید، در این مقاله با ما همراه شوید.

۱. با بهترین فرصت‌های عکاسی مقصد خود آشنا شوید

قبل از اینکه سفر خود را شروع کنید و به مقصد برسید، به شما توصیه می‌کنیم که با تحقیق درباره‌ی مقصدی که قصد مسافرت به آن را دارید با بهترین فرصت‌های عکاسی آن محل آشنا شوید.

من همیشه قبل از سفر، درباره‌ی مقصدی که می‌خواهم به آنجا سفر کنم تحقیق می‌کنم تا با بهترین مکان‌ها و فرصت‌ها برای عکاسی در آن مکان آشنا شوم. البته در هنگام انجام این کار و تحقیق درباره‌ی آن محل، این کار را به صورت گسترده و با وسواس بالایی انجام می‌دهم.

البته گفتن این نکته هم ضروری است که پیدا کردن بهترین مکان‌ها و فرصت‌های عکاسی در مقصد شما رابطه‌ی مستقیمی را با میزان جست‌وجویی دارد که برای این کار انجام می‌دهید. با این وجود، حتما باید قبل از سفر مدت زمان کافی را به این کار اختصاص دهید تا با بهترین مکان‌های مقصد خود برای عکاسی آشنا شوید.

برای این کار چه نوع جست‌وجویی را باید انجام دهید؟

اولین کاری که باید انجام بدهید این است که عکس‌هایی را جست‌وجو کنید که افراد دیگر در هنگام مسافرت به آن مقصد شما، از آنجا ثبت کرده‌اند. برای انجام این کار می‌توانید در گوگل یا اینستاگرام عکس‌های گرفته شده از آن مکان توسط افراد دیگر را جست‌وجو کنید. انجام این کار به شما یک ایده‌‌ی کلی می‌دهد که افراد به طور معمول چه نوع عکس‌هایی را از آن مکان ثبت کرده‌اند.

کدام عکس‌ها تأثیر‌گذارتر هستند؟

بعد از جست‌وجو کردن و دیدن عکس‌های مختلف، شما با عکس‌هایی رو‌به‌رو خواهید شد که نسبت به بقیه چشمگیرتر هستند. بعد از یافتن این عکس‌ها به جست‌وجوی مکان‌هایی بپردازید که این عکس‌ها در آنجا گرفته شده است. بعد از یافتن این مکان‌ها حتما برنامه‌ی سفر خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که در هنگام تعطیلات بتوانید از آن مکان‌ها بازدید کنید.

حتی می‌توانید از گوگل برای جست‌وجو کردن یک موضوع مشخص درباره‌ی مکانی که در هنگام مسافرت در حال بازدید از آن هستید، استفاده کنید. به‌عنوان نمونه در هنگام مسافرت و حضور در یک مکان مشخص، با استفاده از گوگل می‌توانید دور افتاده‌ترین و بکرترین ساحل‌ها، ساختمان‌هایی با معماری خاص، زیباترین ایستگاه‌های قطار، بالاترین نقطه‌ی شهر برای عکاسی و غیره را پیدا کنید.

استفاده از اپ گوگل Maps هم یک راه عالی برای پیدا کردن مکان‌های مختلف برای عکاسی است. شما می‌توانید در هنگام استفاده از این اپ با انتخاب نقشه‌ی «ماهواره‌ای» (Satellite) بر روی شهری که می‌خواهید به آن سفر کنید، پرواز کنید. در هنگام انجام این کار به دنبال مکان‌هایی بگردید که از لحاظ بصری زیبا هستند و می‌توان با عکاسی کردن از آن‌ها از سطح زمین عکس‌های زیبایی را خلق کرد.

حتی می‌توانید در هنگام استفاده از اپ گوگل Maps از قابلیت Street View این اپ برای گشتن در خیابان‌ها برای پیدا کردن ساختمان‌هایی با معماری زیبا یا دیوار‌های رنگارنگ استفاده کنید.

البته جست‌وجوی شما تنها به پیدا کردن مکان‌های زیبای مقصد خود محدود نمی‌شود، بلکه شما باید بهترین زمان بازدید از این مکان‌ها را هم پیدا کنید. در ضمن باید از زمان طلوع و غروب آفتاب در مقصد هم مطلع باشید تا بتوانید که عکس‌های بسیار زیبایی را در ساعت‌های طلایی روز ثبت کنید.

حتی در هنگام انجام این جست‌وجو سعی کنید بفهمید که چه زمانی یک مکان به‌خصوص آرام و به دور از شلوغی است تا در هنگام عکاسی از آن مکان با شلوغی ناشی از رفت و آمد افراد مختلف رو‌به‌رو نشوید. مقداری جست‌وجو در اینترنت به شما یک دید کلی برای شروع عکاسی بعد از رسیدن به مقصد را می‌دهد.

در واقع شما بعد از انجام جست‌وجو با بهترین مکان‌ها، بهترین زمان بازدید از آن مکان‌ها و بهترین نقاط برای عکاسی از مقصد خود آشنا می‌شوید. با وجود اینکه گرفتن عکس‌های فوری و بدون برنامه‌ریزی از مکانی که در حال بازدید از آن هستید عالی است و من هم این کار را انجام می‌دهم، اما برای گرفتن برخی عکس‌ها لازم است که از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید.

شاید با خواندن این بخش از مقاله به این فکر افتاده باشید که باید برای انجام این جست‌وجو وقت و انرژی بسیار زیادی را بگذارید، ولی باید به شما بگوییم بعد از صرف این وقت و انرژی عکس‌هایی را می‌توانید ثبت کنید که با دیدن‌ آن‌ها متوجه می‌شوید انجام این کار ارزشش را داشته است. البته ما اکنون فقط به نکته‌ی اول پرداخته‌ایم. در نتیجه برای ثبت عکس‌های شگفت‌انگیز در هنگام مسافرت هنوز ۶ نکته‌ی دیگر هم باقی مانده است.

۲. از لحظه‌های مختلف سفر خود برای کامل کردن داستان سفرتان عکاسی کنید

عکاسی در سفر تنها محدود به عکاسی از مقصد نمی‌شود. در واقع شما برای کامل کردن داستان سفر خود باید از لحظه‌‌های مختلف مسافرت حتی زمانی که در مسیر رسیدن به مقصد هستید، هم عکاسی کنید.

اگر در هنگام مسافرت از هواپیما برای رسیدن به مقصد نهایی خود استفاده کنید، سعی کنید صندلی کنار پنجره را بگیرید تا بتوانید از پنجره‌ی خود علاوه‌ بر منظره‌ی بیرون قسمتی از بال یا حتی موتور هواپیما را ببینید.

شما همچنین می‌توانید در هنگام نشستن در صندلی کنار پنجره‌ی هواپیما عکس‌های زیبایی را از ابرها، کوه‌ها یا حتی نور‌های موجود در شهر هنگامی که در آسمان بالای شهر در حال پرواز هستید ثبت کنید. همچنین ممکن است در طول مسافرت خود از وسایل حمل و نقل مختلف هم برای جابه‌جایی استفاده کنید. در نتیجه باید بگوییم که در هنگام استفاده از این وسایل حمل‌ و نقل متفاوت با فرصت‌های مختلفی برای عکاسی مواجه خواهید شد.

فرقی نمی‌کند که در هنگام مسافرت از خودرو، تاکسی، اتوبوس، قطار، کشتی یا هواپیما استفاده کنید در هر صورت سعی کنید که عکس‌های شگفت‌انگیزی را ثبت کنید. به‌عنوان نمونه شما می‌توانید برای گرفتن عکس‌های زیبا از منظره‌ای که از پنجره‌ی هر وسیله‌ی نقلیه معلوم است استفاده کنید. شما می‌توانید در هنگام عکاسی به این صورت، از پنجره‌ی وسیله‌ی نقلیه برای کادربندی بهتر عکس گرفته شده از منظره‌ی مورد نظر استفاده کنید.

حتی زمانی که در یک وسیله‌ی نقلیه‌ هستید به دنبال سوژه‌های جالب توجه برای عکاسی باشید. این سوژه‌های قابل توجه می‌تواند چیزهای ساده‌ای مانند صندلی‌های رنگی آن وسیله‌ی نقلیه یا حتی نور و سایه‌ای باشد که به طرز زیبایی در آن وسیله وجود دارد.

شما همچنین می‌توانید از افراد غریبه‌ای که در کنارتان در آن وسیله‌ی نقلیه قرار دارند، عکس‌های زیبایی را ثبت کنید. البته فراموش نکنید که از دوستان و همراه‌هان خود که همراه شما در این مسافرت هستند هم عکاسی کنید.

همچنین به شما توصیه می‌کنیم سعی کنید عکس‌هایی را بگیرید که نشان‌دهنده‌ی حالت روحی شما در مسافرت هم باشند. اگر تنهایی در قطار مسافرت می‌کنید به احتمال زیاد شما در هنگام مسافرت در زمان‌های زیادی به فکر فرو رفته‌اید. در نتیجه می‌توانید با عکاسی از پنجره‌ی قطار این حس را به دیگر افراد هم منتقل کنید.

اگر می‌خواهید در هنگام مسافرت به همراه خانواده و دوستان خود به مکان دیگری بروید سعی کنید که عکس‌هایی را بگیرید که دارای حس انرژی باشند. در نهایت باید بگوییم که در هنگام مسافرت عکس گرفتن از ساختمان‌هایی که در حال عبور از آن‌ها هستید را فراموش نکنید.

ایستگاه‌های قطار جزء مکان‌های شگفت‌انگیز برای گرفتن این نوع عکس‌ها هستند. من اگر با قطار مسافرت کنم حتما از مدت‌ها قبل و زودتر به ایستگاه قطار می‌روم تا عکس‌های زیبایی را از آنجا ثبت کنم.

همچنین در هنگام استفاده از قطار، از نام ایستگاه‌هایی که از آن‌ها عبور خواهم کرد، آگاه هستم و در نتیجه می‌دانم که در هنگام گذر کردن از این ایستگاه‌ها چه نوع عکس‌هایی را می‌توانم ثبت کنم.

به‌عنوان نمونه شما می‌توانید در هنگام عبور از ایستگاه‌های مختلف از نام آن ایستگاه یا تابلو‌های خیابانی عکاسی کند. انجام این کار و ثبت عکس‌های این‌چنینی یکی از بهترین روش‌ها برای بیاد آوردن ایستگاه‌هایی است که در هنگام مسافرت از آن‌ها عبور کرده‌اید.

۳. در ساعت‌های طلایی روز عکاسی کنید

همان‌گونه که می‌دانید نور پارامتری است که تأثیر بسیار زیادی را بر روی کیفیت عکس‌های گرفته شده دارد. در واقع یک مکان مشخص با توجه به ساعتی از روز که در حال عکاسی از آن مکان هستید، ممکن است شکل‌های متفاوتی داشته باشد.

برای داشتن نور بسیار زیبا یا در واقع زیباترین نور، به شما توصیه می‌کنیم که در ساعت‌های طلایی روز که به زمان‌های نزدیک به طلوع و غروب آفتاب گفته می‌شود، عکاسی کند.

در واقع زمانی که خورشید در قسمت پایینی آسمان قرار دارد، نوری که ایجاد می‌کند نور نرم، زیبا و گرمی است. وجود این نور در زمان عکاسی باعث می‌شود صحنه‌ای که در حال عکاسی از آن هستید تابش طلایی رنگی داشته باشد. شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک و عکاسی در این ساعت‌ها در زمان مسافرت عکس‌های زیبایی را خلق کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از این نکته عکس‌های منظره‌‌‌ی بسیار زیبایی را ثبت کنید. اگر سبک شما در عکاسی، عکاسی از منظره یا همان لند‌اسکیپ است، می‌توانید با عمل کردن به این قانون زیبایی بصری عکس‌های لنداسکیپ گرفته شده را چند برابر کنید.

در نیمه‌ی روز که خورشید در بالای آسمان قرار دارد و نور آن به صورت تقریبا عمودی به زمین می‌تابد سخت است که بتوانید عکس‌های لنداسکیپی را بگیرید که نشان‌دهنده‌ی عمق محیط باشند. اما نور نرم و گرم آسمان در ساعت‌های طلایی روز کار را برای ثبت عکس‌های لنداسکیپ چشمگیر برای شما آسان‌تر می‌کند.

حتی ایده‌ای خوبی است که بتوانید در هنگام عکاسی در این ساعت‌ها، عکس‌های مختلفی را و با تنظیمات متفاوت اکسپوژر ثبت کنید تا با بررسی این عکس‌های گرفته شده به بهترین عکس دست پیدا کنید. اگر در زمان عکاسی از آیفون استفاده می‌کنید می‌توانید در هنگام عکاسی انگشت خود را بر روی نمایشگر بزنید و بعد از ظاهر شدن مربع نشان‌دهنده‌ی فوکوس و خطی در کنار آن، برای کاهش اکسپوژر دست خود را به سمت پایین بکشید.

تجربه‌ی عکاسی من نشان می‌دهد که به طور معمول نور آفتاب در زمان طلوع نسبت به نور آفتاب در هنگام غروب، برای عکاسی بهتر است. در واقع من کیفیت نور در هنگام طلوع آفتاب را ترجیح می‌دهم. در ضمن در زمان غروب آفتاب نور خورشید می‌تواند اندکی غبار آلود باشد و ممکن است در هنگام غروب افراد مختلف در منظره‌ای که در حال عکاسی از آن هستید وجود داشته باشند.

اگر شما صبح زود و در هنگام طلوع خورشید از خانه خارج شوید، می‌توانید از منظره‌ای که قصد عکاسی از آن را دارید در یک نور عالی عکاسی کنید. همچنین در این هنگام فرد دیگری در منظره‌ای که می‌خواهید از آن عکاسی کنید وجود ندارد.

نور خوشید در هنگام طلوع و غروب یکی از بهترین نور‌ها برای ثبت عکس‌های سیلوئت یا همان ضد نور است. برای خلق عکس‌های سیلوئت باید در زمان عکاسی دوربین یا گوشی خود را به سمت نور بگیرید. بعد از گرفتن گوشی خود به سمت نور باید فوکوس آن را بر روی سوژه‌ای که در حال عکاسی از آن هستید تنظیم کنید و سپس با کاهش اکسپوژر، نور کلی عکس را کاهش دهید.

اگر همه‌ی این کار‌ها را به‌درستی انجام داده باشید، سوژه‌ی شما باید به شکل تاریک یا همان ضد نور در مقابل آسمانی که در پشت آن قرار دارد ثبت شود. علاوه‌ بر عکاسی لنداسکیپ، نور خورشید در ساعت‌های طلایی روز برای عکاسی در شهر هم مناسب است.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که در ساعت‌های طلایی روز به گشتن در شهری که برای سفر به آنجا رفته‌اید هم بپردازید. در واقع سعی کنید که محیط‌های شهری را در هنگام طلوع و غروب خورشید ببینید و برای عکاسی بررسی کنید.

به‌عنوان نمونه به عکس بالا دقت کنید که چگونه نور طلایی آفتاب در ساعت‌های طلایی روز آسمان را روشن کرده و به خیابان‌ها و ساختمان‌های شهر برخورد کرده است. برای عکاسی در این ساعت‌ها از یک منظره‌ی شهری، سعی کنید نقاطی را برای عکاسی انتخاب کنید که ارتفاع‌ آن‌ها در مقایسه با سایر نقاط شهر بالاتر باشد تا با رفتن به این نقاط بتوانید نور خورشیدی را که شهر را روشن کرده است در عکس خود داشته باشید.

نور آفتاب در زمان طلوع یا غروب خورشید که آسمان به رنگ طلایی رنگ درمی‌آید می‌تواند مانند یک جادو کیفیت عکس‌های گرفته شده در مسافرت را افزایش دهد. با توجه به این موضوع، به شما توصیه می‌کنیم هر زمانی که ممکن بود هنگام این ساعت‌های روز عکاسی کنید.

در نهایت باید به شما بگوییم حال که برای تعطیلات و استراحت به شهر دیگری سفر کرده‌اید، لازم نیست برای عکاسی هر روز صبح زود و قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید. تنها می‌خواهیم بگوییم که به طور معمول بهترین نور برای عکاسی از یک منظره نوری است که در هنگام طلوع آفتاب در آسمان وجود دارد.

۴. از مردم در عکس‌های گرفته شده در سفر استفاده کنید

به شما توصیه می‌کنیم هر زمان که ممکن بود سعی کنید در هنگام عکاسی در مسافرت یک فرد در عکس شما وجود داشته باشد. شاید اکنون از خود بپرسید که علت انجام این کار چیست؟

برای پاسخ دادن به این سؤال شما باید بگوییم این کار به دلایل مختلفی انجام می‌شود. در حالت کلی وجود یک فرد در عکس ثبت شده باعث می‌شود که آن فرد به نقطه‌ی کانونی عکس شما تبدیل شود که می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب کند.

اگر بخواهیم به شکل دیگری این موضوع را توضیح بدهیم باید بگوییم که وجود یک فرد در عکس باعث اضافه شدن یک سوژه‌ی زیبا به عکس نهایی می‌شود که می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب کند.

همچنین اضافه کردن یک فرد به عکس نهایی به عکس معنا می‌دهد. این کار باعث می‌شود که عکس نهایی شما یک داستان کوچک درباره‌ی یک لحظه‌ی خاص از مسافرت شما داشته باشد. همچنین می‌توانید در هنگام انجام این کار و استفاده از افراد در عکس‌هایتان، تنها از یک فرد یا گروهی از افراد عکاسی کنید. عکاسی از جمعیت مردم باعث می‌شود که عکس شما حس حرکت، انرژی، پویایی یا حتی تنش داشته باشد.

در حالت کلی من ترجیح می‌دهم که در هنگام عکاسی از صحنه‌ی مد نظر تنها یک فرد در آن صحنه وجود داشته باشد. وجود تنها یک فرد در عکس، نقطه‌ی کانونی قوی را در عکس نهایی ایجاد می‌کند. همچنین باید بگویم من حس و حالی که یک عکس بعد از اضافه شدن فرد به آن پیدا می‌کند را دوست دارم.

در حالت کلی عکاسی از صحنه‌هایی که در آن‌ها یک فرد در حال قدم زدن و عبور از مکان مشخصی است یکی از راه‌های عالی برای استفاده از تنها یک فرد در عکس‌های گرفته شده در مسافرت است.

البته باید گفت شما باید برای گرفتن چنین عکس‌هایی صبور باشید. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم مکان مناسبی را در خیابان انتخاب کنید و در آنجا منتظر بمانید تا در نهایت بتوانید از یک فرد جذاب که در حال عبور از نقطه‌ی انتخابی است عکاسی کنید.

در واقع صبر کردن در آن محل و استفاده از این تکنیک در هنگام عکاسی باعث می‌شود عکسی که شما از یک محل خاص ثبت کرده‌اید با عکسی که یک گردشگر دیگر از آن محیط ثبت کرده است، متفاوت باشد.

شما حتی می‌توانید در زمان عکاسی از افراد این کار را از فاصله‌ی نزدیکی انجام دهید. عکاسی از افراد و از فاصله‌ی نزدیک به شکل بهتری جزئیات و احساسات یک فرد را نشان می‌دهد. با این وجود عکاسی از فاصله‌ی دور باعث می‌شود که افراد کوچک‌تر به نظر برسند. در واقع می‌توان از یک فرد که در عکس به صورت کوچک شده ثبت شده است، برای اضافه کردن حس اندازه‌ و مقایس استفاده کرد.

همچنین باید بگوییم برای عکاسی از مردم در عکس‌های خود، شما به طور معمول می‌توانید بهترین عکس‌ها را در مکان‌هایی بگیرید که مقصد اصلی گردشگران نیستند. شما می‌توانید از کسی بخواهید مکان‌هایی که افراد محلی در آنجا‌ها رفت‌ و آمد می‌کنند را به شما نشان دهد و بعد از رفتن به آن محل‌ها منتظر یک صحنه‌ی جذاب و عکاسی از آن باشید.

یکی دیگر از بهترین تکنیک‌ها، عکاسی از گردشگرانی است که در حال تماشا کردن یک منظره‌ی زیبا هستند. اضافه کردن یک فرد به عکس باعث می‌شود که عکس‌ نهایی جذاب‌تر و حاوی داستان باشد. همچنین اضافه کردن این فرد باعث می‌شود که عکس گرفته شده از فرد در حال نگاه کردن به منظره، در مقایسه با عکس خالی از منظره چشمگیر‌تر به نظر برسد.

زمانی که شما در مسافرت هستید افراد غریبه‌ی بسیار زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها عکاسی کنید. با این وجود فراموش نکنید که از افرادی که با آن‌ها مسافرت می‌کنید هم عکاسی کنید. در واقع شما می‌خواهید با عکاسی کردن از سفر خود خاطرات خوشی که در آنجا با دوستان یا خانواده‌ی خود داشته‌اید را هم ثبت کنید.

در نهایت باید بگوییم شما حتی می‌توانید از خودتان با استفاده از این تکنیک عکاسی کنید. برای این کار لازم است که گوشی یا دوربین خود را بر روی سه‌پایه یا یک سطح محکم بگذارید و با استفاده از یک شاتر کنترلی یا تایمر خود گوشی یا دوربین این کار را انجام دهید.

۵. به دنبال زاویه‌‌ی دید جذاب برای ترکیب‌بندی عکس خود بگردید

اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه در مسافرت عکس‌های بهتری را ثبت کنید، باید در هنگام عکاسی زاویه‌های دید مختلفی را بررسی کنید. با انجام این کار و امتحان کردن زاویه‌های دید مختلف می‌توانید عکس‌هایی را ثبت کنید که با عکس‌های ثبت شده توسط دیگر گردشگران متفاوت باشند.

برای عمل کردن به این نکته زمانی که با یک منظره‌ی زیبا رو‌به‌رو شدید، سعی نکنید که تنها از یک زاویه‌ی دید عادی و مشخص از آن عکاسی کنید. صحنه‌ را بررسی کنید و به دنبال زاویه‌ی دیدی باشید که غیرعادی باشد. استفاده از این نکته و عکاسی با زاویه‌ی دید متفاوت باعث می‌شود که عکس شما در مقایسه با عکس‌های دیگر خاص و جذاب‌تر باشد.

در واقع با امتحان کردن زاویه‌ی‌های دید مختلف در هنگام عکاسی شما در نهایت زاویه‌ی دیدی را پیدا خواهید کرد که برای عکاسی از آن منظره مناسب است.

من هر زمان که به شهر جدیدی مسافرت می‌کنم سعی می‌کنم تا ابتدا بلندترین نقطه‌ی شهر را برای عکاسی پیدا کنم. تلاش برای پیدا کردن نقاطی که ارتفاع بسیار زیادی دارند باعث می‌شود بتوانید از صحنه‌ای که در پایین این نقاط قرار دارد عکاسی کنید. برای پیدا کردن بلندترین نقاط یک شهر می‌توانید برج‌ها، پل‌ها، ساختمان‌های بلند یا کوه‌های قرار گرفته در اطراف شهر را بررسی کنید.

همچنین با رفتن به این نقاط می‌توانید عکس‌های ثبت کنید که خطوط هدایت‌کننده‌ی قویی مانند جاده‌ها، رودخانه‌ها یا دیگر خطوط دارند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها عکس‌های عمق و جذابی را ثبت کنید.

بعد از امتحان کردن بلندترین نقاط، سعی کنید عکاسی از زاویه دید پایین را هم امتحان کنید. برای انجام این کار گوشی خود در نزدیکی سطح زمین قرار دهید و آن را به سمت بالا و به‌عنوان مثال به سمت یک ساختمان بگیرید.

همچنین می‌توانید به‌گونه‌ای عکاسی کنید که عکس نهایی لایه‌های بیشتری در کادربندی داشته باشد. به‌عنوان نمونه می‌توانید در هنگام عکاسی این کار را از پشت یک پنجره‌ی جذاب یا یک فنس سوراخ انجام دهید.

سعی کنید در هنگام رفتن به ساختمان‌های مختلف داخل این ساختمان‌ها را به دقت بررسی کنید و مکان‌هایی را پیدا کنید که بتواند از این مکان‌ها عکس‌های زیبایی را منظره‌ی قرار گرفته در بیرون ساختمان ثبت کنید.

یکی از تکنیک‌های محبوب من در هنگام عکاسی گشتن به دنبال الگوهای متقارن است. عکاسی از صحنه‌های متقارن باعث می‌شود عکس شما کادربندی بسیار قوی داشته باشد. استفاده از الگو‌های متقارن و کادربندی به صورت متقارن باعث می‌شود عکس نهایی شما با عکسی که یک گردشگر عادی از آن صحنه ثبت می‌کند، متفاوت باشد.

زیرا عکسی که کادربندی متقارن دارد به‌خوبی نشان می‌دهد که عکاس آن عکس در زمان ثبت آن نسبت به نوع کادربندی برنامه‌ی مشخصی را داشته است تا بتواند بهترین عکس ممکن از آن صحنه را ثبت کند.

ساختمان‌ها و معماری این بنا‌ها مکان‌های عالی برای پیدا کردن الگو‌های متقارن هستند. این مکان‌ها همچنین بعضی اوقات خطوط مختلفی دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها یک عکس به طور کامل متقارن را ثبت کنید.

نکته‌ی قابل توجه در هنگام استفاده از این تکنیک این است که در هنگام عکاسی از یک صحنه‌ی متقارن سعی کنید از دوربین‌ فوق‌عریض و تله‌فوتوی به کار رفته در ماژول دوربین گوشی خود هم استفاده کنید تا متوجه شوید که کدام دوربین برای عکاسی از آن صحنه مناسب است.

به طور معمول دوربین فوق‌عریض برای ثبت عکس‌هایی در سبک معماری بسیار مناسب هستند. در واقع استفاده از این لنز باعث می‌شود تا حجم بیشتری از ساختمان را در عکس نهایی خود داشته باشید. در ضمن لنز‌های تله‌فوتو هم لنز‌های عالی برای عکاسی از منظره یا همان لنداسکیپ هستند. شما با استفاده از لنز تله‌فوتو می‌توانید بیشتر به صحنه‌ی دلخواه نزدیک شوید تا المان‌هایی که باعث پرتی حواس در پیش‌زمینه‌ی عکس می‌شوند را حذف کنید.

اگر در هنگام عکاسی این کار را با گوشی خود انجام می‌دهید باید بگوییم در زمان کنونی ماژول دوربین به کار رفته در اکثر گوشی‌های جدید لنز تله‌فوتو و فوق‌عریض دارد. در نتیجه در هنگام عکاسی می‌توانید به‌راحتی و در اپ دوربین بین دوربین‌های مختلف جا‌به‌جا شوید.

نوع لنزی که شما در هنگام عکاسی انتخاب می‌کنید تأثیر بسیار زیادی در عکس نهایی می‌گذارد. در واقع نوع لنز است که مشخص می‌کند نوع کادربندی شما باید به چه شکلی باشد و چه المان‌هایی در عکس نهایی وجود خواهند داشت.

نکته‌ی اصلی در هنگام گرفتن عکس‌های متفاوت، جذاب و چشمگیر در هنگام مسافرت این است که شما بتوانید در هنگام عکاسی جذاب‌ترین زاویه‌ی دید را پیدا کنید. در نهایت با عمل به این نکته می‌توانید کیفیت‌ عکس‌های گرفته شده در سفر را بسیار افزایش دهید.

۶. از بازتاب‌ها برای ثبت عکس‌های خاص استفاده کنید

استفاده از بازتاب‌ها و عکاسی از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا صحنه‌ی دلخواه را به شکل خاصی و از پرسپکتیو متفاوتی نشان دهید. در واقع استفاده از این بازتاب‌ها به شما کمک می‌کند یک صحنه‌ی عادی را به یک صحنه‌ی جذاب تبدیل کنید.

من به طور معمول در هنگام سفر آینه‌ی کوچکی را به همرا دارم. شما می‌توانید با قرار دادن این آینه در صحنه‌‌ی دلخواه و عکاسی از آن، عکسی را خلق کنید که هم‌زمان همراه با منظره‌ی قرار گرفته در پشت و جلوی شما باشد.

در واقع بازتاب به وجود آمده در اثر استفاده از آینه باعث می‌شود که عکس نهایی شما یک نقطه‌ی کانونی قوی داشته باشد. حتی می‌توانید به جای نگه داشتن آینه در دست خود، آینه را در جایی قرار دهید و سپس از منظره‌ عکاسی کنید.

اگر با دوستانتان به مسافرت رفته‌اید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا آینه را برای شما نگه دارند و شما بتوانید از بازتاب ایجاد شده در آینه و صحنه‌ی دلخواه عکاسی کنید. همچنین استفاده از آینه یکی از بهترین روش‌های خلق عکس‌های خیال‌انگیز است.

در واقع استفاده از آینه با گیج‌کننده کردن عکس نهایی باعث می‌شود بیینده به شکل بهتری با آن درگیر شود و در آن کنجکاوی کند. البته باید گفت آینه‌ها تنها وسیله‌‌ خلق بازتاب در عکس نهایی نیستند.

گودال‌های آب هم المان‌های عالی برای ثبت بازتاب محیط هستند. در واقع شما می‌توانید با پیدا کردن یک گودال آب درخیابان عکس‌های بسیار زیبایی را ثبت کنید.

به طور معمول بعد از باران خیابان‌ها مملو از گودال‌های آبی می‌شود که با استفاده از هر یک از آن‌ها می‌توان عکس‌های جذابی را ثبت کرد. برای گرفتن عکس‌های جذاب بعد از پیدا کردن گودال آب، گوشی خود را بسیار به سطح آب نزدیک کنید.

با توجه به اینکه ماژول دوربین گوشی‌ها در قسمت بالایی آن‌ها قرار دارد گوشی را خود را برعکس کنید و آن را از قسمت بالاییش به سطح آب نزدیک کنید و بعد از کادربندی به شکل دلخواه عکس نهایی را ثبت کنید.

در حالت کلی شهر‌ها برای ثبت عکس‌های با بازتاب بسیار مناسب هستند. اگر در یک محیط شهری به دقت به اطراف خود دقت کنید با بازتاب‌های مختلفی بر روی سطح شیشه‌‌ی ساختمان‌ها، فلز‌ها به کار رفته در ساختمان‌ها، زمین‌های با پوشش براق و دیگر سطوح براق رو‌به‌رو می‌شوید.

استفاده از بازتاب‌ها یکی از راه‌های عالی برای خلق تصویر متقارن است، به‌ویژه اگر در هنگام عکاسی در حال گرفتن عکس از یک بنا با معماری خاص هستید. در ضمن به شما توصیه می‌کنیم در هنگام عکاسی در شهر به دنبال بازتاب محیط در پنچره‌ی ساختمان‌ها در هنگام طلوع و غروب آفتاب بگردید. حتی می‌توانید در زمانی که به دنبال بازتاب محیط بیرونی در پنجره‌ی یک ساختمان هستید با عکاسی از بازتاب تصویر خود عکس‌های سلف‌ پرتره‌ی زیبایی را خلق کنید.

۷. از خلاقیت خود برای خلق عکس‌های خاص استفاده کنید

نکته‌ی آخر برای ثبت عکس‌های خاص این است که مقداری از قوه‌ی تخیل خود استفاده کنید. البته در این نکته می‌خواهیم به شما راه‌های لذت‌بخشی را آموزش دهیم تا بتوانید از آن‌ها برای خلق عکس‌های خلاقانه استفاده کنید.

اولین راه ساده برای ایجاد عکس‌های خلاقانه، استفاده از وسایل مختلف در عکس‌های خود است. در قسمت عکاسی از بازتاب‌ها در این مقاله با هم دیدیم که چگونه استفاده از یک آینه‌ی کوچک باعث ایجاد یک نقطه‌ی کانونی قوی در عکس نهایی می‌شود.

علاوه‌ بر آینه، وسایل دیگری هم وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها عکس‌های بسیار جذابی را در هنگام مسافرت ثبت کنید. یکی از این وسایل یک هواپیمای اسباب بازی است.

شما می‌توانید با استفاده از یک هواپیمای اسباب بازی عکس‌های بسیار جذاب و خلاقانه‌ای را ثبت کنید. در ابتدا سعی کنید که ساختمانی جذاب یا یک بنای تاریخی مشهور را پیدا کنید. بعد از رفتن به آن مکان از فرد دیگری کمک بخواهید تا این هواپیمای اسباب بازی را در روی هوا برای شما نگه دارد. بعد از مشخص کردن مکان هواپیما بر روی سطح زمین دراز بکشید و از هواپیمای اسباب بازی معلق در هوا عکاسی کنید.

یک نکته‌ی جالب دیگر بازی با پرسپکتیو است. برای استفاده از این نکته یک منظره‌ی زیبا یا یکی منظره‌ی شهری جذاب را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن نقطه‌ی مد نظر، از دوستی بخواهید که در فاصله‌ی دوری در آن صحنه قرار بگیرد تا کوچک به نظر برسد.

بعد از مشخص کردن محل آن شخص، با استفاده از دست خودتان یا دست دیگر دوستتان و قرار دادن آن در پیش‌زمینه‌ی عکس سعی کنید عکسی را ثبت کنید که در آن دست شما در حال بلند کردن آن شخص دیگر است.

نکته‌ی دیگر در هنگام عکاسی خلاقانه این است که دوربین گوشی خود را کج کنید. به‌عنوان نمونه به عکس زیر دقت کنید در این عکس ساختمان‌های به یک سمت تمایل ندارند بلکه کج کردن گوشی در هنگام عکاسی باعث شده است که عکس نهایی به این شکل ثبت شود.

در عکس بالا، این ساختمان‌ها به شکلی صاف بر روی یک تپه‌ی شیب‌دار ساخته شده‌اند. با این وجود کج کردن گوشی در هنگام عکاسی باعث شده است که جاده‌ی موجود در عکس صاف و ساختمان‌ها کج به نظر برسند.

در واقع استفاده از یک شیء یا حتی یک حقه برای تغییر پرسپکتیو باعث می‌شود که عکس شما جالب یا گیج‌کننده به نظر برسند. استفاده از این تکنیک در هنگام عکاسی در مکانی که گردشگران بسیار زیادی از آن عکاسی کرده‌اند باعث می‌شود که عکس نهایی شما با بقیه‌ی افراد متفاوت باشد.

منبع: iPhone Photography Schoolبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما