۱۰ پلیس سرسخت دنیای سینما

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه

درست زمانی که آخرین پوکه‌های داغ گلوله روی زمین می‌ریزند و به‌نظر می‌رسد که آدم بد‌های فیلم پیروز خواهند شد، پلیس‌های سرسخت و جسور فیلم‌های اکشن وارد صحنه می‌شوند و با هر شلیک خود، دخل آدم‌های بد قصه را می‌آورند. ژانر اکشن اغلب با یکسری الگو‌های قهرمانی کلیشه‌ای ساخته می‌شود که می‌توان آن‌ها را در یک تفنگ‌چی ساده یا یک سرباز بازنشسته پیدا کرد. از بهترین نماد‌های این ژانر، یک پلیس سرسخت، بی‌احساس و جامعه‌گریز – در کل کله‌خر – است که همیشه سعی می‌کند خلاف جریان آب شنا کند و با ایده‌‍آل‌هایی که دارد سیستم فاسد حاکم بر دنیا را تغییر دهد. در کل، قهرمانان این داستان‌های اکشن و پلیسی، نه تنها از قدرت ذهنی خود برای پیروزی در مبارزات استفاده می‌کنند، بلکه قدرت فیزیکی بسیار زیادی نیز دارند.

بیشتر صحنه‌های فیلم، این پلیس‌ها را در حال پر کردن اسلحه‌ی محبوب و منحصربه‌فردشان می‌بینیم، در حالی که مأمور شده‌اند تا جنایت‌کاران و گاهاً مفسدین سازمان‌های دولتی را دستگیر کنند و در مواردی نیز خودشان در نقش قاضی و اجرا کننده‌ی حکم ظاهر می‌شوند. کافی‌ست که تنها یک پرونده‌ی جنایی را به یکی از این پلیس‌ها بدهید، چیزی جز مرگ نمی‌تواند آن‌ها را از رسیدن به اهداف‌شان و دستگیری آدم بد‌های ماجرا دور کند. زمانی که از سرسخت‌ترین پلیس‌های تاریخ سینما صحبت می‌کنیم، بی‌انصافی است که نام این ۱۰ پلیس شکست‌ناپذیر را از قلم بیاندازیم.

۱۰. دستکش آهنی – کلینت ایستوود (The Gauntlet – Clint Eastwood)

کلینت ایستوود علاوه بر بازیگری، کارگردانی اثر را نیز بر عهده داشت

 • کارگردان: کلینت ایستوود
 • بازیگران: کلینت ایستوود، سوندرا لوک، پت هینگل
 • تازیخ انتشار: ۱۹۷۷
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰

«بن شاکلی و محافظت از یک شاهد در برابر پلیس های فاسد، اوباش و خلافکاران».

در فیلم «دعوت به مبارزه» یا «دستکش آهنی»، کلینت ایستوود نقش یک افسر پلیس کارکشته به‌نام بن شاکلی را بازی می‌کند که مأمور می‌شود یک شاهد بسیار مهم که گاس (ساندرا بولاک) نام دارد را از لاس‌وگاس به فینیکس انتقال دهد. شاکلی سریعا متوجه شد که خطرات ویران‌گر زیادی او و گاس را در این مسیر تهدید خواهد کرد، زیرا شهادت گاس می‌تواند به ضرر خیلی‌ها تمام شود و بسیاری را به چنگال عدالت بسپارد.

در این مسیر، آن‌ها باید موانع بسیار بزرگی از جمله پلیس‌های فاسد، خلافکاران شهر و باند های تبهکاری بزرگ را پشت سر بگذارند تا به مقصد و هدف نهایی‌شان دست پیدا کنند. اگرچه در ابتدای فیلم، شاکلی نقش یک پلیس دائم‌الخمر و عبوس را بازی می‌کند اما وقایعی که در طول این انتقال مهم پشت سر می‌گذارند، از او انسانی می‌سازد که می‌تواند فساد سیستم پلیسی کشور و روابط بین مافیا و پلیس را افشا کرده و به فکر رسیدن به اهداف بالاتری در کار خود باشد.

تابلو شاسی طرح کلینت ایستوود 2

۹. تسخیر ناپذیران – شان کانری (The Untouchables – Sean Connery)

از چپ، اندی گارسیا، شان کانری، کوین کاستنر و چارلز مارتین اسمیت در نمایی از تسخیرناپذیران

 • کارگردان: برایان دی پالما
 • بازیگران: رابرت دنیرو، شان کانری، کوین کاستنر، اندی گارسیا
 • تازیخ انتشار: ۱۹۸۷
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

«جیم مالون می‌داند که جواب چاقو را تنها با اسلحه می‌توان داد».

فیلم «تسخیر ناپذیران»، روایت‌گر داستان درگیری یک پلیس وظیفه‌شناس به‌نام الیوت نس با سردسته‌ی تبهکاران آل کاپون در شهر شیکاگو است. نس در ابتدای فیلم، تلاش می‌کند گروهی از پلیس‌های وظیفه‌شناس و صادق را دور خود جمع کند تا هزینه‌های خیانت را به حداقل برساند، به همین دلیل، به سراغ مالون، یک پلیس مسن و با تجربه در شیکاگو می‌رود.

شان کانری که شخصیت مالون را در این فیلم بازی می‌کند، در ابتدا، تمایلی به همکاری با نس نشان نمی‌دهد اما در ادامه، ثابت می‌کند که می‌تواند با سرسختی و شهامت خود، نه تنها در مقابل آل کاپون بایستد، بلکه فساد اداره پلیس شیکاگو را نیز افشا کند. حتی زمانی که در انتهای فیلم، توسط اطرافیان کاپون گیر می‌افتد، سرسختی و شجاعت خود را در آخرین لحظات زندگی‌اش با لبخندی دلنشین بار دیگر اثبات به اثبات می‌رساند.

۸. اسلحه‌ی مرگبار – مل گیبسون (Lethal Weapon – Mel Gibson)

مل گیبسون و دنی گلاور دو پلیس سرسخت اسلحه‌ی مرگبار

 • کارگردان: ریچارد دانر
 • بازیگران: مل گیبسون، دنی گلاور، جو پشی
 • تازیخ انتشار: ۱۹۸۷
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

«مارتین ریگز، پلیس سرسختی که همواره آماده‌ی مرگ بود».

زمانی که مل گیبسون و دنی گلاور در یک فیلم پلیسی اکشن به عنوان نقش‌های اصلی در کنار هم قرار می‌گیرند، باید هم انتظار چنین اثر هیجان‌انگیزی را داشت! ریگز و مورتاگ دو دوست و همکار هستند که در یکی از شاهکار‌های پلیسی طول تاریخ به نام «اسلحه‌ی مرگبار» بازی می‌کنند. ریگز علاوه بر مهارت‌های پلیسی فوق‌العاده‌ای که داشت، یک تیرانداز حرفه‌ای هم بود که از هیچ شیوه و رفتار معمول یا غیر‌معمولی برای رسیدن به هدفش فروگذار نمی‌کرد. در واقع برای او هدف، وسیله را توجیه می‌کرد.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ریگز، غیرقابل پیش‌بینی و مرگبار بودن اعمال و رفتارش در مقابله با آدم بدهای داستان بود. این در حالی اتفاق می‌افتاد که مورتاگ مشتاقانه خبر بازنشستگی‌اش را انتظار می‌کشید. به نظر می‌رسد تنها نقطه‌ی مشترک بین این دو همکار قدیمی و راه حل این اختلاف عقیده بین آن‌ها، کشتن آدم بدها و دستگیری تبهکاران باشد!

کلاسور مدل مل گیبسون

۷. غارتگر ۲ – دنی گلاور (Predator 2 – Danny Glover)

دنی گلاور نقش پلیس سرسخت فیلم نابودگر را ایفا می‌کند

 • کارگردان: استیو هاپکینز
 • بازیگران: دنی گلاور، کوین پیتر هال، بیل پکستون
 • تازیخ انتشار: ۱۹۹۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۳۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

«مایک هریگان، پلیس شجاعی که یک شکارچی فضایی را به تنهایی شکست داد».

قهرمان اصلی فیلم «غارتگر ۲» پلیسی به‌نام مایک هریگان (دنی گلاور) است که گروهی از کارآگاهان برجسته را برای مقابله با خشونت‌های گروهی کنترل نشده در لس‌آنجلس رهبری و هدایت می‌کند. زمانی که سروکله‌ی یک موجود فضایی در شهر پیدا شد که شر تمام خلافکاران را یکی یکی کم کرد، هریگان سراغ ماموریتی جدید و مهم‌تر رفت تا بفهمد چه کسی این قتل‌های وحشتناک را انجام داده است.

هریگان یکی از معدود افرادی است که با این موجود فضایی خطرناک روبرو شده و جان سالم به در برده است؛ پس می‌توان به او لقب سرسخت‌ترین پلیس لس‌آنجلس را داد. داستان زمانی به اوج خود رسید که هریگان در تعقیب و گریزی نفس‌گیر، توانست سفینه‌ی این موجود را پیدا کند، کاری که حتی آرنولد شوارتزنگر هم نتوانست از انجام آن جان سالم به در ببرد!

ماسک مدل غارتگر DSK.N

۶. مرد ویرانگر – سیلوستر استالونه (Demolition Man – Sylvester Stallone)

ساندرا بولاک و سیلوستر استالونه در نمایی از فیلم مرد ویرانگر

 • کارگردان: مارکو برامبیلا
 • بازیگران: سیلوستر استالونه، ساندرا بولاک، وسلی اسنایپس
 • تازیخ انتشار: ۱۹۹۳
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

«جان اسپارتان، پلیسی که آرامش را به فیلم های اکشن دهه‌ی ۱۹۹۰ بازگرداند».

شخصیت جان اسپارتان که سیلوستر استالونه آن را بازی می‌کرد، به دلیل تاکتیک‌ها و روش‌های بسیار مخرب خود در مقابله با جنایت‌کاران لس‌آنجلس توانست لقب «مرد ویرانگر» را در سال ۱۹۹۰ به خود اختصاص دهد. اما زمانی که او را متهم به قتل کردند جان اسپارتان بدنش را منجمد کرد تا در آینده آزاد شود و دوباره بتواند با روش‌های مخصوص به خود تبهکاران را مجازات کند.

سال‌ها بعد، زمانی که سایمون فینیکس یکی از بدنام‌ترین جنایتکاران تاریخ از خواب انجمادی خود بیدار شد، شروع به ایجاد رعب و وحشت در شهر کرد که مقابله با او مستلزم بازگشت اسپارتان بود. اسپارتان در زمان خود، یکی از سرسخت‌ترین و شجاع‌ترین پلیس‌های شهر بود، به همین دلیل، دیدن شهامتش در زمان حال، میان پلیس‌های ترسو و منفعل لس‌آنجلس کمی عجیب می‌نمود.

اکشن فیگور طرح راکی مدل Rocky lll Limited
تابلو شاسی طرح سیلوستر استالونه رامبو کد bulud-fl246

۵. جان سخت – بروس ویلیس (Die Hard – Bruce Willis)

جان ویک نقش پلیس سرسخت مجموعه فیلم‌های جان سخت را بر عهده داشت

 • کارگردان: جان مک‌تیرنان
 • بازیگران: بروس ویلیس، آلن ریکمن، بانب بدیلیا
 • تازیخ انتشار: ۱۹۸۸
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۲ از ۱۰

«جان مک‌کلین تمام معادلات بازی را به‌هم می‌زند».

در فیلم اکشن کلاسیک «جان سخت»، جان مک‌کلین با بازی درخشان بروس ویلیس، سعی دارد برای تعطیلات کریسمس به دیدن همسرش برود تا شاید بتواند روابط سرد خود با او را کمی بهبود بخشد. اما ناگهان گروهی از تبهکاران که نقشه‌ای از پیش تعیین شده داشتند شروع به تیراندازی می‌کنند و تعدادی از کارمندان فرودگاه را گروگان می‌گیرند. پلیس سرسخت و یک‌دنده‌ی داستان اما تنها با یک اسلحه‌ی جیبی و یک بی‌سیم توانست راه خود را از میان ده‌ها مرد مسلح باز کند و به گروگان ها برسد.

جان مک‌کلین در ادامه متوجه می‌شود که این فقط یک گروگان‌گیری ساده نیست و هدف اصلی تبهکاران پرت کردن حواس پلیس برای سرقت از خزانه‌ی دولتی است. هر زمان صحبت از مک‌کلین به میان می‌آید، دیگر آمار و احتمالات و یا شانس معنی پیدا نمی‌کنند زیرا او می‌تواند علی‌رغم شرایط نابرابر موجود، به هدف خود دست پیدا کند، حتی با این سن‌وسال!

فیلم سینمایی جان سخت 3 اثر بروس ویلیس

۴. پلیس آهنی – پیتر ولر (Robocop – Peter Weller)

پلیس آهنی یکی از جذاب‌ترین پلیس‌های دنیای سینما را به تصویر می‌کشد

 • کارگردان: پل ورهوفن
 • بازیگران: پیتر ولر، لیزا گیبونز، نانسی آلن
 • تازیخ انتشار: ۱۹۸۷
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

«نیمی انسان، نیمی ماشین. یک پلیس سرسخت تمام عیار».

«پلیس آهنی» ترکیبی بی‌نظیر از داستان‌های علمی – تخیلی و اکشن و داستان‌سرایی دیستوپیایی در یک مجموعه‌ی واحد است. زمانی که یکی از سرسخت‌ترین پلیس‌های دیترویت به‌نام الکس مورفی (پیتر ولر)، بی‌رحمانه توسط کلارنس بودیکر و گروهش به قتل می‌رسد، بدن بی‌جانش در آزمایشگاه تبدیل به یک سایبورگ مجری قانون به‌نام «روبوکاپ» یا همان «پلیس آهنی» مشهور می‌شود.

در ادامه، مورفی رفته رفته خاطرات گذشته را به یاد می‌آورد و حالا، پلیس آهنی داستان ما سعی در ردیابی قاتلان و تبهکارانی دارد که مسئول رقم خوردن وضعیت فعلی او هستند. مورفی در این فیلم، به مبارزه با باندهای تبهکار، روبات‌های غول‌پیکر و شرکتی که زندگی او را نابود کرده بود رفت و موفق شد جنایتکاران زمان خود را نابود کرده و انتقام زندگی از دست رفته‌‌اش را از آن‌ها بگیرد.

فیگور پلیس آهنی مدل Robocop 2014-B

۳. هری کثیف – کلینت ایستوود (Dirty Harry – Clint Eastwood)

کلینت ایستوود در نمایی از فیلم هری کثیف

 • کارگردان: دان سیگل
 • بازیگران: کلینت ایستوود، اندرو رابینسون، ویلیام پترسون
 • تازیخ انتشار: ۱۹۷۱
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

«کالاهان، مرگ‌بارترین افسر سان‌فرانسیسکو».

شخصیت بازرس هری کالاهان در فیلم «هری کثیف» یکی از خارق‌العاده‌ترین نقش‌‌های کلینت ایستوود، و یکی از به‌ یادماندنی‌ترین و موفق‌ترین نقش‌آفرینی‌های وی در کل کارنامه‌ی حرفه‌ای و بازیگری او در هالیوود است. این فیلم در زمان اکران آن‌قدر موفق و پربیننده شد که ساخت چهار دنباله را برایش در پی داشت. داستان فیلم درباره‌ی هری، یک تیرانداز ماهر در غرب وحشی و بازرس اداره‌ی پلیس سانفرانسیسکو است که مأموریت داشت تا یک قاتل سریالی تک‌تیرانداز را دستگیر کند.

حتی محدودیت های حقوقی و سیاسی دهه‌ی ۱۹۷۰ هم نتوانست تغییری در تاکتیک‌های خشن، غیر‌معمول و سرسختانه‌ی هری در انجام ماموریتش ایجاد کند. اگرچه این فیلم انتقادات بسیاری را برانگیخت، اما شخصیت هری کالاهان نه تنها تأثیر مستقیمی بر تصویر ذهنی افراد از یک گاوچران واقعی داشت، بلکه توانست روند تکاملی فیلم های پلیسی بعد از خود را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

مگنت طرح کلینت ایستوود مدل S1660

۲. کبرا – سیلوستر استالونه (Cobra – Sylvester Stallone)

بریگیته نیلسن و سیلوستر استالونه در نمایی از فیلم کبرا

 • کارگردان: جرج پی کوزماتوس
 • بازیگران: سیلوستر استالونه، بریگیته نیلسن، برایان تامپسون
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۶
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۱۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

«جنایت یک بیماریست و تنها درمانش کبراست».

یکی از شاخص‌ترین نقش‌آفرینی‌های سیلوستر استالونه بازی در نقش مامور پلیسی به‌نام ماریون کوبرتی یا «کبرا» در فیلمی به همین نام است. پلیسی وظیفه‌شناس و سرسخت در یک شهر شلوغ و کثیف که تا مرز هرج‌ومرجی افسار گسیخته پیش رفته و حالا او باید نظم را به آن بازگرداند. دنیایی که کبرا در آن زندگی می‌کند، جامعه‌ایست که هرروز در حال فروپاشی و ابتذال است، آن هم با خشونتی احمقانه و بی‌معنی که انجام آن توسط برخی از جنایت‌کاران و جوانان شهر پرستش می‌شود.

داستان فیلم درباره‌ی یک قاتل سریالی معروف به‌نام نایت اسلشر است که با جمع کردن گروهی از خلافکاران ماهر دور خود سعی دارد تا کبرا و شاهد بسیار مهمی که از او محافظت می‌کند را از بین ببرد. زیرا این شاهد که ساندرا بولاک نقشش را بازی می‌کند تنها کسی است که می‌تواند واقعیت را درباره‌ی این گروه خلافکار و تمام همدستانشان افشا کند. از بسیاری جهات، «کبرا» مظهر یک قهرمان کامل فیلم‌های اکشن دهه‌ی ۸۰ است. یک پلیس سرسخت، شجاع و قهرمان که به اجبار، علاوه بر خلافکاران و جانیان، باید در مقابل سیستم بوروکرات زمان خود نیز بایستد.

۱. دِرِد – کارل اربن (Dredd – Karl Urban)

در تمام دقایق فیلم صورت کارل اربن با کلاه خودی سنگین پوشیده شده بود

 • کارگردان: پیت تراویس
 • بازیگران: کارل اربن، اولیویا ترلبی، لنا هیدی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰

«او قانون‌گذار مگاسیتی است».

داستان فیلم «دِرِد» در یک شهر پر از جرم و خشونت و در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد که در آن پلیس‌ها اجازه‌ی قضاوت، صدور و اجرای حکم را دارند. با توجه به این مسئله یک مأمور پلیس به همراه کار‌آموز خود تیمی را تشکیل می‌دهد تا به روش خودش یک گروه گنگستری که در کار تولید و توزیع داروهای خاصی هستند را از بین ببرد.

برخلاف فیلم «قاضی درد» تولید سال ۱۹۹۵ ، که تا حدودی سرگرم کننده اما پیش پا افتاده بود، «درد» محصول سال ۲۰۱۲ قهرمان اکشن «مگاسیتی وان» با بازی کارل اربن را به سطح کاملا جدیدی برد. اگرچه در ابتدا تنها وظیفه‌ی قاضی درد و همکارش قاضی اندرسون، رسیدگی به یک قتل معمولی در یکی از بلوک‌های شهر بود، اما در ادامه‌ی فیلم، در‌های این بلوک بزرگ به روی آن‌ها بسته می‌شود و هردوی  آن‌ها با تعداد زیادی جانی و آدمکش که قصد جان‌شان را دارند، در آنجا گیر می‌افتند.

تنها وسیله‌هایی که قاضی درد و قاضی اندرسون برای مقابله با یکی از بی‌رحم‌ترین باندهای خلافکار شهر در این بلوک ساختمانی دارند تفنگ، کلاه ایمنی و زره منحصر به فرد و قدرتمندشان است که در برابر تقریبا هرچیزی از آن‌ها محافظت می‌کند و باعث پیروزی نهایی‌شان می‌شود. «درد» یکی از خیره‌سرترین پلیس‌های تاریخ سینماست که به عنوان یک نمونه‌ی کامل از عدالت به بیننده نشان داده می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین شخصیت‌های ضدقهرمان کتاب‌های مصور ابرقهرمانی، که به هیچ وجه نمی‌توان شخصیت مزخرفش را نادیده گرفت!

منبع: cbrبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. محسن

  کبرا – سیلوستر استالونه ۱۹۸۶

  جمله : شاهد که ساندرا بولاک نقشش را بازی می‌کند (اشتباه است)

  نقش شاهد رو بریگیته نیلسن بازی میکنه.

 2. آنتی سلبریتی

  اینکه شد فقط نقش های استالون و ایستوود !

  1. محسن

   شما بازیگر بهتری سراغ داری ؟!

   نسل جدید بازیگران نه از لحاظ چهره و فیزیک جذاب و البته جدی و خشن به پای اینها نمیرسند

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما