۵ فیلم ترنسپورتر از بدترین تا بهترین‌

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
ترنسپورتر

مجموعه ترنسپورتر آغاز کار جیسون استاتهام به عنوان یک قهرمان اکشن بود. پس بد نیست بیشتر با فیلم‌های آن آشنا شویم. ترنسپورتر در سال ۲۰۰۲ روی پرده سینماها رفت و استاتهام را به عنوان فرانک مارتین، مامور انتقال مستقل دنیای زیرزمینی معرفی کرد.

قوانین کار فرانک ساده هستند: هیچ نامی برده نمی‌شود، هیچ بسته‌ای باز نمی‌شود و شرایط و مفاد معامله قطعی هستند و باید به آن‌ها عمل کرد. با این حال، حداقل یک قانون در هر فیلم این مجموعه نقض می‌گردد و فرانک مجبور می‌شود تا با شرایط سازگار شود.

استاتهام جذابیت جسمانی و کاریزمای خاصی برای این سری به ارمغان آورد که باعث شد فرانک مارتین نقش اول بدون جایگزین آن شود. برای اولین بار بود که او واقعا توانست آنچه را که می‌تواند به عنوان یک هنرمند رزمی در یک فیلم اکشن نشان دهد، اجرا کند. بعدا یک مجموعه تلویزیونی دو فصلی با بازی کریس ونس و یک اثر بازسازی‌شده با بازی اد اسکرین و یک کراس‌اوور ضعیف بر اساس این مجموعه ساخته شد و سپس این جهان سینمایی به کار خود پایان داد.

استاتهام از آن به بعد به عنوان لی کریسمس به گروه بی‌مصرف‌ها پیوست و در سری سریع و خشمگین نیز نقش شخصیت منفی دکارد شاو را بازی کرد. با این حال، ظهور استاتهام به عنوان یک ستاره اکشن با مهم‌ترین شخصیت او یعنی فرانک مارتین آغاز شد. اما ترتیب فیلم‌های ترنسپورتر از بدترین به بهترین به چه صورت است؟ 

۵. وثیقه (Collateral)

ترنسپورتر

 • کارگردان: مایکل مان
 • بازیگران: تام کروز، جیمی فاکس، جیسون استاتهام
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

وثیقه از نظر فنی متعلق به مجموعه ترنسپورتر نیست، بلکه بیشتر یک فصل از جهان سینمایی ترنسپورتر است. در وثیقه مایکل مان، جیمی فاکس به عنوان یک راننده تاکسی با نام مکس دوروچر حضور دارد که توسط قاتلی به نام وینسنت (تام کروز) استخدام می‌شود تا در آخرین ماموریت خود، او را در لس آنجلس و به مکان‌های مدنظرش منتقل کند. فاکس یک راننده تاکسی معمولی است که در وثیقه، احساسی کاملا تاریک دارد و فضا برای او کاملا بیگانه است و مجبور می‌شود تا در یک بازی موش و گربه انجام وظیفه نماید، در حالی که تام کروز یک قاتل قراردادی جذاب و در عین حال، همیشه آماده است. وثیقه برای طرفداران مجموعه ترنسپورتر، بیشتر از هر چیزی به خاطر یک صحنه جذاب است.

آن صحنه، جایی است که جیسون استاتهام به عنوان فردی ناشناس در فرودگاه، کیفی را به وینسنت تحویل می‌دهد و لوئیس لتریر، کارگردان ترنسپورتر، شخصیت او را به عنوان فرانک مارتین تایید می‌کند. وثیقه تاثیر فوق‌العاده‌ای در سری ترنسپورتر نداشت اما بی‌سر و صدا و تا قبل از کاهش هیجان فیلم، با حضور کوتاه استاتهام، کاراکتر اصلی مجموعه ترنسپورتر را به مخاطبان نشان داد. طرفداران پر و پا قرص ترنسپورتر شاید دوست داشته باشند وثیقه را تماشا کنند تا همه فیلم‌های فرانک مارتین در سینما تا به امروز را دیده باشند اما جدا از این مورد، وثیقه خودش به صورت مستقل به عنوان یک فیلم مهیج و جذاب شناخته می‌شود. 

۴. ترنسپورتر: سوخت‌گیری مجدد (The Transporter Refueled)

ترنسپورتر

 • کارگردان: کمیل دلاماره
 • بازیگران: اد اسکرین، لون چبانول، ری استیونسون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۲ از ۱۰

ترنسپورتر: سوخت‌گیری مجدد قصد داشت این سری را مجددا راه اندازی کند اما یک اثر سطحی و گذرا بود و حتی خود جیسون استاتهام هم قبل از تولید آن، از ایفای نقش در این فیلم خودداری کرد. فرانک مارتین با بازی اد اسکرین در این فیلم، آخرین ماموریت خود را با انتقال زنی به نام آنا (لون چبانول) از یک بانک آغاز می‌کند اما در ادامه، این زن و سه دوست او برای انتقام از رئیس‌شان، آرکادی کاراسوف، از فرانک درخواست کمک می‌کنند. آن‌ها در زمینه قاچاق و فساد جنسی به کار گرفته می‌شدند.

پدر فرانک (ری استیونسون) نیز در این ماموریت درگیر می‌شود. اد اسکرین لزوما انتخاب بدی به عنوان بازیگر اصلی یک فیلم اکشن نیست و حتی شاید گزینه خوبی برای به تصویر کشیدن خود استاتهام در یک اثر بیوگرافیک باشد اما غیبت استاتهام در سوخت‌گیری مجدد کار را برای این بازسازی یا دنباله سخت کرد، اگرچه این تنها مسئله این فیلم نیست.

صحنه‌های اکشن که خلاقیتی مشابه آثار جکی چان دارند و مدام از این تصویر به آن تصویر می‌پرند، چندان جذاب یا الهام بخش نیستند (هرچند که آن‌ها حداقل سبک فیلم‌برداری بدی را که نقطه ضعف اصلی ترنسپورتر ۳ بود کنار گذاشتند). ماجراجویی فرانک به همراه پدرش (به سبک ایندیانا جونز)، یک تغییر واقعی در این سری بود و سوخت‌گیری مجدد این مضمون را به عنوان محور اصلی خود به کار برد. سوخت‌گیری مجدد فقط یک طرح آدم ربایی است که دارای سکانس‌های اکشنی معمولی و مشابه قبل و عناصر جدید کمی است. البته این فیلم، شروعی پرانرژی داشت. اد اسکرین در ادامه حرفه خود، شانسش را در ددپول امتحان کرد و موفق بود و حتی تا چند ماه دیگر می‌تواند در دنیای سینمایی مارول ظاهر شود اما سوخت‌گیری مجدد علی‌رغم عنوانش، خالی از هر چیز جدیدی است. 

۳. ترنسپورتر ۳ (Transporter 3)

ترنسپورتر

 • کارگردان: اولیور مگاتون
 • بازیگران: جیسون استاتهام، ناتالیا روداکووا، رابرت نپر
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰

فرانک مارتین در ترنسپورتر ۳ و در سال ۲۰۰۸ از کمپانی فاکس قرن بیستم به لاینزگیت منتقل شد و استاتهام هم متعهد به اجرای این نقش بود اما این نقل و انتقال را می‌توان دلیل افت این فیلم دانست. فرانک در فیلم سوم مجبور می‌شود یک زن جوان به نام والنتینا (ناتالیا روداکووا) را که یک دستبند انفجاری روی بازوی او چسبانده شده است، به بوداپست منتقل کند. ترنسپورتر ۳، روی کاغذ، یک چرخش داستانی شبیه به کرنک در طرح خود دارد اما این ویژگی برای نمایش استعداد معمول فرانک در زمینه‌ فرار کردن از مخمصه‌های تنگ و تاریک، کافی نیست.

خصوصیات بد فیلم به همین جا ختم نمی‌شود و ترنسپورتر ۳ پس از دو نسخه قبلی که پر از سکانس‌های برجسته مبارزه و تعقیب و گریز بودند، بدترین کابوس هر طرفدار اکشن را رقم می‌زند. این فیلم پر از صحنه‌ها و سکانس‌هایی است که تصاویر آن‌ها لرزان هستند و ویرایش فیلم بیش از حد سریع است. صحنه‌های مبارزه‌ای در فیلم وجود دارند که می‌توانستند مانند صحنه‌های مبارزه ژان کلود ون دام، سخت و هیجان‌انگیز باشند. برای مثال، فرانک پس از تلاش و خلاص شدن از دستبند انفجاری، در یک گاراژ اتومبیل با گروهی از افراد خلافکار درگیر می‌شود اما تصاویر از شدت سرعت، تار هستند و برش‌هایی بی‌جا، سکانس‌های اکشن را تکه‌تکه کرده‌اند. ناتالیا روداکووا در نقش والنتینا حداقل به عنوان اولین تجربه بازیگری خود در یک فیلم، اجرایی قابل احترام ارائه می‌دهد اما متاسفانه بقیه فیلم ترنسپورتر ۳ حرف چندانی برای گفتن ندارد. 

۲. ترنسپورتر (The Transporter)

ترنسپورتر

 • کارگردانان: لوئیس لتریر، کوری یوئن
 • بازیگران: جیسون استاتهام، شو چی، امبر والتا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

اکشن ترنسپورتر در سال ۲۰۰۲ جیسون استاتهام را به عنوان معروف‌ترین بازیگر قلدر دنیا وارد جریان اصلی کرد و فرانک مارتین را به عنوان یک مامور انتقال با مهارت معرفی نمود. فرانک که وظیفه حمل و نقل یک کیف دافیل را برعهده دارد، قانون خود را مبنی بر بازنکردن بسته پس از حرکت می‌شکند و بسته لای (شو چی) را باز می‌کند و متوجه می‌شود که پدر لای (ریک یانگ) در حال اجرای عملیات قاچاق انسان از طریق فرانسه است. ترنسپورتر مانند دیگر فیلم استاتهام، سریع و خشمگین، یک اکشن تمام عیار است. بدبینی فرانک که او را به سمت سبک زندگی مزدورانه‌اش سوق می‌دهد، او را به یک ضدقهرمان آشنا تبدیل می‌کند و شوخی‌های ملایم او با بازرس پلیس فرانسوی تارکنی (فرانسوا برلند) کمی جنبه کمدی به فیلم اضافه می‌کند و نشان می‌دهد که فعالیت غیرقانونی فرانک تا چه حد زیادی برای پلیس آشکار و واضح است.

وظایف کارگردانی بین لوئیس لتریر به عنوان کارگردان هنری و کوری یوئن به عنوان کارگردان اکشن تقسیم شد. ترنسپورتر همه چیزهایی را که طرفداران اکشن هنگ کنگ دوست دارند به یک محیط فرانسوی می‌آورد. ترنسپورتر اصلا از لحاظ تعقیب و گریز و اکشن، کم و کاستی ندارد اما درگیری و مبارزات درون کانتینرهای کشتی و ایستگاه اتوبوس همان چیزی است مخاطبان را انگشت به دهان می‌گذارد و صدای ناهنجار گیتاری که روی صحنه‌ها تنظیم شده است به مبارزات فرانک در این مکان‌ها جذابیتی دو چندان می‌بخشد.

استاتهام سال قبل از اکران ترنسپورتر، در فیلم برگزیده با جت لی بازی کرده بود و آن فیلم در واقع آغاز همکاری‌های مکرر لی و استاتهام بود و در ادامه، ترنسپورتر نیز استاتهام را به عنوان یک قهرمان اکشن غمگین و سرسخت و با تمایل به دیالوگ‌های کوتاه و ضربات چرخشی معرفی کرد و شروع فوق‌العاده‌ای برای این سری بود.

۱. ترنسپورتر ۲ (Transporter 2)

ترنسپورتر

 

 • کارگردان: لوئیس لتریر
 • بازیگران: جیسون استاتهام، کیت نائوتا، امبر والتا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

ترنسپورتر ۲ در سال ۲۰۰۵ به عنوان دنباله‌ای جذاب، سنگین و پر از اکشن اکران‌ شد و بدون هیاهو و سر و صدا مخاطبان خاص خود را سرگرم کرد. فرانک به عنوان راننده فرزند یک سیاستمدار در فلوریدا ظاهر می‌شود و علی‌رغم این که منتظر دیدار مجدد با بازرس تارکنی در تعطیلات خود در ایالات متحده است، ناگهان متوجه می‌شود که توسط جیانی (الساندرو گاسمن) پادشاه مواد مخدر، به یک عملیات آدم ربایی و ترور کشیده شده است. ترنسپورتر ۲ کیفیت و صلابت بیشتری از نسخه قبلی خود دارد و دارای یک سکانس افتتاحیه عالی است که در آن، فرانک گروهی از سارقان اتومبیل را با رفتاری معمولی و با خونسردی از پیش رو برمی‌دارد و سپس گرد و غبار کت و شلوار خود را که تازه از خشکشویی گرفته است، می‌تکاند.

ترنسپورتر ۲ گهگاه در یکی دو سکانس‌، از یک سبک مسخره مانند کمیک‌بوک‌ها استفاده می‌کند که عملا در تخصص فرانچایز سریع و خشمگین است.‌ برای مثال در جایی از فیلم، فرانک اتومبیل خود را در هوا می‌چرخاند تا به یک جرثقیل نزدیک شود و بمبی را که در زیر آن قرار دارد، از بدنه جدا نماید. با این وجود، ترنسپورتر ۲ جذابیتی باور نکردنی را در صحنه‌های تعقیب و گریز و مبارزات و هنرهای رزمی خود به نمایش می‌گذارد.

مبارزه گاراژ به نوعی نسخه بهتر و درجه یک نبرد فیلم قبلی در یک مکان مشابه است که اکنون با موسیقی متن هوی متال همراه است. فرانک حریفان خود را با یک تیر فولادی از پای درمی‌آورد و پس از آن، دسته دوم دشمنان را با یک شلنگ آتش نشانی شکست می‌دهد. ترنسپورتر ۲ به عنوان یک دنباله، سبک مبارزاتی مطمئن و با اعتماد به نفس مانند سری جان ویک را از خود نشان می‌دهد و فیلمی غافلگیر کننده است که سعی در سرگرم کردن تماشاگران به بهترین شکل ممکن دارد. در نهایت، در چالش انتخاب بهترین‌ فیلم مجموعه ترنسپورتر، ترنسپورتر ۲ برنده است.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما