آیا بسته‌ی آنچارتد برای کامپیوتر نقطه‌ی ورود مناسبی به این مجموعه است؟

۳ آبان ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
uncharted

کمتر کسی وجود دارد که با مجموعه آنچارتد (Uncharted) آشنایی نداشته باشد. این مجموعه متشکل از ۵ بازی بوده که همگی بسیار جذاب و زیبا ساخته شده‌اند. شرکت سازنده این بازی‌ها به نام ناتی‌داگ همواره تلاش کرده تا گیم‌پلی خود را در این مجموعه بهتر کرده و در آخرین مورد یعنی آنچارتد ۴ گیم‌پلی و ظاهر بازی را به نهایت خود رساند.

نکته اینجاست که اگر شما تا به حال صاحب یک کنسول سونی نبودید، قطعاً توانایی تجربه آنچارتد را نداشته‌اید. خبر خوش این است که ناتی‌داگ تصمیم گرفت تا دو بازی آخر این مجموعه یعنی آنچارتد ۴ و آنچارتد: میراث گمشده (The Lost Legacy) را در قالب یک عنوان به نام میراث دزدان (Legacy of Thieves) برای کامپیوتر عرضه کند. حال افرادی که دارای کنسول پلی‌استیشن نیستند نیز می‌توانند از آن لذت ببرند. نکته اینجاست که آنچارتد دارای ۳ عنوان دیگر به جز موارد موجود در این بسته است.

مشکل اینجاست که اگر شما قصد تجربه سری آنچارتد را روی کنسول‌های غیر پلی‌استیشن داشته باشید، نمی‌توانید سه عنوان اول این مجموعه را تجربه کنید. این مشکل نسبتاً بزرگی است. به دلیل اینکه داستان‌های این عناوین به هم متصل بوده و از این رو تجربه آن‌ها برای طرفداران آنچارتد الزامی است. به این معنا که اگر شما دوست دارید داستان این مجموعه را به طور کامل متوجه شوید باید ۳ عنوان قبلی را تجربه کنید. پس این بحث پیش می‌آید که آیا آنچارتد ۴ برای تجربه اول این مجموعه خوب است یا نه؟ پس با ما همراه باشید.

بازی آنچارتد

آنچارتد سابقه زیادی دارد

اگر شما از طرفداران قدیمی این مجموعه باشید، می‌دانید که سری آنچارتد سابقه زیادی در دنیای بازی‌های ویدئویی دارد. از این رو تجربه نکردن سه بازی اول ناراحت کننده است. مخصوصاً اینکه یک نسخه ریمستر از هر ۳ عنوان برای پلی‌استیشن ۴ و ۵ وجود دارد. از همان ابتدای کار سری آنچارتد بسیار خاص بود. ویژگی‌های گرافیکی و گیم‌پلی بازی باعث شد که افراد زیادی به آن توجه کنند.

نکته جالب اینجاست که برخی اعتقاد دارند آنچارتد ۲ بهترین عنوان این مجموعه است. حال بازیکنان نمی‌توانند این شاهکار را تجربه کنند. داستان بازی آنچارتد ۲ بسیار زیبا بود و نکته اصلی این بازی این بود که بسیار جالب شروع می‌شد. از طرفی در طور بازی همواره هیجان وجود داشت و گرافیک بازی نیز برای زمان خود بسیار بالا بود. حال شما تصور کنید که بسیاری از طرفداران آنچارتد نمی‌توانند این بازی را تجربه کنند.

آنچارتد ۴ نیتن دریک را در جذاب‌ترین حالت خود نشان می‌دهد

شخصیت اصلی بازی آنچارتد نیتن دریک (Nathan Drake) است. شما در طول این ۳ عنوان رشد این کرکتر را مشاهده کرده و از طرفی می‌بینید که بالغ می‌شود. با این حال با وجود بلوغ در آنچارتد ۴ می‌بینید که نیتن هرچقدر هم بگذرد روحیه‌ی ماجراجوی خود را از دست نخواهد داد. همین موضوع آنچارتد ۴ را جذاب می‌کند.

آنچارتد 4

سالی (سمت چپ) از کرکترهای قدیمی آنچارتد بوده و برای مجموعه بسیار مهم است.

به طور کلی در مجموعه آنچارتد شخصیت‌های بازی اهمیت بسیار زیادی دارند. از این رو است که کرکترهای دیگر مثل سالی (Sully) و النا (Elena) نیز اهمیت خاصی دارند. حال همه این افراد در آنچارتد ۴ به کامل‌ترین حالت به شما نمایش داده شده‌اند. حتی کرکترهای جدید هم به بازی اضافه شده است. نکته جالب اینجاست که کرکترهای جدید حس آشنای خاصی به کاربر می‌دهند. انگار که از ابتدا این شخصیت‌ها را می‌شناختیم. این هنر شخصیت پردازی ناتی‌داگ واقعاً ستودنی است.

در اصل هر آنچه نقطه قوت آنچارتد است در شماره ۴ به اوج خود رسیده است. یکی از نکات جالب آنچارتد ۴ این است که یک صحنه زیبا مثل صخره را به شما نشان می‌دهد. سپس شما باید از آن بالا بروید! همین موضوع آنچارتد را جذاب‌تر می‌کند. به دلیل اینکه گشت و گذار و دیدن مناظر زیبا از نزدیک بسیار مهیج است.

احساسات عنصر اصلی آنچارتد ۴

در کنار مناظر بسیار زیبا، یکی از نکات جالب بازی احساسات کرکترها است. تجربه آنچارتد ۴ یعنی شما نیتن دریک را در جالب‌ترین حالت خود مشاهده کنید. او ازدواج کرده و میانسال شده است. او دیگر ماجراجویی و دردسر را کنار گذشته تا یک کار معمولی را پیش بگیرد. بحث اصلی اینجاست که نیتن به آدرنالین اعتیاد دارد. پس قطعاً قرار نیست ماجراجویی‌های خود را به طور کامل کنار بگذارد.

در سه عنوان قبلی نهایت صحنه احساسی این بود که نیتن از النا خوشش می‌آمد. این در صورتی است که در آنچارتد ۴ شما به طور ناگهانی متوجه خواهید شد که نیتن یک برادر گمشده دارد! نیتن گمان می‌کرد که برادرش ۱۵ سال پیش کشته شده‌است. از این رو هیچ صحبتی از او نمی‌کرد. در کنار عجیب بودن، داشتن برادر عمق زیادی به کرکتر نیتن دریک می‌بخشد. ارتباط میان این دو و فداکاری‌ای که برای یکدیگر می‌کنند باعث می‌شود تا بازیکنان ارتباط بهتری با نیتن بگیرند.

بازی آنچارتد

شخصیت‌های بازی آنچارتد ۴ چارچوب اصلی بازی را شکل داده و به شدت اهمیت دارند.

طراحی شخصیت سم هم بسیار جالب است. ارتباط میان دو برادر بسیار خوب طراحی شده و خاص است. سم دارای غرور خاصی است. از این رو رفتارهای او ممکن است در برخی از مواقع غیرمنطقی باشد. با این حال دارای توانایی زیادی بوده و در گیم‌پلی بازی نیز بسیار مؤثر است. در اصل گنج اصلی بازی رابطه و دوستی میان این دو برادر است. چیزی که در عناوین قبلی آنچارتد وجود نداشت.

آنچارتد ۴ به عناوین قبلی اشاره می‌کند

تمامی مواردی که تا الان گفتیم آنچارتد ۴ را خوب جلوه می‌دهند. به دلیل اینکه واقعاً یک بازی خوب است. نکته اینجاست که همین عنوان به موارد زیادی از عناوین گذشته اشاره می‌کند. برای همین فهم آن‌ها اگر اطلاعی نداشته باشید دشوار است. برای مثال در ابتدا بازی شما به اتاق زیر شیروانی خانه نیتن می‌روید. در آنجا انواع و اقسام موارد از بازی‌های قبلی وجود دارند.

بحث احساسی بازی زمانی که شما هیچ ایده‌ای از داستان کلی آن نداشته باشید، افت شدیدی پیدا می‌کند. برای مثال شما نمی‌دانید که جدایی از ماجراجویی تا چه حد برای نیتن دشوار است. حتی اگر سالی یا النا در خطر باشند، آنقدر برایتان اهمیت نخواهد داشت. به دلیل اینکه آنچارتد ۴ آنقدر فرصت ندارد تا تمامی کرکترهای بازی را یک دور دیگر کامل توضیح دهد. پس بازیکنان جدید باید در مورد این کرکترها در وبسایت و مقالات مختلف مطالعه کنند. همین باعث خواهد شد تا اهمیت کرکترهای بازی کمتر و کمتر شود.

میراث گمشده

در این بسته بازی میراث گمشده هم وجود دارد که این عنوان نیز ارزش تجربه دارد. نکته اینجاست که شما ارتباط کلوئی را با نیتن نمی‌دانید. این در صورتی است که اگر آنچارتد ۲ را بازی کرده باشید، به طور کامل با کلوئی آشنایی خواهید داشت. با این حال میراث گمشده یک ماجراجویی بسیار جذاب را به شما ارائه خواهد داد. این عنوان با وجود اینکه یک بازی جانبی از مجموعه آنچارتد است، چیزی از عناوین اصلی کم ندارد.

حرف آخر

اگر شما چیزی از آنچارتد نمی‌دانید، باز هم مجموعه میراث دزدان (Legacy of Thieves) ارزش تجربه را دارد. حتی با وجود اینکه موارد بسیار زیادی را متوجه نخواهید شد. از لحاظ گیمینگ عناوین آنچارتد بسیار مهم بوده و یک گیمر باید آن‌ها را تجربه کرده باشد. پس اگر تا الان این کار را انجام نداده‌اید، حتماً به دنبال دریافت آنچارتد باشید.

از طرفی آنچارتد ۴ داستان مستقل خوبی دارد. با وجود وابستگی به عناوین قبلی، شما همچنان می‌توانید از بازی لذت برده و تجربه خوبی داشته باشید. از این رو اگر شما به یک کنسول پلی‌استیشن دسترسی ندارید، این بازی را پیشنهاد می‌کنیم. البته اگر یک کنسول پلی‌استیشن ۴ هم اطراف خود دارید، از تجربه سه بازی اول دریغ نکنید.

منبع: Rockpapershotgun.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه