همه‌‌ی آن‌چه درباره‌ی USB 3.1 و USB Type-C باید بدانید

۱۱ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۸:۴۵ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
درباره USB

سادگی کاربرد یا حضور گسترده، هرچه که هست ترجیح بیشتر کاربران با درگاه‌های USB است و با این‌که در سالیان گذشته درگاه‌های (Port) مختلفی معرفی شد هیچ‌کدام نتوانست جای USB را بگیرد. هرچه‌قدر هم در محافل علمی از نواقص USBها گفته شود که مشکل سمت اتصال دارند یا این‌که با ضریب امنیت پایینی که دارند نفوذ به آن‌ها ساده است، باز هم موجب روی‌گردانی کاربران نشده است. این علاقه‌ی مصرف‌کنندگان، دانشمندان را بر آن داشت به‌جای تعویض، راه تغییر را پیش بگیرند و معایب سنتی درگاه‌های USB را اصلاح کنند. نتیجه‌ی این کار، معرفی USB 3.1 شد. در مطلب پیش رو به‌تفصیل به ویژگی‌های نسل اول و دوم USB 3.1 می‌پردازیم و تفاوت‌های (برتری‌های) آن نسبت به USB 2.0 و ۳.۰ USB را بررسی می‌کنیم. همچنین درباره‌ی USB Type-C و ربطش به استانداردهای مختلف USB توضیح خواهیم داد. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

‌‌‌      ‌‌‌

انواع درگاه‌های USB

ابتدا لازم است بدانید که USB 3.1 یک استاندارد است و نباید آن را با شکل فیزیکی درگاه‌های موجود روی رایانه‌ها و کابل‌های USB اشتباه گرفت. ظاهر درگاه‌های USB فارغ از این‌که از چه استانداردی (USB 3.1 ،USB 2.0 ،USB 1.0) پشتیبانی کنند به چند دسته تقسیم می‌شود: نوع A که به‌صورت مستطیل است و در اغلب دستگاه‌ها به کار رفته، نوع B که مربع شکل است و معمولا روی چاپگرها و هارددرایو‌های اکسترنال قرار می‌گیرد. البته گاهی هم پیش می‌آید که به دلایل مختلف، انواع کوچک‌تر USB مانند miniUSB و microUSB با استانداردهای جدید هم‌خوانی نداشته باشند به همین خاطر در مواردی مانند گلکسی نوت ۳ نسخه‌ای بسط‌یافته از نوع B به کار گرفته می‌شود. با این شیوه می‌توان در عین بهره‌گیری از سرعت بالاتر در استاندارد USB 3.0، از همان کابل‌های Micro USB مرسوم استفاده کرد.

usb type a

یک کابل از نوع A با اندازه‌ی استاندارد که برای اتصال به رایانه‌های شخصی به کار می‌رود.

سومین شکل USB به نوع C مشهور است. نوع C یا Type-C همان جدیدترین طراحی شکل ورودی USBها است که در دستگاه‌هایی مانند مک‌بوک ۲۰۱۵، نسل دوم کروم‌بوک پیکسل، نکسوس ۵X و تلفن هوشمند وان‌پلاس ۲ وجود دارد. اگرچه با توضیحاتی که تا این‌جا داده‌ایم احتمالا می‌دانید استفاده از این شکل درگاه لزوما به معنای به‌کار گرفتن استاندارد USB 3.1 نیست. مثلا مک‌بوک ۲۰۱۵ و نسل دوم کروم‌بوک منطبق بر استاندارد USB 3.1 هستند درحالی‌که تلفن وان‌پلاس ۲ درگاه نوع C را بر پایه‌ی استاندارد USB 2.0 به کار برده است. به یاد داشته باشید که در USB Type-C هنگام اتصال درگاه، شما دیگر با مشکل جهت اتصال روبه‌رو نیستید.

یو اس بی فلش

حافظه‌های فلش مجهز به دو شکل از درگاه‌های نوع A

ابعاد کوچک در کنار رفع مشکل قدیمی سمت اتصال کابل به درگاه، باعث می‌شود از این به بعد مادربورد‌ها، لپتاپ‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند بیشتری به درگاه‌های نوع C مجهز شوند. هرچند ممکن است برخی از سازندگان به دلایل مختلفی مانند قیمت تمام‌شده، از استفاده از استاندارد USB 3.1 خودداری کنند.

    ‌‌

جنون سرعت در انتقال داده

بزرگ‌ترین پیشرفت در استاندارد USB 3.1 افزایش پهنای باند انتقال داده تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه است. در نسل دوم USB 3.1 علاوه بر دو برابر شدن سرعت (از ۵ گیگابیتِ نسل اول به ۱۰ گیگابیت)، کدگذاری اطلاعات نیز بهبود یافته. اگر بخواهیم ملموس‌تر توضیح بدهیم در واقع با سرعت نسل دوم USB 3.1 می‌توان محتوای یک دیسک BluRay با ظرفیت ۵۰ گیگابایت را ظرف ۳۸ ثانیه انتقال داد.

البته این تنها به شرطی است که اولا دو طرف مسیر (انتقال‌دهنده و دریافت‌کننده) از استاندارد جدید پشتیبانی کنند؛ به علاوه ادوات خواندن و نوشتن داده‌ها هم بتوانند با این سرعت حرکت کنند. در حال حاضر پرسرعت‌ترین حافظه‌های SSD (به جز در موارد معدودی مانند مک‌بوک پروی رتینای اپل که از گذرگاه PCI Express ۳.۰ فرم فکتور M.2 استفاده می‌کند) هم توان هم‌گام شدن با USB 3.1 نسل دوم را ندارند.

نسل اول USB 3.1 حداکثر سرعتِ ۵ گیگابیت را پشتیبانی می‌کند. جالب است بدانید USB 3.1 Gen 1 در واقع همان USB 3 است که بعد از معرفی USB 3.1 اصلی، برای اهداف تبلیغاتی به USB 3.1 نسل اول تغییر نام داده شده. از آن پس USB 3.1 اصلی را USB 3.1 نسل دو نامیدند. هرچند اغلب موقع استفاده از شکل درگاه نوع C از عبارت USB 3.1 نسل اول و هنگام به‌کارگیری نوع A همان نام USB 3 استفاده می‌شود اما قانونی برای این مورد وجود ندارد.

کروم بوک

کروم‌بوک پیکسل مجهز به USB 3.1 نسل یک روی درگاه نوع C

هردو نسل از استاندارد USB 3.1 بر استاندارد قدیمی USB 2.0 ارجحیت دارند. حداکثر سرعت انتقال، علی‌رغم این که در تئوری ۴۸۰ مگابابیت بر ثانیه تعریف شده، اما در عمل به دلیل محدودیت‌های گذرگاه (bus)،   تنها ۲۸۰ مگابیت بر ثانیه است.

به لطف سرعت انتقال بالا، از USB 3.0 و ۳.۱ USB می‌توان برای ارسال تصویر هم استفاده کرد. همین حالا هم مبدل‌هایی برای اتصال رایانه به نمایشگر و تلویزیون از طریق USB وجود دارد. استاندارد USB 3.1 می‌تواند خروجی ویدیو با کیفیت ۴K را فراهم کند و برای این منظور از MHL 3 پشتیبانی می‌کند. با این اوصاف، USB 3.1 به همراه درگاه نوع C به‌طور بالقوه می‌توانند جایگزین استانداردهای دیگری مانند HDMI ،DVI و DisplayPort شوند.

‌‌‌‌     ‌‌

با تمام توان به پیش

تولیدکنندگان تلفن، تبلت و حتی لپتاپ مدام از باتری‌های بزرگ‌تر و کاراتر استفاده می‌کنند. این کار در کنار افزایش زمان روشن ماندن دستگاه، نیاز به انتقال ایمن برق به آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. در حال حاضر جدیدترین فناوری شارژ سریع در حدود ۱۵ وات توان می‌کشد ولی علی‌رغم بهبود در مقایسه با نمونه‌های قبلی، کماکان تا برآوردن انتظارها فاصله دارد.

USB 3.0 و ۳.۱ USB هردو امکان انتقال نیرو تا حداکثر ۲۰ ولت و ۵ آمپر را دارند و این یعنی نسل جدید USBها تا ۱۰۰ وات توان را پشتیبانی می‌کند. بدین ترتیب دستگاه‌های کمی می‌مانند که امکان شارژ با این استاندارد را نداشته باشند. مک‌بوک جدید اپل و کروم‌بوک پیکسل گوگل هردو از طریق همین درگاه شارژ می‌شوند و به ترتیب ۲۹ و ۶۰ وات توان می‌کشند.

      ‌‌‌‌

مقایسه با تاندربولت (Thunderbolt)

استاندارد تاندربولت اینتل که رقیب بزرگ USB 3.1 محسوب می‌شود گاهی از کابل و درگاه مشابه استفاده می‌کند. تاندربولت نسخه‌ی سوم می‌تواند تا ۴۰ گیگابیت بر ثانیه داده منتقل کند، که می‌شود ۴ برابر بیشتر از نسل دوم USB 3.1. نسخه‌های یک و دو تاندربولت از کابل‌های مختص خود استفاده می‌کردند که با USBها تطبیق نداشت؛ به همین خاطر بعضی از دستگاه‌ها مانند مک‌بوک پرو، هم USB دارند و هم درگاهی جدا برای تاندربولت.

مک بوک پرو

هردو درگاه تاندربولت و یو‌اس‌بی روی مک‌بوک پرو اپل

با معرفی تاندربولت ۳، اینتل به استفاده از درگاه USB Type-C روی آورد تا ادوات و درگاه‌ها مشابه شوند. این باعث شد سازندگان بتوانند در صورت لزوم درگاه نوع C دستگاه خود را به هر دو استاندارد USB 3.1 و تاندربولت ۳ تجهیز کنند. بر همین اساس، درگاه نوع C به کار رفته در مک‌بوک ۲۰۱۵ از استانداردهای USB 3.1 Gen 1 و Thunderbolt 3 تواَمان پشتیبانی می‌کند. در ضمن مبدل‌هایی نیز برای اتصال به درگاه نوع A و نسخه‌های قدیمی‌تر تاندربولت پیش‌بینی شده است.

درگاه USB

درگاه نوع C روی مک‌بوک جدید، منطبق بر هردو استاندارد USB 3.1 Gen 1 و تاندربولت ۳

فعلا تاندربولت بیشتر روی دستگاه‌های اپل استفاده می‌شود و فقط در موارد خاصی مانند تدوین ویدیو کاربرد دارد. هرچند احتمالا پشتیبانی از این دو استاندارد در لپتاپ‌های اپل ادامه خواهد یافت ولی بعید است لپتاپ‌های ویندوزی زیادی به هردوی آن‌ها مجهز شوند.

با محبوبیت روزافزون استاندارد USB 3.1 در کنار درگاه نوع C، پیوسته سازندگان بیشتری به استفاده از آن‌ها روی خواهند آورد و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶ تعداد زیادی از دستگاه‌ها اعم از همراه و رومیزی از نسل اول یا دوم این استاندارد پشتیبانی کنند.

      ‌‌

یکی برای همه

ادغام استاندارد جدید USB یا همان USB 3.1 با درگاه نوع C یا همان Type-C چنان تحولی به وجود آورده که ادامه‌ی حیات دیگر راه‌های اتصال با تردید مواجه شده‌. اولا مشکل سنتی سمت اتصال را حل کرده و دیگر مهم نیست از کدام سمت کابل را به درگاه وصل می‌کنید؛ در هر حالت نتیجه‌ی مطلوب حاصل می‌شود. همچنین می‌تواند داده‌ها را با سرعتی بسیار بالا انتقال دهد و کار چند‌ساعته‌ی سایر درگاه‌ها را در عرض چند ثانیه به انجام رساند. امکان انتقال ویدیو با کیفیت بسیار بالا دارد و می‌توان از آن برای مقاصد سرگرمی مانند تلویزیون استفاده کرد؛ علاوه بر همه‌ی این‌ها، نقش سیم برق را هم ایفا می‌کند و با توان بالایی (تا ۱۰۰ وات) که دارد می‌تواند به جز تلفن‌ها و تبلت‌ها، به لپتاپ‌ها و دیگر وسایل پرُوات الکترونیک هم نیرو برساند.

پس به‌طور بالقوه این امکان وجود دارد که ترکیب USB 3.1 و Type-C جایگزین اکثر روش‌های اتصال امروزی شود. ایده‌ی جالبی است؛ ولی چون در هنوز اول راه قرار دارد این مساله که کدام درگاه یو‌اس‌بی نوع C کدام یک از این قابلیت‌ها را پشتیبانی می‌کند اندکی باعث سردرگمی خواهد بود؛ چراکه لزوما همه‌ی درگاه‌های نوع C مجهز به همه امکاناتی که بر‌شمردیم نیستند.

این جدیدترین تغییر در دنیای فناوری است و زمان می‌برد تا کاملا جا بیفتد. قاعدتا از این پس باید بتوانید دستگاه‌هایتان را با هر شارژری شارژ کنید و به جای سرگیجه زدن سر پیدا کردن فلان کابل برای اتصال به تلویزیون، اولین کابلی که دم دست‌تان بود را بر دارید تا کارتان راه بیفتد؛ اما هنوز تا رسیدن به این آرزو مانده و تازه معلوم هم نیست حتما تحقق یابد.

جدیدترین دستگاه‌هایی که درگاه نوع C را در خود دارند توانایی‌های مشابه ندارند. مک‌بوک جدید اپل و کروم‌بوک پیکسل ۲ گوگل در کنار انتقال داده، هم نقش درگاه ویدیو را دارند هم مسیر شارژ دستگاه هستند؛ اما نکسوس‌های جدید فقط شکل نوع C را دارند و در باطن از استاندارد USB 2.0 استفاده می‌کنند. لپتاپ HP Pavilion x2 هم درگاه نوع C دارد ولی از پس انتقال ویدیو بر نمی‌آید.

‌‌‌‌

استاندارد‌ها

استاندارد USB از بدو تولد با این هدف آمده بود که رایانه‌ها را به تلویزیون و حافظه‌های اکسترنال را به رایانه وصل کند و کلا پُلی میان ادوات الکترونیکی باشد. ولی وظیفه‌ی اولیه‌ی آن انتقال داده از رایانه به ذخیره‌کننده‌ها تعریف شده بود. بعد از آن تامین نیرو برای دستگاه‌ها قرار می‌گرفت تا دستگاه‌های همراه همیشه تشنه را با نیروی برق پر کند.

نکسوس

نکسوس ۶P به درگاه USB Type-C مجهز است

اما در این مورد ماجرا کمی گسترده‌تر شده. چون استاندارد‌های USB دو حوزه‌ی مجزا را پوشش می‌دهند. اول طراحی ظاهری درگاه‌ها و کابل‌ها؛ جایی که درگاه جدید نوع C با امکانات ویژه خودنمایی می‌کند؛ و دوم قوانین الکترونیکی حاکم بر ارتباط از طریق USB. این‌ها هستند که دست‌یابی به سرعت‌های بالاتر، پشتیبانی از ویدیو و قابلیت‌های جدید انتقال نیرو را ممکن می‌کنند. همه این امکانات با هم معرفی شده‌اند ولی لزوما کنار هم به کار گرفته نمی‌شوند. اما به هر حال نسل جدید USB با هدف سلطه‌ی کامل پا به عرصه گذاشته و با روند کنونی پیش‌بینی می‌شود تا نیمه‌ی دوم ۲۰۱۶، درگاه USB Type-C به جریان غالب بازار تبدیل شود.

‌‌‌‌‌

راهنمایی به نام نماد

راهکارهای متفاوتی برای جلوگیری از سردرگمی مصرف‌کنندگان پیشنهاد شده. مسلما اولی تربیت فروشندگان است تا با اطلاعات کافی درباره‌ی دستگاه‌ها بتوانند به خریداران مشاوره درست بدهند. اما همزمان، نمادهایی برای شفاف‌سازی قابلیت‌های لحاظ‌شده در درگاه‌های نوع C در نظر گرفته‌اند.

نمادهای USB

مثلا وقتی کنار نماد قدیمی USB شکل یک باتری کشیده شده باشد یعنی از آن درگاه برای شارژ می‌توان استفاده کرد. وقتی حروف SS به نماد USB می‌چسبد بدین معنی است که سرعت انتقال درگاه تا ۵ گیگابیت بر ثانیه است و اگر در کنار این‌دو، عدد ۱۰ حک شده باشد سرعت نهایی تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش می‌یابد که مختص USB 3.1 Gen2 است. به همین ترتیب نمادهای دیگری هم برای پشتیبانی از ارسال ویدیو به تلویزیون تعریف شده ولی متاسفانه از آن‌جا که درج این نمادها برای سازندگان اجباری نیست نمی‌توان صرفا به آن‌ها اتکا کرد. حتی دو لپتاپ تازه معرفی‌شده‌ی مک‌بوک اپل و کروم‌بوک پیکسل ۲ گوگل هم هیچ علامتی مبنی بر وجود قابلیت شارژ، ارسال پرسرعت داده و ویدیو ندارند.

سوالی که احتمالا برای بسیاری پیش می‌آید این است که چرا تمام درگاه‌های جدید را به تمام امکانات ممکن مجهز نمی‌کنند؟ علت ساده است: پول!

اگر قرار باشد همه‌ی امکانات را تعبیه کنند، قیمت تمام شده‌ی دستگاه‌ها بالا می‌رود. اما به هر حال با کهنه شدن این فناوری و تولید بیشتر آن، به مرور قیمت‌ها هم کاهش می‌یابند. شاید تا چند سال دیگر و با فراگیر شدن درگاه‌های نوع C مجهز به قابلیت شارژ پرُوات، دیگر نیاز نباشد انواع شارژرها را همیشه همراه داشته باشیم.

‌‌‌‌‌‌‌‌

اجتناب‌ناپذیر

در یک چیز شکی نیست: USB Type C از راه رسیده و آمده تا همه رقبا را از میان بر دارد. البته حتما تا مدتی درگاه‌های قدیمی مقاومت خواهند کرد ولی با وجود قابلیت‌های متعددِ درگاه جدید در کنار اندازه‌ی کوچک‌ترش، جنگ برای قدیمی‌ها از پیش باخته است و تا به خود بیاییم همه‌جا را نوع C فرا گرفته.

    ‌‌‌    ‌‌‌‌

منابع: Digital Trends ،CNET

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۸ دیدگاه
 1. Avatar Kosar_Fyzb

  سلام. لپتاپ‌های مجهز به درگاه Type-C رو می‌تونیم با استفاده از کابل Type-C شارژ کنیم؟

 2. Avatar مهرداد

  با سلام و ممنون از شما

  می خواستم بدونم با استفاده از این درگاه میشه اطلاعات را مستقیم از روی گوشی به روی فلش و برعکس انتقال داد .

  با تشکر

 3. Avatar حسين كريمي

  با سلام از توضیحات کامل و جامع شما
  من هنوز هم فرق نسخه های متفاوت Type-c را متوجه نشدم
  چون در کنار مشخصات موبایل های جدید بعضا نوشته شده type-c ورژن ۱
  که برای اینجانب نا مفهوم می باشد.
  با تشکر از شما

 4. Avatar محمد

  سلام

  نکته: خوانندگان توجه کنند گیگابیت با گیگابایت تفاوت دارد و هر گیگابیت ۸ برابر گیگابایت است بنابراین سرعت یو اس بی ۳.۱ نسل ۲ در عمل ۱۲۵۰ مگابایت بر ثانیه است (نه ۱۰ گیگابایت بر ثانیه!)

  1. Avatar فرزاد

   سلام
   برعکس گفتید ۸ گیگابیت معادل ۱ گیگابایت می باشد

 5. Avatar امیر

  تشکر اما خیلی مطلب طولانی بود :))

 6. Avatar شایان

  با سلام
  بنده گوشی گلکسی سری A 2017 از نوع A5 دارم و درگاهش نوع سی هست.
  با یه مبدل یو اس بی معمولی به تایپ سی هر جور فلشی رو میتونم رو گوشی باز کنم و سری A نیازی به فلش او تی جی نداره.

 7. Avatar مجتبی شیرازی

  سلام
  ببخشید یک سوالی داشتم
  آیا من یک ریدر نوع USB 3 بخرم
  به USB 2 میخوره ؟
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. Avatar AAA

  سلام ممنون از سایت دیجی کالا
  به تازگی گوشی موبایل A7 2017 samsung خریداری کردم و از درگاه USB type c استفاده میکنه یک تبدیل با خودش داره که که باعث میشه به کابل otg و سپس USB وصل بشه ولی متأسفانه فلش وقتی وصل میشود کلا تو گوشی اصلا باز نمیشن
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. Avatar Ahmad

   گوشی های گلکسی سری A 2017 ک از یو اس بی نوع سی استفاده میکنند فقط ب فلش های او تی جی نوع سی متصل میشند نمیشه با تبدیل اونهارو وصل کرد گوشی نمیشناستشون.

  2. Avatar آرمان

   من هم مشکل شما را داشتم
   یعنی می خواستم با استفاده از مبدلی که همراه گوشی بود فلشهای otg دار یا مبدلهای otg معمولی را به گوشی وصل کنم که نمی شد
   ظاهرا این مبدل قادر به انجام این کار نیست حتی اگر آن را سر راه یک مبدل otg قرار دهید.
   شما باید یک مبدل otg تایپ c تهیه و با آن فلش را به گوشی وصل کنید تا مشکل تان حل شود.

 9. Avatar امیر

  با سلام و عرض پوزش.سوال بنده حقیر این است که آیا می توان پورت Usb 3 A را به Usb C تبدیل کرد.

 10. Avatar حسن

  سلام اگه لب تاپ کا یو اس بی تایپ سی نداشته باشه ایا چطوری میتونم این مشکال از بین ببرم

 11. Avatar سعید

  میخوام فیلما واهنگارو بیاره اما نمیدونم چرا نمیاره mhlهم تست کردم جواب نداد چیکار باید کنم

 12. Avatar سعید

  سلام من گوشیمو با کابل خود تایپ سی گوشی c9proبه تلویزیون وصل کردم فقط عکسارو نشون بده چیکار باید کنم ممنون میشم جواب بدید

 13. Avatar احمدرضا

  به تازگی گوشی موبایل A7 2017 samsung خریداری کردم و از درگاه USB type c استفاده میکنه یک تبدیل با خودش داره که که باعث میشه USB وصل بشه ولی متأسفانه نه فلش نه هارد اکسترنال وقتی وصل میشن کلا تو گوشی اصلا باز نمیشن
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 14. Avatar احمد

  سلام ممنون از سایت دیجی کالا
  به تازگی گوشی موبایل A7 2017 samsung خریداری کردم و از درگاه USB type c استفاده میکنه یک تبدیل با خودش داره که که باعث میشه USB وصل بشه ولی متأسفانه نه فلش نه هارد اکسترنال وقتی وصل میشن کلا تو گوشی اصلا باز نمیشن
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. Avatar محمد

   هارد اکسترنال از ولتاژ بالایی برخورداره و گوشی اونو ساپورت نمیکنه….برای فلش هم اطلاعی ندارم

  2. Avatar علی

   سلام دوست عزیز برو توبازار مبدل جهت انتقال داده
   هم از نوع usbوهم میکروموجوده بگیر استفاده کن .

  3. Avatar علی

   فقط جهت استفاده از هارد اکسترنال احتیاج به تغذیه قوی تری داره و احتمال داره به گوشی آسیب بزنه باید مبدل با تغذیه جانبی بگیری البته اگه گیر بیاد.

 15. Avatar زکریا

  سلام
  متن عالی بود
  من یک سوال دارم
  گوشی شیاومی مدل mi 5s plus تایپ سی است و میخواهم فلش مموری بهش وصل کنم سه عدد فلش دارم که دوتاش یو اس بی سه و یکیش دو است
  متاسفانه کار نمیکنند اما دوتا فلش دیگه ترانسند و یه مارک دیگه مال دوستام بودن بدون مشکلی کار میکرد

  ایا یو اس بی تایپ سه ورژن یکم از فلش یو اس بی سه پشتیبانی نمیکند در این گوشی من ؟
  اگه اشتباه میپرسم معذرت میخواهم و نمیدونم کجا سوالم را بپرسم

 16. Avatar پوریا

  سلام
  خواهشا راهنمایی کنید
  لپ تاپ n552vw ایسوس تایپ c داره یعنی میشه بهش تبدیل تاندربولت زد و از امکاناتی مثل اتصال گرافیک اضافی از طریق تاندربولت استفاده کرد ؟ یا نمیشه تانلدر بولت ۳ رو به typec وصل کرد ؟
  این تایپ c همون usb 3.1 هست درسته ؟

 17. Avatar Rahim

  یو اس بی نوع سی نکسوس ۶پی از نسل ۳.۱ هستش؟

 18. Avatar علی منتظری

  ترجمه دوست داشتنی بود….خیلی لذت بردم….ممنون از شما

 19. Avatar علی

  ممنون از مطلب عالی شما

 20. Avatar SiaV

  آقای برادران عزیز ۲ تا اشتباه توی متن هست لطفا رفع کنید.
  حداکثر سرعت انتقال USB 2.0 480 مگابیت هست نه ۲۸۰ .
  دومین مورد نمیشه گفت اشتباه بیشتر نادیده گرفتن هستش. در مورد اینکه حتی پرسرعت ترین حافظه های SSD هم نمیتونن با سرعت USB 3.1 Gen2 همراهی کنن، این حرف فقط در مورد SSD هایی که از درگاه SATA استفاده میکنن درسته.
  SSD هایی که از درگاه های M.2 یا PCI-E استفاده میکنن سرعت خیلی بیشتری دارند.

  1. علیرضا برادران علیرضا برادران

   SiaV عزیز؛

   متن اصلاح شد.
   از این‌که با دقت خودتون، بنده رو مورد لطف قرار می‌دید ممنونم.

 21. Avatar محمد رجبی فرد

  یه تشکر ویژه باید از نویسنده این مطلب اقای برادران کرد که این مطلب رو هر چند انگلیسی بوده به بهترین شکل به فارسی ترجمه کرده و این کاری بسیار سخت است.

  من الان چند دقیقه اصلا متوجه هیچ چیز نبودم و لذت بردم