تیپ شخصیتی شما کدام است؟

بیتا مرزبان ۱۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ ۱۹ تیر ۱۳۹۶

گفته می‌شود هر چقدر خودمان را بهتر بشناسیم، می‌توانیم بهتر از توانایی‌های خودمان استفاده کرده و زندگی رضایت‌بخش‌تری را تجربه کنیم. یکی از راه‌ها شناخت خود آزمون‌های شخصیت است. آزمون خودشناسی مایرز–بریگز یا همان تست MBTI، یکی از آن تست‌هاییست که به ما ایده‌های جالبی درباره شخصیتمان می‌دهد.‌ ایده اصلی تست MBTI بر اساس روانشناس تحلیلی یونگ است. یونگ معتقد بود دریافت بشر از جهان اطرافش به چهار طریق انجام می‌پذیرد:  حس و شهود، احساس و تفکر. البته بعدها دو جنبه دیگر نیز به این جنبه‌های چهارگانه اضافه شد: قضاوت و دریافت. این ۶ جنبه به اضافه جنبه‌های درونگرایی و برونگرایی، ۱۶ تیپ شخصیتی می‌سازند. نکته‌ی جالب این دسته‌بندی این است که هر کدام از این تیپ‌ها نقاط قوت و ضعف خود را داشته و هیچگونه ارزش‌گذاری در مورد فرد انجام نمی‌دهند. یونگ معتقد بود که بشر برای داشتن روانی سالم باید پذیرای جنبه‌های شخصیتیش باشد.

با انجام آزمون شما متوجه می شوید که درون گرا هستید یا برون گرا، در جمع آوری اطلاعات شهودی هستید یا حسی، شخصیتی احساسی دارید یا منطقی و در سبک هدایت با جهان خارج ادراکی برخورد می کنید یا قضاوتی.

می‌توانید آزمون را از وب سایت تلنت‌یاب یا ایران ذهن انجام دهید. در هر دو وبسایت اطلاعات جالب و منحصر به فردی وجود دارد که می‌تواند ایده‌های جالبی درباره شخصیتتان به شما بدهد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. Avatar احمدی

  برای آزمون ها هم روایی مهم است و هم پایایی، سوالات بیشتر منجر به دقیق تر شدن نتایج خواهد شد. سایت تست و تایپ هم گزینه مناسبی هست چون ۱۱۲ سوال داره و نتایجش مشخص تره.

 2. Avatar امین زیوری

  سلام خسته نباشین ویدیو هایی که میزارین واقعا فوق العاده ان فقط خواهشا لینک دانلود هم بزارین من مشکل دارم تو دانلود

  1. سلام. ممنون از شما. از گزینه گوشه بالا سمت راست ویدیو میتونید با کیفیت‌های مختلف فیلم رو ببینید و دانلود کنید.

 3. Avatar حسین ایماندار

  ممنون از وب سایتی که معرفی کردید؛ نتیجه آزمون سایت تلنت یاب برایم جالب بود. متشکرم.

  1. بله. آزمون‌های این سایت روایی بالایی دارن