تیپ شخصیتی شما کدام است؟

بیتا مرزبان ۱۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ 10 جولای 2017

گفته می‌شود هر چقدر خودمان را بهتر بشناسیم، می‌توانیم بهتر از توانایی‌های خودمان استفاده کرده و زندگی رضایت‌بخش‌تری را تجربه کنیم. یکی از راه‌ها شناخت خود آزمون‌های شخصیت است. آزمون خودشناسی مایرز–بریگز یا همان تست MBTI، یکی از آن تست‌هاییست که به ما ایده‌های جالبی درباره شخصیتمان می‌دهد.‌ ایده اصلی تست MBTI بر اساس روانشناس تحلیلی یونگ است. یونگ معتقد بود دریافت بشر از جهان اطرافش به چهار طریق انجام می‌پذیرد:  حس و شهود، احساس و تفکر. البته بعدها دو جنبه دیگر نیز به این جنبه‌های چهارگانه اضافه شد: قضاوت و دریافت. این ۶ جنبه به اضافه جنبه‌های درونگرایی و برونگرایی، ۱۶ تیپ شخصیتی می‌سازند. نکته‌ی جالب این دسته‌بندی این است که هر کدام از این تیپ‌ها نقاط قوت و ضعف خود را داشته و هیچگونه ارزش‌گذاری در مورد فرد انجام نمی‌دهند. یونگ معتقد بود که بشر برای داشتن روانی سالم باید پذیرای جنبه‌های شخصیتیش باشد.

با انجام آزمون شما متوجه می شوید که درون گرا هستید یا برون گرا، در جمع آوری اطلاعات شهودی هستید یا حسی، شخصیتی احساسی دارید یا منطقی و در سبک هدایت با جهان خارج ادراکی برخورد می کنید یا قضاوتی.

می‌توانید آزمون را از وب سایت تلنت‌یاب یا ایران ذهن انجام دهید. در هر دو وبسایت اطلاعات جالب و منحصر به فردی وجود دارد که می‌تواند ایده‌های جالبی درباره شخصیتتان به شما بدهد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. احمدی احمدی

  برای آزمون ها هم روایی مهم است و هم پایایی، سوالات بیشتر منجر به دقیق تر شدن نتایج خواهد شد. سایت تست و تایپ هم گزینه مناسبی هست چون 112 سوال داره و نتایجش مشخص تره.

 2. امین زیوری امین زیوری

  سلام خسته نباشین ویدیو هایی که میزارین واقعا فوق العاده ان فقط خواهشا لینک دانلود هم بزارین من مشکل دارم تو دانلود

  1. سلام. ممنون از شما. از گزینه گوشه بالا سمت راست ویدیو میتونید با کیفیت‌های مختلف فیلم رو ببینید و دانلود کنید.

 3. حسین ایماندار حسین ایماندار

  ممنون از وب سایتی که معرفی کردید؛ نتیجه آزمون سایت تلنت یاب برایم جالب بود. متشکرم.

  1. بله. آزمون‌های این سایت روایی بالایی دارن