خوش‌حال با کتاب؛ از غذاهای خوشمزه تا درس‌هایی برای لذت بردن از اکنون

۱۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۷:۳۰ ۱۲ مهر ۱۳۹۹

قسمت چهارم برنامه‌ی منصور ضابطیان در سری برنامه‌های خوش‌حال با کتاب که مربوط به کمپین فیدیبوست با یک کار حال‌خوب‌کن شروع می‌شود: آشپزی. اما صرفنظر از اشاره به آشپزی این برنامه‌ای درباره‌ی کتاب است. کتاب نیروی حال نوشته‌ی اکهارت تول کتابی است که در این قسمت به خوانندگان معرفی می‌شود تا شاید کمی در روزهای سخت به خوب شدن حال مردم کمک کند.

شرایط بد اقتصادی و اجتماعی و حتی مشکلات فردی باعث می‌شود که آن‌چنان که باید به زمان حال توجه نداشته باشیم. ما یا در حسرت گذشته‌ها هستیم یا نگرانی روزهای آینده را می‌خوریم و به این ترتیب اکنون‌مان را از دست می‌دهیم. به خصوص در مورد ما ایرانی‌ها تن دادن به چنین اشتباهی عجیب است. ما که شاعری مثل خیام در ادبیات‌مان داریم که می‌گوید:

از‌ دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن
فردا که نیامده‌ است فریاد مکن
بر نآمده و گذشته بنیاد مکن
حال خوش باش و عمر بر باد مکن

به هر حال اکهارت تول نویسنده‌ی آلمانی‌الاصل مقیم کانادا توضیح می‌دهد که چه‌طور باید از زمان حالمان لذت ببریم. او یک معلم معنوی و یک نویسنده‌ی پرفروش است.

در بخش بعدی برنامه فیلمی ایرانی معرفی شده که آشپزی در آن نقش مهمی دارد. به قول منصور ضابطیان ما فیلم‌های ایرانی خوشمزه کم نداریم.

به سفره‌های رنگارنگی که داریوش مهرجویی در فیلم‌هایش می‌اندازد نگاه کنید. اما احتمالا وقتی حرف از سینما و آشپزی بشود همه یاد فیلم «ماهی‌ها هم عاشق می‌شوند» ساخته‌ی دکتر علی رفیعی می‌افتند. اولین فیلم این کارگردان بزرگ تئاتر در سینما در ستایش غذاهای شمالی بود. خود دکتر رفیعی آشپز قابلی است و نجف دریابندری در کتاب مستطاب آشپزی اشاره می‌کند که او و دکتر رفیعی گاهی با هم مسابقه‌ی آشپزی می‌گذاشتند و دستپخت‌هایشان را با هم مقایسه می‌کردند.

آلبوم موسیقی معرفی شده در این قسمت «نوکوب» از گروه دارکوب است. روایتی متفاوت از موسیقی ایرانی که ریتم جذاب و سرحال‌کننده‌ای دارد.

فیدیبو  از هفتم مهرماه با به راه انداختن یک کمپین هیجان‌انگیز با نام «خوش‌حال با کتاب» در سه مرحله؛ بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب را با موضوع‌های مختلف و با در نظر گرفتن سلیقه‌های متفاوت معرفی کرده است که این کتاب‌ها با تخفیف ۷۰ درصد به خوانندگان ارائه شده‌اند. این کمپین تا شانزدهم مهرماه ادامه دارد. بنابراین اگر کتاب خواندن برایت سخت شده، اگر در انتخاب کتاب مشکل داری، یا حتی اگر در روزهای سخت کرونا و انتشار اخبار بد، حوصله‌ات حسابی سر رفته و دچار افسردگی شدی، فیدیبو برایت کلی پیشنهادهای هیجان‌انگیز دارد.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما