ویدیوی ناسا از لحظات تاریخ‌ساز مأموریت آرتمیس ۱ را ببینید (زیرنویس فارسی)

۹ آذر ۱۴۰۲

در حالی که یک سال از مأموریت تاریخ‌ساز «آرتمیس ۱» (Artemis 1) به سمت ماه می‌گذرد، ناسا ویدیویی تماشایی از این مأموریت منتشر کرده است که تأثیر آن را در بازگشت انسان به ماه و سفر به اعماق منظومه‌ی شمسی نشان می‌دهد.

مأموریت آرتمیس ۱ ناسا یک مأموریت بدون سرنشین به مدار ماه بود که در ۲۵ آبان ۱۴۰۱ (۱۶ نوامبر ۲۰۲۲) پرتاب شد و طی آن ناسا و شرکای بین‌المللی آن به بررسی و آزمودن سیستم‌های مختلف «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (SLS) و فضاپیمای «اوریون» (Orion) پرداختند. مأموریتی که نخستین گام ناسا برای بازگشت انسان به ماه پس از ۵۰ سال محسوب می‌شود.

فضاپیمای اوریون با موشک قدرتمند سامانه‌ی پرتاب فضایی و با دقتی چشمگیر راهی مدار ماه شد، چند روزی را در مدار پسگرد دور، اطراف آن سپری کرد و سپس راه زمین را پیش گرفت تا سرانجام ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۰ آذر) ۱۴۰۱ در اقیانوس آرام فرود آمد.

کتاب دانشنامه نجوم و فضا

به گفته‌ی ناسا آرتمیس ۱ بسیار موفقیت‌آمیز بوده و همه‌ی اهداف از پیش تعیین‌شده‌ی خود را محقق کرده است. این مأموریت نشان داد که فضاپیمای اوریون و سامانه‌ی پرتاب فضایی برای انجام مأموریت‌های انسانی به ماه آماده هستند.

در این مأموریت علاوه بر آزمایش SLS و فضاپیمای اوریون، داده‌های گوناگونی از فعالیت فضاپیما، اثر آن بر بدن انسان، شیوه‌ی ورود به جو زمین با سرعت زیاد بازگشت از ماه و سامانه‌های کنترلی جمع‌آوری و ثبت شد.

این مأموریت نخستین گام از برنامه‌ی بلندمدت ناسا برای بازگشت به ماه و پس از آن دیگر مقاصد در منظومه‌ی شمسی از جمله مریخ است. داده‌های جمع‌آوری شده برای برنامه‌ریزی مأموریت‌های بعدی آرتمیس، از جمله مأموریت آرتمیس ۲ که قرار است در سال ۲۰۲۴ با حضور فضانوردان انجام شود، ضروری هستند.

بدین ترتیب می‌توان آرتمیس ۱ را موفقیتی بزرگ نه فقط برای ناسا، بلکه برای گونه‌ی بشر دانست که می‌خواهد از سیاره‌ی خود فراتر برود و در جهان‌های دیگر سکونت داشته باشد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه