فناوری شگفت‌انگیز BMW برای تغییر رنگ خودرو را ببینید

در نمایشگاه CES 2022 شرکت بی‌ام‌و از فناوری جدیدی رونمایی کرده که امکان تغییر رنگ سراسری خودرو را تنها با فشردن یک دکمه ممکن می‌کند.

تغییر رنگ بیرونی خودرو با فشار دادن یک دکمه به‌نظر علمی-تخیلی است اما فناوری دستیابی به این هدف بیش از یک دهه در حال توسعه است. خودروهایی با این ویژگی هنوز به تولید انبوه نرسیده‌اند اما خودروی مفهومی جدید «آی‌ایکس فلو» (iX Flow) کمپانی «بی‌ام‌و» (BMW) نشان می‌دهد که دست‌کم یک خودروساز در تلاش است تا آن را به نتیجه برساند.

فناوری تغییر رنگ خودرو بی ام و
فناوری تغییر رنگ خودرو بی ام و

این خودرو هنوز نمی‌تواند از قرمز به آبی یا برعکس تبدیل شود اما iX Flow که در نمایشگاه CES 2022 معرفی شد، قدم خوبی در مسیر فناوری تغییر رنگ خودرو محسوب می‌شود.

Credit: Electrek

iX Flow با استفاده از «جوهر الکترونیکی» (E Ink) به تغییر رنگ دست یافته است، چیزی که در نمایشگرهایی مانند کتابخوان‌های الکترونیکی مانند «آمازون کیندل» (Amazon Kindle) استفاده می‌شود. بی‌ام‌و خودروی iX را در یک پوشش سفارشی پوشانده که دارای میلیون‌ها میکروکپسول جوهر الکترونیکی با ضخامت یک تار موی انسان است. هر کپسول با رنگدانه‌های سفید با بار منفی و رنگدانه‌های سیاه با بار مثبت پر شده است. سپس با فرستادن فرمان توسط راننده، یک میدان الکتریکی باعث می‌شود که رنگدانه‌های سفید یا سیاه در سطح کپسول جمع شوند.

فناوری تغییر رنگ خودرو بی ام و

تغییر رنگ خاکستری به سفید ممکن است دستاورد بزرگی به‌نظر نرسد اما این پالت ساده‌ی تغییر رنگ، هم‌اکنون در دنیای واقعی کاربرد دارد. بی‌ام‌و خاطرنشان می‌کند که تغییر رنگ خودرو از سفید به خاکستری بسته به فصل می‌تواند به گرم یا خنک شدن فضای داخلی خودرو کمک کند. بازتاب پرتوهای داغ خورشید تابستان به بدنه‌ی سفید در نمای بیرونی می‌تواند خنک شدن آن را آسان کند و در عین حال رنگ سیاه بدنه در زمستان بیشتر گرمای نور خورشید را جذب خواهد کرد. رنگ تیره‌تر همچنین می‌تواند زمان مورد نیاز برای گرم کردن خودرو در صبحی سرد را کاهش دهد.

فناوری تغییر رنگ خودرو بی ام و
فناوری تغییر رنگ خودرو بی ام و

فناوری الکتروفورتیک (Electroforetic) هم در مصرف انرژی کارآمد است و فقط کافی است تا جریان مورد نیاز، در هنگام تغییر رنگ جاری شود. بی‌ام‌و همچنین این فناوری را راهی می‌داند که مالکان خودرو می‌توانند با کمک آن، خودرو را با مُد همراه یا حس‌وحال خود را با آن بیان کنند. بی‌ام‌و چیزی درباره‌ی اینکه آیا این فناوری به یک خودروی تولیدی تبدیل می‌شود یا نه، بیان نکرده اما قطعا یک ویژگی عالی است و برای دسترسی به آن باید ۱۵ دلار در ماه هزینه کرد.

عکس‌ها و ویدیو: فناوری تغییر رنگ خودرو بی‌ام‌و
Credit: BMW

منبع: Motor1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما