نفس‌گیر: مواجهه با مترسک در تیمارستان آرکام

سه‌گانه‌ی «بتمن: آرکام» بارها فراتر از تصورات ما از یک بازی بتمن عمل کرد؛ طوری که وقتی برای اولین بار در یک بازی بتمن با قصه‌گویی استاندارد و صحنه‌هایی غافلگیرکننده روبرو شدیم، «تیمارستان آرکام» را به طور کلی از دیگر بازی‌های بتمن قبل خود جدا کردیم؛ روند بازی شگفت‌انگیز تیمارستان آرکام و ساختار متروید-وار آن به جای خود. سازندگان «بتمن: تیمارستان آرکام» به خوبی توانسته بودند تا مخاطب را در بخش‌های مختلفی از بازی شوکه کنند؛ طوری که نه فقط یکی دو صحنه، بلکه می‌توانیم بخش‌های مختلفی از تیمارستان آرکام را نفس‌گیر بنامیم.

با این حال، بدون شک غافلگیرکننده و نفس‌گیرترین بخش تیمارستان آرکام، بخش‌هایی است که در آن با «مترسک» یا همان Scarecrow روبرو می‌شوید. این شخصیت معروف کمیک‌های دی‌سی، یک شیمی‌دان است که در دنیای بتمن با استفاده از ماده‌ای که خود ساخته، ترس‌های افراد را برای‌شان زنده می‌کند. در واقع شخصیت مترسک ماده‌ای مخدر ساخته است که ترسناک‌ترین توهم‌های ممکن را برای هر فرد به وجود می‌آورد.

نکته این جاست که بازی‌کنندگان تیمارستان آرکام زمانی که برای اولین بار سراغ این بازی می‌روند، انتظار دیدن توهم‌های مختلف و ترسناک را ندارند و حسابی غافلگیر می‌شوند. در طول بازی چند بار با مترسک برخورد می‌کنید؛ یعنی اساسا چند بار به جای دنیای واقعی بازی، توهم‌های ترسناک و عجیب و غریبی می‌بینید. البته که وقتی برای بار دوم تیمارستان آرکام را تجربه می‌کنید، متوجه می‌شوید که قبل از هر توهم، بازی شما را آماده کرده است. مثلا در همین صحنه‌ای که در بالا قرار داده‌ایم، که اولین مواجهه با مترسک است، پیش از هر چیز شخصیت جوکر به بتمن می‌گوید که قرار است با ترس‌های خود روبرو شود و سپس هم بمتن گاز ناشناخته‌ای را استنشاق می‌کند.

از بین سه برخوردی که با مترسک در تیمارستان آرکام داریم، به نظرمان اولین برخورد تاثیرگذارترین و جالب‌ترین آن‌هاست؛ چون هرگز انتظار دیدن چنین صحنه‌هایی را ندارید.

بتمن در چند دقیقه، آنچه در ناخودآگاهش وجود دارد و از آن می‌ترسد را تجربه می‌کند؛ چیزهایی مثل کشته شدن کمیسر گوردون و ناتوانایی بتمن در نجات او، پاسخ نگرفتن از سوی باربارا، دختر گوردون یا برخورد با جسد پدر و مادرش که بروس را مقصر مرگ خود می‌دانند و از او کمک می‌خواهند.

این بخش‌ها به مبارزه‌ای نزدیک با مترسک و تلاش برای فرار از توهم منجر می‌شوند که ادغامی از سکوبازی و مبارزه با تعدادی دشمن مختلف هستند.

البته که یکی دیگر از برخوردها با مترسک، ترسناک‌ترین صحنه‌ی تیمارستان آرکام را در خود جای داده است: صحنه‌ای که بازی به در ظاهر قفل می‌کند. این صحنه آن‌قدر ترسناک است که ما و تمام دوستان‌مان، از ترس خراب شدن کنسول یا کامپیوترهای‌مان یکی دو حمله‌ی عصبی را تجربه کردیم.

پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی اولین مواجهه با مترسک در تیمارستان آرکام را در بالا ببینید.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. مهدی کرمی

    چرا توهم های بتمن هم به نفعش عمل می کنند؟ پر از دیواره هایی که پشتشان پناه می گیرد، دشمنی کور که فقط دور خودش می چرخد و نورافکنی که به عنوان جارو برقی استفاده می شود. ولی بارِ دوم دیگر به ریشه می زند و به جای خود بتمنیِ ما، خود واقعی مان (یعنی بروس وین) را می ترساند. معلوم است که ده ها نفر ساعت کار کارشناسی انجام داده تا به این دفعه ی دوم برسد. خارج از شوخی، تا قبل از این که بتمن را با چشمان ترمیناتور ببینیم، خوب کار شده و التهاب زیادی دارد ولی بعدش… مترسک با ظاهر قرون وسطایی اش خوب کار شده ولی چشمانش و ماسکش و مهم تر از همه صدایش فاجعه است. ترجیح می دهم به همان “Arkham Knight” فکر کنم. بتمن من ذخیره نمی شد به همین دلیل برای اولین بار با این بخش مواجه شدم و واقعا بخش جذابی است. خیلی ممنونم.

  2. سروش

    آقا امیر این این پادکست بازیتون چی شد ؟ 🙁

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما