خوش‌حال با کتاب؛ با داستان خودکشی‌ها بخندید

۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۲ ۱۵ مهر ۱۳۹۹

منصور ضابطیان در کمپین خوش‌حال با کتاب فیدیبو از هفتم تا شانزدهم مهرماه ده برنامه برای دوستداران کتاب تدارک دیده است. در قسمت اول این برنامه منصور ضابطیان کتاب «مغازه‌ی خودکشی» ژان تولی را معرفی می‌کند. کتابی که برای خواننده‌اش حال خوش به ارمغان می‌آورد.

کتاب «مغازه‌ی خودکشی» به ۲۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده و نویسنده‌ی آن ژان تولی فرانسوی علاوه بر نویسندگی فیلم هم می‌سازد. این کتاب نه فقط در ایران که در کل جهان پرفروش بوده است.

منصور ضابطیان برنامه‌ی اول را این‌طور آغاز می‌کند: «در این روزهای سخت با چه چیزی خوشحال می‌شوید؟ تا به حال فکر کرده‌اید که با کتاب هم می‌شود خوشحال شد؟» اسم کتاب «مغازه‌ی خودکشی» غلط‌انداز است. خیلی‌ها فکر می‌کنند که کتاب درباره‌ی خودکشی و دردناک است در حالی که طنز سیاه بامزه‌ای دارد و در نهایت کتابی است که به زندگی و روشنایی رای می‌دهد.

کتاب داستان خانواده‌ای است که یک مغازه‌ی خودکشی اداره می‌کنند. آن‌ها به مردمی که قصد خودکشی دارند خدمات مورد علاقه‌شان را ارائه می‌دهند تا با طناب یا گلوله یا هر چیزی که می‌خواهند خودشان را بکشند. اما این وسط آلن پسر کوچکترشان به دنبال روشنایی و خوشحالی در زندگی است و دلش می‌خواهد آدم‌ها هم خوشحال‌تر باشند.

نکته‌ی جالب این که اسم بسیاری از شخصیت‌های کتاب مربوط به کسانی است که در زندگی واقعی خودکشی کرده‌اند. مثلا مریلین که خودکشی مریلین مونرو را به یاد می‌آورد یا میشیما که یادآور یوکیو میشیا شاعر و نویسنده‌ی ژاپنی است که او هم خودکشی کرده است. خود آلن هم نمادی از آلن تورینگ ریاضیدان و استاد دانشگاه انگلیسی است.

از روی کتاب یک انیمیشن هم سال ۲۰۱۲ توسط پاتریس لوکونت ساخته شد.

ضابطیان در این برنامه یک فیلم کمدی هم معرفی می‌کند: «ویژه‌ها» ساخته‌ی اولیویه ناکاشه و اریک تولدانو محصول بلژیک و فرانسه که درباره‌ی دو مردی است که مربی کودکان اوتیسمی است. ونسان کسل از بازیگران فیلم است.

فیدیبو از هفتم مهرماه با به راه انداختن یک کمپین هیجان‌انگیز با نام «خوش‌حال با کتاب» در سه مرحله؛ بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب را با موضوع‌های مختلف و با در نظر گرفتن سلیقه‌های متفاوت معرفی کرده است که این کتاب‌ها با تخفیف ۷۰ درصد به خوانندگان ارائه شده‌اند. این کمپین تا شانزدهم مهرماه ادامه دارد. بنابراین اگر کتاب خواندن برایت سخت شده، اگر در انتخاب کتاب مشکل داری، یا حتی اگر در روزهای سخت کرونا و انتشار اخبار بد، حوصله‌ات حسابی سر رفته و دچار افسردگی شدی، فیدیبو برایت کلی پیشنهادهای هیجان‌انگیز دارد.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar محمد

    عکس روی تیشرت مربوط به آلبوم اشتباه خوب از استاد بهرام نورایی هست.
    دوستان اگه تاکنون گوش ندادید این آلبوم رو بشتابید!!