اتم‌ چقدر کوچک است؟ (زیرنویس فارسی)

۲۴ اسفند ۱۴۰۱

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که هر فرد کنجکاوی در زندگی احتمالا یک‌بار (بعد از سوال از کجا آمده‌ام، آمدنم بهر چه بود!) از خود پرسیده‌ است، این است که واقعا اتم‌ چقدر کوچک هستند و آیا می‌توان ماهیتی مادی برای آن‌ها قائل شد؟ جدا از بخش دوم این سوال که احتمالا از حوصله‌ی این ویدئو و مقاله خارج است، قسمت اول آن قابل شبیه‌سازی است، تا شما به کمک آن بتوانید درکی از شگفتی‌های اتم‌ داشته باشید.

اما قبل از هر چیزی اجازه بدهید که در مورد مدل اتمی آشنایی که احتمالا در کتاب علوم  دبستان خود دیدید کمی صحبت کنیم. مدل اتمی که در آن هسته در میانه‌ی اتم به شکلی صلب قرار دارد و در اطراف آن الکترون‌ها در حال گردش هستند. در حالت کلی باید بدانید که اتم به این شکل نیست و مدلی که دیده‌اید با مقیاس‌های درستی ترسیم نشده، بسیار بسیار ساده است و با آن چیزی که از واقعیت اتم‌ها انتظار داریم شدیدا متفاوت است. اما در مورد خود اتم و میزان اندازه‌ی آن چه می‌دانیم؟

تصور کنید که یک گریپ‌فروت داریم که فقط از اتم‌های هیدروژن تشکیل شده است. حال اگر من هر یک از اتم‌های این میوه را به اندازه‌ی یک بلوبری باد کنم، اندازه‌ی گرپ‌فروت ما با کل کره‌ی زمین برابری می‌کند، که به معنی واقعی کلمه شگفت‌انگیز است. اما در مورد هسته‌ی اتم‌ها و اینکه این بخش از اتم چقدر کوچک است هم تجسمی وجود دارد. به داستان گریپ‌فروت برمی‌گردیم. اگر هر یک از بلوبری‌های این میوه را جست‌وجو کنیم، خواهیم دید که پیدا کردن هسته در آن چندان کار راحتی نیست! تصور کنید که بلوبری قصه‌ی ما به اندازه‌ی یک استادیوم فوتبال باشد، در چنین حالتی وجود یک تیله در داخل استادیوم می‌تواند نمادی از هسته‌ی اتم در نظر گرفته شود!

اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و در ویدئوی پیش‌رو در مورد دنیای اتم‌ها، این جهان عجیب و غریب را با فکت‌های سرسام‌آور دیگری به شما نشان می‌دهیم.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امیرحسین

    شگفت انگیزه!
    چه دنیای عجیب و غریبی داریم.

    از نویسنده ی محترم به خاطر این پست خوب و مفید ممنونم.😊💖

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه