چطور با استفاده از صوت درون بدن را می‌بینیم؟ (زیرنویس فارسی)

اگرچه در یک غار کاملا تاریک، خفاش‌ها چیزهای زیادی نمی‌بینند، اما جالب است بدانید که تحت چنین شرایطی، توپوگرافی صخره‌‌ها را با سرعت باورنکردنی شناسایی می‌کنند. دلیل این مساله در این است، که خفاش تنها از چشمان نه‌چندان قدرتمند خود استفاده نمی‌کنند، بلکه از گوش‌هایشان هم برای ردیابی با صوت بهره می‌گیرند.

دیدن با استفاده از صدا ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما خفاش‌ها، افسران دریایی و پزشکان همیشه این کار را با خواص منحربه‌فرد امواج فرا صوت انجام می‌دهند. امواج صدا به واسطه‌ی هرگونه ارتعاشی در مولکول‌های آب، هوا یا هر محیط دیگری که به تولید پالس می‌انجامد، ایجاد می‌شوند. در همین راستا لازم است بدانید که فاصله‌ی بین هر قله، فرکانس موج را به صورت هر تناوب در ثانیه یا هرتز تعیین می‌کند. این بدان معنی است که در هر دوره‌‌ی مشخصی از زمان، موجی با فرکانس بالا تناوب‌های بیشتری را نسبت به موجی با فرکانس پایین تکمیل می‌کند.

خفاش‌ها چگونه در محیط‌های تاریک راه خود را پیدا می‌کنند؟

این مساله در مورد امواج فرا صوت هم صادق است، چراکه هر موج فراصوت تا ۲۰۰۰۰ تناوب در ثانیه را پوشش می‌دهد. انسان‌ها نمی‌توانند این نوع امواج صوتی با فرکانس بالا را بشنوند یا تولید کنند. اما زمانی که داستان با خفاش‌ها گره بخورد، قضیه فرق می‌کند. در محیط‌های بسیار تاریک، خفاش امواج فراصوتی‌ای با قله‌های بلند تولید می‌کند و از آنجایی که تناوب‌های این نوع موج بسیار سریع اتفاق می‌افتد، موجی پس از موج دیگر از سطوح نزدیک به جانور برمی‌گردد. هر موج با قله‌هایی بلند به هر برآمدگی و صخره برخورد می‌کند و پژواکی همراه با اطلاعاتی زیاد را تولید می‌کند. سپس با سنجش همین تفاوت‌های ظریف در این زنجیره‌ی پژواک‌ها، خفاش قصه‌ی ما می‌تواند یک نقشه‌ی داخلی از محیط خود بسازد و به این شکل خفاش‌ها از صوت برای دیدن استفاده می‌کنند.

همین فرآیند هم الهام‌بخش انسان‌ها برای استفاده از این روش شد. در جنگ جهانی اول، دانشمندان فرانسوی با فرستادن پرتوهای فرا صوت به اقیانوس می‌توانستند زیردریایی‌های دشمن در نزدیکی خود را شناسایی کنند. در مقیاس بزرگ، امواج صوتی می‌توانند حتی با سرعت بیشتری
به علت وجود مولکول‌های محکمی مانند مولکول‌های آب حرکت کنند. همچنین در دهه ۱۹۵۰، متخصصان پزشکی هم شروع به آزمایش این روش غیرتهاجمی برای دیدن داخل بدن کردند؛ اما این امر چگونه ممکن است؟ ویدئوی پیش‌رو را ببینید تا پاسخ خودتان را پیدا کنید.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما