اهمیت وایت بالانس در عکاسی (لذت عکاسی – قسمت ۵)

۱۸ آذر ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۰ ۱۹ آذر ۱۳۹۹

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های نور در عکاسی که باید به آن توجه ویژه داشت، وایت بالانس (White Balance) یا تراز سفیدی نور است که حسام خامنه‌زاده در قسمت پنجم از سری لذت عکاسی به آن پرداخته است.

مسلما برای شما پیش آمده است که هنگام عکاسی با موبایل، عکس‌ها به رنگ آبی یا نارنجی تمایل داشته باشند و آن طور که شما با چشم خود آن منظره را مشاهده می‌کنید، در گوشی ثبت نشوند. علت به وجود آمدن این موضوع، تنظیم نبودن وایت بالانس سنسور دوربین موبایل شما با شرایط نوری حاکم بر محیط است.

هنگامی که جسم سیاهی در معرض حرارت زیاد قرار بگیرد، شروع به ساطع کردن نور از خود می کند و هرچه دمای آن بالا رود، رنگ نور تابیده شده از آن جسم سیاه، از نارنجی به زردی و سپس به سفیدی و در نهایت به سمت رنگ آبی گرایش پیدا می‌کند. به صورت قراردادی، رنگ‌های نور پدید آمده از یک جسم سیاه حرارت داده شده را به وسیله واحد کلوین (که متفاوت از درجه حرارت کلوین است) اندازه‌گیری می‌کنند که بازه‌ای حدود ۱۹۰۰K تا ۱۲۰۰۰K را در بر می‌گیرد.

سنسور دوربین‌های عکاسی در تشخیص دمای رنگی محیط که مثل حسگرهای شبکیه چشم انسان میزان کلوین محیط را بسنجند و تغییراتی در دمای نوری که ثبت می‌کنند، ایجاد کنند. بنابراین باید این عمل توسط کاربر برای دوربین موبایل هوشمند یا دوربین عکاسی تعریف شود. برای مثال هنگام عکاسی در یک روز ابری، چنان که تصاویری که ثبت کرده‌ایم کمی به سمت آبی تمایل داشتند، با افزایش دمای کلوین سنسور دوربین می‌توانیم به عکس‌هایی گرم‌تر و خواشایندتر دست یابیم. به این فرایند وایت بالانس یا ترازسفیدی گفته می‌شود.

بکار گرفتن صحیح پارامتر وایت بالانس هنگام عکاسی با گوشی هوشمند، خود یکی از تمرین‌هایی‌ است که علاقه‌مندان به عکاسی با موبایل، می‌توانند با به کار بردن آن در شرایط مختلف نوری و حتی استفاده خلاقانه از آن به عکس‌هایی منحصربه‌فرد و متفاوت از صحنه‌ای که در آن حضور دارند برسند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar حسین

    شما که اینقدر زحمت میشکی کلیپ آموزشی میسازی ، لطفا مطالب با جزئیات کاربردی تر رو آموزش بده ،این مسائل که بیان میکنید جزو اصول اولیه و پیش پا افتاده است، اکثر کسایی که به عکاسی علاقه دارند هم اینا رو بلدن
    یه چیزی بگید که بدرد بخوره