با این ویدیو همراه بالگرد نبوغ بر فراز مریخ پرواز کنید

۶ خرداد ۱۴۰۱

بالگرد کوچک نبوغ ناسا که فراتر از مأموریت آزمایشی خود، همچنان در مریخ پیش می‌رود، ویدیویی تماشایی از این سیاره ثبت کرده است که به‌خوبی احساس پرواز بر فرار یک سیاره‌ی دیگر را القا می‌کند.

آن‌طور که فیلم ضبط شده توسط بالگرد مریخ‌پیمای نبوغ ناسا نشان می‌دهد این ربات پرنده در آخرین پرواز خود بر فراز رد بر جای مانده توسط شریک بزرگ‌تر خود، یعنی مریخ‌نورد پشتکار هم گذر کرده است.

«نبوغ» (Ingenuity) 1.8 کیلوگرمی، بیست‌وهشتمین پرواز خود در سیاره‌ی سرخ را ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) انجام داد و طی مدت ۲.۵ دقیقه ۴۱۸ متر را پیمود. این پرواز بالگرد کوچک را از مسیرهای شکل گرفته توسط مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) ناسا هم عبور داد که در ویدیوی تهیه شده بر اساس تصاویر دوربین ناوبری نبوغ دیده می‌شود. در این ویدیو، حدود ثانیه‌ی ۲۶ می‌توانید مسیر حرکت پشتکار را ببینید.

نبوغ و پشتکار (استقامت) در فوریه‌ی ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) در کف دهانه‌ی «جزرو» (Jezero) مریخ فرود آمدند. نبوغ خیلی زود پنج مأموریت اصلی پروازی خود را که برای نمایش فناوری برنامه‌ریزی شده بود، پشت سر گذاشت و نشان داد که پرواز کنترل‌شده در سیاره‌ی سرخ، با وجود جو رقیق آن امکان‌پذیر است.

این هلیکوپتر کوچک اکنون به عنوان یک پیشاهنگ برای کاوشگر پشتکار که در حال شکار نشانه‌هایی از حیات باستانی مریخ و جمع‌آوری نمونه‌هایی برای آوردن به زمین در آینده است، فعالیت می‌کند. نبوغ که با نیروی خورشیدی کار می‌کند، همان‌طور که طول عمر و گزارش پروازهای زیاد آن نشان می‌دهد، تا کنون عملکرد فوق‌العاده‌ای در سیاره‌ی سرخ داشته اما به‌تازگی با مشکلاتی هم روبه‌رو شده است.

بیست و هشتمین پرواز نبوغ در مریخ

بیست و هشتمین پرواز نبوغ در مریخ و رد بر جای مانده از حرکت مریخ‌نورد پشتکار بر سطح سیاره
Credit: NASA/JPL-Caltech

نبوغ پیش از مواجهه با مشکلات حدود در یک ماه گذشته، کاملا سرحال بود و تنها در ماه آوریل پنج بار پرواز کرد. اما در ۳ می (۱۳ اردیبهشت)، نتوانست آن‌طور که برنامه‌ریزی شده بود با پشتکار ارتباط برقرار کند و بدین ترتیب اولین تماس ازدست‌رفته‌ی آن در مریخ رخ داد.

این موضوع کوچکی نبود، زیرا تمام ارتباطات بین نبوغ و تیم زمینی مأموریت باید توسط پشتکار انجام شود. اعضای تیم دو روز بعد توانستند دوباره ارتباط دو ربات را برقرار کنند و معتقدند که می‌دانند چه چیزی باعث این وقفه در تماس شده است.

به گفته‌ی «دیوید اگل» (David Agle) از آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا داده‌های دریافت شده نشان می‌دهد که این ناهنجاری «نتیجه‌ی ورود بالگرد با انرژی خورشیدی به حالت کم‌مصرف بوده که احتمالا به دلیل افزایش فصلی میزان گردوغبار در جو مریخ و دمای پایین‌تر با نزدیک شدن به زمستان روی داده است.»

او افزود: «گردوغبار میزان برخورد نور خورشید به پنل‌های خورشیدی را کاهش می‌دهد و باعث کم شدن توانایی نبوغ برای شارژ مجدد شش باتری لیتیوم-یونی خود می‌شود.»

تیم‌های نبوغ و پشتکار حالا برنامه‌ب تازه‌ای را طراحی کرده‌اند که امیدوارند بالگرد نبوغ بر پایه‌ی آن در آینده‌ی نزدیک دوباره به پرواز درآید. آن‌ها دستوراتی را به مریخ فرستاده‌اند که دمای روشن شدن بخاری‌های نبوغ را کاهش می‌دهد و به‌طور بالقوه به باتری‌های آن اجازه می‌دهد تا شارژ بیشتری را حفظ کنند.

«تدی تزانتوس» (Teddy Tzanetos) سرپرست تیم نبوغ از JPL خاطرنشان کرد: «من بسیار به عملکرد تیم خود در سال گذشته افتخار می‌کنم، چه برسد به دستاوردهای باورنکردنی بالگرد ما در مریخ. ما امیدواریم که بتوانیم شارژ باتری را کامل کنیم تا به عملیات اسمی بازگردیم و مأموریت خود را در هفته‌های آینده ادامه دهیم.»

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar امیر

    با درود بی پایان رد به جا منده ؟ با. هم متساوی نیستن بزرگ کوچک میشه خطوط. واقعا رد به جا منده ؟

    1. درود، بله. چون دوربین به صورت واید (نمای گسترده) تصویربرداری کرده، بخش‌هایی که اطراف تصویر هستن کشیده‌تر دیده میشن اما در اصل موازی هستن و توسط حرکت مریخ‌نورد پشتکار ایجاد شدن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه