چگونه پیش از دویدن بدن را در ۵ دقیقه گرم کنیم؟

۱۳ فروردین ۱۴۰۱

دویدن ورزشی ساده و ارزان است که در هر زمان و مکانی می‌توانید به آن بپردازید. در زمان دویدن تمام ماهیچه‌ها و اندام‌ها درگیر می‌شوند و روش خوبی برای کاهش وزن، ایجاد سلامت عمومی و آمادگی بدنی است. اما موضوعی که باید قبل از شروع به دویدن به آن توجه کنید، آماده کردن بدن برای تحمل فشار حاصل از دویدن است.

شاید فکر کنید این ورزش نیازی به گرم کردن بدن ندارد یا یک پیاده‌روی ساده کافی است. اما باید بدانید که در حین دویدن تمام ماهیچه‌ها، مخصوصا ماهیچه‌های پا و کمر، به دفعات زیادی کشیده و جمع می‌شوند و اگر بدن آماده نباشد بعد از دویدن در بدنتان احساس درد و گرفتگی خواهید کرد. گرم کردن بدن کار سختی نیست و زمان زیادی از شما نمی‌گیرد.

در این ویدیو چند حرکت ساده اما موثر آموزش داده شده است که با انجام آن‌ها قبل از هر بار دویدن، بدن را برای یک تمرین عالی آماده می‌کنید. همانطور که در ویدیو می‌بینید این حرکات ساده بدن را برای تمام کشش‌ها، انقباض‌ها و فشارهای حین ورزش آماده می‌کند. موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید پوشیدن کفش مناسب برای دویدن است. یک کفش سبک با کفی مناسب و نرم که مانع از ایجاد فشار روی کمر شود. این کفش‌ها معمولا با نام کفش رانینگ در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند.

نکته‌ی بعدی پوشیدن لباس مناسب است. لباسی که برای دویدن انتخاب می‌کنید باید سبک، همراه با تهویه‌ی مناسب باشد. همچنین بهتر است یک پیراهن اضافه یا یک سویشرت همراه داشته باشید تا بعد از پایان دویدن بپوشید. این کار باعث می‌شود ماهیچه‌های شما به آرامی گرمای خود را از دست بدهند و دچار گرفتگی نشوند. اگر هم در روزهایی مثل روزهای آغازین بهار به دویدن می‌پردازید، می‌دانید که ممکن است در یک لحظه هوا خنک و وزش باد شروع شود، پس بهتر است بدن عرق کرده‌ی خود را با یک لایه لباس اضافه بپوشانید که سرما نخورید.

اما مهم‌ترین نکته در زمان دویدن نوشیدن آب به میزان کافی است. هیدراته نگه داشتن بدن در زمان ورزش به چربی سوزی کمک کرده و از کم شدن آب بدن جلوگیری می‌کند. حتما در زمان دویدن یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در زمان‌های لازم از آن بنوشید. حتی می‌توانید به بطری آب چند برش میوه اضافه کنید تا آب طعم‌دار شود و از نوشیدن آن لذت بیشتری ببرید. اگر از طرفداران دویدن هستید اما هنوز آن را شروع نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب «ساده‌ترین راهنمای جهان برای شروع دویدن (ویژه‌ی تازه‌کارها)» را بخوانید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه