۱۰۰ پرتاب موفق اسپیس‌ایکس را در ۱ دقیقه ببینید

روز گذشته شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس با قرار دادن سری تازه‌ی ماهواره‌های استارلینک در مدار، توانست به شمار ۱۰۰ پرتاب موفق دست پیدا کند.

نام این شرکت کوتاه‌شده‌ی عبارت «شرکت فناوری‌های کاوش فضایی» (Space Exploration Technologies Corporation) است. شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) که در سال ۲۰۰۲ با هدف خصوصی‌سازی فعالیت‌های فضایی و کاهش هزینه‌های سفرهای فضایی توسط ایلان ماسک تأسیس شد، اهداف بلندپروازانه‌ای را دنبال می‌کند و با پیشرفت‌های قابل توجه خود تا کنون در برنامه‌های گسترده‌ای مشارکت داشته است.

هرچند اسپیس‌ایکس صدمین پرواز موفق خود را جشن می‌گیرد اما به آسانی به این موفقیت دست پیدا نکرده است. این مجموعه با پژوهش‌های گسترده و آزمایش‌های فراوان توسط دانشمندان و متخصصان، بارها آزمون و خطا را پشت سر گذاشته و در برنامه‌های گوناگونی شکست خورده است تا بتواند در جایگاهی که امروز هست بایستد و نه تنها در عرصه‌ی فضایی بلکه فراتر از آن الهام‌بخش بسیاری از انسان‌ها و فعالیت‌های نوپا باشد.

در روزهایی که استارمن (Starman) سوار بر خودروی تسلا رودستر اسپیس‌ایکس به نزدیکی مریخ رسیده است، از فعالیت‌های شاخص این شرکت می‌توان به استقرار شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» (Starlink)، ارسال محموله‌های باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی و توسعه‌ی موشک‌های قابل بازیابی مانند فالکون ۹ و استارشیپ به منظور کاهش هزینه‌های پرتاب‌های فضایی اشاره کرد.

همچنین با کمک فضاپیمای دراگون این شرکت و طی مأموریت دمو-۲، فضانوردان پس از سال‌ها دوباره از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) اعزام شدند و با موفقیت بازگشتند تا برای نخستین بار در تاریخ مأموریتی سرنشین‌دار به ایستگاه توسط یک شرکت خصوصی را رقم بزنند.

در کنار مشارکت در اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی، از برنامه‌های آینده‌ی اسپیس‌ایکس می‌توان به گسترش شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک و آغاز خدمات‌دهی رسمی آن اشاره کرد. این شرکت همچنین به دنبال توسعه‌ی موشک عظیم سوپرهوی (Super Heavy) و فضاپیمای پرگنجایش استارشیپ (Starship) است تا بتواند سفرهایی به ماه و مریخ داشته باشد.

چندی پیش ناسا اسپیس‌ایکس را به عنوان یکی از شرکای تجاری برنامه‌ی سفر به ماه اعلام کرد. برنامه‌ی سفر به ماه آرتمیس علاوه بر نتایج علمی مستقیم، به عنوان بستری برای سفر به مریخ استفاده خواهد شد و اسپیس‌ایکس نیز قصد دارد به شهرک‌سازی در مریخ تا سال ۲۰۵۰ میلادی کمک کند.

این ویدیو نگاهی کوتاه در ۱ دقیقه به ۱۰۰ پرتاب اسپیس‌ایکس است که از سال ۲۰۰۸ میلادی و با موشک فالکون ۱ آغاز شد.

Video Credit: SpaceX

Photo Credit: Trevor Mahlmann

 برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما