اسپیس‌ایکس این بار پرتابش را از میان ابرها انجام داد

اسپیس‌ایکس در تازه‌ترین مأموریت فضایی خود مجموعه‌ی جدیدی از ماهواره‌های استارلینک را راهی مدار کرد اما این بار آب‌وهوای متفاوت منطقه، لحظاتی تماشایی را هنگام پرتاب خلق کرد.

پرتاب گروهی ماهواره‌های استارلینک به فضا به روندی پیوسته تبدیل شده اما گاهی این مأموریت‌ها، لحظاتی دیدنی را ایجاد می‌کنند که دیدن آن‌ها نه تنها حس خوشایندی دارد، بلکه امید به عادی شدن صنعت فضایی و گسترش آن در زندگی انسان را افزایش می‌دهد.

پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس در مأموریت Group 4-1 استارلینک

مأموریت تازه‌ی اسپیس‌ایکس هم که ۵۳ ماهواره‌ای استارلینک را در مدار قرار داد از این جمله بود. موشک فالکون ۹ روز شنبه در ساعت ۰۷:۱۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۴۹ به وقت تهران) از کیپ کاناورال بلند شد تا ۵۳ فروند ماهواره‌ی جدید، به ناوگان پرشمار این شرکت با ۱۷۹۱ ماهواره که قبلا در مدار قرار گرفته بودند، بپیوندند.

پیش از این پرتاب برای روز قبل برنامه‌ریزی شده بود اما شرایط طوفانی باعث تأخیر یک روزه‌ی آن شد. صبح روز شنبه سایت پرتاب مأموریت با لایه‌ای از ابر و مه غلیظ پوشانده شده بود که طلوع خورشید هم جلوه‌ی بیشتری به آن داد و هرچند در آغاز احتراق موشک قابل مشاهده نبود اما ثانیه‌هایی پس از پرتاب که موشک از زمین فاصله گرفت، در آبی شفاف آسمان رخ‌نمایی می‌کرد.

این مأموریت بیست‌وپنجمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۱ را رقم زد و نهمین پرتاب بوستر استفاده شده در این پرتاب بود که باز هم با موفقیت بر روی سکوی شناور رباتیک «فقط دستورالعمل‌ها را بخوان» فرود آمد تا برای مأموریت‌های بعدی آماده باشد.

مجموعه ماهواره‌های اخیر با کد Group 4-1 دومین دسته از ماهواره‌های ارتقا یافته‌ی استارلینک هستند که به ارتباطات لیزری میان‌ماهواره‌ای مجهز هستند. این فناوری در ادامه، شبکه را از ارتباط با ایستگاه‌های میانی زمینی بی‌نیاز خواهد کرد. شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک هم‌اکنون به حدود ۱۰۰ هزار کاربر خدمات‌رسانی می‌کند و «ایلان ماسک» (Elon Musk) قصد دارد این تعداد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس در مأموریت Group 4-1 استارلینک
پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس در مأموریت Group 4-1 استارلینک

چندی پیش این شرکت از دیش تازه‌ی دریافت اینترنت هم رونمایی کرد و هم‌اکنون طبق اعلام وب‌سایت استارلینک، کاربران می‌توانند انتظار داشته باشند که در بیشتر مناطق سرعت دانلود بین ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه و تأخیر کم‌تر از ۲۰ میلی‌ثانیه داشته باشند.

پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس در مأموریت Group 4-1 استارلینک

هم‌اکنون ۶۰۰ هزار پیش‌سفارش برای استارلینک وجود دارد که اسپیس‌ایکس برای تأمین به موقع همه‌ی آن‌ها باید ظرفیت تولید خود را افزایش دهد. تا ماه سپتامبر، این شرکت تنها ۵۰۰۰ دیش استارلینک در هر روز تولید می‌کرد.

عکس‌ها: پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس در مأموریت Group 4-1 استارلینک
Credit: SpaceX

منابع: Mashable, Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. پدرام.ی

    گزارش جذابی است همراه با تصاویر دیدنی، هر چند با شلوغ شدن آسمان مشکل دارم!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما