آزمایش پرواز زیرمداری اسپیس‌شیپ ۲ ویرجین گلکتیک شکست خورد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
برخاست اسپیس‌شیپ 2 ویرجین گلکتیک

تلاش اسپیس‌شیپ ۲ ویرجین گلکتیک که طبق برنامه‌ریزی امروز برای کامل کردن پرواز زیرمداری سرنشین‌دار در جنوب کالیفرنیا صورت گرفت، با شکست مواجه شد.

هواپیمای وایت‌نایت‌۲ (WhiteKnightTwo) شرکت «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) که حامل فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو (SpaceShipTwo) با نام VSS Unity بود، امروز ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر) در ساعت ۱۰:۲۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۵۴ به وقت تهران) از بندرگاه فضایی آمریکا (Spaceport America) در جنوب نیومکزیکو به پرواز درآمد. در این پرواز «دیو مکی» (Dave Mackay) خلبان ارشد آزمایشی شرکت و «فردریک استورکو» (CJ Sturckow) فضانورد پیشین ناسا هدایت اسپیس‌شیپ دو را برعهده داشتند.

VSS Unity حدود ساعت ۱۱:۱۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۴۵ به وقت تهران) از هواپیمای وایت‌نایت‌تو جدا شد. در تصاویر منتشر شده از این پرواز به‌نظر می‌رسد که فضاپیما موتور موشک هیبریدی خود را روشن می‌کند اما تقریبا بلافاصله آن را خاموش می‌کند. این شرکت در توییتر اعلام کرد که این وسیله‌ی نقلیه پس از بازگشت به اسپیس پورت آمریکا، در ساعت ۱۱:۲۷ (۱۹:۵۷ به وقت تهران) به زمین نشست. این شرکت تأکید کرد: «خلبانان و وسایل نقلیه سالم بازگشته‌اند.»

بلافاصله پس از فرود، ویرجین گلکتیک اعلام کرد: «توالی اشتعال برای موتور موشک کامل نشد با این وجود وسایل نقلیه و خدمه در شرایط خوبی قرار دارند. ما چندین موتور آماده در اسپیس پورت آمریکا داریم و پس از بررسی شرایط به‌زودی به پرواز باز خواهیم گشت.»

ویرجین گلکتیک جزئیات بیشتری درباره‌ی ناموفقیت این مأموریت بیان نکرد. این شرکت پخش زنده از این پرواز ارائه نداده بود و و از رسانه‌ها یا میهمانان دیگر در فضای مخصوصی میزبانی نکرد، بلکه به دلیل شرایط همه‌گیری کرونا دسترسی را تنها به افراد ضروری محدود کرده بود.

پرواز امروز تقریبا دو سال بعد از اولین پرواز آزمایشی اسپیس‌شیپ دو به فضا، از «پایگاه هوایی و فضایی موهاوی» در کالیفرنیا انجام شد که هدایت آن را استورکو به همراه «مارک استاکی» (Mark Stucky) برعهده داشت. این شرکت همچنین در فوریه‌ی ۲۰۱۹ پرواز دیگری را به فضا انجام داد.

پس از آن ویرجین گلکتیک برای انجام به‌روزرسانی در خودرو و همچنین سازگاری با فضای داخلی کابین فضاپیمای خود، برنامه‌ی پرواز آزمایشی موتوردار را متوقف کرد. این شرکت در ماه فوریه وسایل نقلیه را به اسپیس پورت آمریکا در نیومکزیکو منتقل کرد و پیش از این تلاش برای پرواز، مجموعه‌ای از پروازهای حمل و گلاید را انجام داده بود.

این پرواز قرار بود اولین پرواز از سه پروازی باشد که طبق برنامه‌ریزی باید پیش از آغاز خدمات‌رسانی تجاری انجام می‌شد. پرواز دوم، در سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، چهار خدمه‌ی شرکت را به همراه دو خلبان برای آزمایش فضای داخلی کابین و تجربه‌ی پرواز فضایی حمل خواهد کرد. پس از آن با فاصله‌ی نزدیکی پرواز سوم در اواخر سه ماهه‌ی اول ۲۰۲۱ با حضور «ریچارد برانسون» (Richard Branson) بنیانگذار شرکت انجام می شود.

عکس کاور: برخاست اسپیس‌شیپ ۲ ویرجین گلکتیک از بندرگاه فضایی آمریکا در مأموریت امروز که با شکست مواجه شد.

Credit: Virgin Galactic

منبع: SpaceNews

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما