بلندپروازی ریچارد برانسون به لبه‌ی فضا با موفقیت انجام شد

۲۰ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضاپیمای اسپیس‌شیپ ویرجین گلکتیک مأموریت یونیتی 22

دومین آزمایش پرواز فضایی سرنشین‌دار ویرجین گلکتیک از نیومکزیکو هم با موفقیت انجام شد و این بار ریچارد برانسون بنیان‌گذار این شرکت توانست برای چند دقیقه بی‌وزنی و منظره‌ی زمین از فضا را تجربه کند.

لحظاتی قبل بشر با مأموریت «یونیتی ۲۲» (Unity 22) یک بلندپروازی تازه را تجربه کرد تا فصل دیگری در تاریخ فضانوردی و گردشگری را رقم بزند و فضا را بیش از همیشه در دسترس مردم قرار دهد. فضاپیمای «وی‌اس‌اس یونیتی» (VSS Unity) شرکت «ویرجین گکتیک» (Virgin Galactic) با خدمه‌ی خود که شمار آن‌ها بیش از هر پرواز آزمایشی دیگر بود، با برخاست از روی باند تا لبه‌ی فضا رفت.

این پرواز فضایی در دو مرحله انجام شد. ابتدا هواپیمای حامل «شوالیه‌ی سفید» یا «وایت‌نایت» (WhiteKnight) ساعت ۱۰:۳۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۰۶ به وقت تهران) از باند برخاست و فضاپیما را تا ارتفاع حدود ۱۴ کیلومتری بالا برد.

سپس فضاپیمای «اسپیسس‌شیپ» (SpaceShip) با نام VSS Unity از هواپیما جدا شد تا با موشک خود به مسیر ادامه دهد. این فضاپیما طی حدود ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه به ارتفاع ۸۶ کیلومتری در لبه‌ی فضا رسید. طی این پرواز ریچارد برانسون به همراه چهار خدمه‌ی دیگر پرواز و دو خلبان آن بی‌وزنی را تجربه کردند.

فرود موفق فضاپیمای اسپیس‌شیپ وی‌اس‌اس یونیتی بر روی باند

فرود موفق فضاپیمای اسپیس‌شیپ وی‌اس‌اس یونیتی بر روی باند بندرگاه فضایی آمریکا
Credit: Virgin Galactic

در نهایت این پرواز فضایی ساعت منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۰:۱۰ به وقت تهران) بر روی باند فرود آمد تا انجام کامل و موفق این مأموریت تأیید شود. در این پرواز علاوه بر ریچارد برانسون «بت موزس» (Beth Moses)، «کالین بنت» (Colin Bennett)، «شریشا باندلا» (Sirisha Bandla) هم حضور داشتند و خلبانان این مأموریت هم «دیو مک‌کی» (Dave Mackay) و «مایکل مازوکی» (Michael Masucci) بودند.

این دومین باری است که یک پرواز سرنشین‌دار به فضا از قلب آمریکا و منطقه‌ای غیرساحلی انجام می‌شود. ویرجین گلکتیک «بندرگاه فضایی آمریکا» (Spaceport America) را برای برخاست و فرود پروازهای فضایی خود برگزیده است. پیش از این یک پرواز آزمایشی دیگر با دو خلبان همین مسیر را با موفقیت طی کرده بود.

با انجام موفق این آزمایش انتظار ویرجین گلکتیک یک گام مهم در تکمیل پروژه‌ی خط فضایی گردشگری خود برداشت و به یک ثبات نسبی در سفر رفت و برگشت به فضا از روی باند رسید. این شرکت فعالیت خود را از سال ۲۰۰۴ آغاز کرد و طرح «اسپیس‎‌شیپ یک» (SpaceShipOne) آن برنده‌ی جایزه‌ی بنیاد «ایکس‌پرایز» (XPrize) انوشه انصاری شده بود که او هم در محل پرواز امروز حضور داشت. ویرجین گلکتیک اکنون برنامه‌های آزمایشی دیگر را تا آغاز سفرهای فضایی اصلی پیش خواهد برد. سفرهایی که هم‌اکنون حدود ۶۰۰ بلیت آن پیش‌خرید شده است.

عکس کاور: آغاز پرواز مستقل فضاپیمای SpaceShip VSS Unity به سوی فضا

Credit: Virgin Galactic

منابع: Virgin Galactic, Space

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه