پرواز تاریخی بنیان‌گذار ویرجین گلکتیک به لبه‌ی فضا تا ساعاتی دیگر انجام می‌شود

۲۲ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ریچارد برانسون و دیگر مسافران مأموریت یونیتی 22 ویرجین گلکتیک

در حالی که انوشه انصاری هم به‌عنوان میهمان ویژه‌ی رویداد حضور دارد، ویرجین گلکتیک امروز عصر به وقت تهران (صبح به وقت آمریکا) ریچارد برانسون و سه کارمند دیگر این شرکت را به‌عنوان مسافران فضایی لبه‌ی فضا خواهد برد.

شرکت «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) نوید یک نمایش کامل را برای این مأموریت تاریخی داده است. این پرواز یکی از آخرین مأموریت‌های آزمایشی ویرجین گلکتیک در سال ۲۰۲۱ است که با هدف توسعه‌ی گردشگری فضایی انجام می‌شود.

این مأموریت که «یونیتی ۲۲» (Unity 22) نام گرفته، چهارمین پرواز سرنشین‌دار ویرجین گلکتیک به فضا محسوب می‌شود و نسبت به مأموریت‌های قبلی بیشترین تعداد خدمه را به خود اختصاص داده است. چهار نفر از جمله «ریچارد برانسون» (Richard Branson) ۷۰ ساله، کابین مسافری را تجربه می‌کنند و دو خلبان هم در کاکپیت حضور خواهند داشت.

آغاز مأموریت با پرواز هواپیمای حامل دوقلو با نام «وایت‌نایت» (WhiteKnight) رقم خواهد خورد که از «بندرگاه فضایی آمریکا» (Spaceport America) در نیومکزیکو بلند می‌شود. این هواپیما فضاپیمای سرنشین‌دار «وی‌اس‌اس یونیتی» (VSS Unity) را با خود به ارتفاع مشخصی می‌برد تا حدود ۴۰ دقیقه پس از پرتاب از هواپیما جدا شده و با روشن کردن موتور موشکی خود به لبه‌ی فضا در حدود ۹۰ کیلومتری برود.

بدین ترتیب برانسون و دیگر خدمه برای چند دقیقه بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد و در نهایت فضاپیما مانند هواپیماهای عادی در باند بندرگاه فضایی آمریکا فرود خواهد آمد. این دومین پرواز به لبه‌ی فضا از بندرگاه فضایی آمریکا است. پرواز قبلی بیش از یک ماه گذشته صورت گرفت و دو خدمه‌ی پرواز نخستین پرواز انسان به فضا از قلب آمریکا را انجام دادند.

هواپیمای شوالیه سفید و فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو

هواپیمای وایت‌نایت و فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو
Credit: Virgin Galactic

یونیتی ۲۲ یک گام بزرگ برای توسط ویرجین گلکتیک در مسیر گردشگری فضایی است که یک بازار رو به رشد برای ماجراجویی ثروتمندان است. شرکت ویرجین گلکتیک در سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را آغاز کرد و با برنده شدن نمونه‌ی اولیه‌ی فضاپیمای این شرکت با نام «اسپیس‌شیپ‌وان» (SpaceShipOne) در رقابت بنیاد «ایکس‌پرایز» (XPrize) خانواده‌ی انصاری مورد توجه قرار گرفت. هم‌اکنون این شرکت تقریبا ۶۰۰ بلیت سفر فضایی هر یک به ارزش حدود ۲۵۰ هزار دلار پیش‌فروش کرده است.

«انوشه انصاری» (Anousheh Ansari) هم امروز به‌عنوان یکی از میهمانان این برنامه‌ی تاریخی حضور دارد تا از نزدیک شاهد یکی از مهم‌ترین نتایج حمایت‌های بنیاد تحت مدیریتش از برنامه‌های علمی باشد. خود او هم پیش از این به‌عنوان نخستین گردشگر فضایی زن و نخستین ایرانی به فضا رفته بود.

ویرجین گلکتیک تنها شرکتی نیست که در مسیر گردشگری فضایی فعالیت می‌کند. «بلو اوریجین» (Blue Origin) به مدیریت «جف بزوس» هم فضاپیمای نیو شپرد را برای فرستادن گردشگران به فضا آماده می‌کند و به زودی بزوس توسط آن به فضا خواهد رفت. «ایلان ماسک» هم قصد دارد با کپسول سرنشین‌دار و بهینه‌شده‌ی دراگون اسپیس‌ایکس تجربه‌ی فضایی طولانی‌تری را برای گردشگران فضایی فراهم کند.

در حالی که بزوس از پرواز خود به فضا طی نخستین مأموریت سرنشین‌دار بلو اوریجین خبر داده بود، برانسون هم برنامه‌ی خود برای سفر به فضا را اعلام کرد. اما او تأکید کرد که این برنامه برای شکست دادن بزوس انجام نمی‌شود و گفت: «این یک اتفاق عالی است که ما در همان ماه پرواز خوهیم کرد.»

طبق برنامه‌ریزی پرواز فضایی ویرجین گلکتیک عصر امروز انجام خواهد شد و پخش آن از ساعت ۱۰:۳۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۰۰ به وقت تهران) در صفحات اجتماعی این شرکت از جمله کانال یوتیوب انجام می‌شود.

عکس کاور: ریچارد برانسون و دیگر خدمه‌ی مأموریت یونیتی ۲۲ ویرجین گلکتیک

Credit: Virgin Galactic

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه