به مناسبت ۹۰ سالگی وارن بافت؛ درس‌هایی که بیل گیتس از او گرفته است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
وارن بافت و بیل گیتس

«وارن بافت» (Warren Buffet) سرمایه‌گذار و اقتصاددان موفق که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، روز گذشته ۹۰ ساله شد و به همین مناسبت بیل گیتس، مؤسس مایکروسافت که از دوستان نزدیک او محسوب می‌شود، متنی را منتشر کرد.

«باور اینکه که دوست صمیمی من وارد دهه‌ی دهم زندگی خود می‌شود، دشوار است. وارن هنوز شفافیت ذهنی یک جوان ۳۰ ساله، خنده‌های شیطنت‌آمیز یک کودک ۱۰ ساله و رژیم غذایی یک کودک ۶ ساله را دارد. او یک بار به من گفت که به داده‌ها نگاه کرده و دیده که دانش‌آموزان کلاس اول احتمالا بهترین حسابرسی را دارند، بنابراین تصمیم گرفته مثل آن‌ها غذا بخورد! البته که کمی شوخی می‌کرد.»

این را بیل گیتس در یادداشت خود به مناسبت تولد وارن بافت نوشت و ادامه داد: «وارن هنوز چنان شاداب است که به آسانی می‌توان فراموش کرد زمانی او واقعا جوان بوده و تازه کار خود را آغاز کرده است.»

در این عکس وارن با همسرش سوزان، و دو فرزند اول خود سوزی و هاوارد دیده می‌شود؛ در زمانی که پیتر هنوز به دنیا نیامده بود. این عکس در سال ۱۹۵۶ (۱۳۳۵ خورشیدی) گرفته شده است، حدودا زمانی که وارن شرکت «معاملات بافِت» را تأسیس کرد که سرانجام به «برکشایر هاتاوی» تبدیل شد.

وارن بافت جوان در کنار خانواده

وارن بافت جوان در کنار خانواده
Credit: Omaha World-Herald

«من نمی‌توانم همه‌ی علایق مشترک خود و بافت را فهرست کنم، اما یکی از چیزهایی که هر دو در دیدار نخست متوجه شدیم علاقه‌ی شدید ما به ریاضیات و اعداد است. بنابراین به افتخار تولد وارن فکر کردم که چند عدد را درباره‌ی ۹۰ سالگی به اشتراک بگذارم.

 • ۳۰: تعداد سال‌هایی که وارن در طول زندگی خود خوابیده است؛ با فرض اینکه در شبانه‌روز ۸ ساعت بخوابد.
 • ۱۰۶۴۹: روزهایی که از اولین ملاقات ما در ۵ جولای ۱۹۹۱ (۱۴ تیر ۱۳۷۰ خورشیدی) می‌گذرد.
 • ۲: تعداد شماره‌هایی که در دفتر کارم با شماره‌گیری سریع دارم؛ ملیندا (همسر) و وارن.
 • غیرقابل حساب: تأثیری که وارن در جهان گذاشته است. او تقریبا همه‌ی دارایی‌های خود را به جامعه بازگردانده است.

یکی از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز وارن، احساس بی‌نقص او درباره‌ی درست و نادرست است. شاید این ویژگی را از پدرش هاوارد که سرمایه‌گذار و نماینده‌ی سه دوره‌ی کنگره از اوهاما بوده به ارث برده باشد. هاوارد پس از نماینده شدن، از گرفتن پول اضافی امتناع کرده بود؛ به هر حال، او پیش از انتخاب شدن حقوق کمتری داشت. وارن نیز همان حدِ اخلاقی بالا را دارد.»

بیل گیتس در ادامه نوشت: «وارن نگاه فوق‌العاده با استعدادی دارد. او کسب‌وکارهایی بزرگی را که توسط افراد درخشان راه‌اندازی شده‌اند می‌خرد و سپس به آن‌ها اختیار می‌دهد تا تصمیمات خود را بگیرند. بیشتر مدیران هلدینگ او، «برکشایر»، برای دهه‌ها در سمت خود می‌مانند و حتی اکنون بسیاری از سن بازنشستگی گذشته‌اند. حتی اگر اشتباهاتی را مرتکب شوند، می‌دانند که وارن با آن‌ها ادامه خواهد داد.

سال‌ها او تیزهوشی «رز بلامکین» (Rose Blumkin) را در کسب‌وکار تحسین می‌کرد. کسی که بازار مبل نبراسکا را در ۱۹۳۷ (۱۳۱۶ خورشیدی) افتتاح کرده بود و او را به بزرگترین خرده‌فروش مبلمان در آمریکا تبدیل کرد. سرانجام در ۱۹۸۳ این وارن بود بازار مبل را از خانم بلامکین خرید. حتی بلامکین دباره فروشگاه دیگری در آن سوی خیابان باز کرد اما در نهایت آن را هم به وارن فروخت.

وارن بافت و رز بلامکین

رز بلامکین و وارن بافت
Credit: Omaha World-Herald

تا جایی که من وارن را می‌شناسم، رویکرد او به زندگی و کار ثابت مانده است. این واقعا شگفت‌انگیز است که حتی با وجود موفقیت چشمگیر «برکشایر هاتاوی»، او چقدر کم تغییر کرده است. او ده‌ها سال در جلسات سهام‌داران سؤال می‌پرسید و امروز هم همین کار را انجام می‌دهد.»

سخنرانی وارن بافت در همایش سرمایه‌گذاری 1989

سخنرانی وارن بافت در جلسه‌ی سرمایه‌گذاری ۱۹۸۹
Credit: Omaha World-Herald

به گفته‌ی مؤسس مایکروسافت، اگرچه وارن همیشه سخت کار می‌کند اما همیشه برای کارهای فوق برنامه هم وقت می‌گذارد. در اینجا او مشغول آغاز بازی در جام خانگی بیسبال اوماها دیده می‌شود و یا زمانی در یک اپیزود از سریال تلویزیونی «همه‌ی فرزندان من» بازی کرد.

سرگرمی‌های وارن بافت

وارن بافت از سرگرمی‌ها غافل نمی‌شود
Credit: Omaha World-Herald

«از میان همه‌ی چیزهایی که از وارن آموخته‌ام، شاید مهم‌ترین چیز آن باشد که همه‌ی دوستی درباره‌ی آن است. همان‌طور که خود وارن چند سال پیش که برای برخی از دانشجویان صحبت می‌کردیم گفت:

شما در جهت افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید، حرکت خواهید کرد. بنابراین ارتباط با افرادی که از خودتان بهتر هستند، مهم است. دوستان شما در طول زندگی شما را شکل می‌دهند. چند دوست خوب پیدا کنید، آن‌ها را تا پایان عمر نگه دارید، اما توجه کنید که افرادی بمانند که شما همراه با دوست داشتن، آن‌ها را تحسین می‌کنید.

کسی که او را تحسین می‌کنم و همچنان دوستش دارم؛ این توصیف کاملی درباره‌ی وارن بافت است. تولدت مبارک، دوست من»

عکس کاور: وارن بافت و بیل گیتس

Credit: Getty Imagesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. پارسا

  ۱

 2. پارسا

  تشکر میکنم بابت مقاله: عالی بود ادامه بدهید
  من وارن و گیتس و رابطشون رو خیلی تحسین میکنم.
  لطفا مطالب بشتری از گیتس نوت بزارید ممنون

 3. مهران

  تنها مورد عدم موفقیت من نداشتن چند دوست خوب وموفق است.
  چون یک دوست به تنهایی کافی نیست.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما