هرآنچه درباره‌ی آبرنگ، انواع و نکات مهم خرید آن باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۳ دقیقه
راهنمای خرید آبرنگ

اگر به تازگی وارد دنیای نقاشی آبرنگ شده‌اید احتمالا خوب می‌دانید که آبرنگ‌ها انواع مختلفی دارد. بنابراین اگر مطمئن نیستید که چه مدل و برندی را بخرید، این راهنمای جامع یک معرفی سریع و در عین حال کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید رنگ مورد نیاز خود را تهیه و شروع به کشیدن شاهکار خود کنید!

مروری بر ماهیت رنگ آبرنگ

مروری بر ماهیت رنگ آبرنگ
به طور کلی رنگ آبرنگ شامل دو ماده‌ی اصلی است:

 • رنگ‌دانه‌های آسیاب شده و ریز (همان موادی که رنگ از آن‌ها حاصل می‌شود.)
 • صمغ عربی (به عنوان ماده‌ای برای فشرده کردن رنگ‌دانه‌ها عمل می‌کند.)

لازم به ذکر است که طی فرآیند ساخت این محصول، سازندگان از یک عامل مرطوب‌کننده برای تسهیل جریان و جذب رنگ و یک ماده‌ی نرم‌کننده برای جلوگیری از شکننده شدن قرص‌های رنگ استفاده می‌کنند. نکته‌ی جالب در مورد استفاده از صمغ عربی به عنوان ماده‌ی چسبنده در ترکیب رنگ‌دانه‌ها این است که به کمک آن می‌توانید آبرنگ را با آب رقیق کنید و طرح‌هایی روان و شفافی بکشید، بدون اینکه توانایی چسبندگی رنگ به کاغذ تحلیل رود.

البته لازم به ذکر است که اگرچه چنین قابلیتی امکان ایجاد افکت‌ها و طرح‌های جالبی را به شما می‌دهد، اما روان بودن رنگ آبرنگ گاهی کار را چالشی می‌کند، از طرفی بیشتر نقاش‌ها این قابلیت را سرگرم‌کننده می‌دانند! یکی از جذابیت‌های نقاشی با آبرنگ‌ این است که به کمک آن می‌توانید تقریباً در هر ژانری نقاشی کنید؛ از مناظر طبیعی و شهری گرفته تا طرح‌های انتزاعی و ترکیبی (همچون نقاشی شاهین (اثر الهام سروری) که ترکیبی از رنگ آبرنگ به صورت خشک با رنگ اکریلیک است).

ترکیب آبرنگ و رنگ اکریلیک، الهام سروری

نقاشی ترکیبی: آبرنگ و رنگ اکریلیک

رنگ‌های آبرنگ غیر سمی‌اند و به راحتی تمیز می‌شوند. بنابراین می‌توانند برای کودکان هم گزینه‌ی مناسبی باشند. اما جدا از این بحث به منظور انتخاب آبرنگ مناسب برای نقاشان حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای توجه به کیفیت رنگ، ماندگاری، شفافیت، پخش‌شوندگی، مدل قرصی یا تیوبی و برند بسیار با اهمیت است، که در ادامه‌ی مقاله به طور کامل بررسی می‌کنیم.

توجه: در این مقاله جزئیات زیادی برای انتخاب رنگ آبرنگ مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین اگر فردی مبتدی هستید، توصیه می‌کنیم در جزئیات غرق نشوید. آبرنگی متناسب با بودجه‌ی خود خریداری و شروع به نقاشی کنید.

نقش کیفیت رنگ‌دانه‌ها در نقاشی آبرنگ

نقشِ کیفیت رنگ‌دانه‌ها در نقاشی آبرنگ

همچون رنگ‌های اکریلیک، آبرنگ‌ها هم در دو دسته‌‌ی حرفه‌ای (artists’ quality) و مبتدی (students’ quality) در بازار وجود دارد. آبرنگ‌های حرفه‌ای دارای غلظت بیشتری از رنگدانه‌های آسیاب شده با درجه‌ی ماندگاری بالاتر هستند. در حالی که آبرنگ‌هایی با کیفیت مناسب برای مبتدی‌ها، ممکن است حاوی رنگدانه‌های ارزان‌تر و رزین بیشتر باشند. در همین راستا، انتخاب شما طبیعتا به بودجه و اهداف هنری شما بستگی دارد.

آبرنگ‌های حرفه‌ای ماندگاری بالایی دارند، بنابراین می‌توانید نقاشی‌های خود را با حفظ کیفیت، برای نسل بعدتان به ارث بگذارید.

رنگ آبرنگ با کیفیت و حرفه‌ای آشکارا گران‌تر است، اما به یاد داشته باشید که خرید چنین کالایی ارزشش را دارد. چراکه ماندگاری، زیبایی و شفافیت رنگ‌ها گواهی بر ارزش بالای خرید آن است. اگر مبتدی هستید، توصیه می‌کنیم که راحت باشید و با رنگ‌های مناسب برای افراد مبتدی شروع کنید. زیرا در هنگام شروع کار هزینه‌ی کمتری به شما تحمیل می‌شود و در کنار آن ارزش رنگ‌ها را هم درک می‌کنید. درواقع همانطور که به تمرین ادامه می‌دهید، رنگ‌ها را بیشتر می‌شناسید و خودتان قضاوت خواهید کرد که رنگ‌های حرفه‌ای چقدر با کیفیت‌تر هستند. اما حتی اگر تفاوتی برای این دو دسته رنگ قائل نشدید، به یاد داشته باشید که آبرنگ حرفه‌ای ماندگاری بسیار بیشتری دارد. این مساله از این نظر مهم است که اگر تصمیم به نگه‌داشتن نقاشی‌ آبرنگ خود برای سال‌های سال داشته باشید، به مرور زمان رنگ‌ها از بین نخواهند رفت.

اهمیت پالت رنگ‌ در نقاشی

به طور کلی رنگ‌های زیادی در انواع مختلفی از آبرنگ‌ها برای انتخاب وجود دارد و مسلما ویژگی‌های آن‌ها با توجه به برند سازنده، متفاوت است. از نظر فنی می‌توانید هر رنگی را با ترکیب رنگ‌های اصلی (قرمز، زرد و آبی) تولید کنید، اما اگر برای یک‌بار هم این کار را امتحان کرده باشید، متوجه شده‌اید که رنگ‌های حاصل از ترکیب رنگ‌های اصلی کدر و بی‌روح خواهند بود. این در حالی است که رنگ‌های تک پیگمنت (Single pigment) بسیار زنده‌تر و شفاف‌تر هستند.

دنیای خرید انواع رنگ، گاهی بسیار گران‌قیمت است و بسیاری از ما توانایی خرید هر رنگی را نداریم. بنابراین هنگام ساخت پالت رنگی خود این محدودیت را در نظر بگیرید. در همین راستا به منظور انتخاب دقیق پالت رنگ‌ها، از ۱۰ هنرمند حرفه‌ای برای انتخاب رنگ نظرسنجی کردیم. جالب است بدانید که برخی فقط از ۱۰ رنگ استفاده می‌کردند در حالی که برخی دیگر از بیش از ۵۰ رنگ استفاده می‌کنند. درواقع ممکن است یک هنرمند قرمز کادمیوم (cadmium red) را در اکثر نقاشی‌های خود به کار ببرد، در حالی که دیگری قرمز وینسور (winsor red) را ترجیح دهد. بنابراین شما برای شروع کار تنها به یک پالت رنگی اولیه نیاز دارید و این پالت تنها با کسب تجربه و جمع آوری رنگ‌های دیگر و سلیقه‌ی شما در نقاشی به دست می‌آید.

اگر تصمیم دارید اولین آبرنگ خود را بخرید، با یک مجموعه‌ی حرفه‌ای یا مبتدی (بسته به بودجه‌ی خود) از یک برند معتبر شروع کنید و یک پالت رنگ اولیه خوب تهیه کنید. با گذشت زمان می‌توانید بنا بر سلیقه و تجربه‌ی خود قرص‌های رنگ جدید برای پالت خود بخرید. همچنین در صورتی که می‌خواهید آبرنگ تیوبی را به صورت جداگانه خریداری کنید، توصیه می‌کنیم که به پالت زیر توجه کنید. درواقع در این بخش یک پالت رنگ نمونه را به عنوان راهنمای ترکیب رنگ‌های تیوبی معرفی می‌کنیم.

پالت رنگ راهنما

پالت رنگ پیشنهادی برای خرید آبرنگ تیوبی

همانطور که در پالت پیشنهادی بالا مشاهده می‌کنید، رنگ مشکی یا سفید در پالت وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید در صورت تمایل رنگ سفید یا مشکی بخرید. اما لازم است بدانید که اکثر هنرمندان فعال در زمینه‌ی نقاشی آبرنگ رنگ مشکی را با ترکیب رنگ‌های اصلی آن می‌سازند. همچنین از سطح سفید کاغذ به منظور ایجاد سفیدی در نقاشی استفاده می‌کنند.

خرید قرص آبرنگ

خرید قرص آبرنگ

برای خرید قرص آبرنگ به صورت جداگانه باید به دو فاکتور اساسی توجه داشته باشید که شامل موارد زیر است:

 • نوع رنگ‌دانه‌های موجود در قرص آبرنگ
 • قیمت رنگ‌دانه‌ها

نوع رنگ‌دانه‌های موجود در قرص آبرنگ

رنگ‌دانه‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک رنگ خاص معمولا با یک کد (به عنوان مثال PR108) مشخص می‌شوند.

توجه داشته باشید که نام رنگ‌ها و رنگ قرص به طور معمول بین همه‌ی برندها همواره یکسان نیست. زیرا ممکن است که دو تولید کننده مختلف از یک نام (نام رنگ) استفاده کنند، اما رنگ‌دانه‌های (Pigments) متفاوتی را به کار ببرند که طبیعتا خروجی حاصله هم متفاوت خواهد شد. بنابراین اگر رنگ خاصی را دوست دارید و می‌خواهید از برند جدیدی آن را تهیه کنید، حتما به رنگ‌دانه‌های تشکیل‌دهنده‌ی آن توجه کنید.

قیمت رنگ‌دانه‌ها

به طور کلی استخراج برخی از رنگدانه‌ها کمیاب یا سخت است؛ همین موضوع هم عاملی برای گرانی برخی رنگ‌دانه‌ها (قیمت بالای آبرنگ‌های حرفه‌ای) است. آبرنگ‌های مبتدی همه از نظر قیمت یکسان هستند. زیرا تولیدکنندگان، رنگدانه‌های گران‌قیمت را با رنگ‌دانه‌های مصنوعی جایگزین کرده‌اند. این مدل از رنگ‌دانه‌ها اغلب به عنوان رنگ پایه به خوبی کار می‌کنند، اما گاهی شادابی و پایداری کافی را ارائه نمی‌کنند. لازم به تاکید است که اگر کلمه «hue» را بعد از نام رنگ‌دانه بر روی بسته‌بندی مشاهده کردید، به این معنی است که از رنگ‌دانه‌های واقعی (طبیعی) در ساختار قرص یا مجموعه‌ی آبرنگ استفاده شده است.

ماندگاری رنگ‌های آبرنگ

ماندگاری رنگ‌های آبرنگ

زمانیکه صحبت از ماندگاری رنگ‌های آبرنگ می‌شود، منظور مقاومت رنگ در برابر نور و رطوبت بدون هرگونه محو شدن، تیره شدن یا تغییر رنگ است. این موضوع پایداری نوری (lightfastness) هم نامیده می‌شود. در زمان خرید رنگ آبرنگ (به ویژه مدل‌های تیوبی) به دنبال رتبه‌بندی ASTM بر روی بسته‌بندی باشید و چیزی کمتر از رتبه‌ی مقاومتِ عالی یا بسیار خوب (Excellent /Very Good) در برابر نور را خریداری نکنید.

شفافیت رنگ‌ها

رنگ آبرنگ به دلیل شفافیت آن ارزشمند است. چراکه توانایی نور برای عبور از رنگ‌های آبرنگ و بازتابش آن از سطح سفید کاغذ برای ایجاد یک جلوه‌ی درخشان، فوق‌العاده است. در عین حال در بازار رنگ و نقاشی، آبرنگ‌های مات (opaque watercolors) هم وجود دارند. اما اگر تازه نقاشی آبرنگ را شروع کرده‌اید، زیاد نگران این تمایز نباشید. درواقع با تمرین زیاد، خیلی زود متوجه خواهد شد که از رنگ‌های شفاف برای بهبود نقاشی‌های آبرنگ خود استفاده کنید یا نه! در طی فرآبند لایه‌بندی نقاشی، باید به شفافیت رنگ‌ها توجه کنید. زیرا در زمان نقاشی توجه به اصل استفاده از رنگ‌های شفاف قبل از رنگ‌های مات در لایه‌بندی ضروری است. رنگ‌های مات با استفاده از مقداری آب قابلیت شفاف‌سازی دارند، اما باید توجه کنید که این کار از شادابی و شارپی رنگ خواهد کاست. اما چگونه می‌توان آبرنگ شفاف را از نوع مات در زمان خرید تشخیص داد؟

معمولاً بر روی بدنه یا جعبه‌ی آبرنگ، شفاف یا مات بودن آن درج می‌شود. به عنوان مثال، آبرنگ‌های برند «Winsor & Newton» مدل‌های شفاف را با مربع کوچک سفید و آبرنگ‌های مات را با مربع سیاه مشخص می‌کند. در صورتی که شفافیت آبرنگ نشان داده نشده باشد، به دفترچه‌ی راهنما توجه کنید که در آن ویژگی‌های رنگ‌ها کاملا توضیح داده شده است. در نهایت، بسیاری از هنرمندان باتجربه دوست دارند رنگ‌های جدید را قبل از استفاده بر روی کاغذ تست کنند و از تست شفافیت استفاده می‌کنند. برای این کار یک خط مشکی پهن روی یک تکه کاغذ بکشید. سپس هر رنگ را روی قسمتی از خط بکشید و پس از خشک شدن هر یک، شفافیت را بررسی کنید.

تست شفافیت آبرنگ

تست شفافیت آبرنگ

در این تست، رنگ‌هایی که روی خط مشکی ناپدید می‌شوند، از نوع شفاف هستند. در عین حال رنگ‌های مات به طور کامل یا با ته رنگ‌هایی بر روی خط مشکی، مشخص می‌شود. تست شفافیت روشی راحت برای تشخیص رنگ‌های مات از شفاف است.

توجه به میزان نفوذپذیری آبرنگ

ایده‌ی نقاشی آبرنگ

برخی از آبرنگ‌ها به خوبی به الیاف کاغذ نفوذ می‌کنند و اثر مدنظر نقاش را می‌گذارند، در حالی که برخی دیگر به سرعت بر روی سطح خشک می‌شوند و در بعضی موارد به راحتی با دستمال پاک می‌شوند. به طور کلی رنگ‌دانه‌های موجود در رنگ‌های آبرنگ در دو دسته‌ی نفوذپذیر و غیر نفوذپذیر ( Staining and Non-staining) تقسیم می‌شود. اگر برای اولین‌بار آبرنگ می‌خرید، به این موضوع فکر نکنید. اما اگر حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای هستید و قصد استفاده از تکنیک‌های لایه‌بندی یا «لیفت آف» (lift-off) دارید، مطمئن شوید که ترکیب مناسبی از رنگ‌های نفوذپذیر و غیر نفوذپذیر در دسترس شماست. اهمیت استفاده از رنگ‌های نفوذپذیر و غیر نفوذپذیر به منظور اجرای تکنیک‌های مختلف بسیار مفید است. به ویژه اگر می‌خواهید رنگ را از روی کاغذ بخراشید تا سفیدی زیر آن یا رنگ روشن رنگدانه‌های باقی‌مانده، مشخص شود.

در کنار این موارد، مشخصه‌ی نفوذپذیری آبرنگ، یکی از فاکتورهای مهم در اجرای تکنیک لایه‌بندی است. زیرا برخی از رنگ‌های غیر نفوذپذیر قابلیت جدا شدن و قرار گرفتن بر روی لایه‌های رنگِ دیگر دارند و همین مساله عاملی برای کدری و غیر شفاف شدن رنگ‌ها می‌شود. متأسفانه تشخیص اینکه کدام رنگ‌ها نفوذپذیر هستند و کدام‌ها نیستند آسان نیست، زیرا بر اساس نوع برند یا سازنده متفاوت است. اما در هر صورت شما می‌توانید رنگ‌ها را روی یک کاغذ جداگانه تست کنید و اجازه دهید خشک شود. سپس آن را خراش دهید و مقدار رنگدانه‌های باقی‌مانده را چک کنید. به یاد داشته باشید که این اقدامات احتیاطی، ارزش انجام دارد، زیرا اشتباهات مربوط به نقاشی آبرنگ معمولا به سختی برطرف می‌شود.

آبرنگ قرصی بخرم یا تیوبی؟

آبرنگ قرصی بخرم یا تیوبی؟

آبرنگ‌های تیوبی (Tubes) و قرصی شکل (Pans) تا حد زیادی رایج‌ترین مدل‌ها برای خرید آبرنگ هستند، اما جالب است بدانید که مدل‌های مایع یا مدادی هم در بین آن‌ها وجود دارد. اما در این بخش هدف ما بررسی مدل‌های تیوبی و قرصی است.

آبرنگ‌های قرصی شکل

آبرنگ‌های قرصی شکل مخزن‌هایی مستطیلی یا دایره‌ای هستند که حاوی رنگ‌های جامد و قابل رقیق کردن با آب است و به صورت مجموعه رنگ، عرضه می‌شوند. این مدل از آبرنگ‌ها قابل حمل هستند و برای استفاده در فضای باز گزینه‌ای عالی به شمار می‌روند. همچنین آبرنگ‌های قرصی مقرون‌به‌صرفه هستند، زیرا هر بار می‌توانید مقدار مناسبی رنگدانه را از مخزن مسطتیلی به پالت ببرید. امادر عین حال باید بدانید که قابلیت شست‌وشو و مخلوط کردن این رنگ‌ها در مقیاس بزرگ چندان بهینه و راحت نیست.

آبرنگ‌های تیوبی

این مدل از آبرنگ‌ها را می‌توان رنگ‌های مرطوب و خمیری شکلی دانست که اندازه‌ی تیوب‌های آن از ۵ میلی‌لیتر تا ۳۷ میلی‌لیتر متغیر است. شما می‌توانید این آبرنگ‌ها را به صورت جداگانه یا به صورت مجموعه خریداری کنید. البته باید در نظر داشته باشید که هدر رفت رنگ در مدل‌های تیوبی اغلب بالاست. اما اگر در دسته‌ی نقاش‌های پر کار هستید، این نوع آبرنگ به علت راحتی در استفاده برای شما گزینه‌ی مناسبی است.

طی یک نگاه کلی می‌توان اذعان داشت که آبرنگ‌های قرصی و تیوبی از نظر کیفیت تفاوت چندانی ندارد، اما یکی از معایب رنگ آبرنگ تیوبی این است که برای خیس کردن مجدد بر روی کاغذ چندان مناسب نیستند. همچنین اگر روی پالت خشک شود، برای زنده کردن مجدد آن تلاش بیشتری نیاز است. آبرنگ تیوبی حاوی مواد نگهدارنده‌ی کمتری است و پس از خیس شدن مجدد و مکرر ممکن است کدر شوند، حتی گاهی شکننده هم خواهند شد.

در نهایت، انتخاب نوع آبرنگ به عادات کاری شما بستگی دارد. اگر فضای کمی را نقاشی می‌کنید و بیرون را برای نقاشی کشیدن ترجیح می‌دهید، آبرنگ قرصی انتخابی مناسب است. اما اگر در یک استودیو کار می‌کنید یا نقاشی‌هایی در سطح وسیع می‌کشید، کار با مدل‌های تیوبی برای شما راحت‌تر است. اگر تازه شروع به کار کرده‌اید، توصیه می‌کنیم با یک مجموعه آبرنگ قرصی و ساده شروع کنید که مقرون‌به‌صرفه است و در عین حال تست آن آسان است. سپس هنگامی که احساس کردید حرفه‌ای‌تر شدید و کار شما استفاده از مدل‌های تیوبی را می‌طلبد، اقدام به خرید آبرنگ تیوبی حرفه‌ای کنید.

توجه به برند در انتخاب و خرید آبرنگ

توجه به برند در انتخاب و خرید آبرنگ

همانطور که در طول این مقاله اشاره کردیم، کیفیت و ویژگی‌های رنگ آبرنگ بین برندهای مختلف، متفاوت است، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید ترکیب خاص خود را داشته باشید. به یاد داشته باشید که هیچ برندی وجود ندارد که بهترین بهترین‌ها باشد. چراکه از نظر یکسری هنرمندان، برخی از تولیدکنندگان در تولید رنگ‌های خاص مهارت فوق‌العاده‌ای دارند، اما از نظر تولید یکسری دیگر از رنگ‌ها برای آن‌ها ناامید کننده‌اند. بنابراین این مساله هم به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

در همین حوزه به شما توصیه می‌کنیم که با برندهای مختلف نقاشی کنید و ببینید چه چیزی شما را جلب می‌کند. از طرفی اگر واقعاً مشتاق توصیه‌ی برندی خاص هستید، برندهای « وینزور اند نیوتون» (Winsor & Newton)، «اشمینک» یا «سنت‌پیترزبورگ» را برای کارهای حرفه‌ای انتخاب کنید. برای نقاشی نیمه‌حرفه‌ای هم می‌توانید از برندهای افرا و «رامبراند» (Rembrandt) استفاده کنید. به مبتدیان هم توصیه می‌شود که از برند آقامیری برای شروع کار استفاده کنید. اگر چه این برندها به خوبی توسط هنرمندان مورد استقبال قرار می‌گیرند، اما به هیچ وجه تنها گزینه‌های بادوام و باکیفیت برای نقاشی نیستند.

آشنایی با مدادرنگی آبرنگی

مدادرنگی آبرنگی

مدادهای آبرنگی (Watercolour Pencils) نوعی مدادرنگی محلول در آب هستند که انجام نقاشی آبرنگ را راحت‌تر، ظریف‌تر و تمیزتر می‌کند. این نوع از ابزارهای نقاشی قابلیت تطبیق‌پذیری بالایی دارند که بدین معنی است که می‌توانید از مدادهای آبرنگ برای اجرای انواع تکنیک‌ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که مدادهای آبرنگ وسیله‌ی خوبی برای مبتدیان است. به طور کلی انواع مختلفی از روش‌ها برای استفاده از مدادرنگی آبرنگی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • از مدادهای آبرنگ به صورت خشک استفاده کنید
  مدادهای آبرنگ را می‌توان به تنهایی یا همراه با سایر وسایل نقاشی استفاده کرد. رفتار این ابزارها کاملا مشابه مدادهای رنگی معمولی است، بنابراین می‌توانید به صورت خشک از آن استفاده کنید.
 • مدادهای آبرنگ را با قلم‌مو استفاده کنید
  مدادهای آبرنگ به طرز خارق‌العاده‌ای همه‌کاره هستند و می‌توان از آن‌ها به روش‌های مختلفی استفاده کرد. شما می‌توانید به صورت خشک مداد را روی کاغذ بکشید و سپس با یک قلم‌مو که در آب تمیز فرو رفته است، روی طرح‌های مدادی کار کنید.
 • مداد آبرنگی را در آب فرو کنید و سپس طرح مدنظر را بکشید
  در این روش قبل از کشیدن طرح با مداد آن را مستقیماً در آب فرو کنید. در چنین حالتی آب رنگ‌دانه‌ها را می‌شکند و سپس روی کاغذی که روی آن کار می کنید خرد می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهد که طرح مدنظر را روی کاغذ خشک پیاده کنید.
 • از مدادهای آبرنگ به عنوان جایگزین آبرنگ‌های قرصی استفاده کنید
  بهترین مدادهای آبرنگ را می‌توان درست مانند قرص‌های آبرنگ استفاده کرد و قول می‌دهیم هیچ‌کس تفاوت آن را نداند. درواقع در این حالت، با کشیدن قلموی آغشته به آب روی سَر مداد، رنگ را بردارید و به طور معمول استفاده کنید. لازم به ذکر است که این روش برای نقاشی با آبرنگ در سفر بسیار کاربردی است. در پایان قابل ذکر است که از مدادهای آبرنگ می‌توانید برای اضافه کردن جزئیات به نقاشی آبرنگ خود استفاده کنید.

کاغذ مناسب برای نقاشی آبرنگ

به طور کلی، کاغذهای آبرنگ از یک الی دو ماده‌ی مخصوص ساخته می‌شوند که شامل خمیر پنبه یا چوب (cotton or wood pulp) است. در حالت کلی کاغذهای ۱۰۰% خمیر پنبه برای افراد حرفه‌ای مناسب هستند و بالاترین سطح کیفیت در رنگ‌آمیزی را ارائه می‌دهند. از طرفی برای افرادی که به تازگی وارد حوزه‌ی نقاشی آبرنگ شده‌اند توصیه می‌شود که از کاغذ آبرنگ فابریانو ۱۴۰ گرم با رنگ سفید طبیعی یا روشن استفاده کنند. کاغذ ۱۴۰ گرم برای نقاشی آبرنگ بسیار متداول است، بنابراین یافتن آن آسان و نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است.

معرفی بهترین برندهای آبرنگ در ایران

در این قسمت از این مقاله‌ی کامل به سراغ پرفروش‌های بازار آبرنگ‌ها می‌رویم تا محبوب‌ترین‌های این حوزه را برای یک خرید دقیق‌تر بشناسیم.

آبرنگ ۲۴ رنگ پلیکان آلمان مدل K24

آبرنگ 24 رنگ پلیکان آلمان مدل K24

آبرنگ ۲۴ رنگ پلیکان آلمان مدل K24 در دسته ابزارهای نقاشی، مبتدی تا نیمه‌حرفه‌ای است که از زمان معرفی تا به امروز با استقبال خوبی مواجه شده است. این آبرنگ دارای ۲۴ قرص رنگ است و همراه با یک قلمو و رقیق‌کننده ارائه می‌شود. وجود ۲۴ رنگ شارپ و متنوع در این مدل ازجمله نقاط جالب‌توجه این آبرنگ است. البته باید در نظر داشته باشید که قلموی این مجموعه از کیفیت بالا و حرفه‌ای برای کار برخوردار نیست و شما باید قلموهای متنوع و حرفه‌ای را برای کار خود خریداری کنید. در باب نوع قرص‌ها و کیفیت این رنگ‌ها هم باید اذعان نمود که رنگ‌های آبرنگ پلیکان از دیرباز به شفافیت و ماندگاری بالا شهرت داشته است. بنابراین با خرید این ست آبرنگ می‌توانید از کیفیت رنگ‌ها و طول عمر آن‌ها مطمئن باشید. به طور کلی این محصول با توجه به نیمه‌حرفه‌ای بودن از قیمت معقولی نسبت به سایر مدل‌ها برخوردار است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۳۲ رنگ شین هان کد ۷۲۰۱۸

آبرنگ 32 رنگ شین هان کد 72018

۳۲ رنگ شارپ و با کیفیت در بسته‌بندی‌ای تیوبی می‌تواند برای هر هنرمندی اغواکننده باشد. آبرنگ ۳۲ رنگ شین هان کد ۷۲۰۱۸ محصولی با کیفیت و حرفه‌ای است که برای هنرمندانی که با کارهایی در سطح وسیع سروکار دارند، گزینه‌ای مناسب است. به طور کلی این محصول تیوبی علاوه بر کیفیت رنگ‌دانه‌ها از راحتی بالایی هم در استفاده برخوردار است. اما باید در نظر داشته باشید که ماندگاری این نوع از آبرنگ‌ها نسبت به مدل‌های قرصی کمتر است. همچنین دقت داشته باشید که استفاده از تیوب برای ذخیره‌ی رنگ، آبرنگ را در معرض استفاده‌ی بیش‌ازحد قرار می‌دهد و همین مساله نیز این دسته از محصولات را چندان مقرون‌به‌صرفه نمی‌کند. در کنار این نکات مثبت و منفی برای این کالا باید در نظر داشته باشید که قیمت آبرنگ شین هان چندان پایین نیست، بنابراین خرید این محصول برای افرادی که تازه به سمت نقاشی آبرنگ تمایل پیدا کرده‌اند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۴۸ رنگ سنت پیترزبورگ کد ۱۰۳۴۸۶

آبرنگ 48 رنگ سنت پیترزبورگ کد 103486

همانطور که می‌دانید یک آبرنگ حرفه‌ای باید به راحتی رقیق شود و در صورت نیاز به خوبی با رنگ‌های دیگر مخلوط گردد. بر روی کاغذ به شکل خوبی روان شود و با گذر زمان ارزش رنگ‌ها را حفظ کند. در این میان آبرنگ ۴۸ رنگ سنت پیترزبورگ کد ۱۰۳۴۸۶ از جمله آبرنگ‌های معروف در بین اهالی هنر و نقاشی است که در کنار کیفیت بالای رنگ‌ها، به ماندگاری بسیار بالا هم شهرت دارد. این آبرنگ در دسته محصولات حرفه‌ای قرار می‌گیرد و ظاهر خاص و جعبه‌ی چوبی و زیبای آن جذابیت این محصول را بالاتر برده است. این کالا دارای ۴۸ رنگ متنوع و شفاف است که از قیمت پایینی هم برخوردار نیست. قدرت حل‌شوندگی قرص‌های رنگ سنت پیترزبورگ بسیار بالا است و از متریال طبیعی ساخته شده است؛ همین مساله نیز عاملی برای قیمت بالای آن است. لازم به ذکر است که همراه این مجموعه یک عدد قلموی حرفه‌ای هم ارائه می‌شود.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۴۸ رنگ افرا کد ۱۳۷۲۸۰

آبرنگ 48 رنگ افرا کد 137280

اگر به دنبال محصولی باکیفیت، نیمه‌حرفه‌ای و همراه با قیمتی بسیار مناسب هستید، وقت آن است که آبرنگ ۴۸ رنگ افرا کد ۱۳۷۲۸۰ را امتحان کنید. آبرنگی ایرانی که حتی از طرف اهالی بسیار حرفه‌ای نقاشی آبرنگ هم توصیه می‌شود. این محصول مجموعه‌ای مقرون‌به‌صرفه با ۴۸ قرص رنگِ شارپ است که نقاشی‌های شما را برای مدت طولانی همچون روز اول حفظ می‌کند. لازم به ذکر است که این آبرنگ بدون قلمو است، بنابراین باید در هنگام خرید آن قلموهای لازم را تهیه نمایید. همچنین جنس جعبه‌ی این سِت چندان با کیفیت نیست. پس در هنگام باز و بسته کردن جعبه نهایت دقت را به خرج دهید. به طور کلی این کالا از ارزش خرید بالایی برخوردار است و می‌تواند انتخابی مناسب برای نقاشان نیمه‌حرفه‌ای و حتی حرفه‌ای آبرنگ باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۲۴ رنگ رامبراند کد ۱۰۴۲۲۲

آبرنگ 24 رنگ رامبراند کد 104222

به طور کلی برای تکنیک‌های مختلف نقاشی آبرنگ، رنگدانه‌های متنوعی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما جالب است بدانید که چه یک نقاش مبتدی باشید یا یک نقاش باتجربه، آبرنگ ۲۴ رنگ رامبراند کد ۱۰۴۲۲۲ قابل استفاده در هر محیطی متناسب با سبک شماست. آبرنگ ۲۴ رنگ رامبراند محصولی کلاسیک با جعبه‌ای فلزی است، که می‌تواند همراه خوبی برای علاقه‌مندان به نقاشی در بیرون خانه باشد. این نوع آبرنگ در دسته‌ی آبرنگ‌های قرصی شکل و حرفه‌ای قرار دارد و شامل ۲۴ رنگ متنوع و قدرتمند می‌شود. اقلام همراه این محصول یک قلموی باکیفیت است و جزو محصولات گران‌قیمت در عرصه‌ی نقاشی آبرنگ به حساب می‌آید. اما ماندگاری، راحتی در حمل و نقل و شفافیت‌ بالای رنگ‌ها می‌تواند عاملی برای اغوای شما به سمت خرید آبرنگ ۲۴ رنگ رامبراند باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۲۴ رنگ آقامیری مدل ۰۰۱

آبرنگ 24 رنگ آقامیری مدل 001

پس از معرفی انواع آبرنگ‌های موجود در بازار ایران که مناسب برای افراد حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای است. نوبت به معرفی یکی از برندهای محبوب و پرفروش آبرنگ می‌رسد. آبرنگی که برای افرادی که به تازگی شروع به نقاشی آبرنگ کرده‌اند، بسیار به‌صرفه و مناسب است. آبرنگ ۲۴ رنگ آقامیری مدل ۰۰۱ محصولی با ۲۴ رنگ متنوع است، که می‌تواند نیازهای تست و رنگ‌آمیزی افراد را به خوبی برطرف کند. این محصول ایرانی سبک و با قابلیت حمل راحت است. همچنین به همراه یک قلموی نیمه‌حرفه‌ای به کاربران ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که این آبرنگ از جمله کالاهایی است، که مربیان آموزش نقاشی معمولا برای شروع کار به کارآموزان توصیه می‌کنند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۱۶ رنگ وینزوز اند نیوتون مدل ۰۳۹۰۰۶۰

آبرنگ 16 رنگ وینزوز اند نیوتون مدل 0390060

آبرنگ ۱۶ رنگ وینزور اند نیوتون مدل ۰۳۹۰۰۶۰ محصولی است که هنوز هم می‌تواند با رنگ‌هایی باکیفیت و قدرتمند خود شما را شگفت‌زده کند. درواقع این نوع آبرنگ قرصی شکل و خرفه‌ای محصولی است که توسط طیف عظیمی از هنرمندان در سطح بین المللی همواره مورد قدردانی است. به عنوان مثال رنگ‌های این محصول به خوبی در آب حل می‌شوند و برای رنگ‌آمیزی در هوای معمولی عالی هستند. جالب است بدانید که طیف رنگ‌های آبی این مجموعه‌ مطابق با استانداردهای بین‌المللی است و از آنجایی که رنگ آبی از جمله رنگ‌های خاص و با سختی بالا در ساخت است. اغنای این استانداردها برای طیف رنگ آبی این آبرنگ بسیار جالب‌توجه است. جعبه پلاستیکی و جیبی این محصولِ محبوب دارای یک پالت یکپارچه در درب و یک قلموی جیبی است. این محصول کلاسیک و سبک دارای ۱۶ رنگ شفاف و شارپ است که ارزش خرید بالایی را برای آن رقم می‌زند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۲۴ رنگ اشمینک مدل Horadam کد ۷۴۴۲۴

آبرنگ 24 رنگ اشمینک مدل Horadam کد 74424

بدون شک برای اجرای یک اثر هنری حرفه‌ای، آبرنگ ۲۴ رنگ اشمینک مدل Horadam کد ۷۴۴۲۴ یکی از بهترین انتخاب‌ها است. تعداد معقول قرص‌های این آبرنگ آلمانی به‌ همراه اعتبار برند «اشمینک» (Schmincke) که یکی از شناخته‌ شده‌ترین برند‌های ابزارهای هنری است، دست به دست هم داده تا شما بتوانید با مهارت خود یک اثر هنری بی‌نقص خلق کنید. با کمک این قرص‌ها می‌توانید نقاشی زیبای خود را به یک اثر هنری ماندگار تبدیل کنید. چراکه رنگ‌های آن بسیار ماندگار و با حفظ شفافیت است.

هر یک از ۲۴ رنگ قرص‌های آبرنگ هورادام با فرمولی منحصربه‌فرد و بهینه‌سازی شده ساخته شده است. این رنگ‌ها در برابر نور مقاومت زیادی دارند و اثر آن‌ها با مرور زمان کم‌رنگ نمی‌شود، به همین دلیل است خلق یک نقاشی با این قرص‌ها به معنای آفرینش یک اثر هنری ماندگار است. همه‌ی ۲۴ قرص این محصول در یک جعبه‌ی فلزی محکم قرار گرفته‌اند، این ویژگی باعث می‌شود رنگ‌ها همیشه نظم خود را داشته باشند و در صورت حمل در کیف یا دست به‌هم نریزند. در ساختار جعبه‌ی این مدل آبرنگ ۲۴ محل خالی برای قرار دادن قرص‌های آبرنگ اضافه وجود دارد.

لازم به تاکید است که همچون دیگر محصولات حرفه‌ای و کلاسیک از قسمت داخلی درپوش این جعبه می‌توان به‌عنوان پالت هم استفاده کرد. آبرنگ اشمینک اگرچه قیمت بسیار بالایی دارد، اما کاملا طبیعی است و از ترکیب رنگ‌دانه با صمغ محلول در آب و آب تشکیل شده است. یکی از اشکالات آبرنگ قرصی شکل این است که برای نقاشی‌های کوچک یا کار در خارج کارگاه مناسب است و از آن نمی‌توان در سطح وسیع استفاده کرد. بنابراین در صورت فعالیت در مقیاس‌های بزرگ مدل‌های تیوبی این برند را امتحان کنید.

در هنگام استفاده از آبرنگ رعایت یکسری از نکات لازم است که از جمله آن‌ها می‌توان به سرعت عمل و تسلط بر قلم‌مو اشاره کرد؛ درواقع حرکت دست باید سریع باشد ولی نه به اندازه‌ای که روی کار حباب‌های هوا ایجاد شود. همچنین در حین نقاشی به یاد داشته باشید که فشار زیاد به قلم‌مو و وارد کردن ضربه‌های متوالی به کاغذ برای نقاشی و قلموهای شما مضر است. در پایان لازم به ذکر است که این آبرنگ ۲۴ رنگ قدرتمند با طیف رنگی متنوع دارد و همراه آن قلموی جمع‌شو و کد رنگ‌ها وجود هم دارد. همچنین قابلیت استفاده‌ی مجدد از این قرص‌ها پس از خشک شدن از ویژگی‌هایی است آن‌ها را به ابزاری ایدئال برای همه‌ی نقاشان حرفه‌‎ای تبدیل کرده است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۱۲ رنگ رامبراند مدل حرفه‌ای کد ۹۸۳۵۱

آبرنگ 12 رنگ رامبراند مدل حرفه‌ای کد 98351

آبرنگی ۱۲ رنگ، شیک، سبک، قابل حمل، با کیفیت و جذابیت بالا همه و همه ویژگی‌های آبرنگ ۱۲ رنگ رامبراند مدل حرفه‌ای کد ۹۸۳۵۱ است. این محصول حرفه‌ای از نوع قرصی شکل است که ماندگاری و شفافیت رنگ‌های آن با گذشت زمان، موضوعی اثبات شده است. جعبه‌ی فلزی این محصول علاوه بر کیفیت بالایی که دارد، یک پالت همراه هم است که هنرمندان می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند. آبرنگ ۱۲ رنگ رامبراند همراه با یک قلموی حرفه‌ای و کوچک است. شاید در نگاه اول وجود تنها ۱۲ رنگ ناکافی به نظر برسد. اما به شما این اطمینان را می‌دهیم که ۱۲ رنگ قدرتمند و با نفوذپذیری بالا می‌تواند برای شما هر پالت و ترکیب مدنظر را ایجاد کند. درواقع این مدل آبرنگ از جمله محصولات حرفه‌ای با قیمتی مناسب است که می‌تواند تا سالیان سال همراه شما باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

آبرنگ ۸ رنگ اونر کد ۵۱۳۹۰۸

آبرنگ 8 رنگ اونر کد 513908

در سرتاسر این مقاله‌ی راهنمای برای خرید انواع آبرنگ همواره صحبت از محصولات مناسب برای بزرگسالان و افراد حرفه‌ای بود. اما بهتر است که در کنار این مطالب، محصولی مناسب برای کودکان را هم معرفی کنیم. به طور کلی با وجود آبرنگ ۸ رنگ اونر کد ۵۱۳۹۰۸ کودکتان لذت نقاشی را با هم تجربه خواهند کرد. چراکه آبرنگ ابزاری خلاقانه است و به وسیله‌ی آن کودک می‌تواند هم نقاشی کند و هم از بازی با آب لذت ببرد. همین لذت‌های به‌ظاهر ساده هستند که نقاشی را از کاری ساده فراتر می‌برند و به راهی خلاقانه برای پرورش خلاقیت‌های کودک تبدیل می‌کنند.

کافی است کودک قلم‌موی داخل بسته را خیس کند و روی رنگ دلخواه بکشد. رد مرطوب و خوش‌رنگی که از حرکت‌ دادن قلم‌مو روی کاغذ، به جا می‌ماند، و تجربه‌ای جدید و پرهیجان برای کودک رقم خواهد زد. واضح است که ترکیب و در کنار هم قرارگرفتن رنگ‌های سفید، زرد، قرمز، نارنجی، آبی، سبز، قهوه با یکدیگر هم می‌تواند شناخت کودک از رنگ‌های اطرافش را بیشتر کند. لازم به ذکر است که آبرنگ ۸ رنگ اونر دارای استاندارد EN-71 است و به‌ همین‌ دلیل می‌توانید از بابت استفاده و عدم خطرناک بودن محصول برای کودک مطمئن باشید. قیمت این کالا بسیار مقرون‌به‌صرفه است، ماندگاری خوبی دارد و نرمی و قدرت رنگ‌های این برند هم برای بزرگسالان و هم کودکان قابل توجه است. بنابراین می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سرگرمی کودک شما باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

سخن پایانی

هدف ما از این مقاله در دیجی‌کالا مگ آشنایی کامل و حرفه‌ای شما عزیزان با انواع آبرنگ‌های موجود در بازار ایران و فاکتورهای لازم و اساسی در خرید این محصول بود که امیدواریم در راستای یک خرید آگاهانه مفید واقع شده باشد. لازم به ذکر است که این مقاله از جامعیت کافی هم برای افراد تازه‌وارد به حوزه‌ی آبرنگ و هم هنرمندان حرفه‌ای برخوردار است.

منبع: Art is fun

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما