رنگ آمیزی ماندالا چگونه به کاهش استرس کمک می‌کند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
رنگ آمیزی ماندالا

برخی افراد برای کاهش استرس، دنبال راهکارهای خاص یا داروهای متعدد می‌گردند اما شاید باور نکنید ولی یک کار ساده مثل رنگ کردن یک نقاشی می‌تواند استرس را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. رنگ آمیزی ماندالا یکی از کارهایی است که می‌توانید با کمترین هزینه برای کاهش استرس خود انجام دهید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید و در مورد فواید رنگ آمیزی ماندالا در ادامه‌ی مطلب بیشتر بخوانید.

کتاب‌های رنگ آمیزی ماندالا

رنگ آمیزی ماندالا

انجام کار ساده‌ای مثل رنگ کردن یک تصویر بی‌رنگ، فواید زیادی برای کاهش استرس و اضراب دارد. یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای رنگ‌آمیزی، رنگ آمیزی ماندالا است که نوعی مدیتیشن محسوب می‌شود. این روزها کتاب‌های زیادی با طرح‌های ماندالا برای رنگ‌آمیزی بزرگسالان چاپ می‌شوند. تنوع این کتاب‌ها بسیار زیاد است و می‌توانید متناسب با سلیقه‌ی خود، انواع طرح‌ها را خریداری و رنگ‌آمیزی کنید.

رنگ آمیزی ماندالا یکی از انواع روش‌های هنردرمانی است و بین بزرگسالان و کودکان، محبوب شده است. این کار آرامش‌بخش می‌تواند ذهن شما را از افکار منفی دور کند و تمرکز و آرامش بیشتری به شما بدهد. در تحقیقات مشخص شده است که طرح‌های دایره‌ای و هندسی که با نام ماندالا شناخته می‌شوند، نسبت به سایر انواع طرح‌ها، مزیت‌های بیشتری برای کاهش استرس دارند.

ماندالا چیست؟

در زبان سانسکریت، کلمه‌ی ماندالا به معنای دایره است. دایره یک نماد قدرتمند است که در تمام فرهنگ‌ها می‌توانید نشانه‌هایی از آن را مشاهده کنید. در بسیاری از نشانه‌ها و نمادهای مذهبی، در معماری‌های سنتی و مذهبی و حتی در طبیعت می‌توانید این نماد را به‌وفور مشاهده کنید.

ماندالاها حلقه‌های مقدسی هستند که مدت‌هاست برای تسهیل مدیتیشن در ادیان هندو و بودایی هند و تبت استفاده می‌شود. بسیاری از ادیان دیگر، از جمله مسیحیت و تائوئیسم هم ماندالا را در اعمال معنوی خود گنجانده‌اند.

ماندالا ممکن است طراحی ساده یا نقاشی واقعی باشد. همچنین ممکن است یک اثر موقتی باشد مانند ماندالاهای ماسه‌ای که اغلب پس از اتمام آن، به صورت تشریفاتی خراب می‌شوند. شکل اصلی دایره‌ای ماندالا با انواع اشکال و نمادهای هندسی پر شده است. این اشکال اغلب در الگوهای متقارن با استفاده از طرح‌های رنگی پررنگ، تکرار می‌شوند.

روند طراحی و رنگ‌آمیزی ماندالاها به اندازه‌ی مشاهده نتیجه‌ی کار اهمیت دارد. هدف هر دو مرحله تمرکز ذهن و بدن است به همین دلیل ماندالا ابزار ایده‌آلی برای مدیتیشن است.

رنگ آمیزی ماندالا و هنردرمانی

رنگ آمیزی ماندالا

رنگ‌آمیزی ماندالا می‌تواند یک کار آرامش‌بخش برای مدیتیشن باشد. در تحقیقات بی‌شماری مشخص شده است که خود مدیتیشن، نقش بسیار مهمی در کاهش استرس، مبارزه با افسردگی، کاهش درد و کاهش فشار خون دارد. این کار می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و ترشح هورمون ملاتونین را تحریک کند. این هورمون، روند پیری سلول‌ها را کند می‌کند و کمک می‌کند که خواب بهتری داشته باشید.

ماندالاها فقط به عنوان ابزاری برای تماشا کردن حین مدیتیشن شناخته نمی‌شوند. اکنون کتاب‌های زیادی منتشر می‌شوند که حاوی تصاویر خام و رنگ‌نشده‌ی ماندالا هستند و می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید و برای رنگ‌آمیزی آن‌ها وقت بگذارید. رنگ کردن ماندالاها با ابزارهایی مثل مدادرنگی، ماژیک، پاستل و… می‌تواند مزایای هنردرمانی و مدیتیشن را در کنار هم داشته باشد. یکی از مزایای رنگ‌آمیزی ماندالا این است که هر زمانی که بخواهید و در هر مکان، به‌راحتی در دسترس است.

افرادی که رنگ آمیزی ماندالا را امتحان کرده‌اند اعتراف می‌کنند که این کار آرامش خاصی به آن‌ها می‌دهد و به مرور زمان، با کاهش استرس، باعث بهبود کلی حال‌وهوای آن‌ها می‌شود.

نه تنها رنگ‌آمیزی ماندالا بلکه هر نوع کار هنری که با رنگ سروکار دارد، می‌تواند نقش مهمی در کاهش استرس و بهبود روحیه داشته باشد. برای انجام رنگ‌آمیزی مجبور نیستید فقط طرح‌های ماندالا را انتخاب کنید. رنگ‌آمیزی هر طرح بی‌رنگی می‌تواند همان تاثیر را داشته باشد.

رنگ‌آمیزی ماندالا به هیچ تخصص یا مهارت خاصی نیاز ندارد. هر کسی با هر سطح از توانایی هنری می‌تواند آن را امتحان کند و از ویژگی آرامش‌بخش بودن آن بهره‌مند شود. رنگ‌آمیزی ماندالا نه تنها کمک می‌کند که تمرکز کنید، بلکه راهی برای بیان خلاقیت‌های شما است که گاهی در زندگی روزمره از آن صرف نظر می‌کنید. موقع رنگ‌آمیزی می‌توانید ترکیب رنگ‌های مختلف را امتحان کنید و از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید.

رنگ‌آمیزی ماندالا برای چه کسانی مفید است؟

رنگ آمیزی ماندالا

رنگ‌آمیزی ماندالا یک فعالیت آرامش‌بخش و جذاب است. سر و کار داشتن با رنگ‌ها، حس خوبی دارد و رنگ آمیزی و کار کردن با دست‌ها، تمرکز و توجه ما را بیشتر می‌کند. به خاطر تمام این مزایا، رنگ‌آمیزی ماندالا برای همه‌ی افراد مناسب است اما برخی از افراد، به خاطر شرایطی که دارند، بیشتر از بقیه می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

رنگ‌آمیزی ماندالا برای این دسته از افراد مفید است:

کودکان

رنگ‌آمیزی ماندالا می‌تواند به کودکان برای کنار آمدن با احساسات مختلف و مقابله با بیماری‌ها کمک کند. بسیاری از کودکان به جای بیان احساسات خود، آن‌ها را از طریق رنگ و هنر بیان می‌کنند. کودکان از سه سال به بالا می‌توانند با این تمرین، خلاقیت خود را به چالش بکشند و احساسات خود را روی کاغذ بیاورند. گاهی برخی از کودکان دوست ندارند احساسات خود را در قالب نقاشی‌های معمولی به نمایش بگذارند و رنگ‌آمیزی را ترجیح می‌دهند.

افراد مبتلا به بیماری‌های سخت

دو مرکز درمان سرطان یکی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگری در دانشگاه پنسلیوانیا، کارگاه‌های رنگ‌آمیزی ماندالا برای نجات‌یافتگان سرطان برگزار می‌کنند. این کارگاه‌ها در بهبود روحیه‌ی بیماران بسیار تاثیرگذار بوده است.

کسانی که دچار بیماری‌های سخت هستند، معمولا باید با جنبه‌ی روحی بیماری هم کنار بیایند. پرداختن به هنر و هنردرمانی، یک روش درمانی عالی و کم‌هزینه برای کمک به این دسته از بیماران است. بهبود حال روحی، روی جسم آن‌ها هم تاثیرگذار است و می‌تواند روند درمان را بهبود ببخشد.

علاقه‌مندان به ترک سیگار

بسیاری از افرادی که قصد ترک سیگار دارند، برای پرت کردن حواس خود از سیگار کشیدن، کارهایی مثل بافتنی یا همین رنگ‌آمیزی ماندالا را انجام می‌دهند. این کار، دست‌ها و فکر شما را مشغول نگه می‌دارد و کمک می‌کند که استرس شما کاهش پیدا کند. می‌توانید کتاب رنگ‌آمیزی ماندالا را با خودتان به محل کار هم ببرید و هر زمان احساس نیاز به سیگار داشتید، به جای سیگار کشیدن برای رنگ‌آمیزی وقت بگذارید.

البته فراموش نکنید که رنگ‌آمیزی شاید برای همه مناسب نباشد مثلا کسانی که دچار مشکلات در مفصل و انگشتان دست هستند و نمی‌توانند حرکات تکراری را با دست انجام دهند، معمولا از انجام کارهایی مثل رنگ‌آمیزی، منع می‌شوند.

چطور ماندالا را رنگ‌آمیزی کنیم؟

برای انجام این کار به وسایل زیاد و پرهزینه نیاز ندارید. فقط چند مداد رنگی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و مقدار وقت آزاد. برای رنگ‌‌آمیزی ماندالا می‌توانید غیر از مداد رنگی از هر وسیله‌ی دیگری که برای رنگ‌آمیزی دارید، استفاده کنید مثلا ماژیک و پاستل. حتی رنگ‌های آکریلیک، گواش و آبرنگ هم برای این کار قابل استفاده است.

می‌توانید ماندالاها را از اینترنت دانلود کنید و روی کاغذ چاپ کنید. اگر عبارت ماندالا را جست‌وجو کنید به نتایج بی‌شماری می‌رسید و می‌توانید هر طرحی را که دوست داشتید، چاپ و رنگ کنید.

غیر از چاپ تصاویر، می‌توانید کتاب‌های مخصوص رنگ‌آمیزی ماندالا بخرید که این روزها در بیشتر فروشگاه‌های لوازم تحریر و دیجی‌کالا پیدا می‌شود.

یک مکان آرام و ساکت برای این کار پیدا کنید؛ جایی که هیچ حواس‌پرتی نداشته باشد و با خیال آسوده بتوانید رنگ‌آمیزی کنید.

موقع رنگ‌آمیزی ماندالا سعی کنید زیاد در مورد انتخاب رنگ‌ها فکر نکنید و نگران هماهنگ کردن رنگ‌ها با یکدیگر نباشید. اجازه دهید تا غریزه، رنگ مناسب را انتخاب کند. اصلا نگران نتیجه‌ی کار نباشید. وقتی اولین رنگ را انتخاب کنید، سایر رنگ‌ها به طور طبیعی به ذهنتان می‌رسند. پس اصلا نگران انتخاب رنگ نباشید.

پیدا کردن ماندالا برای رنگ‌آمیزی

رنگ آمیزی ماندالا

همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، می‌توانید ماندالاها را از اینترنت دانلود و چاپ کنید یا اینکه کتاب رنگ‌آمیزی بخرید. اما یک روش دیگر هم وجود دارد که بسیار جذاب‌تر و خلاقانه‌تر است.

گزینه‌ی دیگری که دارید این است که خودتان ماندالا بکشید. با وسایلی مثل نقاله می‌توانید خودتان کشیدن ماندالا را تجربه و امتحان کنید. حتی می‌توانید در دوره‌های آموزشی رسم مانادالا شرکت کنید. علاوه بر رنگ‌آمیزی، کشیدن و طراحی ماندالا هم یک فعالیت جذاب و آرامش‌بخش است و باعق افزایش قدرت خلاقیت شما می‌شود. ابتدا با ماندالاهای کوچک شروع کنید و کم‌کم ابعاد آن‌ها را بزرگتر کنید.

جمع‌بندی

رنگ‌آمیزی کردن یکی از فعالیت‌های جذاب و سرگرم‌کننده است که از زمان کودکی به خاطر داریم. اما این فعالیت آرامش‌بخش، فقط مخصوص کودکان نیست. امروزه کتاب‌های زیادی برای رنگ‌آمیزی بزرگسالان در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. این کتاب‌ها معمولا طرح‌های پیچیده‌تری دارند و یکی از رایج‌ترین طرح‌های آن‌ها، ماندالا است.

ماندالا طرح‌های دایره‌ای شکل و حاصل تکرار اشکال هندسی است. رنگ کردن ماندالا برای همه‌ی افراد در سنین مختلف، مفید است. رنگ‌آمیزی ماندالا می‌تواند باعث کاهش استرس شود. اگر دوست دارید این فعالیت آرامش‌بخش را تجربه کنید، کافی است یک جای دنج و خلوت پیدا کنید، یک طرح ماندالا بردارید و بدون فکر کردن در مورد رنگ‌ها، آن را رنگ‌آمیزی کنید. به مرور زمان متوجه تاثیر این کار روی روحیه و کاهش استرس خود خواهید شد. علاوه بر این، خلاقیت شما در طراحی و رنگ‌آمیزی ماندالا، به چالش کشیده می‌شود.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Verywellmindبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما