تلسکوپ جیمز وب از مدار ماه فراتر رفت

۷ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از گذر از مدار ماه

جیمز وب طبق برنامه‌ریزی در فضا پیش می‌رود و حالا دو مرحله‌ی مهم مأموریت ازجمله دومین آتش تصحیح مسیر را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

«تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) همان‌طور که ناسا اعلام کرد یک عصر پرکار را پشت سر گذاشت. این فضاپیما طبق برنامه‌ریزی دو گام مهم را پیش رو داشت؛ نخست آتش تصحیح مداری دوم و دیگری گذر از مدار ماه.

در ساعت ۰۷:۲۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۵۰ بامداد به وقت تهران) و درست ۶۰ ساعت پس از پرتاب، دومین تصحیح میان مسیر (Mid-Course Correction) هم که با نام MCC1b شناخته می‌شود، آغاز شد. این مانور ۹ دقیقه و ۲۷ ثانیه طول کشید و هم‌اکنون با موفقیت کامل شده است.

این دومین آتش تصحیحی در سفر جیمز وب به‌شمار می‌رود. طبق برنامه‌ریزی پس از پرتاب توسط موشک آریان ۵ سه مانور اصلاح مسیر وجود دارد که شامل MCC-1a و MCC-1b و MCC-2 می‌شود. اولین، مهم‌ترین و تنها عملیات حیاتی دیگر به جز استقرار آرایه‌ی خورشیدی MCC-1a بود که در همان روز نخست و تنها ۱۲.۵ ساعت پس از پرتاب انجام شد.

اکنون MCC-1b آتش کوتاه‌تر و با مصرف سوخت کمتری نسبت به قبلی بود. این مانورها برای قرار دادن کاملا دقیق تلسکوپ فضایی جیمز وب در مدار هاله، پیرامون نقطه‌ی لاگرانژی ۲ (L2) صورت می‌گیرد. مانور بعدی با نام MCC-2 برای ۲۹ روز پس از پرتاب برنامه‌ریزی شده است تا وب را در مداری بهینه پیرامون L2 قرار دهد.

با گذشت بیش از ۲ روز از پرتاب وب، یک گام هیجان‌انگیز دیگر هم پشت سر گذاشته شد و این فضاپیما با گذر از ارتفاع ۴۰۰ هزار کیلومتری، از مدار ماه هم فراتر رفت تا همچنان با سرعت بیش از ۱ کیلومتر بر ثانیه به سوی نقطه‌ی نهایی و مدار عملیاتی پیش برود.

گفتنی است در این گذر از مدار ماه، با توجه به فاصله‌ی زیاد و مسیر متفاوت، جیمز وب ملاقاتی با قمر زمین نداشت. همچنین تلسکوپ فضایی جیمز وب برای نگاه به فضای دوردست و نورهای ضعیف کیهان در طیف فروسرخ طراحی شده است و بنابراین دوربین اضافی روی آن قرار ندارد تا امکان تصویربرداری از مسیر فضایی آن وجود داشته باشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از زمین و تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از گذر از مدار ماه
Credit: NASA

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar آریانا

    عالی بود عاشق فضام

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه