ورزش SNPE چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
ورزش SNPE چیست؟

همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم مفهوم تندرستی در زندگی انسان جنبه‌های مختلفی را دربر‌می‌گیرد و هیچ فردی نمی‌تواند بدون درک درست شرایط جسمانی و روحی خود از یک زندگی سالم بهره‌مند شود. در چند سال گذشته، ما شاهد توجه ویژه‌ی افراد به ترکیب دو حوزه‌ی علوم ورزشی و توانبخشی بوده‌ایم؛ به طوریکه حالا با انواع جدیدی از تمرینات ورزشی همه‌جانبه و نوآورانه می‌توانیم علاوه بر دستیابی به اندام مورد نظرمان بسیاری از مشکلات جسمانی خود را از بین ببریم. ورزش SNPE یکی از همین تمرینات جدید به شمار می‌آید که این روزها در بسیاری از کشورها طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که ورزش SNPE چیست و چه فوایدی برای بدن دارد، تا آخر این مطلب از دیجی‌کالا مگ با ما همراه باشید.

ورزش SNPE چیست؟

ورزش SNPE که مخفف عبارت «تمرینات طبیعی اصلاحی» (Self Natural Posture Exercise) است، به تمریناتی گفته می‌شود که برای اصلاح و بهبود وضعیت بدنی فرد به انجام می‌رسند. این ورزش به روش‌های مختلفی سلامت جسمانی و روحی فرد را تحت تاثیر مثبت قرار می‌دهد و انجام آن به دلیل اصولی بودن حرکات پایه‌ی SNPE برای همه‌ی افراد، از هر جنسیت و با هر سنی، مناسب و مجاز است.

ابداع‌کننده‌ی ورزش SNPE یعنی دکتر جونگکی چوی (Jungki Choi) در دهه‌ی بیست سالگی خود با مشکلات جسمانی و دردهای مزمن بسیار زیادی روبرو بود. او دقیقا به همین دلیل شروع به انجام تحقیقات و مطالعات گسترده درباره‌ی رشته‌های ورزشی مختلف و روش‌های توانبخشی فردی کرد تا بتواند تمریناتی را طراحی کند که به رفع اختلالات ستون فقرات، دردهای مزمن و مشکل عدم تقارن وضعیت بدنی کمک می‌کنند. این دکتر برای ابداع ورزش SNPE از ارتودنسی دندان و اینکه چطور با استفاده از یک سیم دوباره می‌توان دندان‌های نامنظم را به حالت طبیعی خود بازگرداند، الهام گرفت.

هدف اصلی دکتر جونگکی از ابداع ورزش SNPE این بود که یک فرد بتواند به تنهایی در خانه بخش زیادی از مشکلات جسمانی خودش را درمان کند. این ورزش به طور کلی ۸ تمرین اصلی دارد؛‌ اما حرکات فرعی دیگری هم با ترکیب SNPE و ورزش‌هایی چون یوگا وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را هم انجام دهید.

فواید ورزش SNPE چیست؟

فواید ورزش SNPE چیست؟

طبق تحقیقات انجام شده درباره‌ی اینکه ورزش SNPE چیست و چه تاثیراتی دارد، می‌توان گفت که تمرینات اصلاحی طبیعی می‌توانند فواید بسیار زیادی برای بدن داشته باشند و به رفع مشکلات روحی و جسمانی ما کمک کنند. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های ورزش SNPE می‌پردازیم.

 • افزایش خودآگاهی فیزیکی: ورزش SNPE به شما اجازه می‌دهد تا توانایی‌های فیزیکی خود برای رفع مشکلات مربوط به جسمتان را بهتر بشناسید و درک کنید.
 • کاهش درد فیزیکی: اگر از ما بپرسید که یکی از مهم‌ترین فواید ورزش SNPE چیست قطعا از میزان تاثیر آن بر کاهش دردهای فیزیکی می‌گوییم. تمرینات این ورزش می‌توانند به یک ابزار ارزشمند برای رفع دردهای مزمن و اختلالات مربوط به اسکلت و ستون فقرات مانند کمردرد و شانه درد تبدیل شوند.
 • اصلاح وضعیت بدنی فردی: ورزش SNPE با تاکید بر اهمیت فرم بدنی فردی به شما کمک می‌کند تا مشکلاتی چون نامتقارن بودن ستون فقرات، افتادگی گردن و قوز کمر را به مرور زمان دزمان کنید. بهترین ویژگی این تمرینات انجام‌پذیر آن‌ها در خانه و بدون نیاز به مربی‌ است.
 • کمک به حفظ تناسب اندام: در طول انجام تمرینات این ورزش شما انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنید. به همین دلیل یکی از مزایای باورنکردنی ورزش SNPE کمک کردن آن به حفظ تناسب اندام است.
 • بهبود مهارت خودتنظیمی: خودتنظیمی به نحوه‌ی برخورد ما با اتفاقات و عوامل استرس‌زا گفته می‌شود. ورزش SNPE می‌تواند این توانایی ذهنی را در فرد بهبود ببخشد و آرامش روحی او را افزایش دهد.
 • کمک به رفع مشکلات اسکلتی-عضلانی: برنامه‌های تمرینی SNPE برای رفع اختلالات اسکلتی عضلانی، بهبود ناتوانی‌های جسمانی و افزایش دامنه‌ی حرکتی مفید هستند.
 • کمک به مدیریت بیماری‌ها و مشکلات جسمانی خاص: این ورزش را می‌توانید در هنگام مواجهه شدن با مشکلاتی چون درد مزمن زانو، سندرم پیش از قاعدگی و دیسمنوره انجام دهید تا از میزان ناراحتی خود کم کنید.
 • رفع قوس کف پا: ورزش SNPE به شما کمک می‌کند تا مشکلات مربوط به کف پاهای خود را با تضمین عدم بازگشت آن‌ها درمان کنید.
 • ۷ تمرین کاربردی و موثر برای رفع صافی کف پا

ابزار مورد نیاز برای انجام ورزش SNPE چیست؟

ابزار مورد نیاز برای انجام ورزش SNPE چیست؟

حال که فهمیده‌اید ورزش SNPE چیست و چه فوایدی برای بدن دارد می‌توانیم به سراغ آشنایی با ابزار موردنیاز خود برای انجام تمرینات آن برویم. بجز کش لگن و بندهای سه تیکه شما باید در هنگام خرید ابزارهای دیگر به سطح خود در این ورزش توجه داشته باشید و با یک مربی حرفه‌ای مشورت کنید.

 • تَنَسون یا دَنَسون: تهیه‌ی این وسیله برای انجام تمرینات SNPE به منظور کمک به اصلاح فرم بدن، تسکین درد و ماساژ عضلات ضروری است.
 • وردنه‌ی موج‌دار: طراحی ارگونومیک وردنه‌ی موج‌دار به شما اجازه می‌دهد تا از آن برای تسکین فوری درد کمر، گردن و عضلات پا استفاده کنید.
 • بالشتک موج‌دار: این وسیله برای ماساژ عمیق بافت‌های عضلانی، بهبود فرم بدن و کمک به بهتر شدن مشکلات مربوط به ستون فقرات و اسکلت مفید است. بالشتک موج‌دار اندازه‌ی بسیار مناسبی دارد و برای انجام تمرینات ورزش‌های دیگری چون یوگا و پیلاتس هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کش لگن و بندهای سه تکه: این دو وسیله برای انجام ورزش SNPE ضروری هستند و شما باید آن‌ها را مطابق با نوع تمرینی که می‌خواهید انجام دهید استفاده کنید.
کش ورزشی مدل MECANIC

تمرینات اصلی ورزش SNPE چیست؟

همانطور که گفته شد برنامه‌ی استاندارد و اصلی ورزش SNPE شامل ۸ حرکت اولیه است که شما با یادگیری آن‌ها می‌توانید تا حد زیادی به هدف خود از انجام این تمرینات برسید.

انواع حرکات ورزش SNPE چیست؟

حرکت اول

برای اجرای این حرکت باید ابتدا کش لگن و بندهای سه تیکه‌ی خود را ببندید. در مرحله‌ی بعد صاف بایستید و تصور کنید که یک صندلی درست در پشت پاهای شما قرار دارد. تا جای ممکن روی صندلی نامرئی خود بنشینید و قفسه‌ی سینه‌ی خود را به سمت جلو مایل کنید. به طور همزمان دست‌هایتان را در پشت سرتان به صورت قیچی قفل کنید و بکشید. فراموش نکنید که شما باید وزن خودتان را روی پاشنه‌ی پاهایتان بیاندازید.

این حرکت به اصلاح فرم ستون فقرات شما کمک می‌کند و وضعیت دیسک کمر و گردن شما را بهبود می‌بخشد. اگر می‌خواهید بدانید که فایده‌ی تمرین شماره‌ی یک ورزش SNPE چیست باید بگوییم، این حرکت برای زنانی که به تازگی زایمان کرده‌اند و کسانیکه می‌خواهند عضلات پایین تنه‌ی خود را تقویت کنند کاربرد زیادی دارد.

حرکت دوم

برای انجام تمرین دوم هم ابتدا کش لگن و بندهای سه تیکه‌ی خود را به درستی ببندید. سپس روی ساق پاهای خود بنشینید و کم کم دراز بکشید. این کار را به گونه‌ای انجام دهید که ساق پاهایتان زیر باسن شما قرار بگیرند. شانه‌ها، انگشتان پا و زانوها را به مدت ۱ الی ۳ دقیقه در یک راستا نگه دارید و به آرامی نفس بکشید. پس از گذشت زمان به آرامی بالا بیایید.

این تمرین به اصلاح فرم بدن، هضم غذا، کاهش درد قاعدگی و جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. علاوه بر این اگر به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر یا کمردرد مزمن مبتلا هستید انجام این حرکت را هرگز فراموش نکنید.

حرکت سوم

پیش از انجام تمرین سوم، کش لگن و بندهای سه تیکه‌ی خود را به درستی ببندید. روی شکم بخوابید و پیشانی خود را روی دست‌هایتان بگذارید. سپس با وارد کردن فشار به عضلات پایین تنه، ران‌ها و باسن خود را بالا ببرید. شما باید سعی کنید بدن خود را به شکل حرف انگلیسی C در بیاورید. این حالت را برای ۱۰ الی ۲۰ ثانیه در ۵ الی ۱۰ ست مجزا حفظ کنید.

این تمرین، فرم لگن و زانوی شما را به خوبی اصلاح می‌کند و به طور همزمان دمای بدن را هم بالا می‌برد. اگر به دنبال تقویت عضلات کمر و باسن خود هستید و می‌خواهید درد کمرتان را کاهش دهید تمرین شماره‌ی سه را جدی‌تری انجام دهید.

حرکت چهارم

بندهای سه تیکه‌ی خود را به درستی ببندید و به سمت عقب و روی کمر خود بخوابید. توجه کنید که نباید شانه‌ها و گردنتان را روی زمین بگذارید. انگشتان پاهای شما باید دقیقا به سمت بالا قرار بگیرند و کف دستانتان روی زمین در دو طرفتان گذاشته شوند. این حرکت به هضم غذا،‌ بهبود گردش خون و رفع یبوست کمک می‌کند. همچنین برای کسانیکه شانه‌های متقارنی ندارند یا می‌خواهند عضلات شکم خود را تقویت کنند فواید بسیار زیادی دارد.

حرکت C

شما باید این حرکت را با استفاده از بالشتک موج‌دار یا دَنَسون انجام دهید. بالشتک موج‌دار را درست زیر گردن خود بگذارید و سرتان را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا این قسمت از بدنتان به خوبی ماساژ داده شود. برای استفاده از دَنَسون، آن را زیر سر خود بگذارید و مهره‌های گردن را با فشار متعادلی روی این وسیله حرکت دهید. حالا شاید بپرسید که فایده‌ی این حرکت ورزش SNPE چیست، در جواب باید بگوییم انجام این تمرین برای پیشگیری از دیسک گردن و همینطور کاهش درد شانه و گردن بسیار مناسب است.

حرکت T

بالشتک موج‌دار را به صورت عمودی زیر کمرتان قرار دهید و زانوها و بالا تنه‌ی خود را به سمت بالا ببرید. با حفظ همین حالت سعی کنید لگن خود را بالا و پایین بیاورید. این حرکت را در ۳ الی ۵ ست‌ِ ۳۰ عددی تکرار کنید. اگر می‌خواهید از ابزار دَنَسون کمک بگیرید، آن را زیر لگن خود قرار دهید و بدنتان را با حرکات چپ و راستی ماساژ دهید. این تمرین برای کسانیکه قوز کمر دارند یا شانه‌هایشان نامتقارن است بیشتر از دیگران مناسب خواهد بود.

حرکت L برای ناحیه‌ی کمر

برای انجام این حرکت باید بالشتک موج‌دار را زیر لگن یا کمر خود قرار دهید. سپس مچ پاهایتان را به صورت ضربدری روی هم قرار دهید و در هوا بالا و پایین ببرید. این تمرین را ۲۰ الی ۳۰ بار برای ۳ تا ۵ ست تکرار کنید. حرکت L درد کمر و لگن را کاهش می‌دهد و باعث تسکین دیسک کمر می‌شود. علاوه بر این، در پاسخ به سوال کاربرد حرکت L ورزش SNPE چیست می‌توان گفت که این تمرین چربی اضافی ناحیه‌ی شکم را از بین ببرد و ثبات ستون فقرات را بیشتر کند.

حرکت SC یا ساکروم

برای انجام این حرکت بالشتک موج‌دار را زیر لگن خود قرار دهید و روی آن بنشینید. دست‌هایتان را با فاصله و در پشتتان روی زمین بگذارید. سپس باسن خود را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا عضلاتتان آزاد شوند. برای کشش بیشتر لگنتان را به سمت مخالف کج کنید. این حرکت به متعادل شدن فرم لگن، کاهش درد و ناراحتی پایین تنه و بهبود فرم بدن مناسب است.

دوره‌ی برون‌ریزی ورزش SNPE چیست؟

ورزش SNPE به طرز عمیق و گسترده‌ای روی جسم و روح ما تاثیر می‌گذارد و به همین ممکن است در روزهای اولیه‌ی انجام آن با برون‌ریزی مواجهه شوید. کبودی، ورم، آکنه و التهاب نمونه‌هایی از واکنش‌های بدن انسان به انجام این ورزش هستند که در طول برون‌ریزی برای شما رخ می‌دهند. این علائم در واقع نشان‌دهنده‌ی شروع رویه‌ی دفع سموم از بدن هستند و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد پس از مدتی از بین می‌روند.

کلام پایانی

با پیدا کردن پاسخ سوال «ورزش SNPE چیست؟» به راحتی می‌توانید بفهمید که این تمرینات تا چه اندازه منحصر به فرد، اصولی و مفید هستند و چرا مردم کشورهای مختلف به این اندازه به آن علاقه دارند. تنها نکته‌ای که باید همواره مورد توجه داشته باشید این است که نتیجه گرفتن از تمرینات ورزش SNPE نیازمند به تحمل و صبر زیادی است.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: IntechOpenبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما