علت‌ خستگی بی‌ دلیل و راه حل رهایی از آن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
علت‌ خستگی بی‌ دلیل و راه حل رهایی از آن

اگر شما هم اغلب اوقات به شکل عجیبی احساس خستگی می‌کنید اما نمی‌توانید علت اصلی آن را پیدا کنید، مطلب مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. خستگی‌ بی دلیل و عجیب می‌تواند منجر به عصبانیت بی‌دلیل، احساس افسردگی، عدم تمایل به برقراری ارتباط با دیگران و حتی بروز مشکلات جسمی شود. اما نگران نباشید چون این مشکل چند راه حل ساده دارد.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ قرار است با هم علت خستگی بی دلیل را بررسی کنیم و ببینیم چه راه حل‌هایی برای رهایی از این حس نامطلوب وجود دارد.

علت خستگی بی دلیل چیست؟

علت خستگی بی دلیل چیست؟

استرس، اظطراب یا فرسودگی اجتماعی از اصلی‌ترین دلایل بروز خستگی‌های بی‌ دلیل هستند. عوامل فیزیکی مثل کمبود خواب، گرسنگی و کم‌آبی هم می‌توانند باعث بروز علائم خستگی شوند. همچنین عوارض بعضی از بیماری‌ها هم به شکل خستگی دائمی نمایان می‌شود. برای رهایی از این حس باید ابتدا ریشه‌ی آن را پیدا کنید. در این بخش قرار است دلایل بروز خستگی را مرور کنیم تا بدانید خستگی بی دلیل نشانه چیست.

شما در حال تجربه‌ی اضطراب هستید

اضطراب یکی از دلایل رایج ایجاد احساس خستگی در بدن است. اختلالات اضطرابی می‌تواند در طیف وسیعی از علائم ذهنی و جسمی خود را نشان دهد. از احساس بی‌قراری گرفته تا حالت ضعف شدید و خستگی، همه از علائم اضطراب هستند.

رایج‌ترین علائم اضطراب:

 • افزایش ضربان قلب یا تنفس سریع
 • عرق کردن یا لرزش بدن
 • احساس ضعف، خستگی و بی‌حالی
 • مشکلات خواب
 • نارحتی معده یا مشکلات گوارشی
 • احساس بروز خطر یا مشکل قریب‌الوقوع، حتی اگر در شرایط کاملا امن و آرام قرار داشته باشید.
 • احساس بی‌قراری، عصبی بودن، بروز تنش یا استرس
 • مشکل در فکر کردن و تمرکز روی مسائل

شما درگیر استرس هستید

وقتی درگیر استرس هستید بدن شما در حالت آماده باش قرار می‌گیرد و فقط به دو واکنش فکر می‌کند. یا با شرایط پیش آمده می‌جنگد یا از اتفاقات قرار می‌کند. به این حالت «جنگ یا گریز» می‌گویند که علت بروز اغلب علائم فیزیکی و ذهنی استرس است.

علائم فیزیکی استرس:

 • درد
 • افزایش ضربان قلب
 • خستگی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • لرزش بدن
 • تنش عضلانی
 • مشکلات معده

علائم روانی استرس:

 • اضطراب
 • تحریک‌پذیری
 • احساس غم
 • احساس افسردگی

اگر این علائم را تجربه می‌کنید بهتر است به تغییر شرایط فکر کنید. مثلا شغل خود را تغییر دهید یا محیط زندگیتان را عوض کنید.

دچار فرسودگی اجتماعی شده‌اید

اگر فرد درونگرایی هستید قطعا تعامل بیش از حد با افراد می‌تواند باعث ایجاد احساس خستگی در شما شود. به این حالت فرسودگی درونگرا یا خماری درونگرا گفته می‌شود. اگر بعد از یک دوره معاشرت طولانی مدت، مثل سفر رفتن با دوستان یا شرکت در مهمانی خانوادگی، احساس خستگی و ناراحت می‌کنید بدون شک درگیر فرسودگی اجتماعی شده‌اید.

علائم فرسودگی اجتماعی:

 • کم‌انرژی بودن یا خستگی، مخصوص وقتی در تلاش برای معاشرت هستید.
 • احساس ناخوشی ذهنی، بیش از حد احساسی بودن، بیش از حد واکنشی و حساس بودن
 • احساس تحریک‌پذیری یا اضطراب بیش‌ازحد
 • احساس جدایی از دیگران و ناهماهنگی با جمع

شما کمبود خواب دارید

گاهی اوقات دلیل خستگی بی دلیل و تجربه‌ی احساسات عجیب فقط به دلیل کمبود خواب است. معمولا بزرگسالان به حداقل ۷ ساعت خواب با کیفیت در شب نیاز دارند. اگر کمتر از این مقدار می‌خوابید یا خواب شما کیفیت کافی ندارد ممکن است در طول روز احساس خستگی کنید.

علائم کمبود خواب:

 • خستگی
 • تحریک‌پذیری
 • مشکل در تفکر
 • مشکل در تمرکز
 • سردرد

شما گرسنه یا تشنه هستید

گرسنگی و تشنگی از دیگر علت‌های بروز احساس خستگی بی دلیل هستند. اگر به اندازه‌ی کافی غذا نخورده‌اید ممکن است احساس سبکی در سر، ضعف، لرزش بدن، بدخلق شدن و تحریک‌پذیری داشته باشید. کم‌آبی بدن هم می‌تواند علائمی مشابه گرسنگی به علاوه‌ی سر درد، سرگیجه و گرفتگی عضلات ایجاد کند. اگر متوجه هر کدام از این علائم شدید حتما باید بلافاصله به میزان کافی آب و غذا مصرف کنید.

شما در حال تجریه‌ی یک بیماری جسمی هستید

اگر هیچ کدام از علائم بالا را ندارید احتمالا با یک بیماری جسمی درگیر هستید که احساس خستگی بی دلیل دارید. درد فیزیکی کم و مداوم، مثل درد خیلی ناچیز دندان، می‌تواند شما را تحریک یا بی‌حال کند. همچنین ابتلا به بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی یا آسیب‌های جزئی مثثل رگ به رگ شدن یا کشیده شدن عضلات هم می‌تواند باعث بروز این احساس در شما شود.

راه حل رهایی از خستگی بی دلیل چیست؟

راه حل رهایی از خستگی بی دلیل چیست؟

روش‌های مختلفی برای رهایی از خستگی بی دلیل وجود دارد اما در این بخش قرار است با آسان‌ترین و تاثیرگذارترین راه حل‌ها آشنا شوید. با استفاده از این راهنما می‌توانید همیشه به راحتی علت اصلی خستگی را پیدا کرده و به روشی مناسب آن را برطرف کنید.

به بدنتان گوش دهید

فقط یک دقیقه برای ارزیابی احساسات بدن خود وقت بگذارید و ببینید علائم کدام یک از مشکلات ذکر شده در بخش قبلی را دارید. با پیدا کردن علائم مربوط به هر مشکل می‌توانید به راحتی برای رفع خستگی اقدام کنید. مثلا اگر احساس سبکی سر، تحریک‌پذیری، غرغر شکم را همراه با خستگی دارید باید بلافاصله غذا بخورید تا گرسنگی شما رفع شده و خستگی از بین برود.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی یعنی تمرکز بر آنچه که در لحظه تجربه می‌کنید بدون اینکه خودتان را بابت آن قضاوت کنید. این تممرین می‌تواند روش مفیدی برای کاهش علائم استرس یا اضطراب باشد. مراقبه و مدیتیشن هم می‌توند به برقراری ارتباط بهتر بین ذهن و بدن به شما کمک کند.

مراقبت از خود را تمرین کنید

اگر احساس ناراحتی و خستگی دارید یعنی وقت آن رسیده که تلاش بیشتری برای مراقبت از خودتان صرف کنید. مراقبت از خود به صورت کلی شامل کارهایی می‌شود که به ایجاد آرامش و داشتن تغذیه‌ی مناسب کمک می‌کند. این کار می‌تواند تماشای فیلم مورد علاقه‌تان در یک شب آرام همراه با خوردن یک پیتزای خوشمزه باشد یا رفتن به آرایشگاه و مهمانی، بالاخره شما باید کاری کنید که از نظر جسمی و روحی در حالت مناسب و مطلوبی قرار بگیرید.

در مورد احساسات خود بنویسید

ژورنالینگ یا یادداشت خاطرات و احساسات روزانه می‌تواند افکار منفی و در هم تنیده را از ذهن شما پاک کند. با انجام این کار به راحتی می‌توانید استرس خود را روی کاغذ منتقل کنید و با ذهن روشن‌تر به زندگی‌تان نگاه کنید. برای شروع یک تایمر بردارید و آن را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید.

سپس در این مدت زمان کوتاه تمام افکار و احساسات خود را بنویسید. هرچه که هست را روی کاغذ بیاورید، حتی با املای اشتباه یا خط ناخوانا. مهم نوشتن و بیرون ریختن این افکار است. وقتی ۱۵ دقیقه به پایان رسید هرچه نوشته‌اید را بخوانید تا متوجه احساسات خود و ارتباط آن‌ها با یکدیگر شوید. باور کنید به نکاتی دست پیدا می‌کنید که قبلا به طور کامل از آن‌ها بی‌اطلاع بوده‌اید.

وقت تنهایی داشته باشید

اگر به دلیل فرسودگی اجتماعی احساس خستگی می‌کنید برای خودتان زمان تنهایی در نظر بگیرید. فرقی ندارد ۳۰دقیقه در پایان هر روز باشد یا یک آخر هفته‌ی کامل، شما باید با خودتان تنها باشید و از خودتان مراقبت کنید تا این خستگی برطرف شود. به یاد داشته باشید که داشتن زمان تنهایی نشانه‌ی خودخواهی شما نیست. هر کسی نیاز به تنها بودن دارد و این هیچ مغایرتی با نقش مادر و پدر بودن ندارد. پس بابت اختصاص آن به خود هیچ احساس گناهی نداشته باشید.

از یک تراپیست کمک بگیرید

اگر علائم استرس و اضطراب دارید اما خودتان نمی‌توانید به تنهایی آن‌ها را برطرف کنید می‌توانید از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید. درمان از این طریق به شما کمک می‌کند محرک‌ها و علت‌های احتمالی اضطراب خود را شناسایی کنید و برای ببرطرف کردن آن‌ها اقدام کنید.

مطمئن شوید که درگیر بیماری نیستید

اگر علائمی که دارید به هیچ کدام از عوامل ایجاد خستگی بی دلیل مربوط نمی‌شود بهتر است برای انجام چکاپ کلی به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی آزمایشات و انجام معاینات می‌تواند تشخیص دهد که درگیر بیماری خاصی شده‌اید یا این خستگی مفرط به دلیل کمبود ویتامین‌های خاص است. سپس بر اساس نتیجه‌ی به دست آمده روش درمانی مناسب را به شما پپیشنهاد می‌دهد.

مرور کلی

اگر بدون هیچ دلیل خاصی احساس خستگی دارید احتمالا درگیر اضطراب، استرس یا مشکلات تغذیه‌ای هستید. با بررسی بدن و علائم مختلفی که دارید می‌توانید ریشه‌ی این خستگی را پیدا کرده، برای درمان و از بین بردن آن اقدام کنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: wikihow

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما