با ترانزیستور نوری جدید، می‌توان دوربین‌های بهتری ساخت

۱۰ آبان ۱۳۹۴ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

محققان دانشگاه ویسکانسین توانسته‌اند ترانزیستور نوری (Phototransistor) جدیدی بسازند که قابلیت انعطاف‌پذیری دارد و با سرعت پاسخ بالای‌اش می‌تواند موجب ساخت دوربین‌های دیجیتال و دستگاه‌های ثبت عکس بهتری شود.

ترانزیستورهای نوری ساختاری مثل چشم پستانداران دارند، یعنی می‌توانند نور را حس و آن را دریافت کنند.

بر اساس تحقیقات جدیدی که در نشریه‌ی Advanced Optical Materials منتشر شده است، این ترانزیستورهای سیلیکونی جدید، سریعترین ترانزیستورهای نوری هستند که تا به امروز ساخته شده است.

ترانزیستورهای نوری ساختاری مثل چشم پستانداران دارند، یعنی می‌توانند نور را حس و آن را دریافت کنند. این ترانزیستورها می‌توانند نور را با توجه به میزان شدت و طول موج، به بار الکتریکی تبدیل کنند. این بار سپس به داده‌های باینری تبدیل و توسط نرم‌افزارها به عنوان یک عکس ذخیره می شود. در حالی که بیشتر ترانزیستورهای نوری روی سطوح سخت ساخته می‌شوند و تخت هستند، محصول ساخته شده‌ی جدید انعطافپذیر است، یعنی بیش از پیش به چشم پستانداران شباهت پیدا کرده است.

PhotoTransistor-1

پروفسور «ژنشانگ ما» و «جونگ-هون سئو» روی این ترانزیستور جدید کار کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که اختراع جدیدشان می‌تواند اندازه‌ی لنزها را کم کند، اما در عین حال سرعت و دقت تصاویر یا ویدیوهای ضبط شده را افزایش دهد.

محققان زیرلایه‌ی بسیار نازک سیلیکونی نانومبرین، الکترودهایی قرار داده‌اند که به عنوان بازتاب دهنده عمل می‌کنند و می‌توانند بدون نیاز به یک تقویت‌کننده، میزان جذب نور را بیشتر کند.

منبع: NyCity.today

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar اسماعیل

    پس احتمالا باید بزودی شاهد ظهور دوربین هایی با iso بسیار بالا و نویز کم باشیم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه